Jump to content
NERRY

Οι καλοί και πιστοί μας φίλοι... Τα κατοικίδια!

Recommended Posts

πάρτε χαρτομάντιλα, καθίστε αναπαυτικά και κλάψτε.............

http://www.wimp.com/therapydog/

(αν έχει ξαναμπεί, ζητώ συγνώμη.....)

Αυτοί οι σκύλοι προσφέρουν έργο στην κυριολεξία!

Η μόνη μου ένσταση είναι η ηλικία!

Δεν μπορείς να "ταλαιπωρείς" έναν σκύλο όντας 19χρονών με το να τον χρησιμοποιείς ως theraphy dog!

Υπάρχουν πιο νέα σκυλιά που προσφέρουν το ίδιο έργο!Ο 19χρονος θέλει ηρεμία και καλή ζωή και πρέπει να αποσυρθεί!

Όσον αφορά το έργο για το οποίο κάνουν μακάρι να μπορούσαν όλοι να δουν και να βιώσουν το τι βοήθεια/συμπαράσταση μπορεί να προσφέρει ένας ζωντανό οργανισμός (σκύλος) σε έναν άλλο ζωντανό οργανισμό(άνθρωπο) θα ήταν μάθημα ζωής και θα άλλαζε και την εικόνα στο πως βλέπουμε εμείς οι άνθρωποι τα ζώα!

Άσχετο αλλά ένα όνειρο μου θα γίνει πραμγατικότητα όσον αφορά την σημαντικότητα του σκύλου στην ζωή του ανθρώπου!

Αν όλα πάνε καλά μέσα στον χρόνο θα ενταχθώ σε Ομάδα Διάσωσης ως εθελοντής διασώστης και θα ενταχθεί και ο σκύλος μου στην ομάδα "Σκυλιά έρευνας και διάσωσης"(SAR dogs) με χειριστή εμένα.

Απλώς είμαι πολύ χαρούμενος και ήθελα να το μοιραστώ :D επειδή αυτό το βίντεο μου θύμισε τον ρόλο των ζώων στην ζωή των ανθρώπων και ακόμη πιο συγκεκριμένα, την ζωή μαζί και δίπλα στα ζώα που δυστυχώς έχει ξεχάσει ο άνθρωπος!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Αφού έχουμε 2 χρόνια και παραπάνω το Μπέντζι

281733_2272405888451_6412948_n.jpg

αποφασίσαμε να μπει κι ένας κορίτσαρος στην οικογένειά μας

:wub: :wub: :wub: :wub:

548412_589583261061369_973450558_n.jpg

30560_589583237728038_1160844132_n.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στελιο μπραβο!!!

εγω χαρηκα που εμαθα το σκυλι να περπαταει διπλα μου φαντασου:P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τωρα αμα πω τιποτα για τα παιδια με τις στολες παγκοσμιως,θα γινω κακος...

η κακία, η καφρίλα και αναισθησία, είναι παγκόσμιο φαινόμενο, ασχέτως στολών.

Δεν χρειάζεται στολή για να κάνει όσα έκανε ο Κύπριος φοιτητής, δεν χρειάζεται στολή για να φολιάσει ολόκληρη περιοχή μια κομπλεξική 30άρα ή ένας στριμμένος γέρος, δεν χρειάζεται στολή ο τύπος που στον χαβαλέ του επάνω βαράει με καραμπίνα προστατευόμενα είδη.

Μαλάκες, κάφροι και σιχαμένοι μπορούν να είναι εξ ίσου μπάτσοι, στρατιωτικοί, γιατροί, ταξιτζήδες, υδραυλικοί, άνεργοι, πλούσιοι, φτωχοί, αγράμματοι και καλλιεργημένοι. Δυστυχώς δηλαδή, δεν μπορεί αυτό το πράγμα να αντιμετωπιστεί με τίποτα. Ούτε με χρήματα, ούτε με μόρφωση, ούτε με ευαισθητοποίηση. Αν ο άλλος θεωρεί αστείο τον θάνατο ενός ζώου, τέλειωσε.

Με ψυχοφάρμακα ίσως...

υγ.

Άλλο είχα μπει να γράψω...

Όπως είχα πει παλιότερα, έχω την συνήθεια όταν βλέπω ζώο νεκρό στον δρόμο (όχι λιώμα) να σταματάω να τσεκάρω οτι όντως είναι νεκρό. Σήμερα λοιπόν, βρήκα στον δρόμο μια γάτα (Πανεπιστημιούπολη) τέζα ακίνητη, με πολύ σάλιο (αφρός) και την πήγα σε ένα petshop (μιας και δεν ξέρω πού κοντά είχε κτηνιατρείο). Της έκαναν την ένεση για τα δηλητήρια (ατροπίνη?), ξέρασε, της έδωσαν και κάτι άλλο και ανέλαβε η κοπέλα να κλείσει λίγο το μαγαζί και να την πάει σε γιατρό. Πήρα τηλέφωνο πριν λίγο κ μ είπαν οτι οκ η γάτα :)

Επιτέλους, έστω και μια γάτα, γλίτωσε :)

υγ2: Μου είπαν στο petshop οτι είχε πάει τις προάλλες μια κυριούλα και πολύ απλά τους ρώτησε αν έχουν κανα φάρμακο για τα πουλιά, γιατί λερώνουν πολύ, να σκοτώσει μερικά. Άντε βγάλε άκρη...

Τροποποιήθηκε από τον dirty_girl

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όπως είχα πει παλιότερα, έχω την συνήθεια όταν βλέπω ζώο νεκρό στον δρόμο (όχι λιώμα) να σταματάω να τσεκάρω οτι όντως είναι νεκρό. Σήμερα λοιπόν, βρήκα στον δρόμο μια γάτα (Πανεπιστημιούπολη) τέζα ακίνητη, με πολύ σάλιο (αφρός) και την πήγα σε ένα petshop (μιας και δεν ξέρω πού κοντά είχε κτηνιατρείο). Της έκαναν την ένεση για τα δηλητήρια (ατροπίνη?), ξέρασε, της έδωσαν και κάτι άλλο και ανέλαβε η κοπέλα να κλείσει λίγο το μαγαζί και να την πάει σε γιατρό. Πήρα τηλέφωνο πριν λίγο κ μ είπαν οτι οκ η γάτα :)

και ασε τον καθε καριολη/α να σκεφτεται οτι θελει!

μπραβο Δαναη, ειναι ωραια να βοηθαμε και να δουλευει κιολας

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Δημοσίευση: 10 Απρ. 2013, 23:29

Απλώνεται δίχτυ προστασίας

Αυτόφωρο για όποιον βασανίζει τα ζώα με εγκύκλιο του Αρείου Πάγου

3042E40679D4B8752AA674971A1753D9.jpg

Την αυστηρή τήρηση της νομοθεσίας για την προστασία των ζώων ορίζει η εγκύκλιος του Αρείου Πάγου

Αθήνα

Αυτόφωρο για τους βασανιστές ζώων και μήνυση χωρίς την καταβολή του παραβόλου των 100 ευρώ -που ισχύει για τις άλλες περιπτώσεις μηνύσεων- αφού πρόκειται για αυτεπαγγέλτως διωκόμενο αδίκημα, ζητεί με ερμηνευτική εγκύκλιο της νομοθεσίας προστασίας των ζώων ο αντεισαγγελέας του Αρείου Πάγου Ρούσσος-Εμμανουήλ Παπαδάκης ανοίγοντας ομπρέλα προστασίας στους τετράποδους αδέσποτους και μη.

«Μείζονος σημασίας θέμα, καθίσταται και η αναφορά στην αστυνομική αρχή ότι πρόκειται για αυτεπαγγέλτως διωκόμενο έγκλημα για το οποίο δεν προσαπαιτείται η καταβολή του παραβόλου των 100 ευρώ, ως ισχύει για τα κατ' έγκληση διωκόμενα εγκλήματα, αλλά και η τήρηση της αυτοφώρου διαδικασίας, κρίνεται αναγκαία για τον κολασμό του εγκλήματος αυτού που έχει

βαρύνουσα εγκληματική απαξία» σημειώνεται στην εγκύκλιο του κ. Παπαδάκη.

Ερμηνεύοντας τον Ν. 4039/2012 ο αντεισαγγελέας του Αρείου Πάγου και πρόεδρος της Ένωσης Εισαγγελέων Ελλάδος τονίζει τις σοβαρές ποινικές κυρώσεις που προβλέπονται για βασανισμό, κακοποίηση, κακή και βάναυση μεταχείριση οποιουδήποτε είδους ζώου, καθώς και οποιαδήποτε πράξη βίας κατ' αυτού, όπως ιδίως η δηλητηρίαση, το κρέμασμα, ο πνιγμός, το κάψιμο, η σύνθλιψη και ο ακρωτηριασμός.

Όταν πρόκειται για πράξη που αφορά σε θεραπευτικό σκοπό, όπως η στείρωση, δεν θεωρείται ακρωτηριασμός.

Σε περίπτωση τραυματισμού ζώου συντροφιάς σε τροχαίο ατύχημα, προβλέπεται ότι ο υπαίτιος υποχρεούται να ειδοποιήσει άμεσα τον οικείο Δήμο, προκειμένου να παρασχεθεί στο τραυματισμένο ζώο η απαραίτητη κτηνιατρική φροντίδα.

Ο ανώτατος εισαγγελικός λειτουργός, τονίζει ακόμη ότι εκτός από την ενεργητική κακοποίηση υπάρχει και η παθητική κακοποίηση, όπως για παράδειγμα η μόνιμη αλυσόδεση, η παροχή ακατάλληλης τροφής, η έλλειψη φροντίδας για κτηνιατρική περίθαλψη σε περίπτωση ασθενειών τους και άλλα.

«Περιλαμβάνονται ενδεικτικά, η έλλειψη καταλύματος, το ακατάλληλο κατάλυμα ή τα στενά κλουβιά, η μόνιμη αλυσόδεση, η ακατάλληλη τροφή, η μόνιμη παραμονή σε μπαλκόνια, ταράτσες, η έλλειψη νερού ή νερού μη κατάλληλου, χώροι μη στεγνοί και καθαροί, προστατευόμενοι από τις καιρικές συνθήκες, η έλλειψη φροντίδας για κτηνιατρική περίθαλψη σε περίπτωση ασθενειών τους, αλλά και τον τακτικό εμβολιασμό και την αποπαρασίτωσή τους, η έλλειψη καθημερινής άσκησης και περιπάτου» σημειώνεται στην εγκύκλιο.

Επίσης, σύμφωνα με τον κ. Παπαδάκη, η περισυλλογή και η διαχείριση αδέσποτων ζώων συντροφιάς αποτελεί υποχρέωση των δήμων, αλλά μπορεί να ασκείται και από συνδέσμους δήμων, καθώς και από φιλοζωικές ενώσεις και σωματεία σε συνεργασία με τους δήμους, εφόσον διαθέτουν τις κατάλληλες υποδομές. Για την περισυλλογή των αδέσποτων ζώων συντροφιάς, συγκροτούνται συνεργεία από άτομα κατάλληλα εκπαιδευμένα και έμπειρα στην αιχμαλωσία ζώων συντροφιάς που καθοδηγούνται από κτηνίατρο.

Εξάλλου, απαγορεύεται η χρησιμοποίηση κάθε είδους ζώου σε τσίρκο ή θίασο, όπως απαγορεύεται η εκτροφή, εκπαίδευση και χρησιμοποίηση ζώων για κάθε είδους μονομαχίες, όπως επίσης απαγορεύεται η εκτροφή και χρησιμοποίηση σκύλων και γατών για παραγωγή γούνας, δέρματος, κρέατος ή για παρασκευή φαρμακευτικών ή άλλων ουσιών.

Επισημαίνεται ακόμη στην εγκύκλιο ότι επιτρέπεται η μεταφορά ζώων στα ταξί και επιβατηγά πλοία, εφόσον τα ζώα είναι τοποθετημένα σε ασφαλές κλουβί μεταφοράς και συνοδεύονται από τον ιδιοκτήτη ή τον κάτοχό τους.

- Ως αρμόδια όργανα βεβαίωσης των παραβάσεων ορίζονται με το Ν. 4039/12 η Δημοτική Αστυνομία, η θηροφυλακή των κυνηγετικών συλλόγων, καθώς και οι υπάλληλοι των τελωνείων και των Σταθμών Υγειονομικού Ελέγχου.

Αν δεν λειτουργεί η υπηρεσία της Δημοτικής Αστυνομίας, αρμόδια είναι κάποια από τις υπόλοιπες υπηρεσίες του Δήμου. Συνεπώς, όπως επισημαίνεται στην εγκύκλιο, η βούληση του νομοθέτη ήταν να αφαιρέσει την αρμοδιότητα αυτή από την Ελληνική Αστυνομία και να την αναθέσει, αποκλειστικά, στη Δημοτική Αστυνομία.

Newsroom ΔΟΛ

http://news.in.gr/gr...?aid=1231243626

Τροποποιήθηκε από τον originalksd

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

η κακία, η καφρίλα και αναισθησία, είναι παγκόσμιο φαινόμενο, ασχέτως στολών.

Δεν χρειάζεται στολή για να κάνει όσα έκανε ο Κύπριος φοιτητής, δεν χρειάζεται στολή για να φολιάσει ολόκληρη περιοχή μια κομπλεξική 30άρα ή ένας στριμμένος γέρος, δεν χρειάζεται στολή ο τύπος που στον χαβαλέ του επάνω βαράει με καραμπίνα προστατευόμενα είδη.

Μαλάκες, κάφροι και σιχαμένοι μπορούν να είναι εξ ίσου μπάτσοι, στρατιωτικοί, γιατροί, ταξιτζήδες, υδραυλικοί, άνεργοι, πλούσιοι, φτωχοί, αγράμματοι και καλλιεργημένοι. Δυστυχώς δηλαδή, δεν μπορεί αυτό το πράγμα να αντιμετωπιστεί με τίποτα. Ούτε με χρήματα, ούτε με μόρφωση, ούτε με ευαισθητοποίηση. Αν ο άλλος θεωρεί αστείο τον θάνατο ενός ζώου, τέλειωσε.

Με ψυχοφάρμακα ίσως...

υγ.

υγ2: Μου είπαν στο petshop οτι είχε πάει τις προάλλες μια κυριούλα και πολύ απλά τους ρώτησε αν έχουν κανα φάρμακο για τα πουλιά, γιατί λερώνουν πολύ, να σκοτώσει μερικά. Άντε βγάλε άκρη...

συμφωνώ απόλυτα στο πρώτο σκέλος! μπράβο για το δεύτερο σκέλος, τι να πει κανείς για το τρίτο σκέλος.......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πολυ ωραίος ρε φίλε, να σου ζήσει.

βγάλε του παιδιού το στηθόλουρο μεσα στο σπίτι να ειναι άνετος...μη βαριέσαι..

απ΄οτι διαβασα θα τον κατεβασεις και στην πρωτη του έκθεση, θα μαστε κι εμεις εκει το σαββατο-27/4, αν τον πετύχω θα έρθω να του ρίξω και κανα χάδι απο κοντά..και να τον κεράσω κι ένα σουβλάκι γιατί τον βλέπω έχει ρέψει!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πολυ ωραίος ρε φίλε, να σου ζήσει.

βγάλε του παιδιού το στηθόλουρο μεσα στο σπίτι να ειναι άνετος...μη βαριέσαι..

απ΄οτι διαβασα θα τον κατεβασεις και στην πρωτη του έκθεση, θα μαστε κι εμεις εκει το σαββατο-27/4, αν τον πετύχω θα έρθω να του ρίξω και κανα χάδι απο κοντά..και να τον κεράσω κι ένα σουβλάκι γιατί τον βλέπω έχει ρέψει!!

Χαχα!

Ναι του το βγάζω...η φωτό είναι μόλις γυρίσαμε από βόλτα...

Ναι αν όλα πάνε καλά σάββατο και κυριακή θα είμαι κάτω.

Θα χαρώ να τα πούμε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραίο το "κτηνάκι" Γιώργο. Να τον χαίρεστε.

Άσχετο: Έχετε ανεμοτρατάρηδες στην οικογένεια;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραίο το "κτηνάκι" Γιώργο. Να τον χαίρεστε.

Άσχετο: Έχετε ανεμοτρατάρηδες στην οικογένεια;

Είσαι παρατηρητικός βλέπω! :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Aυτη είναι η Μaya!Eιναι ένα German Shepherd με Labrador!Eιναι 5 μηνών και είναι ένα από τα καλύτερα πράγματα που μου έχουν συμβεί :)

89464144504711891965215.jpg

11323419540534803644531.jpg

Τροποποιήθηκε από τον Inteceptor

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πρωτα απο ολα δεν ξερω τιποτα απο σκυλια και ζωα! :blush2:

Σημερα το βραδακι ηρθε ενα νεο μελος στην οικογενεια.

Ενταξει η φωτο δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα το :lipssealed: :lipssealed: δεν καθονταν σε ησυχια!

Πιντσερ τριχωτο , με τριχωμα κατι τειοιο τελος παντων.

Οποιαδηποτε βοηθεια θα μου ελυνε τα χερια.Οπως ειπα δεν ξερω τιποτα απο σκυλια.

Γεννηθηκε μεσα Ιανουαριου. Ηρθε με λεωφορειο απο Κατερινη και χεστηκε πανω του .Ετσι το καναμε μπανιο .Απο αυτον που το αγορασαμε μας ειπε ενα κοινο αλλα καλο σαμπουαν. Μαλ@κιστηκε απο δω απο κει, εκατσε πολυ ωρα στο καθιστικο (φωτο) και οταν ηταν να κοιμηθει δεν ερχοταν μεσα στο δωματιο μου. Σαν να φοβονταν. Ισως επειδη δεν ηξερε τα μερη.

Τεσπα το εβαλα μεσα στο κλουβακι του και αρχισε και.... "νιαουριζε" να ουμε και κατι τετοια! :crazy:

"Νιαουρισε" λιγο και ξεραθηκε μετα στον υπνο!

Περιμενω την βοηθεια σας! :online2long:

dsc01849g.jpg

dsc01854my.jpg

Τροποποιήθηκε από τον larisa-marios95

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σπυρο δεν ξερω αν το εβαλες και μενα το λινκ , αλλα ο οδηγος το εβαλε κατω απο την θεση του επιβατη. Απλα ηταν σκοτεινα..... ε ειναι και 3 μηνων :grin:

Για ονομα σκεφτομαι Lyria.

Αλλα αυτος απο οπου το πηραμε μας ειπε ονομα με δυο συλλαβες για να καταλαβαινει.

Μαλλον παει για Μπαμπης :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όχι Μάριε όχι .

Απλά το είδα τώρα στο αδέσποτο.gr και το πόσταρα , δεν μου πήγε καν στο μυαλό η σύνδεση με σένα :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πρωτα απο ολα δεν ξερω τιποτα απο σκυλια και ζωα! :blush2:

Σημερα το βραδακι ηρθε ενα νεο μελος στην οικογενεια.

Ενταξει η φωτο δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα το :lipssealed: :lipssealed: δεν καθονταν σε ησυχια!

Πιντσερ τριχωτο , με τριχωμα κατι τειοιο τελος παντων.

Οποιαδηποτε βοηθεια θα μου ελυνε τα χερια.Οπως ειπα δεν ξερω τιποτα απο σκυλια.

Γεννηθηκε μεσα Ιανουαριου. Ηρθε με λεωφορειο απο Κατερινη και χεστηκε πανω του .Ετσι το καναμε μπανιο .Απο αυτον που το αγορασαμε μας ειπε ενα κοινο αλλα καλο σαμπουαν. Μαλ@κιστηκε απο δω απο κει, εκατσε πολυ ωρα στο καθιστικο (φωτο) και οταν ηταν να κοιμηθει δεν ερχοταν μεσα στο δωματιο μου. Σαν να φοβονταν. Ισως επειδη δεν ηξερε τα μερη.

Τεσπα το εβαλα μεσα στο κλουβακι του και αρχισε και.... "νιαουριζε" να ουμε και κατι τετοια! :crazy:

"Νιαουρισε" λιγο και ξεραθηκε μετα στον υπνο!

Περιμενω την βοηθεια σας! :online2long:

Ωραια η φάτσα.

Να χαίρεσαι τον νέο σου φίλο και να είστε για πολλά χρονια μαζί.

Για τις ερωτήσεις σου τώρα.

Είναι 1-2 άτομα που σύμφωνα με τα γραφομενα τους στο forum, είναι οι πλέον κατάλληλοι να σου δώσουν οτι πληροφορίες χρειάζεσαι.

Πάντως τώρα που είναι αρχή ακόμα, έχει να ρίξει εξερεύνηση το σπίτι για να δεί τι γίνεται.

Θα σε κατουρήσεις κάποιες περιοχές που καλό είναι να της καθαρίσεις άμεσα, γιατί θα σε ξανακατουρήσει στις ίδιες, μέχρι να μάθει να πηγαίνει έξω ή να περιμένει την βόλτα του. Το βράδυ θα φοβάται για λίγο καιρό η μπορεί να του λείπει ζεστασιά απο άλλα κουτάβια ή και την μητέρα του. Υπάρχει και η περίπτωση να έρθει στην κρεβατοκάμαρα για να μην νιώθει ανασφάλεια.

Προσωπικά δεν είμαι αντίθετος με το ζώο να κοιμάται μέσα στο υπνοδωμάτιο αλλά για κανένα λόγο στο κρεβάτι επάνω.

Θα ανέβει σίγουρα να κοιμηθεί αγκαλίτσα μαζί σου, οπότε αποφασίζεις και πράτεις.

Το ζώο δεν θα πάθει κάτι, αλλά πολλές φορές κάποια πράγματα πρέπει να έχουνε όρια για την καλύτερη συμβίωση σας.

Ένα άλλο πολύ βασικό, ποτε μα ποτέ μην το χτυπήσεις για κάποια αταξία που έκανε με το χέρι. ΠΟΤΕ. Γενικά δεν είναι καλό να το χτυπάς για να το πονέσεις, και θα αποκτήσεις ένα φοβισμένο και ίσως άγριο ζώο. Αλλα όπως κια να έχει με το χέρι ποτέ. Το χέρι θα το ταϊσει, θα το χαϊδέψει, θα το αγκαλιάσει αλλά ποτε δεν θα το βαρέσει.

Επίσης επειδή είναι μικρό ακόμα, θα κλαψουρίζει γιατί του λείπει η μητέρα του, αλλά σε λίγες ημέρες με την αγάπη που θέλω να ελπίζω οτι θα του δείξεις, θα σταματήσει.

Καθαρό νερό να του έχεις κάθε μέρα και μέρα παρα μέρα τουλάχιστον να καθαρίζεις τα πιάτα του.

Φαγητό συγκεκριμένες ώρες και όχι οποτε θυμηθείς, και βόλτες πάλι συγκεκριμένες ώρες για να κανονίσει και αυτό τις ανάγκες του. Στις βόλτες μην το τραβάς όποτε σταματάει να μυρίσει και γενικά μην κάνεις αυτό που βλέπω να σέρνουνε τα ζωα με λουρί. Αν θεωρείς οτι είναι αγκαρία η βόλτα με τον νεό φίλο σου, τότε υπάρχει πρόβλημα. Επίσης, όσο είναι νωρίς πρέπει να το μάθεις κάποια βασικά πράγματα, όπως το να μην μασάει ότι βρεί και θεωρεί νόστιμο στο δρόμο. Μπορεί να φάει κάτι αιχμηρό, η ακόμα και φόλα. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι να το εκπαιδεύσεις αλλά θα στα πούνε καλύτερα οι ειδικοί. Μην αφήνεις να το πασπατεύουν στο δρόμο αν το βλέπεις οτι αρχίζει να του την σπάει, εκτός και αν είναι καμια πιτσιρικα 20-21 και σταματησε με τις φίλες της, για το κλασσικό "αχ τι γλυκούλη, δικό σας είναι?" όταν είσαι εκεί διπλα απο την σκύλο, με ένα λουρί που παει απο το λαιμό του μέχρι το χέρι σου.

Κτηνίατρο άμεσα, για να το κοιτάξει, εμβόλια, φάρμακα και αμπούλες για τους ψύλους δεν τα ξεχνάμε ποτέ και τα βάζουμε πάντα στην ώρα τους. Τέλος επειδή είναι τριχωτούλης, βούρτσιζε τον μια φορά την εβδομάδα τουλάχιστον και πάρε ένα ψαλιδάκι για να κοβεις τα διάφορα αγκαθάκια που μπορεί να μπλεχτούνε στις πλούσιες τούφες του. Ειδικά κοντά στα μάτια, και στις πατούσες υπάρχει θέμα και καλό είναι να τα καθαρίζεις άμεσα.

Για το όνομα, συνήθως διαλέγεις κάτι που να μπορείς να το φωνάξει εύκολα για να σε ακούσει και να σε καταλάβει ο σκύλος. Κάτι έυκολο, εύηχο και σύντομο.

Πάντως να ξέρεις οτι ο φίλος σου αυτός, δεν θα σε αφήσει ασυγκίνητο. Θα περάσετε πολλά και θα τα θυμάσαι για πάντα.

Να μην ξεχνάς οτι έχει ευθύνη μεγάλη ο σκύλος και ειδικά τα κουτάβια, που ως γνωστών, ένα κουτάβι = τρία μωρά.

:D

Υ.Γ. Δεν είμαι ειδικός, οπότε μην τα πάρεις σαν συμβουλές επαγγελματία κτλπ. Έχουμε παιδιά εδώ πέρα όπως ο Στέλιος π.χ. που είναι πολύ πιο κατάλληλοι απο εμένα για αυτό το θέμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

α) πας σε κτηνίατρο και κανονίζεις άμεσα για τα 1α του εμβόλια και την αποπαρασίτωσή του.

επίσεις του βάζεις τσιπάκι για να μην έχεις τραβήγματα με το νόμο,

τώρα που είναι μικρό και ίσως να μην του μείνει "τραύμα" από τον πόνο

και να φοβάται κάθε φορά να πάει στο γιατρό...

επίσεις αν το χάσεις και το βρει κάποιος άλλος

αν ψάξει μέσω της σήμανσης με το τσιπάκι,

θα σε βρει για να στο επιστρέψει....

β) παίρνεις σιτρονέλα (κιτρέλαιον) σε μορφή σπρέι,

scalibor (περιλαίμιο για παράσιτα),

αμπούλα (προτείνω frontline)

με τα οποία θα το προστατεύσεις από σκνίπες κλπ αιμοδιψή παράσιτα

τα οποία μπορεί να του μεταδώσουν θανατηφόρες ασθένειες και εσωπαράσιτα,

περιλαίμιο για να το ντύσεις

και να του κρεμάσεις & μια ταυτότητα

με το όνομά του και στοιχεία επικοινωνίας

από petshop ή από κάποιο κατάστημα με είδη κατοικίδιων.

Επίσεις προτείνω να του πάρεις σαμαράκι / γιλεκάκι

για να το βγάζεις βόλτα και να μην τραυματίσεις το λαιμό του

γ) δεν το φέρνεις σε άμεση επαφή με άλλα ζώα

μέχρι να τελειώσει ο 1ος κύκλος εμβολιασμών

και να περάσουν οι απαραίτητες μέρες ώστε να αποκτήσει τα αντισώματά του.

(όχι για να μην κολλήσει κάποιο άλλο ζώο με κάτι

αλλά για να μην κολλήσει το δικό σου από τα μικρόβια που μπορεί να φέρουν τα άλλα

χωρίς εκείνα να νοσούν καθώς είναι εμβολιασμένα)

δ) ξηρά τροφή (αν έχει μάθει να την τρώει) για κουτάβια

ώστε να έχει τα απαραίτητα συστατικά

που χρειάζεται ο οργανισμός του για να αναπτυχθεί σωστά....

αν κλαίει όλο το βράδυ στο "κρεβατάκι" του,

μπορείς να του βάλεις μια μπουκάλα με νερό ζεστό (όχι καυτό)

και ένα κλασικό αναλογικό ρολόι

τυλιγμένα σε μια μπλουζίτσα / φανέλα / κουβερτούλα

ώστε να το ξεγελάσεις και να νιώθει την παρουσία την μαμάς του

που την έχει ανάγκη για να κοιμηθεί

(μπουκάλι = ζεστασιά, ρολόι = χτύποι καρδιάς)

ουφφφφφ....αυτά προς το παρών...καλή νύχτα και καλορίζικο !!!!!

--------------------------

edit:

- ααααα !! : και αν δεις να κάνει πολλές διάρροιες και εμετούς

και μάλιστα βγάζει και αίμα σε αυτά

(ροζ εμετός και σκούρα έως μαύρα κόπρανα ή διάρροια με βλένες και αίμα)

άμεσα στον κτηνίατρο, για την πιθανότητα να έχει τύφο των σκύλων, μπας και σωθεί.....

Τροποποιήθηκε από τον originalksd

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

χωρις εμβολια μη το βγαλεις βολτα...

ο τυφος θεριζει, κυριως τα 'καθαρα' σκυλια

το σκυλι το αγορασες? ειναι καθαροαιμο? pinscher μακρυτριχο? μηπως Pomeranian?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα εμβολια τα εχει κανει .Αυτο που ειπε οriginalksd αποπαρασιτωση απο ολες τις μεριες, απο παντου μας ειπε.

Το σκυλι ναι το αγορασα αλλα οχι εγω. Οσο για την τριχα ,εχει αλλα δεν εχει μακρια τριχα.

Δεν ξερω αν ειναι καθαροαιμο , το μονο που ξερω ειναι Πιντσερ θυληκο ! :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα