Jump to content
angelthing

Λίμνη Δόξας - Φενεού

Recommended Posts

Σχετικά με πανέμορφα μέρη που μπορεί μα πάει κανείς:

(πήγα με απώτερο σκοπό να κάνω καγιάκ στη λίμνη αλλά το ενδιαφέρον που παρουσιάζει ως προορισμός είναι γενικότερο)

Από ποστάρισμα μου σε άλλο φόρουμ:

Χτές πήγα στη λίμνη Δόξας στο Φενεό στην ορεινή Κορινθία, οπότε έκανε και το ντεμπούτο του το καγιάκ σε γλυκό νερό.

Το μέρος απίστευτο (φαντάζομαι ότι τα νότια παλικάρια το γνωρίζουν καλά) και για όποιον δεν έχει πάει, απλά χάνει.

Το μόνο θέμα που έχει είναι τα τελευταία 5 - 6 χιλιόμετρα από

τον Φενεό μέχρι τη λίμνη τα οποία είναι καλός χωματόδρομος (ούτε για street δηλαδή δεν θα αποτέλέσει σοβαρό πρόβλημα).

Ο περιμετρικός δρόμος της λίμνης είναι άσφαλτος, με διακλαδώσεις προς αρχαίο Φενεό και ένα μοναστήρι. Γενικά το μέρος είναι απίστευτα όμορφο,

η τεχνητή λίμνη πεντακάθαρη και αρκετά βαθειά και ότι πρέπει για πικ - νικ, μπάνιο και καγιακάδα - όπως θα διαπιστώσετε από το φωτορεπορτάζ.

Το αρχικό μου πλάνο ήταν να διανυκτερεύσω εκεί - κοιμώμενος μέσα στο αμάξι - αν και αυτό ματαιώθηκε λόγω συνθηκών .... :kaaaala:

Αρχίζουμε λοιπόν από τη φυσική ομορφιά του μέρους:

IMGP0305.jpg

IMGP0306.jpg

IMGP0308.jpg

IMGP0310.jpg

IMGP0311.jpg

IMGP0315.jpg

Σε περίπτωση που νόμιζε κανείς ότι είναι άγρια τα πράματα ....μέχρι και προβλήτα για μπάνιο έχει:

IMGP0312.jpg

και μπόλικους κολυμβητές:

IMGP0325.jpg

που κάνουνε και βουτίτσες !

IMGP0330.jpg

Εντοπίσθηκε καλό μέρος για πόντιση του καγιάκ:

IMGP0331.jpg

IMGP0335.jpg

IMGP0332.jpg

επάνω από το οποίο παρκάρεις το όχημα και απλώνεις τα τσουμπράγκαλά σου ....

(λιόπανο rules :_rock-on: )

IMGP0334.jpg

Να και μερικές φωτό από μέσα:

IMGP0324.jpg

IMGP0321.jpg

IMGP0328.jpg

IMGP0329.jpg

Καλο ε ?

:cheers:

Τροποποιήθηκε από τον innova 04
Προσθήκη ετικετών.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Μπράβο Άγγελε πολύ όμορφη εκδρομή να΄εισαι καλά να πας και αλλού να μας δείχνεις ωραίες φώτο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ωραιος ο Αγγελος... υπεροχο το μερος και ωραιες και οι φωτο μεσα απο την λιμνη_thumbsup.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

2 χρονια μετα αλλα το μερος μ@μ@ει οποτε την κανω την ερωτηση.

Ξερει κανενας αν υπαρχει προβλημα να κατασκηνωσεις εκει? Περναει αστυνομια και τετοια?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όντως είναι πραγματικά όμορφα εκεί πέρα. Και για τους φυσιολάτρες-γνώστες, είναι υπέροχο το δάσος μαύρης πεύκης και προς το ρυάκι το δάσος βαλανιδιάς, κάτι τεράστια μαυρόπευκα και πιο ψηλά γίνεται ελατοδάσος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μπορεις να κατασκηνωσεις ανετα φιλε μου...κανεις δεν θα σου πει το παραμικρο

Να'σαι καλα φιλε.

Εχεις κατασκηνωσει εσυ? Πως ειναι το μερος?

Απλως νομιζω οτι καπου ειχα διαβασει καποιον να γραφει οτι για να κατασκηνωσεις εκει πρεπει να βρεις καλη καβατζα για να μην φαινεσαι. Οποτε υπεθεσα οτι μπορει να υπαρχει θεμα...

Τεσπα ευχαριστω για την απαντηση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

2 χρονια μετα αλλα το μερος μ@μ@ει οποτε την κανω την ερωτηση.

Ξερει κανενας αν υπαρχει προβλημα να κατασκηνωσεις εκει? Περναει αστυνομια και τετοια?

Όπως σου γράφει και ο Κώστας παραπάνω τις περισσότερες εποχές του χρόνου δεν έχεις πρόβλημα

(πριν κάνα μήνα την είχα πέσει εκεί για τελευταία φορά).

Απλά το κατακαλόκαιρο (Ιούλιο και Άγουστο) επειδή *και δικαίως δηλαδή* εντείνεται κατά πολύ το θέμα της πυρασφάλειας στις περιοχές γύρω από τη λίμνη μπορεί να έχεις θέμα με στημένη σκηνή

οπότε και οι πυροσβέστες καλούν την αστυνομία.

Μου έχει συμβεί μια φορά να με βάλουν να ξεστήσω σκηνή βραδιάτικα και να φύγω γιατί μας είχαν μπανίσει οι πυροσβέστες με στημένες σκηνές από νωρίτερα (είμαστε μαζί με δύο φιλικά ζευγάρια από εδώ μέσα :_thumbsup: ).

Ένα κόλπο που μπορείς να κάνεις είναι να στήσεις τη σκηνή όταν βραδυάσει οπότε και δεν φαίνεται πια. Πάντως άνοιξη ή φθινόπωρο δεν νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα.

Καλά να περάσεις

PS: ένα από τα καλά μέρη για να στήσεις είναι αυτό στην εικόνα (δεν έχω καλύτερη φωτό είναι τραβηγμένη από μέσα από τη λίμνη από το καγιάκ αλλά σου δίνει μια ιδέα). Σε αυτό το στυλάκι πυκνές συστάδες δέντρων έχει αρκετές οπότε κάτι θα πετύχεις.

IMGP0411.jpg

Τροποποιήθηκε από τον angelthing

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όπως σου γράφει και ο Κώστας παραπάνω τις περισσότερες εποχές του χρόνου δεν έχεις πρόβλημα

(πριν κάνα μήνα την είχα πέσει εκεί για τελευταία φορά).

Απλά το κατακαλόκαιρο (Ιούλιο και Άγουστο) επειδή *και δικαίως δηλαδή* εντείνεται κατά πολύ το θέμα της πυρασφάλειας στις περιοχές γύρω από τη λίμνη μπορεί να έχεις θέμα με στημένη σκηνή

οπότε και οι πυροσβέστες καλούν την αστυνομία.

Μου έχει συμβεί μια φορά να με βάλουν να ξεστήσω σκηνή βραδιάτικα και να φύγω γιατί μας είχαν μπανίσει οι πυροσβέστες με στημένες σκηνές από νωρίτερα (είμαστε μαζί με δύο φιλικά ζευγάρια από εδώ μέσα :_thumbsup: ).

Ένα κόλπο που μπορείς να κάνεις είναι να στήσεις τη σκηνή όταν βραδυάσει οπότε και δεν φαίνεται πια. Πάντως άνοιξη ή φθινόπωρο δεν νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα.

Καλά να περάσεις

PS: ένα από τα καλά μέρη για να στήσεις είναι αυτό στην εικόνα (δεν έχω καλύτερη φωτό είναι τραβηγμένη από μέσα από τη λίμνη από το καγιάκ αλλά σου δίνει μια ιδέα). Σε αυτό το στυλάκι πυκνές συστάδες δέντρων έχει αρκετές οπότε κάτι θα πετύχεις.

Πω πω φιλε δεν ξερεις τι μου κανεις τωρα...

Με το που πιασουν οι ανοιξιατικες λιακαδες εχω φυγει.

Ευχαριστω πολυ να'σαι καλα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα