Jump to content
NERRY

Οι καλοί και πιστοί μας φίλοι... Τα κατοικίδια!

Recommended Posts

Εδιτ ξέχασα να πω οτι την πάω βόλτα κάθε μέρα. Ο γιατρός λέει οτι με βόλτα θα είσαι εντάξει.

Και επειδή την πάω κάθε μέρα αν δεν την πάω για 3-4 μέρες επειδή θα βρέχει πχ μετα τις μεγαλώνουν και άλλο όπως συμβαίνει στον άνθρωπο ( όσο πιο νωρίς τα κόβεις τόσο πιο γρήγορα βγαίνουν και αμα τα αφήνεις κάνα μήνα θα μεγαλώνουν αργα :P )

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου

Καλά σου λέει ο γιατρός σου! Η βόλτα γύρω από το τετράγωνο δεν συγκαταλέγεται στην πραγματική βόλτα!

Ο σκύλος μου είναι 5,5 χρονών, ζει μαζί μου μέσα στο σπίτι και νύχια δεν του έχω κόψει ποτέ!

Συγγνώμη που στο λέω αλλά θα πρέπει να κάνεις κάτι με τις βόλτες του ζώου! Δεν νοείται να έχει να βγει 3-4 μέρες επειδή...βρέχει! Δεν είναι μπαμπούλας η βροχή!

Δεν έχει σημασία αν έχει συνηθίσει ή αν τα κάνει στο μπαλκόνι, τίθεται και θέμα συμπεριφορικό,νοητικό και σωματικό!

Αν εκτονώνεις το ζώο σωστά ποιοτικά στοχεύοντας στο μυαλό θα εξαλείψεις πιθανόν και το χωροπηδητό πάνω σας, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα με το μωρό της οικογενείας! Θα πρέπει να δουλέψεις το ζώο πάνω σε αυτό!

Το αμύγδαλο δεν προσφέρει τίποτα στο ζώο, αλλά και να πρόσφερε 1 μόνο αμύγδαλο δεν θα έκανα καμία διαφορά!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Να ρωτησω και γω κατι σαν ασχετος (αν και απο μικροι ειχαμε κοκονια και πατσαβουρακια μπασταρδεμενα στην οικογενεια)

Απο το 2011 εχουμε ενα ημιαιμο πιτμπουλ θυληκο (διασταυρωση καθαρο πιτμπουλ με καθαρο red nose συμφωνα με τον ιδιωκτητη που μας το εδωσε), το οποιο εντος της αυλης αν ερθει φιλος/γνωστος ή συγγενης γινεται αγρημι και δεν ακουει ουτε εμας της οικογενειας, ενω οταν ειμαστε βολτα ειναι το πιο συνεργάσιμο και παιχνιδιαρικο αρκουδι που αγαπαει τους παντες.

Μεχρι και παιδακια 5 χρονων επαιζαν διπλα του κ αυτη κυλιόταν στο γρασιδι.

Τον θειο μου πχ, αν ειναι στην αυλη και κανει οτιδηποτε κοντευει να βγαλει αφρους, ενω στο παρκο που ετυχε και πηγα διπλα του με το σκυλι τον μυρισε και του γλυψε κ το χερι.

Καποιες φορες που περναω με το αγροτικο κάνει χαρές, ενώ αλλες φορές αγριευει ασχημα προς το οχημα.

Δεν μπορω να καταλαβω αυτη τη συμπεριφορα της (ονομα: πέρσα)

Τοποθετήσου σωστότερα και μην χρησιμοποιείς λέξεις που δεν ταιριάζουν όπως "αγρίμι". Έχω λόγο που στο λέω!

Δεν ξέρω το ζώο αλλά από ότι μας λες βγάζει μία συμπεριφορά, αυτή της φύλαξης! Δεν ξέρω αν έχει δουλευτεί σε κάτι τέτοιο, δεν ξέρω αν έχει σωστά ερεθίσματα, δεν ξέρω αν είναι απόρροια προβληματικής συμπεριφοράς!

Εν πάσει περιπτώσει το ζώο, εκφράζει μία συμπεριφορά! Ας υποθέσουμε ότι την εκφράζει επειδή βρίσκεται σε φύλαξη! Μία υποθετική απάντηση θα ήταν καλά κάνει! Γιατί? Γιατί πολύ απλά φυλάει τον χώρο της! Το θέμα όμως είναι ότι δεν ακούει εσάς! Σε δική σας δηλαδή παράκληση δεν θα σταματήσει, αυτό μας λες!

Το ότι το ζώο έχει τέτοια συμπεριφορά εντός και εκτός μπορεί να το καθιστά ως ότι ξέρει να ξεχωρίζει στιγμές! Αν όμως δεν είναι δουλεμένο πολύ πιθανόν να είναι και απρόβλεπτο (και άρα επικίνδυνο) όταν και αν κληθεί όντας στο πάρκο να εκφράσει την συμπεριφορά που εκφράζει εντός του σπιτιού!

Γι'αυτό λέμε ότι ένας εκπαιδευμένος σκύλος είναι πολύ καλύτερος από έναν ανεκπαίδευτο! Και πίστεψε με πολλοί παρερμηνεύουν την λέξη "εκπαιδευμένο" που φυσικά δεν σημαίνει να ξέρει 5-6 εντολές μόνο! Σημαίνει πολλά πολλά παραπάνω πράγματα!

Όσον αφορά το αγροτικό δεν αγριεύει, απλά (και λογικά) μπαίνει το prey drive! Πολλές φορές θα βγει το ένστικτο αυτό, άλλες όχι!

Η παραπάνω ερμηνεία μπορεί να απέχει παρασάγγας από την πραγματικότητα...

Τροποποιήθηκε από τον st3li0s

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλά σου λέει ο γιατρός σου! Η βόλτα γύρω από το τετράγωνο δεν συγκαταλέγεται στην πραγματική βόλτα!

Ο σκύλος μου είναι 5,5 χρονών, ζει μαζί μου μέσα στο σπίτι και νύχια δεν του έχω κόψει ποτέ!

Συγγνώμη που στο λέω αλλά θα πρέπει να κάνεις κάτι με τις βόλτες του ζώου! Δεν νοείται να έχει να βγει 3-4 μέρες επειδή...βρέχει! Δεν είναι μπαμπούλας η βροχή!

Δεν έχει σημασία αν έχει συνηθίσει ή αν τα κάνει στο μπαλκόνι, τίθεται και θέμα συμπεριφορικό,νοητικό και σωματικό!

Αν εκτονώνεις το ζώο σωστά ποιοτικά στοχεύοντας στο μυαλό θα εξαλείψεις πιθανόν και το χωροπηδητό πάνω σας, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα με το μωρό της οικογενείας! Θα πρέπει να δουλέψεις το ζώο πάνω σε αυτό!

Το αμύγδαλο δεν προσφέρει τίποτα στο ζώο, αλλά και να πρόσφερε 1 μόνο αμύγδαλο δεν θα έκανα καμία διαφορά!

Ποιο τετραγωνο? Πως ξερεις εσυ οτι την παω βολτα στο τετραγωνο? Μιλαω για 2,5-3 χιλιομετρα η βολτα καθημερινα και 50-60 λεπτα (η βολτα). Ποσο να την παω? Μιλαμε και για σκυλακι λιγων κιλων (ισως αυτο να φταιει) οχι για κανα θηριακι. Αμα ηταν για τετραγωνο δεν θα ημουν εδω.

Την βροχη την εφερα για παραδειγμα, Και με βροχη την παω. Απλως εφερα ενα παραδειγμα αμα δεν παει καποιες μερες βολτα.

Δεν υπαρχει χοροπηδητο. Απλως σηκωνεται να μας γλυψει κ χαιρετησει. Εδω στην βολτα αμα συναντησω καποιον συγγενη ή πολυ γνωστο το κανει ενω αν ειναι απλως γνωστος ή αυτοι που με σταματανε για να την χαιδεψουν απλως καθεται.

Τροποποιήθηκε από τον mario27

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τον ορο "αγριμι" τον εδωσα απλά για να περιγραψω την εικονα, εννοειται οτι δεν γινεται και γκοτζιλα, απλά φουντωνει το τριχωμα στο σβερκο κ η ουρα και γαβγιζει παρα παρα πολυ τραβοντας την αλυσιδα.

Αν ειμαι διπλα εγω ή ο αδερφός μου δεν μας ακουει οταν του λεμε να σταματησει, αλλά καλμαρει λιγο, μονο αν παμε διπλα της και την χαϊδευουμε ή κραταμε εμεις την αλυσιδα.

Δε το εχω παει για εκπαιδευση γιατι πολυ απλα δεν εχω εκπαιδευτες σε λιγοτερο απο 30 χλμ αποσταση, και φοβαται τα κλουβια.

Ως προς το φαινομενο εντος-εκτος αυλης αυτο εννοω, οτι δηλαδη θελει να προστατεψει το χώρο της απο "ξενους" (πραγμα σωστο) αλλά τον θειο κ τον ξαδερφο μου που τους εχει μυρισει αρκετες φορες εκτος και πηγαινουν τουλαχιστον 2-3 φορες τη μερα στην αυλη, εξακολουθει να τους γαβγιζει.

Στο παρκο αν την φωναξω ερχεται αμεσως και οταν ερχεται φιλος κοντα κάνει χαρές και τον περιεργαζεται.

Τροποποιήθηκε από τον zentakias

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ποιο τετραγωνο? Πως ξερεις εσυ οτι την παω βολτα στο τετραγωνο? Μιλαω για 2,5-3 χιλιομετρα η βολτα καθημερινα και 50-60 λεπτα (η βολτα). Ποσο να την παω? Μιλαμε και για σκυλακι λιγων κιλων (ισως αυτο να φταιει) οχι για κανα θηριακι. Αμα ηταν για τετραγωνο δεν θα ημουν εδω.

Την βροχη την εφερα για παραδειγμα, Και με βροχη την παω. Απλως εφερα ενα παραδειγμα αμα δεν παει καποιες μερες βολτα.

Δεν υπαρχει χοροπηδητο. Απλως σηκωνεται να μας γλυψει κ χαιρετησει. Εδω στην βολτα αμα συναντησω καποιον συγγενη ή πολυ γνωστο το κανει ενω αν ειναι απλως γνωστος ή αυτοι που με σταματανε για να την χαιδεψουν απλως καθεται.

Πήγαινε την 2 φορές την ημέρα από 2-3 χιλιόμετρα!

Όσο για την συμπεριφορά της, δούλεψε την σκύλα στην αυτοσυγκράτηση! Δούλεψε την με εντολή να αναμένει και δούλεψε και το πρόσωπο που πλησιάζει όσον αφορά την προσέγγιση!

Και φυσικά αν δεν κάνει αυτό που την ζητάς δεν θα έχει και χάδια! Αυτήν την στιγμή βλέπει κάποιον, δεν την λες τίποτα και παίρνει χάδια για κάτι που δεν έκανε! Δηλαδή είναι σα να επιβραβεύεις την ανεπιθύμητη συμπεριφορά!

Τροποποιήθηκε από τον st3li0s

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τον ορο "αγριμι" τον εδωσα απλά για να περιγραψω την εικονα, εννοειται οτι δεν γινεται και γκοτζιλα, απλά φουντωνει το τριχωμα στο σβερκο κ η ουρα και γαβγιζει παρα παρα πολυ τραβοντας την αλυσιδα.

Αν ειμαι διπλα εγω ή ο αδερφός μου δεν μας ακουει οταν του λεμε να σταματησει, αλλά καλμαρει λιγο, μονο αν παμε διπλα της και την χαϊδευουμε ή κραταμε εμεις την αλυσιδα.

Δε το εχω παει για εκπαιδευση γιατι πολυ απλα δεν εχω εκπαιδευτες σε λιγοτερο απο 30 χλμ αποσταση, και φοβαται τα κλουβια.

Ως προς το φαινομενο εντος-εκτος αυλης αυτο εννοω, οτι δηλαδη θελει να προστατεψει το χώρο της απο "ξενους" (πραγμα σωστο) αλλά τον θειο κ τον ξαδερφο μου που τους εχει μυρισει αρκετες φορες εκτος και πηγαινουν τουλαχιστον 2-3 φορες τη μερα στην αυλη, εξακολουθει να τους γαβγιζει.

Στο παρκο αν την φωναξω ερχεται αμεσως και οταν ερχεται φιλος κοντα κάνει χαρές και τον περιεργαζεται.

Με αυτά που μου γράφεις καταλαβαίνω ότι η σκύλα έχει λάθος ερεθίσματα!

Τα υπογραμμισμένα είναι τα σημεία στα οποία έχετε κάνει λάθος! Το ότι σηκώνει τρίχα σημαίνει πιθανόν ότι νιώθει ανασφάλεια! Γιατί ποτέ δεν έμαθε πως να φέρεται και της βγαίνει έτσι με αυτόν τον τρόπο!

Η αλυσίδα είναι ό,τι χειρότερο και αυξάνει αυτην την συμπεριφορά!

Το ότι πάτε δίπλα της και την χαιδεύεται για να την ηρεμήσετε λειτουργεί ως τροφοδοσία αυτής της ανεπιθύμητης συμπεριφοράς άσχετα αν εσείς παίρνετε το επιθυμητό(ηρεμία) εκείνη την στιγμή! Μακροπρόθεσμα προσθέτει ένα λιθαράκι στην ανεπιθύμητη συμπεριφορά!

Η σκύλα σου μάλλον είναι η κλασσική περίπτωση που συναντάμε, το ότι δηλαδή είναι ένα ζώο που δεν ξέρει να φερθεί γιατί δεν έχει μάθει να φέρεται! Γιατί πολύ απλά δεν έχει δουλευεί σε τέτοιες καταστάσεις, δηλαδή δεν έχει κοινωνικοποιηθεί ώστε να χτίσει μία συμπεριφορά!

Ακόμη και αν υποθέσουμε ότι αυτό που κάνει είναι σωστό(δηλαδή την φύλαξη) η σκύλα δεν έχει κατεύθυνση και αυτό την κάνει εν δυνάμει απρόβλεπτη και επικίνδυνη ασχέτως αν δεν φαίνεται!

Θέλετε δουλειά!

Αν θες την γνώμη μου, να τα κάνεις αυτά τα 30 χλμ απόσταση αν θέλεις να χτίσεις επαφή με την σκύλα! Υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν πολλά παραπάνω πράγματα και χιλιόμετρα για να δουλέψουν με τα σκυλιά τους!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πήγαινε την 2 φορές την ημέρα από 2-3 χιλιόμετρα!

Όσο για την συμπεριφορά της, δούλεψε την σκύλα στην αυτοσυγκράτηση! Δούλεψε την με εντολή να αναμένει και δούλεψε και το πρόσωπο που πλησιάζει όσον αφορά την προσέγγιση!

Και φυσικά αν δεν κάνει αυτό που την ζητάς δεν θα έχει και χάδια! Αυτήν την στιγμή βλέπει κάποιον, δεν την λες τίποτα και παίρνει χάδια για κάτι που δεν έκανε! Δηλαδή είναι σα να επιβραβεύεις την ανεπιθύμητη συμπεριφορά!

Δυστυχως δεν με καταλαβες. Το θεμα δεν ειναι η σκυλα , ουτε ειναι προβλημα οι βολτες και πρεπει να την πηγαινω παραπανω , ουτε εχει ΜΕΓΑΛΑ νυχια και δεν μπορει να περπατησει. Ειναι ακριβως στο οριο και αυτα μονο τα δυο στην μεση απο οτι ειδα. Τα αλλα δυο στην ακρη δεν ακουμπανε και το πεμπτο δεν ειναι καν μεγαλο, απλα να σου δειξω οτι δεν ειναι καν μεγαλα τα νυχια για να κοπουνε

Τα πισω που σου ειπα πιο πανω γιατι δεν ειναι μεγαλα και δεν ακουμπανε κατω??

Ετσι και της δικιας μου ετσι και του δικου σου ειναι ακριβως στο οριο (εκτος αν εχεις μονοκατοικα και τον βγαζεις και στην αυλη).

Ακουμπανε , υπαρχει τριβη , μικραινουν , μεγαλωνουν μεχρι να ακουμπησουν και ξανα το ιδιο. Αυτο ειναι απλα κοινη λογικη. Αμα ηταν μικροτερα απο την επαφη στο εδαφος , τα νυχια δεν θα τριβονταν και μονο θα μεγαλωναν μεχρι να υπαρξει επαφη για να συμβει το παραπανω (εκτος αν εχουμε τιποτα αυλαρες και σκαβουν ή κατι τετοιο)

Και φτανω εκει που θελω ,οτι τα νυχια δεν θελουν κοψιμο ή το σκυλακι 7/8/10 χλμ βολτα απλα θα πρεπει να κοπουν οσο τον δυνατον στο οριο.

Και εκει ειναι που ρωταω , μετρησα το ασπρο που τυχαινει να ειναι ενα απο τα δυο στην μεση που ακουμπανε και ειδα οτι μεχρι τα νευρα και το αιμα ειναι 4 χιλιοστα. Αξιζει το κοψιμο για 1 ή 2 χιλιοστα ? Γαβριηλ τι λες εσυ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι σκυλι εχεις Pitbull??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δυστυχως δεν με καταλαβες. Το θεμα δεν ειναι η σκυλα , ουτε ειναι προβλημα οι βολτες και πρεπει να την πηγαινω παραπανω , ουτε εχει ΜΕΓΑΛΑ νυχια και δεν μπορει να περπατησει. Ειναι ακριβως στο οριο και αυτα μονο τα δυο στην μεση απο οτι ειδα. Τα αλλα δυο στην ακρη δεν ακουμπανε και το πεμπτο δεν ειναι καν μεγαλο, απλα να σου δειξω οτι δεν ειναι καν μεγαλα τα νυχια για να κοπουνε

Τα πισω που σου ειπα πιο πανω γιατι δεν ειναι μεγαλα και δεν ακουμπανε κατω??

Ετσι και της δικιας μου ετσι και του δικου σου ειναι ακριβως στο οριο (εκτος αν εχεις μονοκατοικα και τον βγαζεις και στην αυλη).

Ακουμπανε , υπαρχει τριβη , μικραινουν , μεγαλωνουν μεχρι να ακουμπησουν και ξανα το ιδιο. Αυτο ειναι απλα κοινη λογικη. Αμα ηταν μικροτερα απο την επαφη στο εδαφος , τα νυχια δεν θα τριβονταν και μονο θα μεγαλωναν μεχρι να υπαρξει επαφη για να συμβει το παραπανω (εκτος αν εχουμε τιποτα αυλαρες και σκαβουν ή κατι τετοιο)

Και φτανω εκει που θελω ,οτι τα νυχια δεν θελουν κοψιμο ή το σκυλακι 7/8/10 χλμ βολτα απλα θα πρεπει να κοπουν οσο τον δυνατον στο οριο.

Και εκει ειναι που ρωταω , μετρησα το ασπρο που τυχαινει να ειναι ενα απο τα δυο στην μεση που ακουμπανε και ειδα οτι μεχρι τα νευρα και το αιμα ειναι 4 χιλιοστα. Αξιζει το κοψιμο για 1 ή 2 χιλιοστα ? Γαβριηλ τι λες εσυ?

ειπειδη ειμαι στη δουλεια, αν δεν ακους να χτυπανε στο πατωμα τα νυχια, αστο καλυτερα μη το κανεις μονος σου.. θα το ξαναδιαβασω πιο σοβαρα αργα το βραδυ το ποστ..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με αυτά που μου γράφεις καταλαβαίνω ότι η σκύλα έχει λάθος ερεθίσματα!

Τα υπογραμμισμένα είναι τα σημεία στα οποία έχετε κάνει λάθος! Το ότι σηκώνει τρίχα σημαίνει πιθανόν ότι νιώθει ανασφάλεια! Γιατί ποτέ δεν έμαθε πως να φέρεται και της βγαίνει έτσι με αυτόν τον τρόπο!

Η αλυσίδα είναι ό,τι χειρότερο και αυξάνει αυτην την συμπεριφορά! δεν μπορουμε να κανουμε αλλιως γιατι στο χωριο η αυλη δεν εχει κεντρικη πορτα (ειναι ανοιχτη η εισοδος) και επειδη φοβαμαι μην ορμισει στο θειο ή τον ξαδερφο οταν μπαινει το εχουμε δεμμενο και το πηγαινω βολτες λιγα χλμ 2-3 φορες την εβδομαδα.

Το ότι πάτε δίπλα της και την χαιδεύεται για να την ηρεμήσετε λειτουργεί ως τροφοδοσία αυτής της ανεπιθύμητης συμπεριφοράς άσχετα αν εσείς παίρνετε το επιθυμητό(ηρεμία) εκείνη την στιγμή! Μακροπρόθεσμα προσθέτει ένα λιθαράκι στην ανεπιθύμητη συμπεριφορά!

Για αυτο υπαρχει τροπος να κανω κατι μονος επανηλλειμενα ωστε να το αλλαξω και να μαθει?

Η σκύλα σου μάλλον είναι η κλασσική περίπτωση που συναντάμε, το ότι δηλαδή είναι ένα ζώο που δεν ξέρει να φερθεί γιατί δεν έχει μάθει να φέρεται! Γιατί πολύ απλά δεν έχει δουλευεί σε τέτοιες καταστάσεις, δηλαδή δεν έχει κοινωνικοποιηθεί ώστε να χτίσει μία συμπεριφορά!

αυτο στο εχω πει απο την αρχη ρε συνονοματε και δυστυχως ετσι ειναι.

Ακόμη και αν υποθέσουμε ότι αυτό που κάνει είναι σωστό(δηλαδή την φύλαξη) η σκύλα δεν έχει κατεύθυνση και αυτό την κάνει εν δυνάμει απρόβλεπτη και επικίνδυνη ασχέτως αν δεν φαίνεται!

δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα ασφαλειας για εμενα κ την οικογενεια μας. Μεχρι να γινει γομαρι σε ογκο (περιπου 1,5 ανθρωπινα ετη) την ειχαμε μεσα στο σπιτι κ μαθημενη να "τα κανει" στη βεραντα. Μετα που αρχισε να δαγκωνει τα επιπλα, τα παπουτσια, εξω τα πατζουρια, τις γλαστρες κ οτι αλλο εβρισκε (οπως κανουν ολα δηλαδη) την βαλαμε στην αυλη.

Με εμενα διπλα ολο παιχνιδι θελει κ χαδια.

Θέλετε δουλειά!

Αν θες την γνώμη μου, να τα κάνεις αυτά τα 30 χλμ απόσταση αν θέλεις να χτίσεις επαφή με την σκύλα! Υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν πολλά παραπάνω πράγματα και χιλιόμετρα για να δουλέψουν με τα σκυλιά τους!

βασικα δεν ειμαι ο τυπος που θα ειναι μερα-νυχτα με το σκυλο παρεα οπως κανουν συνηθως οι ιδιωκτητες που ασχολουνται σοβαρα και στις προτεραιοτητες μου δεν ειναι η σκυλιτσα. Παρ'ολα αυτα το φαγητο και το νερο δεν της λειπει (ειναι κ λιγο χοντρουλα επειδη της δινω γενναιοδωρες ποσοτητες φαγητου) κ τις βολτες της τις εχει, τα εμβολιακια της ολα καλα, και ουτε προκειται να το παρατησω οπως κανουν καποιοι επιτηδειοι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπόν, σπάνια κάνω τέτοιες εκκλήσεις, αλλά συγχωρήστε μου αυτή τη φορά.

Αν κάποιος έχει και μπορεί ας βοηθήσει, έστω και οτιδήποτε ψιλά. Παραθέτω αυτούσιο το κείμενο με τις πληροφορίες από τον ζωόφιλο σύλλογο Χαλκίδος.

10959820_910145752351579_6253466997842377492_n.jpg?oh=7d69317d03288508e5ba7a8d645bb3c8&oe=55491891&__gda__=1432094250_b105c69e2c8827f9844ed739a9ae0b0b

...ενώ δεν έχει περάσει ούτε μια εβδομάδα απο την ημέρα που ο Μότσαρτ έκανε τα πρώτα του βήματα, ένα καινούργιο περιστατικό χτύπησε ξανά την πόρτα του συλλόγου μας. Αυτή είναι η Snowy, ενά τρυφερό πλασματάκι μόλις 4 μηνών. Την χτύπησε φορτηγό στο εργοτάξιο που βρίσκεται στην περιοχή Κάκαβος στο χωριό Μαντούδι Ευβοίας, με αποτέλεσμά να της προκαλέσει 3 πολύ σοβαρά κατάγματα. Την επόμενη ημέρα μετά το ατύχημα, ένας κύριος που εργάζετε στο εργοτάξιο αυτό, μας κάλεσε για να ρωτήσει τι πρέπει να κάνει!!! Χωρίς δεύτερη σκέψη του ζητήσαμε να μεταφέρει την Snowy σε κτηνιατρείο στην Χαλκίδα ...και έτσι και έγινε. Στην ερώτηση μας εάν θα μπορούσε να μας βοηθήσει να συγκεντρώσουμε τα χρήματα που απαιτούνται, πήραμε την εξής απάντηση!!! "και εμένα ποιός θα μου πληρώσει την βενζίνη που χάλασα για να σας το φέρω στην Χαλκίδα;". Όπως καταλαβαίνετε, μετά απο αυτή την απάντηση, περαιτέρω συζήτηση δεν θα οδηγούσε κάπου. Γι' ακόμη μια φορά ζητάμε μέσω απο το FB την βοήθεια σας. Η Snowy βρίσκεται στο κτηνιατρείο "ΚΥΑΝΟΥΣ ΣΤΑΥΡΟΣ" (τηλ. (22210) 82176, 81386), όπου τοποθετήθηκαν νάρθηκες στα ποδαράκια της, ενώ χορηγούνται ισχυρά παυσίπονα. Μετά απο τον ακτινολογικό έλεγχο, ο ορθοπεδικός κτηνίατρος κύριος Αλέξανδρος Μπούρμπος διαπίστωσε τα εξής:

-Κάταγμα στο άνω τριτημόριο του μηριαίου στο πίσω δεξί άκρο.

-Κάταγμα κνήμης περόνης στο πίσω δεξί άκρο.

-Κάταγμα κνήμης περόνης στο πίσω αριστερό άκρο.

-Άρχουσα σύσπαση του τετρακέφαλου μυός στο πίσω δεξί άκρο.

Λόγο των ανωτέρων και της νεαρής ηλικίας του ζώου, κρίνεται υπερεπείγουσα η χειρουργική αποκατάσταση των καταγμάτων, καθώς και απολύτως απαραίτητη η μετεγχειρητική φυσιοθεραπεία απο εξειδικευμένο κτηνίατρο.

Η χειρουργική προσέγγιση έχει ως εξής:

-Τοποθέτηση πλάκας στο οπίσθιο αριστερό άκρο με την μέθοδο MIPO.

-Τοποθέτηση εξωτερικής οστεσύνθεσης στο κάταγμα κνήμης περόνης του δεξιού άκρου.

-Τοποθέτηση πλάκας και συμπιεστικών κοχλιών στο μηριαίο του δεξιού άκρου.

To ποσό που πρέπει να συγκεντρώσουμε για τα χειρουργεία μόνο είναι 1600 ευρώ και συμπεριλαμβάνει την προ και μετεγχειρητική νοσηλεία για όσες εβδομάδες απαιτηθεί έως ότου να αφαιρεθεί η εξωτερική οστεσύνθεση. Θα θέλατε να ενώσουμε τις δυνάμεις μας γι' ακόμη μια φορά;

ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΟΗΘHΣΕΤΕ:

Α) Κατάθεση σε τραπεζικό λογαριαμό:

ΖΩΟΦΙΛΟΣ & ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ - "ΤΟ ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ"

ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ

IBAN: GR4001721540005154030616486

BIC/SWIFT: PIRBGRAA

Παρακαλώ να αναγράφετε η αιτιολογία: "ΓΙΑ ΤΗΝ SNOWY"

Β) Κατάθεση στο Paypal (επιλέγξτε "I'm sending money to family or friends"):

katafigioclive@gmail.com

Το άλμπουμ θα ενημερώνετε διαρκώς με νεότερα της πορείας του, όπως και με τα στοιχεία των καταθέσεων.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΕΡΜΑ ΚΟΝΟΠΟΙΗΣΤΕ ΤΟ ΑΛΜΠΟΥΜ ΣΕ ΟΣΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΤΟΜΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ. Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ.

ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ!

Ζωόφιλος & Πολιτιστικός Σύλλογος Χαλκίδας - ''Kαταφύγιο Clive''

Αριθμός Έγκρισης Πρωτοδικείου 317 / 1996

Τηλ. επικοινωνίας 22210-22011

Και το link στο ανάλογο post στο facebook για όποιον μπορεί να το κοινοποιήσει:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.910145415684946.1073741900.160710173961811&type=1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νύχια: Ναι να τα κόψεις. 1.. 2.. 3.. χιλιοστά όσο μπορείς. Αν δεν μπορείς κάντο στον κτηνίατρο. Αν το σκυλί έχει πρόβλημα με το κόψιμο, δες ένα ενδιαφέρον βίντεο για το πως:

Επιθετικότητα: Οποιοσδήποτε σκύλος εκδηλώνει σημάδια επιθετικότητας, είναι καλό να επισκεφθεί έναν κατάλληλο εκπαιδευτή. Ειδικά αν ο σκύλος - λόγω περιβάλλοντος - έρχεται σε επαφή με ανθρώπους στους οποίους μπορεί να την εκδηλώσει. Συμβουλές μέσω φόρουμ για επιθετικότητα, μόνο τραγικό αποτέλεσμα μπορούν να έχουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ερώτηση για γνώστες, σήμερα καθώς ερχόμουν από μια δουλειά και ήμουν σταματημένος στο φανάρι Εγνατίας με εθν. αμύνης, περνά το φανάρι μαζί με τον κόσμο και ένας μεγαλόσωμος σκύλος καθώς περνά στέκεται μπροστά μου και αρχίζει να με περιτριγυρίζει και βλέπω ότι σαν να ετοιμάζετε να μου επιτεθεί. Χωρίς πολλά πολλά μου αρπάζει το παντζακι και παραλίγο το πόδι ευτυχώς πρόλαβα και πάτησα γκάζι μιας και άναψε πράσινο και απόφυγα τα χειροτέρα. Τι των έκανε να μου επιτεθεί δεν ξέρω, άλλα κανονικά πια πρέπει να είναι η αντίδραση μας σε τέτοιες καταστάσεις? επίσης αυτός ο σκύλος δεν πρέπει να μαντρωθεί κανονικά μιας και είναι επικίνδυνος?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όσο κι αν ακουστεί αστείο / γελοίο σε μερικούς,

έχω την εντύπωση ότι λαμβάνουν το θόρυβο του κινητήρα / της εξάτμισης

σαν γρύλισμα / απειλή (άλλοι λένε ότι είναι απλά πως τους πονάει στα αυτιά)...

Η στάση τους όμως για εμένα μαρτυρά εγρήγορση και σε δεύτερο στάδιο επιθετικότητα / θυμό - και όχι πόνο....

Σε αρκετές περιπτώσεις που έχουν έρθει σε εμένα,

αλλά και σε φίλους που ήμασταν παρέα με τα μηχανάκια,

χαλάρωσαν με το που έσβησε κινητήρας της δικιάς μου

ή των φίλων μόλις το έκαναν μετά τη συμβουλή.....

Εγώ ας πούμε,

συνδυάζω το σβήσιμο της μηχανής

με άνοιγμα κ αφαίρεση του κράνους,

γλυκά λόγια / γλυκό τόνο στη φωνή

και "κάλεσμα" / πρόσκληση να έρθει κοντά με ταυτόχρονο κούνημα / ανοιγόκλεισμα της παλάμης του χεριού το οποίο το έχω κρεμασμένο

προσομοιώνοντας το κούνημα της ουράς...

προσπαθώ να δώσω όλα τα σημάδια του φίλου και όχι του εχθρού.....

σε αυτά για ένα σκύλο συνηγορούν ο τόνος της φωνής, η έκφραση του προσώπου και η στάση του σώματος....

αυτή είναι η κοινή γλώσσα επικοινωνίας.....

ακόμα και το πως / πόσο και πότε το κοιτάς στα μάτια όταν πλησιάζεις εσύ ή εκείνο μπορεί να έχει διαφορετικό αποτέλεσμα...

έτσι "διαβάζουν" τα σκυλιά τις προθέσεις των γύρο τους - είτε ζώων είτε ανθρώπων....

σε όλα αυτά όμως βοηθά και να έχεις και μια "επαφή" με τα σκυλιά και να μην φοβάσαι με το που γρυλίζει ή βγάζει δόντια.....

γιατί κάθε σκύλος είναι διαφορετική περίπτωση και το πως θα αντιδράσει, τι προθέσεις έχει και τι χειρισμό θέλει....πρέπει να έχεις μια εμπιρία για να το καταλάβεις στον λίγο χρόνο που θα έχεις σε περιπτώσεις σαν αυτή που αναφέρεις....

δεν ξέρω κατά πόσο σε βοήθησα ή στα έκανα χειρότερα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολύ σκέφτεσαι!

Υπάρχει κυνολογικός ορισμός για το κυνήγι των μηχανών και των αυτοκινήτων και αυτός ο ορισμός είναι το PREY DRIVE!

Πολλά σκυλιά έχουν υψηλό prey drive και άλλα χαμηλό! Εξαρτάται από την χαρακτηροδομή του ατόμου, την φυλή καθώς και την κοινωνικοποιήση που έχει δεχθεί ο οργανισμός!

Το prey drive ή αλλιώς θηρευτικό/κυνηγετικό ένστικτο είναι απλά ένα...ένστικτο...thats all !

Ούτε προηγούμενα με σένα έχουν, ούτε θέλουν εκδίκηση! Είναι απλά ένα ένστικτο!

Το ότι μας κυνηγάνε όταν βρισκόμαστε πάνω στην μηχανή δεν είναι τίποτα άλλο εκτός από θηρετυικό ένστικτο! Βλέπουν κάτι που είναι ακίνητο και ξεκινάει, αυτό ερεθίζει το ένστικτο και ενεργοποιείται!

Προφανώς υπό άλλες συνθήκες ήσουν το φαγητό του προφανώς θα έβγαζε αγριάδα γιατί πολύ απλά θα προσπαθούσες με την σειρά σου να του ξεφύγεις, και αυτός προφανώς με την σειρά του θα προσπαθούσε να σε κρατήσει!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε μένα έχει πρόβλημα σε dl650 . Αυτός που το έχει στην πολυκατοικία, έχει και ενα μποξερ και της είχε επιτεθεί. Και οποτε ακούει dl στι δρομο τεντώνεται μπροστά, σαν λαγωνικό.

Επίσης επειδή έχουμε ενα swift , όταν περνάει δίπλα απο τυχαίο στον δρόμο και είναι αναμενο , κάθεται και δεν κουνιεται λες και περιμένει να την πιάσω και να την βάλω μέσα γιατί θα πάμε βόλτα με το αμάξι. Το ίδιο περιπου συμβαίνει όταν ακούει ενα οποιοδήποτε Σουζούκι να κλειδώνει ή ξεκλειδωνει λόγω ήχου. Ή αν κανει τίποτα περίεργα ο ιδιοκτήτης του στο αμαξι (καθαρισμα, κοιταγμα μηχανης κτκ)ενω είναι αναμενο (γιατί αν δεν έκανε θόρυβο η μηχανή δεν θα καταλάβαινε ότι είναι swift ) τον γαβγίζει , μάλλον νομίζει οτι είναι δικο μας και το κλέβει , το πειράζει κτλ.

Στα υπόλοιπα είναι κομπλε.

Μπορεί να είχε μια τραυματική εμπειρία και να είχε μείνει στο σκυλί ή κάτι τέτοιο.

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σκυλος

ειναι ενα 'σχολειο' κοινονικοποιησης - εκμαθηση τρικ

ποιο πολυ για να βελτωσω την επικοινονια μας πηγαινω

ειμαι φιλος με την γνωστη εκπαιδευτρια στα Καλυβια και επιτελους βλεπω και στην πραξη την δουλεια της

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σκυλος

ειναι ενα 'σχολειο' κοινονικοποιησης - εκμαθηση τρικ

ποιο πολυ για να βελτωσω την επικοινονια μας πηγαινω

ειμαι φιλος με την γνωστη εκπαιδευτρια στα Καλυβια και επιτελους βλεπω και στην πραξη την δουλεια της

Χαχαχα σόρρυ! Αμάν, είδα το φραμπαλά στο λαιμό και ότι δεν έχει κάκαλα και υπέθεσα ότι είναι θηλυκιά!Τον έχεις στειρώσει?

Τα συγγνώμη μου να του δώσεις! :blush:

Χαίρομαι πολύ όταν βλέπω ανθρώπους να επικοινωνούν με τα ζώα τους και λυπάμαι που πολλοί απλά τα έχουν δίπλα τους ως υπάρξεις και μόνο! :thumbsup1:

Αυτό ως συμπέρασμα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

στειρωμενο το αγορι (αλλα μια χαρα ορεξουλες εχει)

4 χρονων / αδεσποτος /αγνωστου ρατσας για εκπαιδευση, σπαμε στερεότυπα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χαίρομαι πολύ όταν βλέπω ανθρώπους να επικοινωνούν με τα ζώα τους και λυπάμαι που πολλοί απλά τα έχουν δίπλα τους ως υπάρξεις και μόνο! :thumbsup1:

Αυτό ως συμπέρασμα...

η επικοινωνία με το σκύλο είναι το Α και το Ω της ευτυχίας του, και ελάχιστη σχέση έχει αν ανεβαίνει στον καναπέ ή έχει 1000 στρέμματα να τρέχει θα τολμούσα να προσθέσω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα