Jump to content
NERRY

Οι καλοί και πιστοί μας φίλοι... Τα κατοικίδια!

Recommended Posts

Οκ, thanks για τη γρήγορη απάντηση. Έχουμε ένα μαγαζί εδώ κοντά στη γειτονιά, θα πάω να τσεκάρω το απόγευμα, θα της βάλω και νερό να έχει.

Όπως καταλαβαίνετε είμαι εντελώς άσχετος από γάτες όσο αφορά στις αντιδράσεις τους και το πώς λειτουργούν. Το βασικό μου σκεπτικό δεν είναι τόσο να μη μου ορμήσει η γάτα, απλά δε θέλω να θεωρήσει ότι απειλείται και να τα πάει αλλού γιατί το μέρος που είναι τώρα είναι καλό (περίκλειστο, προστατευμενο και έχει "καβάτζες" για να κρύβονται και να παίζουν μέσα στα χόρτα). Αν τα μεταφέρει αλλού θα μπορούν να βγουν στο δρόμο και δε λέει.

Κάτι που ξέχασα, μέχρι ποια ηλικία πρέπει να μείνουν με το γκρουπ της γέννας πριν να είναι κατάλληλα για υιοθεσία (αν χρειαστεί, είναι πολύ πιθανό να τα κρατήσει η γειτόνισσα); Αυτά τώρα δε ξέρω πόσο ακριβώς είναι, μάλλον μερικών ημερών (1,5 - 2 παλάμες μήκος σώματος τα κόβω, χωρίς την ουρά), έχουν ανοιχτά μάτια και περπατάνε, παίζουν, σκαρφαλώνουν κανονικότατα.

Εγώ το δικό μου το βρήκα όταν ήταν το πολύ 1 μήνα. Αναλόγως τις συνθήκες είναι αυτά...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

ετσι οπως το κοβω φαινεται πολυ καλο κουταβι. πολυ ωραια στοιχεια εχει..

σε ποιος μερος εισαι φιλε?

Δεν το έχω εγώ...ένας φίλος το έχει σπίτι αλλά μάλλον βρέθηκε άνθρωπος που το θέλει!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η Ελλη ( 3 μηνων τωρα) εχει κανει ενα τεραστιο ταξιδι..

Κρυφτηκε σε ενα φορτηγο στο Ηρακλειο Κρητης.. Το φορτηγο ξεκινησε και πηγε Ρεθυμνο... Τοτε ηταν 2 μηνων

Το γατι ευτυχως δεν πηδηξε καθοδον αλλα μολις εφτασε ρεθυμνο το φορτηγο, αυτη ξεμυτησε..

Την μαζεψε η αδερφη της δικιας μου και την υιοθετησε..

Εμβολια κλπ κλπ..

Πλεον ζει μεσα στο σπιτι εδω Αθηνα μαζι με τον σκυλο του σπιτιου..

Δεν εχω κανονικη φωτο της, αλλα κοιταξτε πως κοιμοταν σημερα το μεσημερι..

image-84bd9f8e240368c66dee43d2b8cd0599c50183f2be6897ea5956b76e395cefa5-V.jpg

image-e2673aa4d4350dc96fe2897e37f95060f7ed8cc995bde877614513775b45a710-V.jpg

image-bbafe1271139a2b56527ef8c3887a109c5cdfc5622a1d2de053c108a431d495c-V.jpg

Μεγαλη μορφη λεμεε :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ηταν και παγκοσμια ημερα γατιων σημερα..8/8...κιετς...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κανα κτηνιατρο κεντρο η προς παγκρατι,που να μην εχει κλεισει αυτες τις μερες ξερουμε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η επιθετικότητα είναι εκτροφικό χαρακτηριστικό!

Είναι γενετικός παράγοντας και αφορά την χαρακτηροδομή έτσι όπως θα αποτυπωθεί στους απογόνους μιας φυλής!

Τα Pitbulls όλοι ξέρουμε γιατί εκτράφηκαν στο παρελθόν!Πλέον έρχεται η φυλή των Amstaff(American Staffordshire Terrier) να καθιερωθεί από την FCI(Διεθνή Κυνολογική Κοινότητα)!

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα το κοντρολάρισμα της φυλής. Δηλαδή οι εκτροφείς που εκτρέφουν Amstaff εκτρέφουν δείγματα απαλλαγμένα από τάεις επιθετικότητας. Δεν προάγουν την επιθετικότητα δηλαδή.

Αυτό δεν έχει καμία σχέση όμως με τον κάθε τυχάρπαστο που κρατάει ένα ΗΜΙΑΙΜΟ Pitbull! Είναι άλλο η εκτροφή μιας φυλής με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και άλλο το ημίαιμο που δεν υπάρχει πρότυπο χαρακτηροδομής.

Τουτέστιν η φυλή των Amstaff ως φυλή είναι μία πολύ αξιόλογη φυλή που δεν εμπεριέχει στις γενετικές της δεξαμενές την επιθετικότητα.

Αυτοί που βλέπεις στην Ροτόντα προφανώς και μπορεί να μην ξέρουν τίποτα για τα παραπάνω και να κρατάν απλά ένα ημίαιμο Pitbull!

Βέβαια υπάρχει και η μη αναγνωρισμένη φυλή που ονομάζετα Bandogs. Πολύ πιθανόν να δεις και τέτοια δείγματα.

Ισχύει ότι και παραπάνω.

Ο ιδιοκτήτης ανήκει στον περιβαλλοντικό παράγοντα και είναι ο τελευταίος που θα παίξει ρόλο στην χαρακτηροδομή ενός σκύλου.

Τον πρώτο ρόλο τον παίζει το dna, δηλαδή τα γονίδια. Και στο είδος που λέγεται "σκύλος", αυτό είναι πολύ δυνατός παράγοντας.

Αν ένας σκύλος έχει προβληματικό χαρακτήρα, θα συνεχίσει να έχει προβληματικό χαρακτήρα. Και αν προσπαθήσεις να τον δουλέψεις με την κατάλληλη εκπαίδευση πάλι θα υπάρχουν αμφιβολίες και αυξημένες πιθανότητες να ξαναεμφανίσει προβληματική συμπεριφορά.

(Όλα τα παραπάνω μην τα συσχετίσεις με το ανθρώπινο είδος. Δεν έχει καμία σχέση)

Δηλαδή πιστευεις οτι το μεγαλυτερο ποσοστο 'ευθύνης' σε μια 'προβληματική' περίπτωση (συμπεριφοράς) ενός σκύλου εχει να κάνει με το dna του-να το πω????

Μου κανει τοση εντύπωση αυτό που λες (σε σχεση με το γνωσιακό σου επιπεδο στο θέμα σκύλος), μιας και από την ελάχιστη εμπειρία μου (συγκριτικά με σενα δηλαδη :)) έχω δει σκύλους να κάνους στροφή 180 μοιρες 'απλώς' αλλάζοντας αφεντικό-χειριστή!

Μάλλον δεν εχω καταλάβει και πολύ καλά το νόημα των όσων γράφεις.

Πάντως, απαντώντας και στον πρωτο φίλο, ενα πιτμπουλ θα μπορούσα να το παρομοιάσω με ένα hayabusa ή ένα δυνατό πισωκίνητο (πάνω από 500 λέμε)

όπου άν δεν ξέρεις πως να το χειριστείς..θα γυρίσει και θα δαγκώσει..αλλά το τελευταίο που μπορείς να κατηγορήσεις προφανώς είναι το θηρίο!

Επίσης δεν καταλαβαίνω πως εννοείς το ''Αν ένας σκύλος έχει προβληματικό χαρακτήρα''.. Η διαμορφωση του χαρακτήρα δεν είναι εγγενής, σωστά?? Και για να το πω πιο ορθά, όπως όλοι μας άλλωστε, αποτελούμαστε από αυτό το κάτι που μας κάνει αυτό που είμαστε, αυτό που λές dna, αλλά (υποθετικά) αν ο ίδιος ανθρωπος μεγαλώσει σε 2 τελειως διαφορετικά περιβάλλοντα, θα έχουμε 2 τελειως διαφορετικά αποτελέσματα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δηλαδή πιστευεις οτι το μεγαλυτερο ποσοστο 'ευθύνης' σε μια 'προβληματική' περίπτωση (συμπεριφοράς) ενός σκύλου εχει να κάνει με το dna του-να το πω????

Μου κανει τοση εντύπωση αυτό που λες (σε σχεση με το γνωσιακό σου επιπεδο στο θέμα σκύλος), μιας και από την ελάχιστη εμπειρία μου (συγκριτικά με σενα δηλαδη :)) έχω δει σκύλους να κάνους στροφή 180 μοιρες 'απλώς' αλλάζοντας αφεντικό-χειριστή!

Μάλλον δεν εχω καταλάβει και πολύ καλά το νόημα των όσων γράφεις.

Πάντως, απαντώντας και στον πρωτο φίλο, ενα πιτμπουλ θα μπορούσα να το παρομοιάσω με ένα hayabusa ή ένα δυνατό πισωκίνητο (πάνω από 500 λέμε)

όπου άν δεν ξέρεις πως να το χειριστείς..θα γυρίσει και θα δαγκώσει..αλλά το τελευταίο που μπορείς να κατηγορήσεις προφανώς είναι το θηρίο!

Επίσης δεν καταλαβαίνω πως εννοείς το ''Αν ένας σκύλος έχει προβληματικό χαρακτήρα''.. Η διαμορφωση του χαρακτήρα δεν είναι εγγενής, σωστά?? Και για να το πω πιο ορθά, όπως όλοι μας άλλωστε, αποτελούμαστε από αυτό το κάτι που μας κάνει αυτό που είμαστε, αυτό που λές dna, αλλά (υποθετικά) αν ο ίδιος ανθρωπος μεγαλώσει σε 2 τελειως διαφορετικά περιβάλλοντα, θα έχουμε 2 τελειως διαφορετικά αποτελέσματα!

Επειδή έχει περάσει καιρός από την συγκεκριμένη τοποθέτηση έχει χαθεί και ο ιρμός συγχώρεσε με αν απαντήσω πολύ πολύ συγκεκριμένα που όμως μπορεί να σου φανούν ωμά έως και ακραία!

Ο γονιδιακός παράγονας, ή μάλλον η επιρροή του γονιδιακού παράγοντα στο είδος που λέγεται σκύλος είναι πολύ σημαντικός και δεν έχει καμία σχέση με τον άνθρωπο!Ο σκύλος είναι πιο απλοϊκός από τον άνθρωπο σε όλα τα επίπεδα!

Και αυτό έχει να κάνει με την εξέλιξη του είδους ανα τα χρόνια!Αλλιώς εκτροφόμαστε εμείς και αλλιώς ο σκύλος!

Στο είδος σκύλος λοιπόν η λέξη εκτροφή μπορεί να επηρεάσει αλλά και να προσδιορίσει τον χαρακτήρα σε τρομακτικό βαθμό ακόμα και βλέποντας μία τοκετοομάδα, πριν δηλαδή αρχίζει να αποκτά περιβαλλοντικά ερεθίσματα(ιδιοκτήτης) που εν τέλει θα τον επηρρέασουν στην τελική διαμόρφωση του χαρακτήρα!

Ο χαρακτήρας, η μορφολογία, και πολλά πολλά άλλα χαρακτηριστικά είναι πράγματα που προσδιορίζονται και μεθοδεύονται!

Τουτέστιν, μπορείς να πάρεις από έναν σκύλο ό,τι θέλεις, αρκεί να ξέρεις πως αυτό αποτυπωνεται στην γονιδιακή του δεξαμενή(δηλαδή στους απογόνους-προγόνους)!

Όταν αναφέρεται η λέξη "προβληματικός χαρακτήρας" σημαίνει ότι ο σκύλος σύμφωνα με το πρότυπο φυλής που ακολουθεί έχει ξεφύγει από το αναμενόμενο βάσει προτύπου!

Δηλαδή όταν η εκτροφή σου έχει δώσει κατευθυντήριες γραμμές στο τι πρέπει να περιμένεις και σου βγαίνει άλλο αποτέλεσμα τότε καταλήγεις στο συμπέρασμα ότι είναι προβληματικό!

Η φυλή Χ διαθέτει το Χ χαρακτηριστικό στην χαρακτηροδομή της!

Η φυλή Ψ διαθέτι το Ψ χαρακτηριστικό στην χαρακτηροδομή της!

Αυτά τα στοιχεία πρέπει να τα βλέπεις και να τα συναντάς στα δείγματα(σκυλιά)!

Έπειτα σε πολλές φυλές έχουν οριστεί από τους ομίλους φυλής εξετάσεις εργασίας για να αναδειχθεί η ποιότητα του χαρακτήρα!

Τέστ χαρακτήρα σε μικρές ηλικίες και πολλά άλλα είναι στοιχεία που καταλήγουν αν ο Χ,Ψ σκύλος διαθέτει χαρακτήρα σύμφωνα με το πρότυπο ή προβληματικό!

Πέρα δηλαδή από τα ενγένει χαρακτηριστικά βλέπεις εν χρόνω και τον σκύλο ΑΝ τα διαθέτει!

Αυτά όλα ΠΡΙΝ πάει στον ιδιοκτήτη...

Αυτή είναι η δύναμη της επιλεκτικής εκτροφής που έχει ορίσει ο άνθρωπος από αρχαιοτάτων χρόνων!

Πχ. το ρητό που λέμε ότι "ο σκύλος είναι ο πιο πιστός φίλος του ανθρώπου" δεν είνα τυχαίο!Το αγελαίο ένστικτο που διαθέτει ο σκύλος(εξού και η ανάγκη για να είναι με τον άνθρωπο) είναι εν γένει χαρακτηριστικό που απλά διαωνίζεται, δηλαδή με τον έναν ή τον άλλο τρόπο ο άνθρωπος διατηρεί το χαρακτηριστικό αυτό!

Και αυτό χάρην της εκτροφής επιλεκτικής ή μη!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σορυ ρε συ που δεν σου εχω απαντήσει,.γυναικομπλεξίματα.. θα κανω έντιτ αύριο ή μπορει και αργότερα, να φύγει λίγο η μπύρα απ το σύστημα..

ΥΓ χικ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παρεξηγησις :)

Το 1 μνμ διάβασα (και το 'εκρινα') μέσα από το πρίσμα της ψυχολογίας ή της συμπεριφορολογίας αν το θες..

Εσύ απ ότι κατάλαβα μιλάς για ένα τεχνικό-να το πω, κομμάτι πριν καν φτάσουμε εκεί, που τυχαίνει να μην έχω ασχοληθεί καθόλου, οπότε thnx για το info, πολύ χρήσιμο :)))

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δυστυχως στην Ελλαδα εχουμε μηδαμινη παιδεια.

Ερχεται ο καθε ενας και αφηνει τα κακα του κατοικιδιου του στο πεζοδρομιο της πολυκατοικιας....

Και η ιστορια δεν τελειωνει εκει....

Λοιπον , πριν το πεζοδρομιο , στα ορια του πεζοδρομιου και του χωρου της πολυκατοικιας δηλαδη, εχει ενα μερος (7μ x 7μ) το οποιο εχει φυτα , σαν ενα μικρο γκαζον και πιο διπλα εχει δρομο να περνανε τα αυτοκινητα που οδηγει στο παρκιν αλλα και στην πολυκατοικια.

Ειναι ενας , ο οποιος ερχεται καθε μερα, και παραβιαζει αυτα τα ορια και μπαινει μεσα στον χωρο (αφου τον τραβαει το σκυλι του) της πολυκατοικιας για να παει να κανει την αναγκη του ο σκυλος στο γκαζον.

Εγω ειμαι στον πρωτο οροφο και η βεραντα καλυπτει μερος απο τον δρομο για το παρκιν και του γκαζον και γι αυτο τον βλεπω σχεδον καθε μερα.

Σημερα του την χαρισα λεγωντας του οτι "εκει θα τα αφησετε?" και μου εδωσε σαν απαντηση "εεε εχει προβλημα με τα κακα του γι αυτο" λες και τον ρωτησα τι εφαγε ο σκυλος το μεσημερι και κατι αλλα που δεν ακουσα αφου δεν ειχε λογια για να απαντησει και στο τελος λεει αν εχω καμια χαρτοπετσετα να τα μαζεψει.Του εδωσα τρια σακουλακια απο τα δικα μου αλλα στο τσακ κρατηθηκα να του πω οτι δεν εχεις ενα κωλοσακουλακι να τα μαζεψεις αλλα εχεις τα λεφτα να πληρωσεις την καταγγελια που θα σου κανω.

Και φτανουμε στην βοηθεια που ζηταω απο σας.

Τι μπορω να του κανω? Τι στοιχεια πρεπει να εχω για καταγγελια? Καμια φωτογραφια αρκει?

Θα ρθουν και για τα κοινοχρηστα αυτες τις μερες και θα τους το αναφερω το συγκεκριμενο προβλημα. Το μονο πραγμα και αν το κανουν ειναι να φτιαξουν την (συρρομενη ) πορτα που εχει το παρκιν αλλα δυστυχως ειναι σκουριασμενη και χρονια ακινητη.

Τροποποιήθηκε από τον mario27

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βρήκα μια χελώνα μεγαλούτσικη σε κάτι χορτάρια μέσα parking του πανεπιστημίου. Δε το κόβω να επιβιώνει για πολύ εκεί μέσα.

Έχει κανένα μέρος στη Θεσσαλονίκη να την αφήσω; Λέτε είναι καλή ιδέα να την αφήσω στο Σειχ Σου;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τελικά την πήγα στο Σειχ Σου. Πολύ καλύτερα από εκεί που ήταν.

Χέστηκε πάνω της (κυριολεκτικά) μέχρι να φτάσουμε εκεί και να την βγάλω από το κουτί :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πρίν λίγο με ενημέρωσαν πως ο φίλος μας Στέλιος Καλογερόπουλος δεν ζεί πιά. Η κηδεία του αύριο στις 15:30 στο νεκροταφείο Βύρωνα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πρίν λίγο με ενημέρωσαν πως ο φίλος μας Στέλιος Καλογερόπουλος δεν ζεί πιά. Η κηδεία του αύριο στις 15:30 στο νεκροταφείο Βύρωνα

Ποιος είναι ο Στέλιος Καλογερόπουλος;

Κουράγιο στους δικούς του όπως και να χει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απο τους καλυτερους κτηνιατρους στην αττικη που ηξερε και απο εργασια σκυλων.....

Εκει εκανα επισημες εξετασεις για δυσπλασια ισχυων αγκωνων τεστ DNA...

Παντα πηγαινα για 2 γνωμη οταν ειχα κατι "σοβαρο" με τον σκυλο μου......

Ξερεις τι εγινε? :mellow:

Συλλυπητήρια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δυστυχως στην Ελλαδα εχουμε μηδαμινη παιδεια.

Ερχεται ο καθε ενας και αφηνει τα κακα του κατοικιδιου του στο πεζοδρομιο της πολυκατοικιας....

Και η ιστορια δεν τελειωνει εκει....

Λοιπον , πριν το πεζοδρομιο , στα ορια του πεζοδρομιου και του χωρου της πολυκατοικιας δηλαδη, εχει ενα μερος (7μ x 7μ) το οποιο εχει φυτα , σαν ενα μικρο γκαζον και πιο διπλα εχει δρομο να περνανε τα αυτοκινητα που οδηγει στο παρκιν αλλα και στην πολυκατοικια.

Ειναι ενας , ο οποιος ερχεται καθε μερα, και παραβιαζει αυτα τα ορια και μπαινει μεσα στον χωρο (αφου τον τραβαει το σκυλι του) της πολυκατοικιας για να παει να κανει την αναγκη του ο σκυλος στο γκαζον.

Εγω ειμαι στον πρωτο οροφο και η βεραντα καλυπτει μερος απο τον δρομο για το παρκιν και του γκαζον και γι αυτο τον βλεπω σχεδον καθε μερα.

Σημερα του την χαρισα λεγωντας του οτι "εκει θα τα αφησετε?" και μου εδωσε σαν απαντηση "εεε εχει προβλημα με τα κακα του γι αυτο" λες και τον ρωτησα τι εφαγε ο σκυλος το μεσημερι και κατι αλλα που δεν ακουσα αφου δεν ειχε λογια για να απαντησει και στο τελος λεει αν εχω καμια χαρτοπετσετα να τα μαζεψει.Του εδωσα τρια σακουλακια απο τα δικα μου αλλα στο τσακ κρατηθηκα να του πω οτι δεν εχεις ενα κωλοσακουλακι να τα μαζεψεις αλλα εχεις τα λεφτα να πληρωσεις την καταγγελια που θα σου κανω.

Και φτανουμε στην βοηθεια που ζηταω απο σας.

Τι μπορω να του κανω? Τι στοιχεια πρεπει να εχω για καταγγελια? Καμια φωτογραφια αρκει?

Θα ρθουν και για τα κοινοχρηστα αυτες τις μερες και θα τους το αναφερω το συγκεκριμενο προβλημα. Το μονο πραγμα και αν το κανουν ειναι να φτιαξουν την (συρρομενη ) πορτα που εχει το παρκιν αλλα δυστυχως ειναι σκουριασμενη και χρονια ακινητη.

βάζεις μεγάλο χαρτί που γράφεις με κεφαλαία:

"ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΕΔΩ ΘΑ ΣΟΥ ΤΑ ΔΩΣΩ ΝΑ ΤΑ ΦΑΣ"

έχει πιάσει σαν κόλπο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απο τους καλυτερους κτηνιατρους στην αττικη που ηξερε και απο εργασια σκυλων.....

Εκει εκανα επισημες εξετασεις για δυσπλασια ισχυων αγκωνων τεστ DNA...

Παντα πηγαινα για 2 γνωμη οταν ειχα κατι "σοβαρο" με τον σκυλο μου......

Ξερεις τι εγινε? :mellow:

Συλλυπητήρια

Πνευμονία μου είπαν :(

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα