Jump to content
βοσκος

Triumph Tiger 800 (2011)

Recommended Posts

Το ειδα σημερα για πρωτη φορα στον Βολο εν κινηση!Η αληθεια ειναι πως οταν το ειδα απο μπροστα δε καταλαβα πιο μηχανακι ειναι αλλα μολις το ειδα προφιλ τοτε το καταλαβα αμεσως κ ομολογω πως ειναι παρα πολυ ομορφο το μηχανακι(σε λευκο που το ειδα)! :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν

Μετά απο αρκετό καιρό λόγω μπέμπη εδέησα και το καβάλησα (έκδοση δρόμου) σε κίνηση,Κατεχάκη Υμηττό και Αττική Οδό

Τι το ήθελα??Κάτι το πόσο μου άρεσε,κάτι ότι δεν έχω πια μηχανή Μπριζώθηκα για τα καλά!!

Τι μου άρεσε:

Σταθερό στον ανοιχτό δρόμο, (μια χαρά ταξίδι θα κάνεις),αλλά με μεγάλη προθυμία να πέσει στις στροφές, υπέροχη ροπή,απόδοση και λειτουργία κινητήρα, άνετο λόγω καλών λαβών τιμονιού και άνετης σέλας.Ηταν σαν να οδηγούσα το TDM μετά απο 3 λεπτά.

Καλή ανεμοκάλυψη μέχρι τα 150 (είμαι 1,80) αν και θα έπαιρνα την ψηλή ζελατίνα για ακόμα καλύτερα.

Ο ΗΧΟΣ :_rock-on: οταν το άνοιγες!

Γενικά με ενθουσίασε

Τι δεν μου άρεσε:

Η ζέστη απο το καπάκι χαμηλά δεξια.Την νιώθεις..

Ο ήχος της εξάτμισης όταν κλείνει το γκάζι.Αυτά.

Ααα και το ότι δεν έχει 8500 ευρώ :frusty:

Αλλη εποχή θα είχα ηδη κάνει παραγγελία, αλλά με τις νέες υποχρεώσεις λέω να περιμένω λίγο να δω πως θα παέι η δουλειά μέχρι τέλος του χρόνου..Αν δεν βγώ θα πάρω μια 955 να την ακούω :worthy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια που ξαναζωντάνεψε το νήμα να πώ κ εγώ την εμπειρία μου!

Δοκίμασα το 800XC προχθές....

Η μοτο ειναι για πολλά γούστα!

Έχει γκάζι αρκετό κ θόρυβο από κινητήρα κ εξάτμηση που σε φτιάχνει!

Οι αναρτήσεις πολύ καλές μου φάνηκαν, ειχα την αίσθηση οτι δουλεύανε σωστά για το βάρος μου, παρόλο που το πίεσα λίγο σε φρένα και επιταχύνσεις κ ειναι και μεγάλες οι διαδρομές του μπρός πίσω.

Tο μπροστινό δεν τερματισε σε καμια περίπτωση (όπως του strom...) και το ύψος της σέλας, που ήταν στην ψηλή θέση ρυθμισμένη, ήταν σαφώς ψηλότερο από του strom (ειμαι 1,87 κ δεν πατούσα με τη φτέρνα!) με ότι αυτό σημαίνει για τους ψηλούς αναβάτες!

Μόνο μειονέκτημα που είδα ειναι οτι βγάζει πολλή ζέστη από τον κινητήρα στα πόδια, ειδικά αριστέρά όταν αρχίζει και το βεντιλατέρ... το οποίο μπαίνει για πλάκα(Αλήθεια, αυτό συμβαίνει και στο 1050/?????), όπως επίσης και το ότι για να κινηθεί θέλει πάνω από 3000rpm, κατι που μου "χτύπησε" άσχημα, ειδικά μετά από 3 χρονάκια με το v-strom!

Κατα τα άλλα θα το ξαναοδηγουσα πολύ άνετα!!!!

ειναι πολύ παιχνιδιάρικο το πακέτο (αναρτηση-κινητηρας-φρενα) που έχει κ μου άρεσε πολύ!!!!!!

λέω να ξαναπάω για ένα test-ride με την πρώτη ευκαιρία, αλλά για το ασφάλτινο αυτή τη φορά, για να πάω πλήρη εικόνα! :whistling:

Ξέρει κανείς αποό κατανάλωση τί γινεται???

(Βy the way, test-ride έχει ο "Pierrakos" στην Λ.Καλαμακίου, αλλα μετά από συνενόηση μπορεί να γίνει και κάτι στο μαγαζί του στην Μιχαλακοπούλου!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

την προηγουμενη βδομαδα ημουν με τον Πιερρακο και ειχα την τυχη να ειμαι συνεπιβατης του,δεν με ενδιεφερε το μηχανακι για να το οδηγησω ομως,σαν συνεπιβατης μπορω να πω αυτα τα λιγα.

ανετο

μετρια προστασια απο τον αερα,θελει μια ψηλοτερη ζελατινα.

ωραιο δουλεμα,η εξατμιση δε με τρελανε κι εννοω στο θεμα ηχου.

ταχυτητες βουτηρο.αλλαγες που ουτε που το καταλαβαινε ο συνοδηγος.

ροπατο,παει πολυ καλα και δεν δειχνει να υστερει στην αποδοση.

και τελος,οδηγαρα ο Πιερρακος :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μόνο μειονέκτημα που είδα ειναι οτι βγάζει πολλή ζέστη από τον κινητήρα στα πόδια, ειδικά αριστέρά όταν αρχίζει και το βεντιλατέρ... το οποίο μπαίνει για πλάκα(Αλήθεια, αυτό συμβαίνει και στο 1050/?????),

Ναι!!!!! :) :) :) :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι!!!!! :) :) :) :)

το 1050 ανεβαζει πιο ευκολα θερμοκρασια....:) ελα μωρε ,μπρος τα καλλη τι ειναι ο πονος!!!!!!!:D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ναι το έχουν να ξεκινάει πολύ νωρίς το βεντιλατέρ,αλλά γενικά αυτά τα μοτόρια βγάζουν ζέστη.

οι άγγλοι σε αυτό σκέφτονται την πάρτυ τους και δεν κοιτάνε και χώρες όπως εμείς με ζεστά καλοκαίρια.

το σπριντ καλοκαίρι και μέσα σε κίνηση,μεταδίδει την ζέστη απο τον κινητήρα στο αλουμινένιο πλαίσιο και δεν είναι και ότι καλύτερο.

για σας τους τραιουμφάδες που καταλαβαίνετε τι είναι το τρικίλυνδρο,έχω οδηγήσει πιο παλιά συχνά πυκνά και μέσα σε κίνηση,αλλά και εθνική του μάστορα το εργαλείο.

μάγκες η ροπάκλα και όλα κρύα σαν να ξεκίνησες πρωί απο την πυλωτή!

άμα τύχει ποτέ και το καβαλήσετε ή αυτό ή το τρίπλ της τότε εποχής θα πάθετε κοκομπλόκο

2u59glw.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ξεθαβω το θεμα και ερωτω. τι διαφορα εχει το tιger 800 xc απο το 800 σκετο?

και ακομα ξερεις καποιος αν υπαρχει στην πατρα αυτο το μοντελο σε καποιο μαγαζι να παω να το δω απο κοντα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα πρώτα που θυμάμαι είναι 19'' μπροστινό τροχό η 800,21'' η xc.Eπίσης μεγαλύτερη διαδρομή ανάρτησης και ψηλότερο κάθισμα.Γενικότερα η xc έχει πιο off προσανατολισμό και ελαφρώς υψηλότερη τιμή.

Δες και εδώ

http://www.cycleworld.com/2011/06/15/two-days-of-the-tiger-special-feature/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μαλιστα γυρω στα 9000 δεν εχει>?

για πατρα κανεις καμια πληροφορια αν μπορω να το δω καπου σε κανενα μαγαζι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στον Αργυρόπουλο φαντάζομαι..πάρε τηλ και κάνε μια ερώτηση.

Από αγγελίες μόνο αυτή βρήκα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στον Αργυρόπουλο φαντάζομαι..πάρε τηλ και κάνε μια ερώτηση.

Από αγγελίες μόνο αυτή βρήκα

δεν το θελω μεταχειρισμενο..και δεν νομιζω ο αλλος απλα να δεχτει να μου το δειξει ετσι χωρις λογο γι αυτο ειπα για μαγαζι.

θα το τσεκαρω αν υπαρχει εκει που μου ειπες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι το κατάλαβα ότι θέλεις καινούριο...σου έστειλα την αγγελία επειδή αν δε θέλεις να το παίξεις υποψήφιος αγοραστής και να πας να το δεις επειδή και καλά μπορεί να το αγοράσεις,μπορείς να επικοινωνήσεις με το παιδί και τίμια να του πεις ότι ενδιαφέρεσαι για τη μηχανή αλλά για καινούρια και απλά επειδή είναι από τις ελάχιστες στην πόλη,αν θα μπορούσε να βρεθείτε για λίγο ή έστω να σου πει που βρίσκεται ώστε να τη δεις για λίγο από κοντά.Κάπως έτσι :)

Πάντως είναι ωραιότατη..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ξεθαβω το θεμα και ερωτω. τι διαφορα εχει το tιger 800 xc απο το 800 σκετο?

και ακομα ξερεις καποιος αν υπαρχει στην πατρα αυτο το μοντελο σε καποιο μαγαζι να παω να το δω απο κοντα?

Tiger 800

19" μπροστά - 17" πίσω TUBELESS , ζάντες αλουμινίου

μικρότερες διαδρομές αναρτήσεων με την πίσω να ρυθμίζεται με κλειδί

χαμηλότερο ύψος σέλας

Tiger 800 XC

21" μπροστά - 17" πίσω με ΣΑΜΠΡΕΛΕΣ, ζάντες με ακτίνες

στανταρ χούφτες - εμπρός "ραμφος" - προστατευτικό ψυγείου

ψηλότερη σέλα

μεγαλύτερες διαδρομές αναρτήσεων με την πίσω να έχει τηλεπροφόρτιση

μεγαλύτερο σε πλάτος τιμόνι

τουλάχιστον αυτές ήταν οι διαφορές το 2011... τώρα αν έχουν τίποτα προσφορές, δεν ξέρω... Τέλος πλέον το XC δεν το αναγράφει στο τεπόζιτο, απλά γράφει "TIGER"

Για περισσότερες πληροφορίες:

1) http://www.triumphmotorcycles.gr/

2) http://www.tiger800.co.uk/

3) http://www.forumtriumph.gr/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απο κρατηματα?

Το πλαισιο ειναι ''φιλικο'' ή ντουβαρι?

Η αποδοση των φρενων?

Και το κυριοτερο.. Σουζες κανει? :peep:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απο κρατηματα?

Το πλαισιο ειναι ''φιλικο'' ή ντουβαρι?

Η αποδοση των φρενων?

Και το κυριοτερο.. Σουζες κανει? :peep:

δεν πας για ενα τεστ να μαθουμε κ εμεις...?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε λες? :think:

Δεν εχω παι ποτε για τεστ ραιντ. Ενω υπαρχουν 2-3 μοντελα που θα ηθελα να βολταρω-δοκιμασω, δν ξερω.. ΒΑριεμαι.. κολλαω.. (καταλαβες, χαζες δικαιολογιες.)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα