Jump to content
NERRY

Οι καλοί και πιστοί μας φίλοι... Τα κατοικίδια!

Recommended Posts

Ετσι στα ξαφνικα 2 ή 3 γατια (μάλλον της γειτονιάς και της πολυκατοικίας) είναι στην πιλοτη, κάτω απο τις βεράντες και νιαουριζουν και βγαζουν ηχους σαν τρελά, σαν τους λύκους....

Τι διάολο , μήπως επειδή κρυωνουν ? Μήπως πεθανε κανένας "δικός" τους?

Τα βάρεσα με το λέιζερ που βαραει στα 10 χιλιόμετρα να δω αν ειναι μικρά αλλά δεν είναι, είναι μεγάλες.

Edit Μόλις άκουσα για 3-4 δεύτερα ενα καβγά και μετα σταμάτησαν.

Στην αρχή νόμιζα οτι είναι κάνα μωρό ή παιδάκι που το άφησαν εξω στο κρύο....

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου

Τροποποιήθηκε από τον mario27

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Το έντονο νιαούρισμα και τον ηχο σαν κλάμα μωρού τον ακούμε και εμείς λόγω των πωλών γατιών στην γειτονία. Αν εχω καταλάβει καλά, όταν οι θηλυκές ειναι σε οίστρο, νιαουρίζουν περισσότερο. Τα αρσενικά μαζεύονται λόγω μυρωδιάς των θηλυκών και τις "διεκδικούν". Όταν τσακώνονται, κάνουν ένα περίεργο νιαούρισμα και μετά ακούς τον κλασσικό ήχο τσακωμού.

Βασικά θα στο εξηγήσει καλύτερα και κανενας που εχει γάτο/γάτα.

βρήκα και ένα link.

Τροποποιήθηκε από τον kafao1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ετσι στα ξαφνικα 2 ή 3 γατια (μάλλον της γειτονιάς και της πολυκατοικίας) είναι στην πιλοτη, κάτω απο τις βεράντες και νιαουριζουν και βγαζουν ηχους σαν τρελά, σαν τους λύκους....

Τι διάολο , μήπως επειδή κρυωνουν ? Μήπως πεθανε κανένας "δικός" τους?

Τα βάρεσα με το λέιζερ που βαραει στα 10 χιλιόμετρα να δω αν ειναι μικρά αλλά δεν είναι, είναι μεγάλες.

Edit Μόλις άκουσα για 3-4 δεύτερα ενα καβγά και μετα σταμάτησαν.

Στην αρχή νόμιζα οτι είναι κάνα μωρό ή παιδάκι που το άφησαν εξω στο κρύο....

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου

η απαντηση ειναι απλη κ ερχεται μεσ'απο την λαικη μας παραδοση που λεει...

''να'μουν τον Μαη γαιδαρος

τον Αυγουστο κριαρι

ολο τον χρονο κοκκορας

κ γατος τον Γενναρη..'' :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εχθές πήγα μια βόλτα μέχρι τη Πάρνηθα να χιονιστώ λίγο με τον Μάρκυ...

http://markythehusky.blogspot.gr/

Τροποποιήθηκε από τον motoris

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με 5 σειρες τα ειπες ολα thanks

εκτος α

πο το παλια καραβανα.... :peep:

Απο εκει και περα Spiros προκαλεις και λες χοντραδες χωρις να ξερεις....

Διαβασε ενημερωσου και τα : εσεις με τα καθαροαιμα το παιζεται καπως και τα ημιαιμα δεν εχουν ψυχη τραβα πεστα αλλου.

Ηλια συναντηση στην βουλιαγμενης(4-5 ατομα Drakos με V-storm εγω με tdm900 και ενα θηριο yamaha MT) πηγαιναμε στον χελωνα :(

Μιας και ξεθαβω το τι λετε γενικα για σκυλογατα, εκτος απο αυτα που λενε τα παιδια, γενικα δε ζευγαρωνουμε οτι μας ερχεται στο μυαλο, γιατι παιζουν και οι δυστοκιες... αν μη τι αλλο να ειναι παρομοιο μεγεθος, και φυσικα αυτα που εγραψε το παιδι παραπανω με κοκκινα ειναι πολυ σωστα..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αγαπητε δεν ειπαμε να παμε να ζευγαρωνουμε σκυλια ετσι. Ειπαμε οτι καποια σκυλακια που ειναι "μπασταρδακια" ειναι και αυτα σκυλια. Και αυτα με τους ιδιους ορους αγαπανε. Αυτο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αγαπητε δεν ειπαμε να παμε να ζευγαρωνουμε σκυλια ετσι. Ειπαμε οτι καποια σκυλακια που ειναι "μπασταρδακια" ειναι και αυτα σκυλια. Και αυτα με τους ιδιους ορους αγαπανε. Αυτο.

ισχυει και αυτο φυσικα ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω αυτο που εχω να πω περι κατοικίδιων ειναι οτι ναι μεν ναχουμε ενα σκυλάκι ξερω'γω αλα οχι για φιγουρα και να το διχνουμε πχ κοιταξτε τι σκυλο εχω καθαροαιμο πιτμπουλ και παει λεγοντας. ειναι και αυτο κατι που πρεπει να εκτιμισουμε οτι τα σκυλια δεν ειναι για φιγουρα, οποιος τα εχει για αυτο απλα ειναι χαζοκαραγκιοζακος

Edit: επίσης αμα θημαμε καλα με λαθος ζευγαρώματα μπορεί να δημιουργηθουν δυσπλασίες

Τροποποιήθηκε από τον Vasilis_n

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ισχυει και αυτο φυσικα ;)

Δεν αγαπάνε τα σκυλιά!

Απλώς μυρίζουν τις θηλυκιές και τις πηδάνε, τις 2 φορές τον χρόνο που έχουν οίστρο! Τους υπόλοιπους μήνες δεν έχουν καμία ορμή!

Δεν τρέφουν συναισθήματα για να πηδήξουν, είναι απλά ενστικτώδης συμπεριφορά!

Δηλαδή αν δεν υπάρξει θηλυκό σε οίστρο που να το μυρίσουν ποσώς τα ενδιαφέρει να πηδήξουν...

Τα μόνο θηλαστικά όντα που τρέφουν συναισθήματα και ζευγαρώνουν ΚΑΙ από ευχαρίστηση είναι ο πίθηκος, το δελφίνι και ο άνθρωπος!

Για να θέσω ευατόν παράδειγμα, ο σκύλος μου είναι 5 ετών, δεν έχει ζευγαρώσει ποτέ και όταν τύχαινε να μυρίσει θηλυκό έμπαινε σε υπακοή, απομακρυνόταν και τελείωνε εκεί η επιθυμία για ζευγάρωμα. Όταν πάψει η μυρωδιά από την ακτίνα όσφρησης του στα παπάρια του αρσενικού αν θα ζευγαρώσει!

Τροποποιήθηκε από τον st3li0s

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

οσον αφορα τις δυσπλασιες, δυσπλασια μπορει να παθει οποιοδηποτε σκυλος. Απλα, αν οι γονεις του ειχαν, εχει περισσοτερες πιθανοτητς να εχει=προδιαθεση.

Γενικα ολα τα μεγαλοσωμα εχουν ταση....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα σε όλους,

Χθες το πρωί ένα αδέσποτο σκυλί δάγκωσε το σκυλάκι μου. Αμέσως το σκυλί μου άλλαξε τελείως συμπεριφορά μέσα σε 1 ημέρα. Κοίταξα στο internet για τα συμπτώματα λύσσας στους σκύλους και λένε τα εξής

//Συμπτώματα της λύσσας στο σκύλο: Ο σκύλος, όταν μολυνθεί από λύσσα, αλλάζει συμπεριφορά, αποφεύγει τους ανθρώπους, κρύβεται σε σκοτεινά μέρη//

Το σκυλάκι μου έχει παρουσιάσει όλα τα παραπάνω συμπτώματα από την ημέρα που το δάγκωσαν. Αλλά στο internet λένε οι κτηνίατροι ότι αυτά τα συμπτώματα παρουσιάζονται μετά από 10 ημέρες και όχι αμέσως όπως στο σκυλάκι μου.

Το σκυλάκι μου έχει κάνει κανονικά εμβόλια και για τη λύσσα (Nobivac Rabies) αλλά μου παρουσίασε τα συμπτώματα αμέσως.

Μήπως δεν έχει κολλήσει λύσσα το σκυλί μου και απλά φοβήθηκε πολύ μετά την επίθεση που δέχτηκε ? Μήπως τα συμπτώματα είναι από πόνο στις πληγές του και όχι από λύσσα ?

Για ρίξτε καμιά ιδέα γιατί δεν έχω καμία όρεξη να πεθάνω λυσσασμένος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

λυσσα στην Ελλαδα σε σκυλια δεν εχει αναφερθει εδω και πολυ καιρο.

επισης να εμβολιασεις το σκυλι και για λυσσα αν δε το εχεις γιατι ειχανε βρεθει λυσασμενες γατες στη βορια ελλαδα μετα απο πολλα χρονια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η λύσσα έχει επιστρέψει.Είχαμε να δούμε από το 73 αλλά το 2010 νομίζω είχαμε τα πρώτα κρούσματα στα σύνορα,από αλεπούδες κλπ

Όσοι μένουν σε ακριτικές περιοχές,σύνορα με Αλβανία,Βουλγαρία κλπ πρέπει να εμβολιάζουν όπως κ δήποτε τα ζώα.Στην Αθήνα και γενικά στις μεγάλες πόλεις δεν υπάρχει κίνδυνος.

Εγώ στη δικιά μου δεν της το έχω κάνει.Καθαρά προσωπική επιλογή..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα!

Ο ιος της λυσσας θέλει αρκετρες μερες να επωαστει, οπότε αυτο το σενάριο δε παίζει μπάλα.

Πόσο μάλλον το οτι έχεις εμβολιάσει το ζώο σου.

Αυτά που αναφέρεις σα συμπτώματα, είναι πολύ γενικά, και δε λένε τίποτα. Ειναι πολυ πιθανό να είναι τρομαγμένο το σκυλί σου, ειδικα αν είναι μικρόσωμο..

Σε καθε περίπτωση να το πας σε ενα συνάδελφο αν δεις οτι τα συμπτώματα επιμένουν, γιατι τα δαγκωματα μπορει να είναι πολυ πιο βαθια απο οτι βλέπεις, και να εχεις θέμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Περσυ στη λαρισα παντως ηρθε στα επειγοντα μια κοπελα κτηνιατρος που φοβοταν οτι ηρθε σε επαφη με λυσα, δε θυμαμαι τι εγινε τελικα.

Υπηρχε επισης τοιχοκολλημενο ενα εντυπο με οδηγιες για να συμβουλευει τον κοσμο σχετικα, ισως δεν ειναι μονο κοντα στα συνορα ο κινδυνος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η λύσσα έχει επιστρέψει.Είχαμε να δούμε από το 73 αλλά το 2010 νομίζω είχαμε τα πρώτα κρούσματα στα σύνορα,από αλεπούδες κλπ

Όσοι μένουν σε ακριτικές περιοχές,σύνορα με Αλβανία,Βουλγαρία κλπ πρέπει να εμβολιάζουν όπως κ δήποτε τα ζώα.Στην Αθήνα και γενικά στις μεγάλες πόλεις δεν υπάρχει κίνδυνος.

Εγώ στη δικιά μου δεν της το έχω κάνει.Καθαρά προσωπική επιλογή..

Το αντιλυσσικό εμβόλιο όπως και το microchip είναι υποχρεωτικά πλέον στα σκυλιά!

Αν συμβεί κάτι θα έχεις πρόστιμο και κυρώσεις...

Καλησπέρα σε όλους,

Χθες το πρωί ένα αδέσποτο σκυλί δάγκωσε το σκυλάκι μου. Αμέσως το σκυλί μου άλλαξε τελείως συμπεριφορά μέσα σε 1 ημέρα. Κοίταξα στο internet για τα συμπτώματα λύσσας στους σκύλους και λένε τα εξής

//Συμπτώματα της λύσσας στο σκύλο: Ο σκύλος, όταν μολυνθεί από λύσσα, αλλάζει συμπεριφορά, αποφεύγει τους ανθρώπους, κρύβεται σε σκοτεινά μέρη//

Το σκυλάκι μου έχει παρουσιάσει όλα τα παραπάνω συμπτώματα από την ημέρα που το δάγκωσαν. Αλλά στο internet λένε οι κτηνίατροι ότι αυτά τα συμπτώματα παρουσιάζονται μετά από 10 ημέρες και όχι αμέσως όπως στο σκυλάκι μου.

Το σκυλάκι μου έχει κάνει κανονικά εμβόλια και για τη λύσσα (Nobivac Rabies) αλλά μου παρουσίασε τα συμπτώματα αμέσως.

Μήπως δεν έχει κολλήσει λύσσα το σκυλί μου και απλά φοβήθηκε πολύ μετά την επίθεση που δέχτηκε ? Μήπως τα συμπτώματα είναι από πόνο στις πληγές του και όχι από λύσσα ?

Για ρίξτε καμιά ιδέα γιατί δεν έχω καμία όρεξη να πεθάνω λυσσασμένος.

Ο σκύλος σου απλά στρεσσαρίστηκε από το συμβάν!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το αντιλυσσικό εμβόλιο όπως και το microchip είναι υποχρεωτικά πλέον στα σκυλιά!

Αν συμβεί κάτι θα έχεις πρόστιμο και κυρώσεις...

Ο σκύλος σου απλά στρεσσαρίστηκε από το συμβάν!

Θα το πάω στον κτηνίατρο αύριο διότι το σκυλάκι συμπεριφέρεται σαν χαμένο. Έχει αλλάξει τελείως συμπεριφορά. Επίσης παρουσίασε αστάθεια στα πίσω πόδια σε ακινησία αλλά τρέχει και τεντώνεται κανονικά χωρίς πρόβλημα. Το δάγκωμα έγινε χαμηλά στη ράχη με μικρές πληγές.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι "μερικες" πληγες, μπορει να ειναι βαθιες, και να μη φαινεται το θεμα χωρις κουρεμα/αναισθησια/διερευνηση :) Να το πας!!

Οσο για το αντιλυσσικο και το τσιπακι ισχυουν αυτα που ειπαν τα παιδια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλά ο νόμος είναι της πλάκας. Η νομοθεσία σου λέει εμβολιασμό κάθε χρόνο και η εταιρία που παράγει τα εμβόλια λέει πως έχουν ισχύ 3 χρόνια. Γιαυτό μίλησα για προσωπική επιλογή. Όλα τα εμβόλια επιβαρύνουν το σκύλο και πολλοί άνθρωποι από 5 χρονών κ πάνω δεν κάνουν καθόλου εμβόλια. Η άποψή μου συγκλινει με του κτηνιάτρου μου.

Δεν συμβουλεύω να μην κάνει κάποιος. Εγώ προσωπικά ξέρω τι πρέπει κ κάθε πότε πρέπει να κάνω στο σκύλο μου.

Sent from GT-N7100 using tapatalk PRO

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το σκεπτικό του δεν κάνω στο δικό μου, γιατί είναι μόνο στη Β. Ελλάδα τα κρούσματα

είναι εντελός άκυρο...

ένας κυνηγός να έρθει από το κυνήγι στα εκεί μέρει

και το σκυλί του να έχει προσβληθεί, χωρίς να το ξέρει / να έχει παρουσιάσει συμπτώματα,

φτάνει....

μια βολτούλα να το βγάλει αυτός / το παιδί του κλπ

στα άλση / πάρκα ή σε Υμηττό και άλλα μέρη που συγκεντρωνόμαστε κατά ομάδες

ώστε να έχουν κάποιον να παίζουν τα σκυλιά και να ξεδίνουν,

φτάνει για να μεταδοθεί σε άλλα κατά την επαφή τους...

Επίσεις στις διακοπές / εκδρομές μας με το σκυλάκι μας στις εκεί περιοχές,

όλο και με κάποιο σκυλί φίλου / γείτονα

(κυνηγού ή μη που να έχει πρόσφατα προσβληθεί, όπως γράφω και πριν, χωρίς ακόμα να παρουσιάσει συμπτώματα)

ή / και αδέσποτο θα παίξει το σκυλάκι μας....

αυτές οι αντιμετωπίσεις στο θέμα του στυλ:

"δεν έχει εμφανιστεί στην Ελλάδα εδώ και χρόνια - άρα δεν το εμβολιάζω"

και ακόμα χειρότερα

"στα @@ μου... αν κολλήσει θα το σκοτώσω και θα πάρω άλλο"

από κυνηγούς και κτηνοτρόφους / μαντράδες κλπ

είναι που επέτρεψαν την επανεμφάνιση της λύσσας στη χώρα.......

Λες και η αλεπού δεν θα περάσει σύνορα....

"Ούπς, μα που πάω, έχει σύνορα και ξέχασα το διαβατήριο...Δεν μπορώ να μπω στην Ελλάδα !!!"

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Α ρε Φρούκου τι μου θύμισες !!!

Καλοκαίρι του 1992 εγώ επάνω στη μηχανή , σταματημένος στο φανάρι της παραλιακής στη Θεσσαλονίκη. Αγέλη σκύλων ( 10 - 15 ) τελείως ήρεμη περνάει από την διάβαση και κάποιος κάνγκουρας με αυτοκίνητο μαρσάρει άγρια. Αγριεύουν τα σκυλιά και ένα ορμάει σε εμένα και μου ρίχνει μια καλή στη γάμπα.

Φεύγω σφαίρα στο νοσοκομείο τους λέω τι έγινε και τους ρωτάω τι θα κάνουμε.

Η απάντηση τους: Πήγαινε στην παραλία με μερικούς φίλους σου , πιάστε το σκύλο και φέρτε τον να δούμε αν έχει λύσσα :shock:

Τι λέτε ρε παιδιά τους λέω , είστε σοβαροί ?

Έτσι είναι μου λένε , αλλιώς σου κάνουμε την πρώτη από τις τρείς ενέσεις για την λύσσα και αν στο διάστημα του ενός μήνα έως την δεύτερη δεν παρουσιάσεις κανένα σύμπτωμα μην ξαναέρχεσαι.

Ελλάδα χώρα τραγική :wallbash:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η απάντηση τους: Πήγαινε στην παραλία με μερικούς φίλους σου , πιάστε το σκύλο και φέρτε τον να δούμε αν έχει λύσσα :shock:

Τι λέτε ρε παιδιά τους λέω , είστε σοβαροί ?

Έτσι είναι μου λένε , αλλιώς σου κάνουμε την πρώτη από τις τρείς ενέσεις για την λύσσα και αν στο διάστημα του ενός μήνα έως την δεύτερη δεν παρουσιάσεις κανένα σύμπτωμα μην ξαναέρχεσαι.

Ελλάδα χώρα τραγική :wallbash:

Το εχουμε περασει κι εμεις αυτο, με την αδερφη μου. Τι σου φαινεται τραγικο? Το οτι κυκλοφορουν αδεσποτα που δαγκωνουν αβερτα ή που σου ειπαν να πας να φερεις το σκυλο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα