Jump to content
laksof

Να το πάρω ή όχι ;;;;;

Recommended Posts

Το ερώτημα του μεταχειρισμένου ή καινούργιου είναι ένα θέμα που θα μας απασχολεί πάντα.

Ακριβώς επειδή ένα μηχανάκι είναι μεταχειρισμένο και κρύβονται κίνδυνοι μετά την αγορά του, έχεις ένα όφελος στα χρήματα που δίνεις.

Αν έχει γίνει σωστή χρήση και δεν έχεις την ατυχία να συμβεί στραβή, τότε είσαι κερδισμένος με το μεταχειρισμένο. Διαφορετικά μπορεί και να χάσεις.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, αν και υπάρχουν φτηνότερα του 2008, η τιμή είναι καλή για τα χιλιόμετρα που έχει. Το μηχανάκι είναι πρακτικά καινούργιο!

Για τα πιστόνια έχουν ακουστεί κάποιες περιπτώσεις (προσωπικά δεν γνωρίζω καμία) και ο φόβος σου να σου εμφανιστεί πρόβλημα επειδή το μηχανάκι είναι αδούλευτο, είναι δικαιολογημένος.

Όταν αγοράζεις ένα μηχανάκι με 30.000 χλμ. ή και παραπάνω, τότε μπορεί να κινδυνεύεις να χρειαστείς καδένα ή εκκεντροφόρους ή άλλα "αναλώσιμα", αλλά είσαι σίγουρος για την αντοχή του κινητήρα (αν φυσικά δεν έχει προηγούμενα).

Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να ρωτήσεις πόσο κοστίζει η αλλαγή πιστονιών εκτός εγγύησης. Νομίζω ότι οι πιθανότητες να την πατήσεις δεν είναι πολλές, ούτως ή άλλως όμως θα μπορέσεις να εκτιμήσεις αν σε συμφέρει να προβείς στην αγορά, ακόμα και αν σου τύχει η στραβή.

Εγώ, επειδή εδώ και μερικούς μήνες έχω μετακομίσει και δεν μου χρειάζεται τόσο το tiger πλέον, ήθελα ένα σκούτερ για τις καθημερινές μικρομετακινήσεις. Λεφτά για καινούργιο δεν είχα (τουλάχιστον όσο δεν πουλάω ακόμα τον τίγρη :sweatdrop: ), οπότε πήρα μεταχειρισμένο εκτός εγγύησης, με το σκεπτικό ότι ακόμα και να πάθει κάτι (ελαφρύ) πάλι κερδισμένος θα είμαι.

Τώρα αν πάθει κάτι χοντρό... άστα καλύτερα. Τότε απλά χάσαμε...

Φιλε μου mixalaki, σ' ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.

Εχω διαβασει παρα πολλα απο τα ποστ σου στο φορουμ της Triumph, αν οχι ολα.

Τα παιδια εκει μου εχουν μιλησει σχετικα με το ποσο θα κοστιζε περιπου η επισκευη και τα ανταλλακτικα σε περιπτωση που γινει στραβη. Απ' οτι εχω καταλαβει, το κοστος θα κυμανθει στα 1500 με 2000 € περιπου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Λίγο δύσκολο να έχεις διαβάσει όλα μου τα ποστ εκεί γιατί είναι περίπου 800!

Δεν γνωρίζω πόσο κοντά είσαι στο να αγοράσεις το μηχανάκι και αν έχεις ήδη πουλήσει το δικό σου, όμως πρέπει να τα βάλεις κάτω να δεις τι σε συμφέρει.

Καινούργιο tiger με ABS χρειάζεται 12.500€ συν πινακίδα. Από εκεί και πέρα ο εξοπλισμός που έχει το μηχανάκι που σε ενδιαφέρει έχει ένα κόστος αρκετά μεγάλο αν τα θες όλα, ειδικά ο συναγερμός της triumph κάνει κοντά στα 450€.

Άρα, αν υποθέσουμε ότι η έκδοση πινακίδας έχει το ίδιο κόστος με την μεταβίβαση του μεταχειρισμένου, για να έχεις και τα δύο μηχανάκια με το κλειδί έτοιμα στην ίδια κατάσταση εξοπλισμού, για το καινούργιο θες περίπου 13.500€ (συν κάποια έκπτωση που σίγουρα θα σου γίνει) και στο μεταχειρισμένο φτάνεις ίσως τα 9.000€. Η διαφορά είναι πολύ μεγάλη, τη στιγμή που το μεταχειρισμένο είναι πρακτικά σαν καινούργιο.

Ακόμα και να σου τύχει η στραβή με τα πιστόνια (είναι μάλιστα μάλλον η επικίνδυνη παρτίδα) πάλι θα έχεις πληρώσει λιγότερα.

Βέβαια στη μία περίπτωση έχεις κάτι που είναι ολοκαίνουργιο και αυτό είναι ανεκτίμητο! Συν το κέρδος της πιθανής μελλοντικής μεταπώλησης. Διαφορετικό είναι να πουλήσεις σε3 - 4 χρόνια ένα μηχανάκι του 2010 και διαφορετικό του 2008.

Εγώ απλά ήθελα να σου επιστήσω την προσοχή στο τελικό κόστος της καινούργιας που είναι πάντα μεγαλύτερο από αυτό που νομίζουμε (πάντα θέλουμε περισσότερα καλούδια), ειδικά αν κάνεις και χρηματοδότηση.

Εμένα το 2007 μου είχε κοστίσει (με φουλ εξοπλισμό) πάνω από 14.500€!!!!!!! :tease: :tease:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

15/07/2008 το δικό μου 1050 ΑΒS, μέχρι τώρα 15.000 χλμ. απροβληματιστα μισά πόλη μισά ταξίδια μικρό μεσαίου χιλιομετρικού μεγέθους.

πολλά θα έχεις ακούσει φυσικά, και θα έχεις διαβάσει, απλά η δική μου προσωπική άποψη είναι ότι αξίζει σαν αγορά γιατί τσουλάει γλήγορα, φρενάρει, στρίβει, φορτώνετε, και έχει φοβερά ηχητικό κινητήρα.....τώρα στο γεγονός εάν της πατήσεις με τα πιστόνια είναι το ίδιο με το σκέφτεσαι εαν*1000 πράγματα μπορούν να μας συμβούν καθημερινά.... :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα