Jump to content
βοσκος

Triumph Tiger 800 (2011)

Recommended Posts

Ακου το δικό μου

Με τιμή 9500 στην εκδοση δρόμου με ABS, για μένα ειναι με διαφορά ο Νο1 αντικαταστάτης των TDM που είχα :mB_kalo_e: :mB_kalo_e:

Λιγότερα έξοδα, 95 άλογα, ωραία σέλα, αναρτήσεις, θα κάνει τα πάντα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

MΕΓΑΛΗ ΠΙΚΡΑ! λενε εδω..

Οχι βεβαια, επειδη το μηχανακι δεν ειναι καλο, αλλα απλα πολυ κατωτερο των προσδοκιων που "εφτιαξε" το marketing "με δοσεις"¨που παιχτηκε..

Ιδια κιλα με τον ανταγωνιστη (ΑΚΑ GS 800) που αντεγραψε, αλλα, ενω ειναι στο ιδιο βαρος, εχει 10 ιππους παραπανω μεν, (94 εναντι 85) αλλα πολυστροφο (τρικυλινδρο γαρ) με τους παραπανω ιππους σε 2.000 σ.α.λ. παραπανω και ροπη λιγοτερη, παλι σε παραπανω στροφες..

Για τι "off-road" μιλαμε λοιπον?? (Αναμενομενο , με τετοιο κινητηρα..)

Τελος παντων, καλο ειναι, αλλα πολυκυλινδροι κινητηρες με χωματινες 'ανησυχιες", δυσκολο, εως ΑΔΥΝΑΤΟ! να βγουν..)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

MΕΓΑΛΗ ΠΙΚΡΑ! λενε εδω..

Καλά, και απο κάτω λένε κάποιοι αλλα

Οχι βεβαια, επειδη το μηχανακι δεν ειναι καλο, αλλα απλα πολυ κατωτερο των προσδοκιων που "εφτιαξε" το marketing "με δοσεις"¨που παιχτηκε..

Ποιών?Αυτων που γράφουν το άρθρο.Στο AdvRider ας πουμε γράφουν άλλα..

Ιδια κιλα με τον ανταγωνιστη (ΑΚΑ GS 800) που αντεγραψε, αλλα, ενω ειναι στο ιδιο βαρος, εχει 10 :thumbsup: ιππους παραπανω μεν, (94 εναντι 85)95 PS αλλα πολυστροφο (τρικυλινδρο γαρ :mB_kalo_e: :mB_kalo_e: ) με τους παραπανω ιππους σε 2.000 σ.α.λ. παραπανω και ροπη λιγοτερη, παλι σε παραπανω στροφες..

Για τι "off-road" μιλαμε λοιπον?? (Αναμενομενο , με τετοιο κινητηρα..)

Τελος παντων, καλο ειναι, αλλα πολυκυλινδροι κινητηρες με χωματινες 'ανησυχιες", δυσκολο, εως ΑΔΥΝΑΤΟ! να βγουν..)

Εδω αυτοί to κατηγορουν για ηπιο στυλ και πολλά αλογα κάτω απο το Daytona

Οι hellleather το οδήγησαν και το καταδίκασαν?

Τροποποιήθηκε από τον tsak8

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι hellleather το οδήγησαν και το καταδίκασαν?

Ειναι προφανες οτι απαντησεις θα παρεις απ'αυτους που εγραψαν οτι εγραψαν, οχι απο μενα!:D

Εγω απλα το παραθεσα (και εξεφρασα την αποψη μου, που ειναι οτι στο χωμα θες περισσοτερες ροπες χαμηλα και οχι ιπποδυναμη ψηλα! ;) )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προσωπικά αν το απλό Tiger 800 στρίβει καλύτερα από το F800GS (θεωρητικά θα το κάνει λόγω 19" αντί για 21" του BMW) και έχει καλύτερη αυτονομία από το BMW (με όποιο τρόπο κι αν αυτό επιτυγχάνεται π.χ μεγαλύτερο τεπόζιτο) για τα δικά μου δεδομένα θα αποτελεί καλύτερη επιλογή.

Αλλά είμαι κάποιος που δεν το θέλει για το χώμα αλλά για επαρχιακούς και ταξίδια, ενώ ταυτόχρονα γουστάρω την όρθια θέση οδήγησης και την άνεση των -τύποις- ON-off. Αν όντως κάνει 9.500 με ABS στην Ελλάδα, τότε βλέπουμε το επόμενο best seller... suzuki ακούς;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πιο χωμα μωρε! Το ερωτημα τωρα αν ειχες τα 10.000 ειναι MVagusta ή Tiger...Το πρωτο απλα για το σαλονι θα το θελα. Αυτη την τριπλη αποληξη που φερνει στο νου αλλου ειδους οπες...Το αλλο μ αρεσει. Ειναι στα μετρα μου, αν εξαιρεσεις τα λεφτα, και πιστευω ιδανικο για μενα. Ισως και λιγο πιο δυνατο απ οτι χρειαζομαι, αν και με σκοπο ταξιδιωτικο ισως ειναι τελειο. Αχ. Βασανα..να χαμε και καμια δουλεια να μαζεψουμε στραγαλλια... :sopase:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειναι προφανες οτι απαντησεις θα παρεις απ'αυτους που εγραψαν οτι εγραψαν, οχι απο μενα!:D

Εγω απλα το παραθεσα (και εξεφρασα την αποψη μου, που ειναι οτι στο χωμα θες περισσοτερες ροπες χαμηλα και οχι ιπποδυναμη ψηλα! ;) )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άλλο ένα βίντεο αλλά εντυπωσιακό :

Βάλτε το σε HD και full screen Τροποποιήθηκε από τον gregs

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τεχνικά χαρακ/κα της έκδοσης δρόμου

Engine Liquid cooled, four stroke, transverse three cylinder, DOHC, 4 valve per cylinder.

Capacity 749.9 Bore x Stroke 74 x 61.9mm

Induction Multipoint sequential electronic fuel injection

Max Power 94 hp @ 9300 rpm

Max Torque 79 Nm @ 7850 rpm

Transmission / Drive 6 Speed / chain

Frame Tubular steel trellis frame Swingarm: Twin-sided, cast aluminum alloy Wheels

Front Suspension Showa 45mm upside down forks, 180mm wheeel travel

Rear Suspension Showa monoshock with remote oil reservoir, hydraulically adjustable preload, rebound damping adjustment, 170mm rear-wheel travel

Front Brakes 2x 308mm floating discs, Nissin 2-piston floating caliber (ABS available), Front Brake Master Cylinder, Nissin Master Cylinder, 14mm diameter

Rear Brakes Single 255mm disc, Nissin single-piston floating caliber (ABS available)

Front Tyre 110/80 ZR19

Rear Tyre 150/70 ZR17

Seat Height adjustable 810 mm -830 mm

Wet-Weight 209.6 kg

Fuel Capacity 18.9 Litres

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εμένα πάντως το πλαίσιο με χαλάει...και λόγω σχεδιάσης αλλά και της χρωματικής αντιθεσης που κάνει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδια πολυ ομορφο μου φαινεται.

να δουμε και τελικες τιμες, να το δουμε και απο κοντα και κυριως να δουμε και γνωμες μετα απο χρηση της μοτο.

πιστευω παντως θα θεωρηθει πολυ αξιολογο μηχανημα.

εχει το πακετο που χρειαζεται.

Τροποποιήθηκε από τον sundance

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Max Power 94 hp @ 9300 rpm

Max Torque 79 Nm @ 7850 rpm

Ειναι αυτο ακριβως που εγραψα και σε προηγουμενο post μου (οσο αναφορα τις διαφορες με τον "ανταγωνιστη" που φτιαχτηκε να "πολεμησει".. )

Συγκρινετε τις αντιστοιχες τιμες, απο το GS 800:

Max Power 85 hp @ 7500 rpm

Max Torque 83 Nm @ 5750 rpm

Ο καθενας, κοιταζει τα "θελω" του (και που ριχνει τη βαρυτητα του, χωμα 'η ασφαλτο) και διαλεγει! :_thumbsup:

Τροποποιήθηκε από τον black_hawk

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μικρες οι διαφορες στην απόδοση, μεγαλες όμως οι διαφορες στις στροφες που αυτη αποδίδεται σε καθε μοτοσυκλέτα.

νομιζω πως το Triumph το έχασε το παιχνιδι του χώματος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ενταξει το χασε το παιχνιδι του χωματος...Για την ασφαλτο ομως που το θελουν οι Ευρωπαιοι και για την ΠΛ. Ελευθεριας που το θελουν οι καγκουρες και για το ΟN-off που το θελουν οι περισσοτεροι απ τους υπολοιπους εν μεσω οικονομικης κρισης που οσο να ναι τα χιλιαρικα δεν περισσεουν, μηπως το κερδισε τελικως;κουβεντα να γινεται βασικα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειναι αυτο ακριβως που εγραψα και σε προηγουμενο post μου (οσο αναφορα τις διαφορες με τον "ανταγωνιστη" που φτιαχτηκε να "πολεμησει".. )

Συγκρινετε τις αντιστοιχες τιμες, απο το GS 800:

Max Power 85 hp @ 7500 rpm ,

Max Torque 83 Nm @ 5750 rpm

Ο καθενας, κοιταζει τα "θελω" του (και που ριχνει τη βαρυτητα του, χωμα 'η ασφαλτο) και διαλεγει! :_thumbsup:

Παίδες ψυχραιμία, οι παραπάνω τιμές είναι για την απλή έκδοση του tiger, όχι για την XC, δηλαδή τη χωμάτινη.

Ας περιμένουμε πρώτα να δούμε και τις αντίστοιχες τιμές για το χωμάτινο tiger και μετά τις συγκρίνουμε με αυτές του F800 :_thumbsup: .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την καμπύλη της ροπής την έχει δει κανένας, που με τόσο ευκολία βγάζετε συμπεράσματα;

Αν το τιγράκι έχει το 70% της μέγιστης ροπής από τις 4500 σαλ, και μετά είναι ευθεία, τι θα πείτε; Ότι έχασε το παιχνίδι στο χώμα;

Έλεος πια!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ενταξει το χασε το παιχνιδι του χωματος...Για την ασφαλτο ομως που το θελουν οι Ευρωπαιοι και για την ΠΛ. Ελευθεριας που το θελουν οι καγκουρες και για το ΟN-off που το θελουν οι περισσοτεροι απ τους υπολοιπους εν μεσω οικονομικης κρισης που οσο να ναι τα χιλιαρικα δεν περισσεουν, μηπως το κερδισε τελικως;κουβεντα να γινεται βασικα.

Και με την αξιοπιστία που αναμένεται να έχει?

Την καμπύλη της ροπής την έχει δει κανένας, που με τόσο ευκολία βγάζετε συμπεράσματα;

Αν το τιγράκι έχει το 70% της μέγιστης ροπής από τις 4500 σαλ, και μετά είναι ευθεία, τι θα πείτε; Ότι έχασε το παιχνίδι στο χώμα;

Έλεος πια!

Αν είχε "άλλο" φανάρι ίσως το κέρδιζε :yeahright:

Σιγά μην χρειάζεται να το οδηγήσουμε κιόλας....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ενα συντομο test review

Με πολύ καλά λόγια..

http://www.visordown.com/motorcycle-news-new-bikes/first-ride-triumph-tiger-800/15497.html

"What don't I like about the bike? Well, while the torque curve looks like a dyno operator's dream, it's not the most characterful engine I've ever ridden with. And if that's the biggest gripe I have with the Tiger 800, then, well, that sums it up."

με λίγα λόγια οι Άγγλοι δοκιμαστές δεν βρήκαν ούτε ένα μείον.

Άρα προφανώς μιλάμε για την καλύτερη μοτοσυκλέτα που φτιαχτηκε ποτέ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ενταξει το χασε το παιχνιδι του χωματος...

εσύ σκεπάσου λίγο μην κρυώσεις... :sopase:

Άκουσα για τιμή 8000 ευρό για την απλή και 8.450 για την special... ισχύει???

8700 και 9500+ κατι ψηλά αν θυμάμαι καλα....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα