Jump to content
Αιγαιοπλόος

Χωμάτινη βόλτα στην Τήνο

Recommended Posts

Για τους συριανούς η Τήνος είναι κάτι σαν "γείτονας". Τη βλέπουμε καθαρά, την επισκεπτόμαστε εύκολα ("πετάγομαι Τήνο κι έρχομαι με το απογευματινό", σου λέει ο άλλος), τέλος πάντων μας είναι οικεία. "Την Τήνο την ξέρω καλά", λέμε οι περισσότεροι συριανοί λοιπόν, προεξοφλώντας ότι έχοντας πάει στη Χώρα, στον Πύργο, στην Καρδιανή, τα Υστέρνια και το Φαλατάδο έχουμε σχεδόν εξαντλήσει τα τηνιακά ενδιαφέροντα. Είναι όμως έτσι; nono.gif

Αλλού είναι τα ... ωραία biggrin.gif

Από καιρό με έτρωγε η ιδέα να φτάσω πολύ κοντά στο Δύσβατο, το στενό Τήνου - Άνδρου, για όσους δε γνωρίζουν. Και μη ανήκοντας στην οικονομική τάξη των εχόντων σκάφος, ώστε να "πεταχτώ" από τη Σύρο, όπου μένω, η μόνη λύση ήταν να πάω στην Τήνο και να ... φάω χώμα.

Ενα μίνι - ταξίδι λοιπόν που δε θα είχε κανένα λόγο να "ανέβει" σε ένα μοτοφόρουμ αν δεν είχε για προορισμό προορισμό την ανεξερεύνητη (και χωμάτινη) Τήνο με θέμα τη θαλασσινή θέα από τα βουνά.

15 Σεπτεμβρίου 2010 και το Highspped 4 αναχωρεί στις 09.55 από το λιμάνι της Ερμούπολης για Τήνο - Μύκονο. Χαλαρή κίνηση, που σημαίνει ότι κάθεσαι όπου γουστάρεις, έστω κι αν η καλοχτενισμένη και χαμογελαστή πλοιοσυνοδός kiss.gif (έτσι δεν τις λένε;tongue.gif ) μου υποδεικνύει να καθίσω στη θέση στο βάθος αριστερά. Ετσι κι αλλιώς σε 20 λεπτά φτάνω. Επιλέγω να βολτάρω στο πλοίο και φτάνω στο μπροστινό σαλονάκι (νομίζω ότι το λένε BUSINESS, το οποίο κανονικά απευθύνεται στους έχοντας ... καλή εργασία και ανάλογες απολαβές). "Λαθρεπιβάτης" λοιπόν στη "πρώτη" θέση, απολαβάνω το σύντομο ταξιδάκι και σχεδιάζω στο μυαλό μου τα μέρη που θέλω να επισκεφτώ.

map1iw.jpg

Κι επειδή το μυαλό δεν μπορεί να ξέρει τα πάντα, αγόρασα και έναν σχετικά καλό χάρτη για να ξέρω που πηγαίνω.

Νηστικό αρκούδι όχι μόνο δε χορεύει αλλά ούτε και οδηγεί. Κι επειδή εκεί που θα πάω δεν έχει φαγώσιμο ούτε για δείγμα (ναι, δεν μου αρέσουν οι μολώχες), έφτιαξα ένα ωραίο τεράστιο σάντουιτς στο φαστφουντάδικο του Αγγελου στην παραλία της Τήνου (πολύ καλό, δοκιμάστε το, αν βρεθείτε ποτέ στην Τήνο).

Μπουκαλάκι νερό, κράνος, μπουφάν, γάντια (μποτάκια ήδη φορεμένα) και φύγαμε.

map2bn.jpg

Σε πολλούς (μή μοτοσυκλετιστές) προξενεί εντύπωση ο εξοπλισμός ένδυσης, ιδίως το καλοκαίρι. Το έβλεπα και σε αυτούς που με κοιτούσανε με οίκτο με τη μοτοσυκλετιστική μπουφανάρα μες τη ζέστη. Η οδήγηση μοτοσυκλέτας είναι μια όμορφη αλλά και πολύ σοβαρή υπόθεση. Και ο πραγματικός μοτοσυκλετιστής ξέρει τί σημαίνει προστασία, εν αντιθέσει με τον "χομπίστα" που πάει γυρεύοντας και μετά μυξοκλαίει για τα παθήματά του.

Πρώτος στόχος η βόρεια μύτη της Τήνου. Ξεκινώ με κατεύθυνση τα χωριά Μαρλάς και Μαμάδος όχι από τον ... ίσιο δρόμο (Λεωφ. Τριποτάμου) αλλά από τα Κιόνια και το δρόμο που οδηγεί προς την ανεμογεννήτρια.

map3q.jpg

map4g.jpg

Περνάω το Μαρλά, αφήνω πίσω μου τα λατομεία του μαρμάρου (να γιατί υπάρχει τέτοια παράδοση στη μαρμαρογλυπτική) και συνεχίζω στο χωμάτινο πλέον δρόμο με προορισμό τον Κουμελά και το Μαλλί. Από δω και πέρα πολιτισμός τέλος.

Ανεμος - βράχια - θάλασσα είναι το τοπίο. Και καλά κάνει. Αυτή είναι η Τήνος και αυτήν θα ψάξω να μάθω, όσα μυστικά και να κρύβει biggrin.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

map5r.png

Οι ταμπέλες σύμφωνες με τη μαρμάρινη παράδοση της Τήνου. Δεξιά πάει στον Κουμελά και αριστερά στο Μαλλί. Ο αέρας, όπως συμβαίνει πάντα στην Τήνο, λυσσομανούσε. Δεν ξέρω γιατί το έβγαλαν "Μαλλί" το μέρος αλλά, μιλάμε, ο αέρας "ξυρίζει" για πλάκα _zeppelin.gif

map6b.png

Κατηφορίζω προς τον Κουμελά. Στο βάθος η Ανδρος.

map7d.png

Και φτάνω στον παραλιούλα του Κουμελά. Το να κατηφορίσεις αυτόν τον πετροχωματόδρομο που βλέπετε στη φωτό αποπάνω με τα πόδια είναι εύκολη υπόθεση αλλά οδηγώντας τα 220 κιλά του Transalp είναι ένα θέμα... swear.gif , γαμώ τον Soihiro, γαμώ!

map8.png

Ευτυχώς, κάτω έχει λίγο χώρο για να γυρίσω. biggrin.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

map9.png

Αυτός είναι ο Κουμελάς από ψηλά...

map10.png

... κι αυτός από κοντά.

Οπως και να το δεις το μέρος είναι very rocky. Και αυτή είναι η ομορφιά του.

map11.png

Κι εδώ το γειτονικό Μαλλί... Με τον τρελό αέρα, που λέγαμε tongue.gif

map12.png

... με τα "γκαραζάκια" για τις βάρκες το χειμώνα.

Και στις δύο περιοχές ο άνεμος λυσσομανούσε και φυσικά πουθενά δεν είδα άνθρωπο.

Αυτά. Κουμελάς και Μαλλί τέλος. Πίσω στο Μαρλά τώρα και κατεύθυσνη προς Μαμάδο για τα ... περαιτέρω, όπερ σημαίνει Δύσβατο (η βορειότερη άκρη της Τήνου, μιας ανάσα από τη νοτιότερη της Άνδρου).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

map13.png

map14.png

Οχι, δεν είμαι στο Μαρόκο. Απλώς περιμένω να μεγαλώσουν τα πιτσιρίκια και εν τω μεταξύ ... προπονούμαι στην ορεινή Τήνο, προσευχόμενος στην Παναγία να μου δώσει χρόνο και χρήμα για να ταξιδεύω πιο μακριά στο προσεχές μέλλον. Είμαι καλά, γιατρέ ; crazy.gif

Τροποποιήθηκε από τον Αιγαιοπλόος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

map16.png

Βρίσκομαι στο χωματόδρομο που ξεκινάει από το χωριό Μαμάδος και πάει προς το Δύσβατο.

map17.png

Στην αρχή είναι εύκολος, γιατί η διάνοιξη είναι πρόσφατη αλλά μετά ...

map18.png

Μού φτασε το σκατό στην κάλτσα με το βάρος του (και καλά) μεσαίου on-off της Honda. Εκεί είναι πάντως που τα σημερινά On-off δείχνουν (ακόμα και το Transalp που δεν έχει κάνει τεράστια στροφή στην ασφάλτινη χρήση) ότι έχουν κάνει έναν πολύ μεγάλο (αναγκαστικό) συμβιβασμό. Πάνε μεν στο χώμα αλλά όταν τα πράγματα "σφίξουν", σφίγγουν και οι κώλοι. Κοινώς, δεν το ευχαριστιέσαι. Πάντως, το ότι με έβγαλε είναι μια επιτυχία και θα ήταν άδικο να τα θέλουμε όλα από 8.000 ευρώ που κοστίζει.

Σε βατό χωματόδρομο πάντως πάει "αέρα", δεν είχα παράπονο.

Στο βάθος βλέπετε το στενό Τήνου - Ανδρου, που είναι κυριολεκτικά στενό, μιας και κολυμπιέται, αν έχεις τα κότσια να αντέξεις τον αέρα.

map19w.png

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν τελειώσαμε ακόμη, όμως.

Φεύγω από τη βόρεια Τήνο και με μια μικρή στάση στον Πύργο, συνεχίζω παίρνοντας τον (καινούριο) δρόμο από τα Πλατιά προς την Αετοφωλιά. Ωραία θέα προς το ανατολικό Αιγαίο, άψογος δρόμος, ιδανική διαδρομή για βόλτα στα βουνά. Δεν ξέρω αν εξυπηρετεί κανέναν αυτός ο δρόμος (μιας και σπάνια συναντάς αυτοκίνητο) αλλά εγώ πολύ τον γουστάρω. Αετοφωλιά, Κώμη (και μια μικρή παράκαμψη στην Κολυμπύθρα) και συνεχίζω στην τηνιακή ενδοχώρα.

map20.png

Το travelling alone δεν είναι και το καλύτερο πράγμα. Οχι το "traveling". Για το "alone" μιλάω. Ανακύπτουν πρακτικά ζητήματα, όπως για παράδειγμα αν θέλεις να βγεις μια φωτογραφία με τη μοτοσυκλέτα σου. Και οι λύσεις που σκέφτεσαι δεν είναι πάντοτε φωτογραφικώς ... ορθές uglystupid2.gif

map21.png

Αυτό το συμπαθητικό φανάρι (όσο κι αν το έχουν σκυλοθάψει εκατοντάδες άνθρωποι που το θεωρούν αηδιαστικό) ήταν ένας από τους λόγους που πήρα το Transalp-άκι. Υποκειμενικό; Σίγουρα. Αλλά εγώ πολύ το γουστάρω αυτό το (κάτι σαν) στρογγυλό "μάτι" που μου θυμίζει τις πρώτες εικόνες της εφηβικής μοτοσυκλετιστικής ζωής μου, τότε που ξεροστάλιαζα παρακαλώντας έναν φίλο του πατέρα μου για μια μικρή βολτίτσα την Κυριακή με το στρογγυλοφάναρο μεταχειρισμένο παπί του. Νά λοιπόν η εξήγηση του φαναριού, κατά την ψυχαναλυτική θεωρία. Κι ένα έχω να πω: Οσοι γουστάρετε τα διπλά φανάρια του V-Strom ή του Varadero, μάλλον κατά βάθος γουστάρετε το αυτοκίνητο του μπαμπά σας tease.gif

tooth.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια μικρή στάση για ξέπιασμα και μετά ... ρότα για το χωριό Στενή (δεν έχει σχέση με φυλακή, σίγουραtongue.gif ), με σκοπό να κατηφορίσω προς τη Λειβάδα και από εκεί να κάνω το χωμάτινο γύρο του Τσικνιά, που είναι και το ψηλότερο βουνό του νησιού με πάνω από 770 μέτρα.

Το φράγμα της Λειβάδας φαίνεται άδειο αλλά αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι αυτό το κάτι σαν πίσσα ή μουσαμά που το καλύπτει. Τελικά είναι μουσαμάς, που τον έχει πάρει ο αέρας, όπως και τα λεφτά που έχει δώσει ο κοσμάκης για να δει λίγο νερό στα κατάξερα νησιά των Κυκλάδων.

map22.png

Λίγο πριν φτάσεις στην παραλία της Λειβάδας (στην οποία είχα πάει παλαιότερα), πήρα δεξιά το χωματόδρομο που κάνει το γύρο του Τσικνιά.

map24.png

map25.png

Δε λέω ότι είναι πουθενά "κορυφή" το Transalp-άκι. Διατηρώ ακόμα τη λογική μου. Αλλά η σέλα του - συγνώμη - είναι θεϊκή, παίδες. Δε φείδομαι χαρακτηρισμών. Οχι επειδή είναι δικό μου αλλά μιλάμε για απίστευτη σέλα, ως προς την άνεση.

map26.png

Ο φάρος που βλέπετε είναι ο φάρος της Λειβάδας, στα ανατολικά του νησιού, που ατενίζει όλο το Αιγαίο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

map27.png

map28.png

Η ... κόλαση στο πίσω μέρος του Τσικνιά; Δεν ξέρω. Κανένα διάολο δεν είδα πάντως πουθενά.

Η απάντηση είναι παρακάτω:

map29.png

Βρισκόμαστε στο Ετος 2010 ή κάνω λάθος; Ξέρετε τί σημαίνει "καίω σκουπίδια";

progress.gif

map30.png

map31.png

Η χωμάτινη βόλτα συνεχίστηκε μέχρι το απόγευμα αλλά οι φωτογραφίες τελειώνουν εδώ μαζί με την μπαταρία της φωτογραφικής μηχανής.

Δύο λόγια για το ταξιδεύειν εκτός δρόμου. Μόνο αν μπεις στο χώμα και δεις πού μπορεί να σε βγάλει η εκτός δρόμου περιήγηση, καταλαβαίνεις τί έχανες τότε που σνόμπαρες όσους επέμεναν ότι "αξίζει". Είναι σαν να σου μιλάει κάποιος για το βυθό και τη μαγική ομορφιά του...

Καλά χιλιόμετρα σε όλους μας bye.gif

Τροποποιήθηκε από τον Αιγαιοπλόος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραιαααα ρε Κωστα!!!Μας εφτιαξες!!! :thumbsup:

Και πραγματικα απορω πώς αντεχεις και δεν εχεις χωματινο λαστιχο στα μερη που ζεις και τριγυρνας!!!:cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αιγαίο καψαλισμένο και ανεμοδαρμένο.....Έχετε άλλο Θεό εκεί. tooth.gif

Ωραία βόλτα Κωστή και ακόμη ωραιότερες φωτό !

Το'χεις στην πένα το τρανσαλπάκι αλλά μ'αρέσει που το βάζεις και στα....χωματα, έτσιιιι ! _thumbsup.gif

ΥΓ. Στην....Φιλομήλα πάς για κάνα καφέ ??? grin.gifgrin.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Και πραγματικα απορω πώς αντεχεις και δεν εχεις χωματινο λαστιχο στα μερη που ζεις και τριγυρνας!!!cheers.gif

Είναι που μ' αρέσει και το ασφάλτινο ταξίδι, ρε Κώστα. Γι' αυτό δεν επιλέγω τις καθαρά χωμάτινες λύσεις σε ελαστικά. Κι αν τα καταφέρουμε το επόμενο καλοκαίρι να αφήσουμε τα παιδιά για καμιά βδομαδούλα, θα κάνουμε μπόλικα ασφάλτινα χιλιόμετρα, οπότε θέλω μια μέση λύση. Ισως, όταν φύγω από τα Bridgestone Trail Wing που έχω τώρα να πάω σε Metzeler Tourance αλλά για να πάω σε χωμάτινο ελαστικό δε με βλέπω.

Αιγαίο καψαλισμένο και ανεμοδαρμένο.....Έχετε άλλο Θεό εκεί. tooth.gif

Με τέτοιον αέρα που έχει η Τήνος, μέχρι κι ο Θεός ώρες ώρες φοβάται ... μην τον πάρει ο διάολος tooth.gif

Πάντως εμείς εδώ στη Σύρο είμαστε λιγότερο ανεμοδαρμένοι. beee.giftongue.gif

Το'χεις στην πένα το τρανσαλπάκι αλλά μ'αρέσει που το βάζεις και στα....χωματα, έτσιιιι ! _thumbsup.gif

Είχα πάντα μια αρχή στις μοτοσυκλέτες μου. Να μη στερούμαι την απόλαυση, να μη λέω "μην πας εκεί για να μην τη φθείρεις" αλλά ταυτόχρονα να είμαι προσεκτικός στη χρήση και σχολαστικός στη συντήρηση. Δεν έχω "σκίζει" ποτέ μου καμία από τις μοτοσυκλέτες μου αλλά δεν ξεχνώ ότι η δουλειά μιας μοτοσυκλέτας είναι να δουλεύει για να σε ευχαριστεί.

Πού να δεις όταν πούλησα ένα Yamaha δυομισάρι που είχα για περίπου 11 χρόνια, με 100.000 δικά μου χιλιόμετρα πάνω του, τα πιο πολλά καθημερινής αθηναϊκής χρήσης (λόγω σπουδών κλπ.). Μου λέει ο αγοραστής λοιπόν: - "Ρε συ Κώστα, έτσι που τη βλέπω, θα έπαιρνα όρκο ότι την είχες γκαραζωμένη στη Σύρο όσα χρόνια έλειπες αλλά τα χιλιόμετρα είναι πάρα πολλά!".

Πάντως, μετά το χώμα, έπαιξε καλή συντήρηση στο Transalp. Πλύσιμο καλό, καθάρισμα αλυσίδας με φωτιστικό πετρέλαιο (λόγω o-ring) και λίπανσή της καθώς και ένα πέρασμα με κερί για να βαμμένα πλαστικά μέρη. Εχει άλλη χάρη όμως να συντηρείς το μηχανάκι σου, όταν το έχεις ευχαριστηθεί...

ΥΓ. Στην....Φιλομήλα πάς για κάνα καφέ ??? grin.gifgrin.gif

Αμέ. Να το πω και συριανά.biggrin.gif

Ωραιος Κωστα! Ωρα και για ενα "πριονάκι" τωρα?? grin.gif

Λες, ε;think.gif

Τί θα πρότεινες;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολυ ομορφη περιγραφη!!!

Το 2008 τα ειχα γυρισει και εγω με το KLX μου παρεα με ενα φιλαρακι απο εκει με ενα KDX που ειναι απο την ΤΗΝΟ!

Πραγματικα πανεμορφο νησι και παρεξηγημενο λογω την μονης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λες, ε;think.gif

Τί θα πρότεινες;

Xμμ.. Κατι απλο και φτηνο, για παιγνιδι, στα 250 cc μηπως?? :think: (ΧR-DR-KLX)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

+1 εύγε Κώστα, για άλλη μια φορά η μοτοσυκλετιστική σου ανησυχία δείχνει τον δρόμο!

Με τόσους χωματερούς στην Σύρο φαντάζομαι οτί θα ήταν εύκολο να βρεις κάνα μεταχείρω πριόνι να λασπώσεις τα ρούχα σου και στο εύχομαι ολόψυχα. Το ταξίδι στο χώμα μπορεί να είναι συνήθως πιο σύντομο αλλά σου δίνει πολύ μεγαλύτερη αίσθηση απόδρασης από το ασφάλτινο και τους περιορισμούς που αυτό σου επιβάλλει.

Μην ακούς τα κακά λόγια για το φανάρι του Transalp. Είναι σχεδιαστικό κόσμημα και αν είχα ένα θα το έβαζα στο DRZ χθές! :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αιγαιοπλόε ευχαριστούμε για ακόμη μια φορά για την απολαυστική αφήγηση, αλλα και τις όμορφες φωτογραφίες!

Τέτοια θέματα δίνουν ουσιαστικό νόημα στα φόρουμ, και μας "πορώνουν" να πάρουμε τη μηχανή για ένα ακόμη ταξίδι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το θεματάκι ειναι λίγο παλιό, αλλά τώρα το είδα :_innocent:

Σ'ευχαριστώ για ένα ακόμα υπέροχο θέμα, με περιγραφή που σε ταξιδεύει και φωτογραφίες που σε κάνουν μέρος του τοπίου! Το + 1 που βάζω είναι λιγο!

:respekt::respekt::respekt:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωχ... κι εγώ δεν το είχα δει! Πολύ ωραίο Κώστα. Ωραίες κι οι φωτογραφίες και όλα. Όμως κάτι δεν μου πάει με αυτή την ξεραΐλα ρε 'συ. Είμαι φαν του δάσους και τα καραφλά τοπία δεν μου αρέσουν.

Όσο για το alone που έγραψες παραπάνω και την δυνατότητα να βγεις μια φωτογραφία με την μοτοσυκλέτα σου, υπάρχει αυτή η δυνατότητα στη φωτογραφική σου. Αρκεί να βρεις ένα σημείο να την στήσεις :P

(oι φωτό είναι με την Sony? )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το μέρος είναι very rocky. Η αλήθεια είναι αυτή.

Γι' αυτό και η παρομοίωση με το Μαρόκο :D

Οι φωτό είναι τραβηγμένες με την παλιά Sony (την DSC-W150), η οποία έφαγε το τουμπίδι στα χέρια του μεγάλου μου γιού.

Οι φωτό είναι πριν το τουμπίδι, έτσι; :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι φωτό είναι τραβηγμένες με την παλιά Sony (την DSC-W150), η οποία έφαγε το τουμπίδι στα χέρια του μεγάλου μου γιού.

Οι φωτό είναι πριν το τουμπίδι, έτσι; :tooth:

E ναι, γιατί αν ήταν μετά το τουμπίδι θα μας τις είχες βάλει ανάποδα και θα έγραφες από κάτω Μύκονος :2funny:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κι όμως βγάζει ακόμη και μετά το τουμπίδι και το ξεχαρβάλωμα του zoom φωτογραφίες. Μόνο που είναι μαυρισμένες γύρω γύρω αλλά στο κέντρο μένει ένας κύκλος που η φωτό βγαίνει καλή. Κάτι σαν να βλέπεις με τηλεσκόπιο, ένα πράγμα :tooth:

Την είχα πάει στη Sony στη Λ. Ηρακλείου, σε ένα πέρασμά μου από Αθήνα, και μου είχαν πει ότι με 250 ευρώ μου την επισκευάζουν. Γελούσαν και οι ίδιοι όταν μου είπαν την τιμούλα. :2funny:

Πάντως, επί του θέματος. Δεν είναι όλες οι Κυκλάδες κατάξερες, Η Ανδρος, ας πούμε, που είναι από τα αγαπημένα μου γειτονικά νησιά, έχει δάσος και νερά περισσότερα από τη Νότια Εύβοια. Αν πας στις Μένητες θα δεις τί εννοώ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και μετά απο ενα χρόνο απο το τελευταίο ποστ αισίως, το πήρα κι εγώ χαμπάρι. :P

Κώστα πολύ καλό το μινι οδοιπορικό και πρωτότυπο! Δεν βλέπουμε συχνά εξερευνήσεις νησιών.

Και το Transalp, τούμπανο!

Ωστόσο κάτι τέτοιες εκδρομές ειναι που θα'θελα να είχα μικρό μεταχειρισμένο 250cc ελαφρύ εντουράκι, να μην φοβάσαι τίποτα.

Πάντα τέτοια!

Υ.Γ. Ελπίζω να έχεις αλλάξει φωτογραφική πλέον.. :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα