Jump to content
Ntik

ξυλοσομπα

Recommended Posts

παιδια γεια σας,θα ηθελα την αποψη σας για μια αγορα,,εχω ενα δωματιο στο χωριο που ειναι γυρω στα 60 τμ ενιαιος χωρος,θελω να του βαλω μεσα μια ξυλοσομπα,,εχω κανει την γυρα και εχω δει διαφορες,μασινες,ορθιες, κτλ κτλ,,δεν ξερω ποια να επιλεξω,αλλος μου λεει οτι η μασινα,μαγειρευει αλλα δεν ζεσταινει τοσο πολυ,αλλος μου λεει παρε την λεπτη και μακροστενη θα ζεσταινει ποιο πολυ,ειλικρινα εχω μπερδευτει,,εσεις ποια μου προτεινετε για καλυτερη θερμανση,την μασινα,, η την τυπου λεπτη και στενομακρη?

Τροποποιήθηκε από τον innova 04
Ετικέτες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Ότι χρειάζεσαι πάρε.

Αν θέλεις να μαγειρεύεις, πάρε για μαγείρεμα, αν όχι πάρε την απλή.

Έχουν πράγματι διαφορά γιατί αυτή που κάνει για μαγείρεμα έχει πιο χοντρά τοιχώματα για να κρατάει ζέστη σαν φούρνος. Αυτό σημαίνει ότι ζεσταίνει πιο αργά τον χώρο και θέλει περισσότερο ξύλο, αλλά κερδίζεις το μαγείρεμα. Αν δεν σε ενδιαφέρει καθόλου το μαγείρεμα γιατί έχεις άλλο τρόπο να μαγειρεύεις, τότε πάρε την απλή, θα είναι πιο αποδοτική σε σχέση με τα ξύλα που θα καις.

Η μορφή της σόμπας (στενόμακρη, στρόγγυλη κλπ) έχει περισσότερο σχέση με το πού θα την τοποθετήσεις, δηλαδή σε τοίχο, στη μέση του χώρου κλπ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αν την θελεις μονο για θερμανση,στανταρ ορθια ξυλοσομπα μαντεμενια

τα 60 τ.μ τα εχεις για πλακα.παιζουν κατι στο πρακτικερ με 150 γιουρες νομιζω.

η μασινα,ναι μεν μπορει να ζεστάνει,ή να μαγειρεψεις,αλλα σου σπάει τα @ρχιδια να την γεμιζεις με ψηλά ξυλα,γιατί δεν εχει χωρο μεγάλο,λογω φουρνου για το ταψί.

ενω στην μαντεμενια πετας ενα κουμουτσι και σχολασες :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καταλαβα παιδια,να ειναι αποκλειστικα απο μαντεμι? και ο χωρος καυσης απο τι να ειναι κατασκευασμενος?για καλυτερη θερμανση?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κοιτα..το μαντεμι ζεσταίνεται πολυ γρηγορα (περιπου 5 λεπτα) ενω οι παλιες με πυροτουβλα,αργουν να ζεστανουν και χαλανε σε μερικα χρονια.τριβεται το πυροτουβλο ή ξεκολαει.

το μαντεμι δεν εχει αναγκη :_thumbsup:

η μαντεμενια,είναι μονο απο μαντεμι και δεν εχει κατι επιπροσθετο..εκτος απο ενα τζαμακι που βλεπεις και την φλογα :_thumbsup:

Τροποποιήθηκε από τον βοσκος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κοιτα..το μαντεμι ζεσταίνεται πολυ γρηγορα (περιπου 5 λεπτα) ενω οι παλιες με πυροτουβλα,αργουν να ζεστανουν και χαλανε σε μερικα χρονια.τριβεται το πυροτουβλο ή ξεκολαει.

το μαντεμι δεν εχει αναγκη :_thumbsup:

η μαντεμενια,είναι μονο απο μαντεμι και δεν εχει κατι επιπροσθετο..εκτος απο ενα τζαμακι που βλεπεις και την φλογα :_thumbsup:

+1000,για το μαντεμι.Και αν σκοπευεις να την κρατησεις και να την δουλεψεις,μη λυπασαι στο μετρο του δυνατου τα λεφτα.

Το βασικοτερο.Ξυλα εχεις βρε???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κάνε μια κατασκευή με γαλβανιζέ θερμοσίφωνα. Εγγύηση τιμής και απόδοσης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κάνε μια κατασκευή με γαλβανιζέ θερμοσίφωνα. Εγγύηση τιμής και απόδοσης.

το μεσα απο τον θερμοσιφονα αν το κοψεις στην μεση,κανεις 2 μπαρμπεκιου χαλαρα :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και γω θελω μια σομπιτσα. Τωρα με το πετρελαιο τοσο σιγουρα θα χτυπησω μια. Μια μικρη λεπτομερεια οτι ειμαι στο 2ο σε πολυκατοικια την αγνοω ως ελαχιστης σημασιας :whistling:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και οι 2 σομπες ορθια και μακροστενη κανουν δουλεια για να ζεστανουν απλα στην μια εχεις και φουρνο ... εμεις εχουμε με φουρνο και ζεσταινει ολο το σπιτι για την πλακα της .. να ξερεις ομως μην βαλεις τα μπουρια (οριζοντια) σε ολο το σπιτι γιατι θα θελουν καθαρισμα καθε μηνα. οσο πιο καθετα μπορεις και για να τραβαει καλυτερα !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδια ευχαριστω για τις αποψεις,, εχω βρει αυτη http://img704.images...164/vergina.jpg στα 300 ευρω, ειναι λεει ολη απο μαντεμι και ειναι γνησια βεργινα,τωρα αν ειναι ολη απο μαντεμι δεν ξερω να την ξεχωρισω,και οι βεργινα ειναι λεει καλη σομπα,,τωρα αν θα μου ζεστανει το χωρο 60-70 τμ η σηγκεγκριμενη παλι δεν ξερω,,εχω δει και κατι αλλες σαν αυτη http://img163.images.../802/regina.jpg οχι βεβαια σε γνησια ρεγκινα,,ο τυπος που μου εδειξε την βεργινα μασινα μου ειπε οτι βγαινουν και σε ιμιτασιον και να προσεξω λεει,,

Τροποποιήθηκε από τον Ntik

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδια ευχαριστω για τις αποψεις,, εχω βρει αυτη http://img704.images...164/vergina.jpg στα 300 ευρω, ειναι λεει ολη απο μαντεμι και ειναι γνησια βεργινα,τωρα αν ειναι ολη απο μαντεμι δεν ξερω να την ξεχωρισω,και οι βεργινα ειναι λεει καλη σομπα,,τωρα αν θα μου ζεστανει το χωρο 60-70 τμ η σηγκεγκριμενη παλι δεν ξερω,,εχω δει και κατι αλλες σαν αυτη http://img163.images.../802/regina.jpg οχι βεβαια σε γνησια ρεγκινα,,ο τυπος που μου εδειξε την βεργινα μασινα μου ειπε οτι βγαινουν και σε ιμιτασιον και να προσεξω λεει,,

η πρωτη ειναι μασίνα.μικρος χωρος καυσης αλλά ψηνεις και φαγητό.άλλη ιστορια αυτό/

την δευτερη την βρισκεις και στο πρακτικερ και ειναι μια χαρά.στα μισα λεφτα περιπου

παντως οποια και να παρεις στο ξαναειπαμε,τα 60τ.μ τα εχεις για πλάκα :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

η πρωτη ειναι μασίνα.μικρος χωρος καυσης αλλά ψηνεις και φαγητό.άλλη ιστορια αυτό/

την δευτερη την βρισκεις και στο πρακτικερ και ειναι μια χαρά.στα μισα λεφτα περιπου

παντως οποια και να παρεις στο ξαναειπαμε,τα 60τ.μ τα εχεις για πλάκα :_thumbsup:

ποιο καλη θερμοτητα με ποιο λιγα ξυλα ποια θα βγαζει απο τις 2?το φαγητο που θα ψηνει η μασινα θα ειναι υγιεινο? Τροποποιήθηκε από τον Ntik

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

η μασινα εννοειτε οτι θα φαει περισσοτερα ξυλα.

το φαγητό ομως οταν το ψηνεις εκει,ειναι σαν να τρως απο γάστρα.πολυ νοστιμο!

αν ψαχνεις ειπαμε μικρη καταναλωση και δυνατ φωτιά,η ορθια μαντεμενια ειναι μονοδρομος στα ξυλα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδια ευχαριστω για τις αποψεις,, εχω βρει αυτη http://img704.images...164/vergina.jpg στα 300 ευρω.

ακριβώς αυτην έχω, για 70 τ.μ. περίπου σε σπίτι πέτρινο.

Είναι μαντεμένια και.....σκύλος ! Η τιμή της είναι πολυ καλή - την είχα πάρει 70.000 το 2001 - και το μόνο που θέλει

είναι να'χεις απόθεμα ξύλων.

Στον χώρο που θα μπεί, ΝΑ είναι ο μεγαλύτερος του σπιτιού.

Επέλεξε αρχικά απο που θα ξετρυπήσεις την οροφή για να βγούν τα μπουριά. Αυτό μόνο, καθορίζει την απόδοση της σόμπας

σε μεγάλο βαθμό.

Αν γίνεται να πάνε κάθετα, είναι το καλύτερο. Πάρε ανοξείδωτα - έχουν 15-17 ε / μέτρο - και καπέλο ανοξ/το επίσης.

Αν πάει έστω + 1 οριζόντια, θα έχεις καθαρίσματα κάθε λίγο, και αυξημένη κατανάλωση ξύλου.

πές που θα καταλήξεις και έχω κι άλλα για την τοποθέτηση.....popcorn.gif

υγ. κάνει κάτι κοτόπουλα....μούρλια !!! sp_ike.gifsp_ike.gifsp_ike.gifsp_ike.gifsp_ike.gifsp_ike.gifsp_ike.gifsp_ike.gifsp_ike.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ακριβώς αυτην έχω, για 70 τ.μ. περίπου σε σπίτι πέτρινο.

Είναι μαντεμένια και.....σκύλος ! Η τιμή της είναι πολυ καλή - την είχα πάρει 70.000 το 2001 - και το μόνο που θέλει

είναι να'χεις απόθεμα ξύλων.

Στον χώρο που θα μπεί, ΝΑ είναι ο μεγαλύτερος του σπιτιού.

Επέλεξε αρχικά απο που θα ξετρυπήσεις την οροφή για να βγούν τα μπουριά. Αυτό μόνο, καθορίζει την απόδοση της σόμπας

σε μεγάλο βαθμό.

Αν γίνεται να πάνε κάθετα, είναι το καλύτερο. Πάρε ανοξείδωτα - έχουν 15-17 ε / μέτρο - και καπέλο ανοξ/το επίσης.

Αν πάει έστω + 1 οριζόντια, θα έχεις καθαρίσματα κάθε λίγο, και αυξημένη κατανάλωση ξύλου.

πές που θα καταλήξεις και έχω κι άλλα για την τοποθέτηση.....popcorn.gif

υγ. κάνει κάτι κοτόπουλα....μούρλια !!! sp_ike.gifsp_ike.gifsp_ike.gifsp_ike.gifsp_ike.gifsp_ike.gifsp_ike.gifsp_ike.gifsp_ike.gif

δεν ξερω αν αυτη που εχω βρει, ειναι κινεζικη, η γνησια βεργινα,απο που θα την ξεχωρισω?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι, είναι καθαρά θέμα σόμπας, τα κάνει μούρλια... :drool:

Δεν είναι ώρα για τέτοιες κουβέντες ρε γμτο!!! Ακόμη με άδειο στομάχι είμαστε μερικοί μερικοί!!!... :lac::nono:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

http://i737.photobuc...ke/P1010164.jpg

....θέλει 2 άτομα για να μετακινηθεί μόνο, είναι θεόβαρη ελέω μαντεμιού.

Στη φωτό φαίνεται απο πίσω μια λαμαρίνα που έχω βάλει στον τοίχο και έχει

απόσταση 1 εκατοστό απο τον τοίχο.

1) Αυτό λειτουργεί σαν ασπίδα για να μην....ζεσταίνουμε το ντουβάρι αλλά τον χώρο.

Αν βάλεις τέτοια, άφησε κενό με 4 Μ8 παξιμάδια περαστά στις βίδες της λαμαρίνας απο ΄πισω....να έχει κενό αέρα ώστε να κυκλοφορεί γρήγορα η εκπεμπόμενη θερμότητα.

2) Κατω απο τα πόδια της θα βάλεις 2 σανίδια μακρυά, 1 ανά 2 ποδάρια.

Χρειάζονται ώστε να μπαινοβγαίνουν εύκολα τα μπουριά στους...καλοκαιρινούς καθαρισμούς. κερδίζεις πολυ κόπο + μετακίνηση βάζοντας τα...θα με θυμηθείς !

3) Τα μποριά που φαίνονται -2/2007 - ήταν απλά λαμαρινένια. άντεξαν 2 χρόνια.

βάλε ανοξείδωτα....τώρα που είναι αρχή !

4) ΜΕΤΡΗΣΕ ΤΙΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ...10 ΦΟΡΕΣ. ΚΟΨΕ ΜΙΑ.

είναι πανεύκολο να κάνεις λάθος.

όσον αφορά την γνησιότητα, με πιάνεις....ανημέρωτο.

αν είναι γενικά ελαφριά, κάτω απο 80-90 ? κιλά δεν είναι μαντέμι....

είναι καρφωτή, με ηλώσεις, δεν έχει βίδες παξιμάδια !

θα πάω σε 15 μέρες κάτω θα φέρω καλύτερες φωτό _thumbsup.gif_thumbsup.gif_thumbsup.gif

υγ. διαρύθμιση.....ο φάδερ.....άνευ σχολίων !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν είναι ώρα για τέτοιες κουβέντες ρε γμτο!!! Ακόμη με άδειο στομάχι είμαστε μερικοί μερικοί!!!... :lac::nono:

που να δείς οι......χοιρινές !!! whistling.gifwhistling.gifwhistling.gifwhistling.gifwhistling.gifdribble.gifstunned.gifstunned.gifstunned.gifstunned.gifstunned.gifstunned.gifstunned.gifstunned.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

που να δείς οι......χοιρινές !!! whistling.gifwhistling.gifdribble.gifstunned.gifstunned.gifstunned.gifstunned.gifstunned.gifstunned.gifstunned.gifstunned.gif

ληγουρη... :P

γιατι ρε γεμιστα εχεις φάει απο μασινα? :ok:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

http://i737.photobuc...ke/P1010164.jpg

....θέλει 2 άτομα για να μετακινηθεί μόνο, είναι θεόβαρη ελέω μαντεμιού.

Στη φωτό φαίνεται απο πίσω μια λαμαρίνα που έχω βάλει στον τοίχο και έχει

απόσταση 1 εκατοστό απο τον τοίχο.

1) Αυτό λειτουργεί σαν ασπίδα για να μην....ζεσταίνουμε το ντουβάρι αλλά τον χώρο.

Αν βάλεις τέτοια, άφησε κενό με 4 Μ8 παξιμάδια περαστά στις βίδες της λαμαρίνας απο ΄πισω....να έχει κενό αέρα ώστε να κυκλοφορεί γρήγορα η εκπεμπόμενη θερμότητα.

2) Κατω απο τα πόδια της θα βάλεις 2 σανίδια μακρυά, 1 ανά 2 ποδάρια.

Χρειάζονται ώστε να μπαινοβγαίνουν εύκολα τα μπουριά στους...καλοκαιρινούς καθαρισμούς. κερδίζεις πολυ κόπο + μετακίνηση βάζοντας τα...θα με θυμηθείς !

3) Τα μποριά που φαίνονται -2/2007 - ήταν απλά λαμαρινένια. άντεξαν 2 χρόνια.

βάλε ανοξείδωτα....τώρα που είναι αρχή !

4) ΜΕΤΡΗΣΕ ΤΙΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ...10 ΦΟΡΕΣ. ΚΟΨΕ ΜΙΑ.

είναι πανεύκολο να κάνεις λάθος.

όσον αφορά την γνησιότητα, με πιάνεις....ανημέρωτο.

αν είναι γενικά ελαφριά, κάτω απο 80-90 ? κιλά δεν είναι μαντέμι....

είναι καρφωτή, με ηλώσεις, δεν έχει βίδες παξιμάδια !

θα πάω σε 15 μέρες κάτω θα φέρω καλύτερες φωτό _thumbsup.gif_thumbsup.gif_thumbsup.gif

υγ. διαρύθμιση.....ο φάδερ.....άνευ σχολίων !

κατατοποιστικοτατος,,αλλα δεν ειναι γνησια βεργινα αυτη,,κι απο τι βλεπω στο δωματιο που θα την βαλω θα γινεται της ποπης απο την σταχτηpopcorn.gif2funny.gif Τροποποιήθηκε από τον Ntik

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

η γνησια μασινα βεργινα εχει καλη κατασκευη,ειναι ολοκληρη απο μαντεμι,ειναι ελληνικη,νομιζω θεσαλονικη κατασκευαζεται στα χυτηρια,τα υλικα της ειναι πολυ καλα γι αυτο και υπαρχουν και οι απομιμισεις της που ειναι κινεζικες με ανακυκλωσιμα παλιοσιδερα,και βλαβερα για την υγεια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ληγουρη... :P

γιατι ρε γεμιστα εχεις φάει απο μασινα? :ok:

Και γεμιστά και φασόλια γίγαντες φούρνου και διάφορα άλλα... :drool:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα