Jump to content

Recommended Posts

πριν 6 ώρες, το μέλος CRX έγραψε:

53k km ο κινέζος μου με τα μαμά τακάκια και ακόμα έχουν πολύ ψωμί.... Και ο δίσκος αφαγωτος. 

Ερώτηση: το μαμά φλοτερ του ντεπόζιτου - ρεζερβουάρ - δοχείου καυσίμων του innova είναι αξιόπιστο; Αντέχει γενικά στο χρόνο; Ο κινέζος παίρνει το ίδιο. Το δικό του με πατέντες άντεξε 7 χρόνια (διαλύθηκε στο δεύτερο χρόνο...). Πήγα σε γνωστό μοτομαγαζο και ο πωλητής μου έδωσε ιμιτασιον (πολύ φτηνά) προσπαθώντας να με πείσει ότι θα είναι εντάξει και δεν χρειάζεται να πληρώσω για γνήσιο Honda. Μετά από 1,5 χρόνο έχω όμως πάλι τα ίδια και δεν θέλω να ξαναρχίσω τις πατέντες. Θέλω να ξεμπερδέψω οριστικά. Το γνήσιο αντέχει ή όχι; 

Τι έπαθε δηλαδη? Δεν εδειχνε σωστα ή εφευγαν εξαρτήματα  ?

16 χρονια που'χω το παπί, δεν μ' εχει απασχολήσει το φλοτέρ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 2 ώρες, το μέλος CRX έγραψε:

Χαλάνε οι επαφές. Οπότε δείχνει στην οθόνη ότι να'ναι. 

Δεν χαλάνε. Οταν τον αφαιρεσεις, εχει ενα κινητό στοιχείο, που ασφαλίζει με μια πολυ μικρη στρόγγυλη ασφάλεια, κουμπωτή.

Τα δοντάκια της ''ανοίγουν'' λογω χρήσης = το κινητό στοιχείο των επαφών ΔΕΝ κανει πλέον καλή επαφη = δειχνει οτι ναν'ναι.

Αφαιρεσε προσεκτικα την ασφάλεια, και ΛΥΓΙΣΕ ελαφρα προς τα μέσα τα δόντια της = μόλις μπει ΘΑ σφίξει σωστά πάνω στο μέταλλο.

ΜΗΝ προσπαθησεις να το κανεις επανω στο στοιχειο. Αφαιρεσε την ασφάλεια, αλλιως θα τα σπασεις όλα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στο δικό μου δεν χαλαρώνει η ασφάλεια. Ούτε χαλαρώνουν οι επαφές (ψύκτρες). Φαγωνονται. Οπότε η μόνη λύση είναι να αλλαχθούν με πιο ανθεκτικές. Αλλά αυτό είναι δύσκολο γιατί δεν υπάρχει εύκολος τρόπος να στεραιωθουν πάνω στο κινητό μέρος (είναι από "μέταλλο"). Αυτό έκανα στο προηγούμενο και άντεξε 6 χρόνια. Αλλά θέλω μια οριστική λύση. Γιαυτό ρώτησα για το γνήσιο. Θέλω να το βάλω και να το ξεχάσω. 

Τροποποιήθηκε από τον CRX

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ακριβώς. Γιαυτό ρώτησα για την ανθεκτικοτητα του. Αν αντέχει χωρίς να θέλει κάθε λίγο και λιγάκι φτιάξιμο, να αγοράσω ένα να τελειώνω. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 21 λεπτά, το μέλος GRR έγραψε:

Αν βάλεις σιαγώνες από Supra σε innova σταματάει το σφύριγμα στο πίσω το ταμπούρο?

Όχι. Δεν ειναι θεμα υλικού, αλλά κατασκευαστική ματσακονιά

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η Δισκόπλακα όταν σφυρίζει μπροστά τι μπορεί να φταίει?Άλλαξα τακάκια και πάλι σφυρίζει μερικές φορές.Την έπλυνα με πετρέλαιο και μια άλλη φορά με νερό και σαπουνάδα και πάλι σφυρίζει

Η Δισκόπλακα έχει 120.000 χιλιόμετρα.Είναι πόλλα τα χιλιόμετρα?

Τροποποιήθηκε από τον GRR

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 21 ώρες, το μέλος GRR έγραψε:

Η Δισκόπλακα όταν σφυρίζει μπροστά τι μπορεί να φταίει?Άλλαξα τακάκια και πάλι σφυρίζει μερικές φορές.Την έπλυνα με πετρέλαιο και μια άλλη φορά με νερό και σαπουνάδα και πάλι σφυρίζει

Η Δισκόπλακα έχει 120.000 χιλιόμετρα.Είναι πόλλα τα χιλιόμετρα?

απο τα χλμ και μονο, δεν αξιζει να ασχοληθεις με αυτο το δισκο. βαλε καινουριο, αν εχεις ιννοβα βαλε γνησιο η αφτερ ιδιας διαμετρου με το στοκ.

στα φρενα δε ριχνεις πετρελαιο, βενζινη κτλ, μονο καθαριστικο φρενων 😉

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα παιδιά. Αγόρασα ένα μεταχειρισμένο Innova '12 με 46.000χλμ. Το χρησιμοποιώ εδώ και 1 μήνα περίπου και είμαι ικανοποιημένος μέχρι τώρα. Βέβαια σκέφτομαι να του κάνω ένα service, γιατί είμαι ψείρας με αυτά και θέλω να ξέρω σε τι κατάσταση βρίσκονται ακόμα και οι βίδες... Οκ, έκανε ο πωλητής, αλλά δεν με καθησυχάζει αυτό . Στο κάτω κάτω , όσο καλύτερα το προσέξω, τόσο περισσότερο θα μου κρατήσει.

Τέλος πάντων για να μην τα πολυλογώ, έχω στο μυαλό μου να κοιτάξω αρκετά πράγματα όπως μπουζί, φίλτρο βενζίνης, λαδιού, αέρα, υγρά φρενων και μπαταρίας, τσιμουχες, φλατζες, βαλβίδες, τακάκια, σιαγωνες, χερούλια, αλλαγή εξάτμισης με ίδια μαμησια ( γιατί είναι λίγο σκουριασμένη στον σωλήνα ) , γρασαρισμα καδένας.

Πόσο περίπου πιστεύετε ότι θα μου κοστίσει ; 100-150€ είναι εντάξει για τα εργατικά ;

Τροποποιήθηκε από τον Bijo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 3/8/2020 at 9:00 ΜΜ, το μέλος GRR έγραψε:

Οι σιαγώνες από c50 και GLX ταιριάζουν σε innova?

Τελικά ταιριάζουν. C50,GLX, astrea grand, astrea supra,innova καρμπυρατέρ και innova injection ταιριάζουν μεταξύ τους. Το λέει και σ αυτό το σάιτ: https://www.stelpet.gr/Proion/4625/1081/Siagones-Honda-Federal/ 

Τροποποιήθηκε από τον GRR

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα