Jump to content
βοσκος

Triumph Tiger 800 (2011)

Recommended Posts

Σε σχέση με το αδερφάκι του το μεγάλο τον Τίγρη....αυτο είναι λες το βάλαν στο μπλέντερ.....Τόσο όμορφη μοτοσυκλέτα ρε γαμώτο, όλοι μα όλοι την γλυκοκοιτάνε και βγάζεις την πεθαμένη μύγα και τις δίνεις το όνομα Tiger?

Τι σκατά έστειλε η BMW κατασκόπους σαμποτέρ σχεδιαστές σε όλες τις αντίπαλες εταιρίες?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Σε σχέση με το αδερφάκι του το μεγάλο τον Τίγρη....αυτο είναι λες το βάλαν στο μπλέντερ.....Τόσο όμορφη μοτοσυκλέτα ρε γαμώτο, όλοι μα όλοι την γλυκοκοιτάνε και βγάζεις την πεθαμένη μύγα και τις δίνεις το όνομα Tiger?

Τι σκατά έστειλε η BMW κατασκόπους σαμποτέρ σχεδιαστές σε όλες τις αντίπαλες εταιρίες?

Όντως ο μεγάλος τίγρης τραβούσε τα βλέμματα. Ο μικρός δεν το βλέπω...λιγο ψιλοαδιαφορος μου φαίνεται. Η Αλήθεια είναι ότι περίμενα κάτι καλύτερο από την triumph...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια χαρα δηλαδη για εμας τους "παλιους" κατοχους :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

... χιχιχιχιχι :vampire:

.... να πω την αληθεια ουτε εμενα μαρεσει αλλα απο κοντα νομιζω κ μετα το test ride θα βγαλω ασφαλη συμπερασματα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

νομίζω χάνουμε λίγο την ουσία με το ΄΄φαίνεσθαι΄΄.

Ο συγκεκριμένος τίγρης έχει χωμάτινο προσανατολισμό συνεπώς θέλει λιγότερα πλαστικά, λεπτότερη σιλουέτα, όλα αυτά για μειωμένο βάρος, μειωμένες ζημιές σε πτώσεις, καλύτερη ορατότητα που χρειάζεται στην χωμάτινη οδήγηση και φυσικά μειωμένο βάρος.

Και φυσικά με την χαρακτηριστική μύτη σπουργιτιού μπροστά που είναι μόδα στα πιο χωμάτινα χάνει λίγο σε ομορφιά για τους περισσότερους.

Εμένα μου αρέσει προσωπικά και μου φαίνεται θα είναι μια ικανή μηχανή για ταξίδια με χωμάτινες ανησυχίες.

Και τα λεφτά που φαίνεται πως θα κοστίζει είναι αρκετά καλά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μωρε ικανή θα είναι δεν αντιλέγει κανείς..........αλλά

74470_467278703704_284648138704_5511620_5419281_n.jpg

Και....

bmw-f800gs-2008.jpg

και θυσιάζεις αυτό το μεγαλούργημα(το όνομα τους τέλοσπάντων)

3260681785_cb7eaa5d1f.jpg

για να φτιάξεις ένα μηχανάκι σχεδόν ίδιο με ένα υπάρχον άλλης εταιρίας? Για ποιο λόγο? Πιο το όφελος να χαλάσεις το όνομα ίσως της καλύτερης μηχανής που έχεις στο δυναμικό σου σαν εταιρία για να κάνεις μια κόπια το GS800....μα σκατά έχουν στο κεφάλι τους?

Πέρα των επιδόσεων που από ότι βλέπω μια και το ίδιο με το GS είναι πάνω κάτω.....στο σχεδιαστικό κομμάτι είναι πλήρης απογοήτευση η μηχανή....

Δεν λέω σε καμία περίπτωση να έχει τα πλαστικα κτλ του προκατόχου του....αλλά ρε πούστη μου...πήρες μια από τις ομορφότερες μηχανές που έχουν φτιαχτεί ποτέ και την έκανες BMW....

και μετά λέμε ότι ο Γιαπωνέζος αντιγράφει......μαλάκες Αγγλοί...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

75817_467277218704_284648138704_5511617_1556254_n.jpg

76154_467275478704_284648138704_5511610_8251953_n.jpg

74470_467278703704_284648138704_5511620_5419281_n.jpg

απο ποιο site ειναι οι φωτο?

πανεμορφα και τα 2!

Τροποποιήθηκε από τον sundance

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν είναι απο site. Τις ανέβασε στη σελίδα της στο FB η Triumph Hellas και είναι ακόμα αδημοσίευτες στον τύπο.. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

To 1050 ειναι μηχαναρα!

Αυτα απο πανω ειναι ποζερομηχανες για δικηγορους και γιατρους

ΟΞΩ πατσαβουριεν

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

To 1050 ειναι μηχαναρα!

Αυτα απο πανω ειναι ποζερομηχανες για δικηγορους και γιατρους

ΟΞΩ πατσαβουριεν

Όπως πάντα απολαυστικός.. :D

Δεν θα συμφωνήσω όμως 100%. Το απόλυτο όχημα γιατρού-δικηγορου είναι το 1200GS Adventure με Full Extra και ΕΙΔΙΚΑ την ηλεκτρονική ανάρτηση!

Αυτά απο πάνω χάνουν πολύ σε μπούγιο, δεν έχουν πολύ image!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όπως πάντα απολαυστικός.. :D

Δεν θα συμφωνήσω όμως 100%. Το απόλυτο όχημα γιατρού-δικηγορου είναι το 1200GS Adventure με Full Extra και ΕΙΔΙΚΑ την ηλεκτρονική ανάρτηση!

Αυτά απο πάνω χάνουν πολύ σε μπούγιο, δεν έχουν πολύ image!

φίλε, τώρα τσουβαλιάζεις και δεν είναι σωστό αυτό από μέρους σου...

αν υπάρχει μια κατηγορία αναβατών που χρειάζεται αυτά τα "extra" και που μπορεί να τα αξιοποιήσει στο έπακρο, αυτή είναι η συμπαθείς τάξη των ιατρών...

ξέρεις πόσο δύσκολο είναι να κινήσε στους κακοτράχαλους δρόμους πέριξ της Πατριάρχου Ιωακείμ και να πρέπει να πας για επίσκεψη ασθενούς στα οροπέδια της Άνω Κυψέλης;;;

Ας προσέχουμε τι λέμε λοιπόν...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αν υπάρχει μια κατηγορία αναβατών που χρειάζεται αυτά τα "extra" και που μπορεί να τα αξιοποιήσει στο έπακρο, αυτή είναι η συμπαθείς τάξη των ιατρών...

ξέρεις πόσο δύσκολο είναι να κινήσε στους κακοτράχαλους δρόμους πέριξ της Πατριάρχου Ιωακείμ και να πρέπει να πας για επίσκεψη ασθενούς στα οροπέδια της Άνω Κυψέλης;;;

Έχεις δίκιο, καμιά φορά παρασύρομαι..

Απλά δεν κινούμαι πολύ κέντρο και ξεχνάω τις χαώδεις συνθήκες ΄΄περιπέτειας΄΄που επικραττούν στους γύρω δρόμους.. :sweatdrop:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπορεί να μη τη λες κούκλα, αλλά η ασφάλτινη έκδοση του TIGER 800 μπορεί άνετα να αποτελέσει την επόμενη μηχανή μου, γιατί πολύ απλά καλύπτει τα θέλω μου. Δηλαδή, ισχυρό κινητήρα, άνεση για 2 με τις αποσκευές τους και - απ' ότι λένε- καλό στήσιμο για ΑΣΦΑΛΤΟ με βάρος αντίστοιχο του Vstrom που έχω τώρα. Αν προσθέσεις να φρένα της NISSIN και τις αναρτήσεις της Showa με το USD μπροστινό, μου κάνει για μια μηχανή που μπορεί να προσφέρει χαρές τόσο για τον οδηγό της σε μια γρήγορη βόλτα, όσο και για τον επιβάτη της σε ταξίδι - βολτούλα. Αν το -μικρό για τα γούστα μου- 19άρι ντεπόζιτο της δίνει αυτονομία για τουλάχιστον 300χλμ. και δεν έχει τις παιδικές ασθένειες των περισσοτέρων νέων μοντέλων κάθε εταιρείας, για εμένα συνδυάζει ιδανικά τα θέλω μου. Σίγουρα αν το ΤIGER 1050 έβγαινε με τη σέλα του 800 θα το προτιμούσα από άποψη αισθητικής (κουκλάρα), αλλά δυστυχώς με τον επιβάτη εκεί πάνω δεν...

Την γλυκοκοιτάζω πολύ άσχημα λέμε την 800αρα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

η triumph εκτιμα 400χλμ (250 μιλια) με ενα ντεποζιτο...συνεπως τα 350 χλμ λογικα θα τα εχει. :clapping2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στην αρχη νομιζα οτι τα γραφεις σοβαρα και ισα που προλαβα να διαβασω παρακατω πριν πατησω το ''reply'' για να σε κραξω!!!! αχαχαχαχαχαχ!!!!

Μην ξεχασετε και την πολυ χρησιμη και παμφθηνη(~500€) αλουμινενια βαλιτσα των 30 λιτρων, που δεν χωραει ουτε ενα χαρτοφυλακα

ΠΟΥ ΘΑ ΒΑΖΟΥΝΕ ΤΙΣ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΛΕΤΕ!?!?!?!??!?!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στην αρχη νομιζα οτι τα γραφεις σοβαρα και ισα που προλαβα να διαβασω παρακατω πριν πατησω το ''reply'' για να σε κραξω!!!! αχαχαχαχαχαχ!!!!

Μην ξεχασετε και την πολυ χρησιμη και παμφθηνη(~500€) αλουμινενια βαλιτσα των 30 λιτρων, που δεν χωραει ουτε ενα χαρτοφυλακα

ΠΟΥ ΘΑ ΒΑΖΟΥΝΕ ΤΙΣ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΛΕΤΕ!?!?!?!??!?!

εκτός από βιαστικός είσαι και ανενημέρωτος... δεν είδες την καινούργια σειρά βαλιτσών της Touratech;;; μέχρι και αξονικό τομογράφο χωράνε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

η triumph εκτιμα 400χλμ (250 μιλια) με ενα ντεποζιτο...συνεπως τα 350 χλμ λογικα θα τα εχει. :clapping2:

Δεν παιζει να χει τα 350 ουτε με σφαιρεςςςςςςςςςςςςςςςς

Το 1050 βγαζει περιπου 250χλμ γτ το κακο με το μηχανακι αυτο ειναι οτι θα το ανοιξεις στο ζηταει

Δεν νομιζω να παιζει μηχανη 3κυλ 800 να βγαζει 350χλμ εκτος και αν πας με εναν καφε στο χερι και οδοντογλυφιδες στα βλεφαρα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το 1050 βγαζει περιπου 250χλμ γτ το κακο με το μηχανακι αυτο ειναι οτι θα το ανοιξεις στο ζηταει

Δεν νομιζω να παιζει μηχανη 3κυλ 800 να βγαζει 350χλμ εκτος και αν πας με εναν καφε στο χερι και οδοντογλυφιδες στα βλεφαρα

:clapping2: :clapping2: :clapping2: ΣΩΣΤΟΟΟΣ!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

φιλε μου δεν εχεις καταλαβει οτι καμια σχεση ο κινητηρας 1050 με τον 800αρη.

αν διαβασες επισης τη συνεντευξη του υπευθυνου της εταιρειας, ειπε οτι ο συγκεκριμενος κινητηρας, μπορουσε να δωσει πολυ πιο πανω απο 95 αλογα, το οποιο σημαινει οτι λειτουργει χαλαρα και οχι στα ορια του.

με απλα μαθηματικα και καταναλωση 6,3 λτ/100χλμ, εισαι στα 300 χλμ αυτονομια. Δε νομιζω οτι ευκολα θα ξεπερασεις τα 6,3-αλλα απ' την αλλη μιλαμε για μια οδηγηση η οποια ταιριαζει στην εν λογω μηχανη...δεν ειναι street...και το 800gs αν το παρει καποιος και το σκισει, θα τα χτυπησει τα 6αρια του και ανω... :whistling:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

"What don't I like about the bike? Well, while the torque curve looks like a dyno operator's dream, it's not the most characterful engine I've ever ridden with. And if that's the biggest gripe I have with the Tiger 800, then, well, that sums it up."

με λίγα λόγια οι Άγγλοι δοκιμαστές δεν βρήκαν ούτε ένα μείον.

Άρα προφανώς μιλάμε για την καλύτερη μοτοσυκλέτα που φτιαχτηκε ποτέ!

Εεεεεε, αυτό λέμε τόση ώρα! :angel_not: :angel_not:

Μια αυτονομία 350 χλμ σε ταξιδιωτική οδήγηση δεν μου φαίνεται κακή, ούτε απίθανη.

Γενικά το μόνο πράγμα που μου φαίνεται της λείπει είναι..

εγώ επάνω της :spiteful: :spiteful:

Μπορεί να μη τη λες κούκλα, αλλά η ασφάλτινη έκδοση του TIGER 800 μπορεί άνετα να αποτελέσει την επόμενη μηχανή μου, γιατί πολύ απλά καλύπτει τα θέλω μου. Δηλαδή, ισχυρό κινητήρα, άνεση για 2 με τις αποσκευές τους και - απ' ότι λένε- καλό στήσιμο για ΑΣΦΑΛΤΟ με βάρος αντίστοιχο του Vstrom που έχω τώρα. Αν προσθέσεις να φρένα της NISSIN και τις αναρτήσεις της Showa με το USD μπροστινό, μου κάνει για μια μηχανή που μπορεί να προσφέρει χαρές τόσο για τον οδηγό της σε μια γρήγορη βόλτα, όσο και για τον επιβάτη της σε ταξίδι - βολτούλα. Αν το -μικρό για τα γούστα μου- 19άρι ντεπόζιτο της δίνει αυτονομία για τουλάχιστον 300χλμ. και δεν έχει τις παιδικές ασθένειες των περισσοτέρων νέων μοντέλων κάθε εταιρείας, για εμένα συνδυάζει ιδανικά τα θέλω μου. Σίγουρα αν το ΤIGER 1050 έβγαινε με τη σέλα του 800 θα το προτιμούσα από άποψη αισθητικής (κουκλάρα), αλλά δυστυχώς με τον επιβάτη εκεί πάνω δεν...

Την γλυκοκοιτάζω πολύ άσχημα λέμε την 800αρα...

Ακριβώς ΤΟ ΑΥΤΟ!

Αλλά εγώ την θεωρώ και όμορφη την road version.

Eλπίζω να μην διαψευστώ και οταν την δω απο κοντά!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

φιλε μου δεν εχεις καταλαβει οτι καμια σχεση ο κινητηρας 1050 με τον 800αρη.

αν διαβασες επισης τη συνεντευξη του υπευθυνου της εταιρειας, ειπε οτι ο συγκεκριμενος κινητηρας, μπορουσε να δωσει πολυ πιο πανω απο 95 αλογα, το οποιο σημαινει οτι λειτουργει χαλαρα και οχι στα ορια του.

με απλα μαθηματικα και καταναλωση 6,3 λτ/100χλμ, εισαι στα 300 χλμ αυτονομια. Δε νομιζω οτι ευκολα θα ξεπερασεις τα 6,3-αλλα απ' την αλλη μιλαμε για μια οδηγηση η οποια ταιριαζει στην εν λογω μηχανη...δεν ειναι street...και το 800gs αν το παρει καποιος και το σκισει, θα τα χτυπησει τα 6αρια του και ανω... :whistling:

Φιλε μου ξερω οτι δεν ειναι ο ιδιος κινητηρας ΑΛΛΑ και το τιγρακι βγαζει 130 αλογα (οπως τα υπολοιπα 1050) ανετα με πολυ μικρες παρεμβασεις αυτο δεν σημαινει οτι δουλευει χαλαρα.Ποτε δεν πιστευα οτι θα δω την καταναλωση που δηλωνε η μαμα.Ουτε καν την αυτονομια του τριπ γιατι πολυ απλα αν το ανοιξεις λιγο τα χλμ που υπολειπονται μειωνονται γρηγορα.

Μακαρι να βγαζει 5-6λτ αλλα πειτε μου ποιος θα το παρει και δεν θα το ανοιξει.Γιατι στην εθνικη που κανω 60 χλμ καθημερινα δεν εχω δει μοτορι να παει συντηρητικα.Μην ξεχναμε επισης οτι δεν υπαρχουν παντα ιδανικες συνθηκες,πχ λιγο αερακι λιγο το 2ο ατομο λιγο οι αποσκευες ξεχνα τα τα 6λτ.Γενικα δεν εχω δει απο 650 κυβικα και πανω μηχανακι να μην πινει.Παρτε το χαρειτε το γτ σας αρεσει και μην κολλατε στα 4-5-6-7 λτ.Μηχανη ειναι δεν ειναι παπι.Οταν την αγοραζεις πρεπει να μπορεις και να την συντηρεις.Το κοστος δεν ειναι το καυσιμο αλλα τα σερβις του και τα αναλωσιμα.

Το μονο που με χαλαει πραγματικα ειναι οτι αντιγραψαν την BMW,περιμενα κατι φρεσκο κατι διαφορετικο.

Μου βαλαν αυτα τα φωτα και στο triple...Ημαρτον το σκισαν το μηχανακι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα