Jump to content
βοσκος

Triumph Tiger 800 (2011)

Recommended Posts

ότι θα διάβαζα και για τον ήχο δεν το περίμενα..

μην το παίρνετε ρε παιδιά..

καλύτερα κιόλας να κυκλοφορούν λίγα.

αυτό το κόλημα όμως του έλληνα να βγάζει διάγνωση για ένα μηχανάκι που μόνο σε φωτό έχει δει,είναι διαχρονικό

Μονο διάγνωση? Οριστικη ετυμηγορία με παγκόσμια ισχύ!!

Με 100 ίππους τελικά θα "σπέρνει"

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Τι λέτε τώρα ρε παιδιά? Χωρίς να κοιτάς ακούς έναν ήχο που μοιάζει να έρχεται κάποιο street μηχανάκι και βλέπεις ένα ψηλό μηχανάκι που η Triumph το λέει on off! Δηλαδή... κολλάει ο ήχος με αυτό το σουλούπι? Εμένα ο τίγρης μου αρέσει πολύ και θα τον αγόραζα άνετα, αλλά με χαλάει ο ήχος του που είναι ωραίος μεν, αταίριαστος δε! Στο Sprint ας πούμε είναι μια χαρά!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι λέτε τώρα ρε παιδιά? Χωρίς να κοιτάς ακούς έναν ήχο που μοιάζει να έρχεται κάποιο street μηχανάκι και βλέπεις ένα ψηλό μηχανάκι που η Triumph το λέει on off! Δηλαδή... κολλάει ο ήχος με αυτό το σουλούπι? Εμένα ο τίγρης μου αρέσει πολύ και θα τον αγόραζα άνετα, αλλά με χαλάει ο ήχος του που είναι ωραίος μεν, αταίριαστος δε! Στο Sprint ας πούμε είναι μια χαρά!

Τοχω ξανα ακουσει αυτο απο σενα alx κ μου φαινετε περιεργο....

...εχει βεβαια μια βαση αυτο που λες αλλα αν απομονωσεις μονο τον ηχο νομιζω πως ειναι απο τους ωραιους τρικυλινδρους ηχους.

Τωρα βεβαια μιλας με καποιον που το 20% της επιλογης μου για tiger ηταν ο ηχος της!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε συ Πατάπιε,,, είναι υποκειμενικά όλα αυτά. Γιατί κάτι πρέπει να αρέσει σε όλους? Το μηχανάκι είναι σούπερ , δεν αντιλέγω, κι ο ήχος του κορυφαίος, απλά δεν ταιριάζει ο ήχος με το σουλούπι! (αυτή είναι η δική μου γνώμη και δεν χρειάζεται να την ασπάζονται κι άλλοι βέβαια)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υποθετω οτι οταν ο Αλεξ αναφερεται στον ηχο, εννοει την "στρηταδικη" χροια του (τρικυλινδρος γαρ) που δεν "ταιριαζει" με "off-road" μηχανακι

..Και οταν μιλαμε για "οff-road", δεν εννοουμε πολλους ιππους (που θα εχει σιγουρα το triumph) αλλα ροπες χαμηλα! (Πραγμα που πετυχαινουν πολυ πιο ευκολα οι οσο το δυνατον λιγοτεροι κυλινδροι, σε συγκεκριμενο κυβισμο)

Τελος παντων, ας περιμενουμε να δουμε τις ρυθμισεις του συγκεκριμενου κινητηρα.. :what:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κι ο ήχος του κορυφαίος, απλά δεν ταιριάζει ο ήχος με το σουλούπι

Βρε εγω καταλαβα... ειναι σαν να ακους ηχο απο R1 σε Africa ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οταν μιλαμε για το 1050, δεν καταλαβαινω γιατι σας ξενιζει ο ηχος.. Ειναι ενας στριταδικος ηχος, σε ενα στριταδικο μηχανακι.. Ψηλο στριταδικο, αλλα αυτο το υφος εχει το μηχανακι, και φαινεται και στο ματι.

Τωρα για το 800 δεν ξερω, αν το ακουσω στο δρομο, θα δω αν μου ταιριαζει σαν συνολο ή οχι!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οταν μιλαμε για το 1050, δεν καταλαβαινω γιατι σας ξενιζει ο ηχος.. Ειναι ενας στριταδικος ηχος, σε ενα στριταδικο μηχανακι.. Ψηλο στριταδικο, αλλα αυτο το υφος εχει το μηχανακι, και φαινεται και στο ματι.

Τωρα για το 800 δεν ξερω, αν το ακουσω στο δρομο, θα δω αν μου ταιριαζει σαν συνολο ή οχι!

σαυτο δεν εχεις κ αδικο ... το tiger (το 1050 εννοω) ειναι τοσο off οσο ειμαι κ εγω παπας.... και αν πει καποιος οτι μπαινει σε χωμα πιο πολυ απο ενα street naked ........ :bash:

Τροποποιήθηκε από τον patapios

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ση-μα-ντι-κό-τα-το και δεν μπορώ να καταλάβω ΠΩΣ έκαναν τέτοια μαλακία!!!! :surrender: Μηχανάκι που θα σκάσει τουμπίδι σε χώμα με πιθανότητες να χτυπηθεί αρκετά το υποπλαίσιο, τι το κάνεις αν στραβώσει??? Το πετάς, ή θα τρέχεις στην καλίμπρα? :mB_faskelo: Κατά τ'άλλα όσο περισσότερο το βλέπω, έπεσε πάλι copy... :closedeyes:

Για μένα τελικά δεν ήταν αυτό που φαινόταν στις μισοφωτογραφίες. Δεν μου αρέσει καθόλου. Μόνο ο κινητήρας θα είναι αξιόλογος όπως φαίνεται αλλά και πάλι αν ακούγεται σαν του 1050, κλάφτα! Παντελώς αταίριαστος ήχος για τέτοιου είδους μοτό.

Δηλαδη το 1050 δεν σου ακουγεται καλα αδερφε?Προτιμας μαλλον τον ηχο φασολαδας απο το ΑΡΕΙΟ μοτερ υψηλης υπερτεχνολογιας που διαθετει η ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΡΑ ΣΟΥ.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δηλαδη το 1050 δεν σου ακουγεται καλα αδερφε?Προτιμας μαλλον τον ηχο φασολαδας απο το ΑΡΕΙΟ μοτερ υψηλης υπερτεχνολογιας που διαθετει η ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΡΑ ΣΟΥ.....

Tώρα να σου απαντήσω?....να μη σου απαντήσω?.... μάλλον δεν σου απαντάω γιατί θα προτιμήσω να πιστέψω πως μάλλον δεν κατάλαβες τι είπα. Γιατί αν κατάλαβες και μου έγραψες σε τέτοιο ειρωνικό /κοροϊδευτικό ύφος, τι να πω?... :thumbsdown:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με μια πρώτη ματιά,επιβεβαιόνονται όσι έλεγαν ότι μοιάζει στο bmw.

Επίσης περίμενα να βγάλει το off-road μοντέλο,με λίγο παραπάνω "τακούνι".Πολύ "φλατ" ρε παιδάκι μου,δεν ξέρω κατά πόσο θα πάει χώμα...και αυτοί οι τροχοί?εντάξει έλεος!!

Όλα αυτά οπτικά βέβαια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και αυτοί οι τροχοί?εντάξει έλεος!!

Όλα αυτά οπτικά βέβαια.

θες να το εξηγησεις λιγο αυτο με τους τροχους?

ωραια αξεσουαρ φαινονται να φτιαξαν :yes:

Τροποποιήθηκε από τον tsak8

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με μια πρώτη ματιά,επιβεβαιόνονται όσι έλεγαν ότι μοιάζει στο bmw.

Επίσης περίμενα να βγάλει το off-road μοντέλο,με λίγο παραπάνω "τακούνι".Πολύ "φλατ" ρε παιδάκι μου,δεν ξέρω κατά πόσο θα πάει χώμα...και αυτοί οι τροχοί?εντάξει έλεος!!

Όλα αυτά οπτικά βέβαια.

Εχμ... στο video κάνουν δοκιμή την road έκδοση με τους 19 - 17 τροχούς... όχι την χωμάτινη με τους 21 - 17 και τις ζάντες με τις ακτίνες. Μάλλον τα μπέρδεψες...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νταξει ομορφο-ασχημο, για μενα μετριο με επιφυλαξη να το δω απο κοντα και να το ακουσω, triumph ειναι βρε παιδια... Εχει ενα στυλ.

Προσωπικα θα επαιρνα το bmw F800GS σαν κατι πιο σιγουρο μια και κυκλοφορει καιρο και γουσταροντας τον ηχο του. Και φυσικα την εμφανιση του, σε χρυσο χρωμα κιολας!!

Τροποποιήθηκε από τον sakis_mar

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

θες να το εξηγησεις λιγο αυτο με τους τροχους?

ωραια αξεσουαρ φαινονται να φτιαξαν :yes:

Όλα δείχνουν,ότι στην χωμάτινη θα βάλουν τους 21-17.Εμένα αυτό δεν μου αρέσει.Καλύτερα θα πήγαινε με 21-19,εξάλλου λέμε για off-road παιχνίδια.

Εχμ... στο video κάνουν δοκιμή την road έκδοση με τους 19 - 17 τροχούς... όχι την χωμάτινη με τους 21 - 17 και τις ζάντες με τις ακτίνες. Μάλλον τα μπέρδεψες...

Μα δεν μιλάω για το βίντεο,αν έγραφα για το βίντεο θα είχα κάνει παράθεση.Αυτά τα λέω με βάση κάποιων φωτογραφιών που είδα στο νετ :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ας περιμενουμε να το δουμε κ να το οδηγησουμε κ το multistrada απο βιντεακια ωραιο φαινοταν αλλα οταν το ειδα απο κοντα το ερωτευτηκαyinyang.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προσωπικα θα επαιρνα το bmw F800GS σαν κατι πιο σιγουρο μια και κυκλοφορει καιρο και γουσταροντας τον ηχο του. Και φυσικα την εμφανιση του, σε χρυσο χρωμα κιολας!!

Μην το λες, ισως βγει αξιοπιστο με το καλημερα.. μιας και ο κινητηρας ειναι ηδη δοκιμασμενος και τα ηλεκτρικα του επισειςwinking.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε nestro, όχι και 19" πίσω! :lol:

Εγώ θα γούσταρα να το δω,θα ήταν κάτι πρωτότυπο..κάτι που να το ξεχωρίζεις από το bmw.

Μπορεί να μην είναι οι τροχοί,ας είναι κάτι άλλο.Για την ώρα είναι καρμπόν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κανονικα ολα τα μηχανακια που εχουν σοβαρες βλεψεις στο χωμα θα επρεπε να φοραν 18 ιντσων τροχο πισω , οπως και το 950/990 adv.

21-18 ειναι διαστασεις Enduro

21-19 ειναι διαστασεις Motocross

19-17 ειναι διαστασεις ON-off( τα ασφαλτινα )

21-17 ειναι διαστασεις ΛΑΘΟΣ και κατα την γνωμη μου δεν θα επρεπε να γινεται αυτος ο συνδιασμος γιατι οι τροχοι παραεχουν μεγαλη

διαφορα μεταξυ τους , αλλα οταν αντι για τους μηχανικους ,τον τελευταιο λογο τον εχουν οι τυποι του marketing......

Yamaha XTZ 660 Tenere 21-17

BMW F800 GS 21-17

TRIUMPH 800 Tiger 21-17

και ακομα...

HONDA TRANSALP 650 21-17

Που ειναι οι 18αρηδες πισω ΟΕΟ???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νταξει ομορφο-ασχημο, για μενα μετριο με επιφυλαξη να το δω απο κοντα και να το ακουσω, triumph ειναι βρε παιδια... Εχει ενα στυλ.

Σωστα απλα θα διαφωνισω ως προς την αξιοπιστια του 800 αφου εχει βγαλει αρκετα προβληματα

meeting.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τιμές από το site του 0-300 !!!

Προτεινόμενες τιμές λιανικής Διαθεσιμότητα

Tiger 800 8.990 € Δεκέμβριος ‘10

Tiger 800XC 9.590 € Δεκέμβριος ‘10

Για το XC που θα μπορούσε να με ενδιαφέρει (λέμε τώρα) η τιμή, σε σύγκριση με την f800gs, είναι άκρως ανταγωνιστική αν σκεφτείς ότι με ABS θα είναι περί τα 10.500€. Βέβαια εξαρτάται από τον εξολπλισμό που θα προσφέρει και κυρίως από το πως θα είναι οδηγικά η μηχανή.

Ακούω σχόλια :popcorn:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα