Jump to content
beverly300i

Ελαφόνησος

Recommended Posts

Εμένα ώς σχεδόν δημόσιο υπάλληλο μου μείωσαν το μισθό,και αναμένεται κι άλλη κατραπακιά σε λίγο...

Η γυναίκα απολύθηκε μετά από 15 χρόνια στην ίδια εταιρεία...

Η χώρα μας,και ο τρόπος ζωής μας,αλλάζει με ταχύτατους ρυθμούς,και ότι γνωρίζαμε ως τώρα πάει περιπατο...

Για αυτό λοιπόν,και εμείς τι κάνουμε...?

Αγοράζουμε μεγάλες πλαινές βαλίτσες(μιας και της triumph ήταν αρκετά μικρές),κλείνουμε δωμάτιο στην Ελαφόνησο για αρχή,και 3 Αυγούστου,ξεκινάω/ξεκινάμε για τις πρώτες μας διακοπές με μοτοσυκλέτα!

Την εβδομάδα που μας έρχεται η εγγλέζα πάει για αλλαγή λαδιών και ένα γενικό έλεγχο(πιάσαμε κιόλας τα 5000 χιλιόμετρα???),ώστε να είναι έτοιμη!

Στην Ελαφόνησο θα κάτσουμε 5 μέρες,και μετά μας μένουν άλλες 7 μέχρι να γυρίσουμε στην μιζέρια και στην καθημερινότητα!

Το ερώτημα μου,λοιπόν είναι τί δεν πρέπει να χάσουμε από την Πελλοπόνησο σε αυτές τις 7 μέρες μέχρι να γυρίσουμε Αθήνα?

Σίγουρα μία Μονεμβασιά είναι στο πρόγραμμα,αλλά ποια άλλα μέρη προτείνεται?

Υ.Γ:κατά την ταπεινή μου γνώμη,αυτή είναι η ουσία της μοτοσυκλέτας!Να μπορείς πάνω της να ξεφεύγεις από κάθε τι σε χαλάει!!!Είτε έχεις HD,supersport,naked,classic,on-off....περιμένω ιδέες και προτάσεις φίλοι....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν εκτός από Μονεμβασιά όπως είπες θα πας όπως και δήποτε και στη λιμνοθάλασσα στο γεράκι, νομίζω έτσι λέγετε το μέρος, που είναι 1 τεταρτάκι από τη Μονεμβασιά, μιλάμε για φανταστικό μέρος...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια χαρα ειναι ωραια ,να πας γυθειο και μετα σπηλαια ΔΥΡΟΥ ειναι μαγευτικα με την βαρκα μεσα βολτα,και πιο κατω μεσα μανη γερολιμενα,βαθεια,μαρμαρι,πορτοκαγιο στο νοτιοτερο σημειο τις ηπειρωτικης ελλαδος ,απλα μετα τα σπηλαια δεν εχει βενζιναδικο και καλο ειναι να εχεις μεσα,η αποσταση ειναι γυρω στα 80 χλμ αλλα ειναι ωραι,και αν μπορεις ταυγετο τελειααααα...καλα να περασετε και καλο ταξιδι...και καλη επιστροφη...cheers.gif

http://www.express.g...8050721702.php3 http://www.youtube.c...feature=related

Τροποποιήθηκε από τον vagelisv

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα σου προτεινα 2 με 3 μερες το πολυ ελαφονησσο και τις υπολοιπες απέναντι στα Κυθηρα.Φροντισαι μονο να εχεις κλεισει δωματιο.

Νομιζω οτι αξιζει αυτο το νησι.Οτι κι αν αποφασισεις οπου και να πας να περασεις ομορφα σου ευχομαι!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κάλά να περάσετε, όπου βρεθείτε εκεί είναι μαγικά....πήγαινε και Ιέρακα....αλλά.........

Εμένα ώς σχεδόν δημόσιο υπάλληλο μου μείωσαν το μισθό,και αναμένεται κι άλλη κατραπακιά σε λίγο...

Η χώρα μας,και ο τρόπος ζωής μας,αλλάζει με ταχύτατους ρυθμούς,και ότι γνωρίζαμε ως τώρα πάει περιπατο...

Αγοράζουμε μεγάλες πλαινές βαλίτσες(μιας και της triumph ήταν αρκετά μικρές),κλείνουμε δωμάτιο στην Ελαφόνησο για αρχή,και 3 Αυγούστου,ξεκινάω/ξεκινάμε για τις πρώτες μας διακοπές με μοτοσυκλέτα!

αυτή είναι η ουσία της μοτοσυκλέτας!Να μπορείς πάνω της να ξεφεύγεις από κάθε τι σε χαλάει!!!Είτε έχεις HD,supersport,naked,classic,on-off....περιμένω ιδέες και προτάσεις φίλοι....

για τα αναγραφόμενα, άρπαξε +1 ! thumbsup.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την εβδομάδα που μας έρχεται η εγγλέζα πάει για αλλαγή λαδιών και ένα γενικό έλεγχο(πιάσαμε κιόλας τα 5000 χιλιόμετρα???),ώστε να είναι έτοιμη!

Στην Ελαφόνησο θα κάτσουμε 5 μέρες,και μετά μας μένουν άλλες 7 μέχρι να γυρίσουμε στην μιζέρια και στην καθημερινότητα!

Το ερώτημα μου,λοιπόν είναι τί δεν πρέπει να χάσουμε από την Πελλοπόνησο σε αυτές τις 7 μέρες μέχρι να γυρίσουμε Αθήνα?

Σίγουρα μία Μονεμβασιά είναι στο πρόγραμμα,αλλά ποια άλλα μέρη προτείνεται?

Υ.Γ:κατά την ταπεινή μου γνώμη,αυτή είναι η ουσία της μοτοσυκλέτας!Να μπορείς πάνω της να ξεφεύγεις από κάθε τι σε χαλάει!!!Είτε έχεις HD,supersport,naked,classic,on-off....περιμένω ιδέες και προτάσεις φίλοι....

Πω φιλαρακι!!Τι μου θυμησες??Ωραια μερη,εχω παει Ελαφονησο.Πανω απο 700 χλμ δρομο απο εδω Σαλονικη αλλα αξιζε τον κοπο.Ημουν γυρο Πελοποννησου κ απο Μονεμβασια θυμαμαι μεχρι το καραβακι ηταν 10 χλμ,χαμηλα στο 3ο ποδι.Αν εισαι θεουσα κ πιστευεις στον χριστο εχει μια εκκλησια Αγ.Σπυριδωνα,τριχες κατσαρες ομως.Πανε παραλια Παναγιτσας να παθεις τη πλακα σου.

Ενα ομως εχω να σου προτεινω απο Πελοποννησο που μου εμεινε εμενα.Τριπολη,τα ωραιοτερα κοντοσουβλια,κοκορετσια,κοψιδια της Ελλαδος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπόν τα πάντα έτοιμα!Η εγγλέζα πλύθηκε και γυαλίστηκε,ετοιμάστηκε με ένα γενικό τσεκ απ,και αλλαγή ΄λαδιών,τακάκια,και την προσθήκη μιας νίκελ σχάρας.Αγοράστηκαν πλαινές βαλίτσες μεγάλες,τσάντα πλάτης που θα δεθεί στη σχάρα και το tank bag γέμισε με τα απαραίτητα.

Εμείς ετοιμαστήκαμε με τον απαραίτητο εξοπλισμό(κρανη,μπουφαν καλοκαιρινά,γάντια καλοκαιρινά,μπότες).

Η διαδρομή εκτυπώθηκε από το viamichelin,αλλά και το elafonisos.gr(πολύ καλή δουλειά με φώτο).

Η διάθεση είναι στα ύψη και η δίψα για περιπέτεια και αναζητήσεις επίσης!!

Καλό ταξίδι σε όλους όσους θα ταξιδέψουν....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλά να περάσετε. thumbsup.gif

Και φυσικά περιμένουμε αναλυτικές φωτογραφίες και πληροφορίες. Είναι προορισμός που έχω στα υπ' όψιν. winking.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η δικιά μου πρόταση είναι η εξής:

Από Ελαφόνησσο, κάνετε στάση Μονεμβασιά. Κατόπιν συνεχίζετε αλλά αντί να πάτε μέσω Σπάρτης θα επιλέξετε τη διαδρομή προς Γεράκι. Εσείς όμως δε θα πάτε στο Γεράκι αλλά θα κατευθυνθήτε προς το χωριό Κοσμάς. Η διαδρομή είναι αρκετά ανηφορική με κλειστές στροφές κ μέτριας ποιότητος οδοστρώματος, μιας κ κάνετε στην ουσία ανάβαση του Πάρνωνα (ΝΑ πλευράς).

Ο Κοσμάς ανήκει στον Ν. Αρκαδίας κ ονομάζεται το μπαλκόνι της Αρκαδίας. Εκεί θα σταματήσετε, θα πιείτε το καφεδάκι σας στην μικρή πλατεία κάτω από τον πλάτανο κ θα προμηθευτήτε κρύο νεράκι από τις πηγές που περνούν κάτω από την εκκλησία του χωριού κ πηγάζουν από τον Πάρνωνα.

Ύστερα θα συνεχίσετε προς Λεωνίδιο. Στη διαδρομή θα συναντήσετε το μοναστήρι της Ελώνης (εκεί από όπου είχαν κλέψει μια εικόνα αν θυμάστε). Εκεί μπορείτε να κάνετε μια στάση για να θαυμάσετε την θέα.

Επόμενη στάση στο Λεωνίδιο την τελευταία πόλη της ΝΑ Αρκαδίας με τα κόκκινα βράχια του. Η γνωστή πρωτεύουσα της Τσακωνιάς.

Κατόπιν θα περάσετε από τον Τυρό κ τέλος θα κατηφορίσετε προς το Άστρος - την παραθαλάσια πόλη της Κυνουρίας. Εκεί μπορείτε να φάτε, να κάνετε το μπάνιο σας, να διανυκτερεύσετε κ την επόμενη να επιστρέψετε στην πολύβοη πόλη με νέα θετική ενέργεια για το φθινόπωρο κ έτοιμοι για μια νέα αρχή. :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η Ελαφόνησο δεν αντέχεται πάνω από 1 ΣΚ εκτός της παραλίας του Σίμου που είναι ώντος εκπληκτική με τα κρυστάλλινα νερά του άντε και της Παναγιάς λίγο.

Για συνέχεια προτείνω την Στούπα που είναι πολύ όμορφα στην παραλία Καλόγρια και γενικά το μέρος προσφέρεται για πολύ ξεκούραση.

Συνέχεια στην Φοινικούντα.

Τέλος στο δάσος Στροφυλιάς και παραλία Καλογριάς στην Δ.Πελλοπόνησο.

Τα παραπάνω είναι όλα παραλιακά μέρη τα ορεινά είναι προτειμότερα από Σεπτέμβριο και μετά κατά τη γνώμη μου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπόν. Δώσε βάση.

Θα πας μέχρι τη Νεάπολη Λακωνίας. Και θα συνεχίσεις μέχρι το χωριό Αγ. Νικόλαος. Εκεί θα ρωτήσεις ποιά είναι η ταβέρνα του "Παντελή". Φάε εκεί και μετά έλα να μου πεις αν έχεις φάει αλλού καλύτερα.

Ξαναγύρνα μετά στη Νεάπολη και πάρε το Πορφυρούσα (δρομολόγια www.openseas.gr) και πετάξου Κύθηρα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα