Jump to content
NERRY

Οι καλοί και πιστοί μας φίλοι... Τα κατοικίδια!

Recommended Posts

ενα update για την γάτα που έζησε ορφανή απο μικρή και πλεον δεν φευγει απο την αυλή.. Λες και ειναι σπιτόγατα ενα πραμα..

Φωτογραφιες ηλικιακά προσαρμοσμενες:laugh:

1cJ4H7I.jpg?5qZvkI1J.jpg?5

DvIFJRS.jpg?3AoC5J31.jpg?3

7O9nypq.jpg?21u4Q1zE.jpg?3

VFe4crr.jpg?3DEGlTcY.jpg?3

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Την 23/4/2017 at 1:18 ΜΜ, το μέλος bihlas87 έγραψε:

Έχει γίνει μεγάλη φίρμα ο μπόμπιρας, 900+ likes έχει η δεύτερη φωτό σήμερα :laugh:

18057142_1434105253301013_79565858271837

Όταν λέω είναι του σατανά οι γάτες...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όταν αυτό:

JmzZKqt.jpg

δεν θέλει να μπει στο γατοφόρο (και ήδη έχοντας κάνει τα χέρια μας φέτες), η λύση είναι μία:

Dainese Jerico Evo, Alpinestars C-10 Drystar (συν μπουφάν, ευτυχώς δεν χρειαστήκαμε και κράνη :bop:)

hzyECq9.jpg

@GavriilVet συνιστώνται ανεπιφύλακτα :tongue: 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 11 ώρες, το μέλος originalksd έγραψε:

μανταλάκι δοκιμάσατε ???? 

Χεχε το είχα ξεχάσει αυτό!

Όχι, αλλά ο συγκεκριμένος δεν χαμπαριάζει από τέτοια (το ένα χέρι ούτως ή άλλως τον κρατούσε από το σβέρκο). Μόνο αν είναι στο γιατρό και ξέρει ότι θα φεύγουμε μπαίνει εύκολα, αλλιώς θέλει.. πανοπλία και 4 χέρια.

Τον κρατήσαμε για 3 βδομάδες με προοπτική να μονιμοποιηθεί εάν πήγαιναν όλα καλά, αλλά δυστυχώς δεν γούσταρε καθόλου τον άλλο μας γάτο και συνεχώς του ορμούσε, οπότε τον πήρε πίσω η προηγούμενη αφεντικίνα και θα υιοθετήσουμε κάποιο γατάκι τώρα (για να μπορεί να συνηθίσει ότι υπάρχει και άλλο γατί στο σπίτι αλλά και για να μην κάνει ζημιά σε περίπτωση που επιτεθεί στον υπάρχοντα).

Κρίμα γιατί ήταν πολύ ωραίος και παιχνιδιάρης αλλά δεν είχε μάθει με άλλα γατιά οπότε έπρεπε να κάνουμε τους μπράβους συνέχεια..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 6/8/2017 at 1:29 ΜΜ, το μέλος spyrosk42 έγραψε:

Όταν αυτό:

JmzZKqt.jpg

δεν θέλει να μπει στο γατοφόρο (και ήδη έχοντας κάνει τα χέρια μας φέτες), η λύση είναι μία:

Dainese Jerico Evo, Alpinestars C-10 Drystar (συν μπουφάν, ευτυχώς δεν χρειαστήκαμε και κράνη :bop:)

@GavriilVet συνιστώνται ανεπιφύλακτα :tongue: 

στη δουλεια εχουμε γαντια για αυτη τη δουλεια που ειναι απο δερμα κουναβιου. 

Αλλα μια φορα σκεφτηκα στα σοβαρα να παω να πιασω ενα γατι φορωντας κρανος γιατι εκανε φοβερες επιθεσεις. Επισης τις προαλλες εγω χρησιμοποιησα τα γαντια για γαντια κουζινας για να βγαλω ταψι απο το φουρνο, επισης τα συνιστω!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 12 ώρες, το μέλος GavriilVet έγραψε:

στη δουλεια εχουμε γαντια για αυτη τη δουλεια που ειναι απο δερμα κουναβιου. 

Αλλα μια φορα σκεφτηκα στα σοβαρα να παω να πιασω ενα γατι φορωντας κρανος γιατι εκανε φοβερες επιθεσεις. Επισης τις προαλλες εγω χρησιμοποιησα τα γαντια για γαντια κουζινας για να βγαλω ταψι απο το φουρνο, επισης τα συνιστω!

Φαντάζομαι θα τις έχεις φάει για τα καλά..

Χαχαχ, ναι η κοπέλα που έχει τον γατούλη με γάντια κουζίνας τον πάει στο γιατρό.

Τελικά τον δώσαμε πίσω γιατί δεν ήθελε με τίποτα τον δικό μας και του έκανε συνεχώς επιθέσεις παρά τη σταδιακή προσαρμογή που κάναμε (3+ βδομάδες).

Κρίμα γιατί είναι ωραίος γατούλης, αλλά δεν αξίζει να περνάνε τέτοιο stress κανένας από τα δύο.

Πήραμε προχθες όμως μια μικρούλα 4 μηνών που είναι μεγάλη μαφία, 6,5 κιλά γομάρι ο δικός μας και την φοβόταν αλλά εκείνη δεν χαμπάριαζε μία. Ήδη κάνουν μυτούλες και κυνηγιούνται μέσα στο σπίτι (εναλλάξ), τον έχει ξεθεώσει αλλά εάν τους χωρίσουμε κλαίνε, οπότε πάει και η σταδιακή εισαγωγή και τους αφήνουμε μαζί..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το διάβασα στο fb από τη σελίδα του Δικτύου Φιλόζωων Αγίου Δημητρίου ''Προστατεύω και φροντίζω'' και το αναδημοσιεύω εδώ για όσους μένετε προς τα νότια προάστια και έχετε κατοικίδια.
SOS.Τα βουνά Βάρης-Βούλας-Βουλιαγμένης μέχρι Γλυφάδα και Κορωπί είναι γεμάτα ισχυρές φόλες.
ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ όσοι και όσες πάτε τα σκυλάκια σας στο βουνό, στον Υμηττό. Είμαστε σε επικοινωνία με ανθρώπους εκεί, πρόκειται - όπως μας είπαν - για οργανωμένο έγκλημα κατά της πανίδας (αδέσποτα, δεσποζόμενα και άγρια ζώα που ζουν στο βουνό). Και η έκταση είναι τεράστια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

γενικά στην ελλάδα, έχει ένα μήνα περίπου που ξεκινήσανε μαζικά φόλες,
μαζικά σουβλίσματα γάτας με καμάκι,
γενικά σαν σχέδιο εξόντωσης κάθε ζώου εκτός αυτών που το πράττουν.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σιγουρα δεν ειναι κατοικιδιο αλλα σιγουρα ειναι ζωντανο. Χθες στο αιγαλεω στην οδο Δημοκρατιας καθως κατηφοριζα προς την Θηβων κατα τις 13:15 ειδα κατι σπανιο και μαλλον ηταν κατι που ποτε στην ζωη μου δεν περιμενα να δω μεσα στην Αθηνα. Οπως ελεγα καθως περπατουσα ειδα ενα ζωο να κοβει τον δρομο και να περναει απεναντι και δεν εδωσα σημασια γιατι με την ακρη του ματιου μου φανηκε πως ηταν μια γατα αλλα εστρεψα το βλεμα μου γιατι μου εκανε εντυπωση το γεγονος οτι εκοψε τον δρομο ενω ερχοταν αυτοκινητο και δεν ετρεξε τρομαγμενη και αυτο μου εκανε εντυπωση. Ομως οταν κοιταξα καλυτερα καταλαβα οτι δεν ηταν ουτε γατα, ουτε σκυλος και μετα απο τρια δευτερολεπτα συνηδειτοποιησα οτι αντικρισα κατι σπανιο και ομορφο και ακουσα ενα μικρο παιδακι να λεει στον πατερα του: <<Μπαμπα, μπαμπα κοιτα μια αλεπου>>. Μου φανηκε αλλοκοτο να βλεπω αλεπου να περπαταει μεσα σε μια πολη που η φυση απεχει παρα πολλα χιλιομετρα. Στην επαρχια ειναι συχνο φαινομενο να βλεπουμε σε χωραφια και σε επαρχιακους δρομους εξω απο χωρια, μονο που στην Αθηνα μου φανηκε τοσο παραξενο οσο το να βλεπω πολικη αρκουδα μεσα στην Δραμα :tongue:. Τελος παντων ηταν μια μικρη ιστορια που ηθελα να την αναφερω καθως οντας "μοτοσυκλετιστης" (εστω και με το παπακι) αγαπω την φυση και την ομορφια της οπως πιστευω και πολυ απο το φορουμ και ειναι ωραιο να βλεπεις τετοια περιστατικα μεσα στο χαος της πολης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Διαβάστε εδώ https://forum.mycat.gr/showthread.php?t=176355 μια καταγγελία που έγραψα για μια κτηνιατρική κλινική.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα