Jump to content

Recommended Posts

Τι διαφορα εχουν τα 10-40 λαδια μηχανης απο τα 20-50(αν δεν κανω λαθος), και τι σημαινει επισης επισης 10-40 και 20-50. Ρωταω γιατι τελευταια μου καιει λαδι σε μεγαλες διαδρομες και μου ειπαν οτι ισως να φταιει αυτο. Θελω να ειμαι σιγουρος πριν καταληξω στο οτι φταινε τα ελατηρια στο κυλινδρο.

10-40 εχω εγω

Τροποποιήθηκε από τον Χaris_PunkAnathewrisi

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Τι διαφορα εχουν τα 10-40 λαδια μηχανης απο τα 20-50(αν δεν κανω λαθος), και τι σημαινει επισης επισης 10-40 και 20-50. Ρωταω γιατι τελευταια μου καιει λαδι σε μεγαλες διαδρομες και μου ειπαν οτι ισως να φταιει αυτο. Θελω να ειμαι σιγουρος πριν καταληξω στο οτι φταινε τα ελατηρια στο κυλινδρο.

10-40 εχω εγω

Διαφορά στο ιξώδες ειναι.

Τα 40άρια ερχονται πιο γρήγορα σε θερμοκρασία λειτουργίας.

Τα 50άρια αργούν λίγο περισσότερο + λειτουργούν καλύτερα το καλοκαίρι.

Αν κανεις διαδρομες μεγάλες, πήγαινε σε 50άρι λάδι.

10W/50 ή 15W/50.

Το 1ο νουμερο ''ορίζει'' την ικανότητα του λαδιού σε χαμηλές θερμοκρασίες (W=Winter) με διάφορα χαρακτηριστικά + πρόσθετα που εμπλουτίζεται, αλλά όσο πιο

χαμηλό το νούμερο (να πλησιάζει στο 0) τόσο καλύτερο + πιο ποιοτικό το λάδι. http://en.wikipedia.org/wiki/Viscosity_index

Και πιο ακριβό.

Η διαφορά 0w/5w/10w/15w/20w είναι χρήσιμη μόνο στο πολυ κρύο + σε πιο βόρεια κλίματα.

και την καταλαβαινεις επίσης στο πρωτο πρωινό ξεκίνημα. Χειμωνα-καλοκαίρι.

Πάντως το βιβλίο δίνει σχεδόν ότι ιξώδες λαδιού υπάρχει.

Τι παθαίνει αν το ζεσταίνω έχοντας το στο πλαινό σταντ???

Ξεμένει η αντλία απο λάδι + σχεδον αμεσως ''στεγνώνει'' η καδένα + ακούγεται.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κανένας δεν μου το είχε πει στο εξουσιοδοτημένο κ μεχρι τωρα 2000χλμ έτσι το ζέστενα....το χω σκισει δηλαδη καινουριο μηχανημα???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αισίως πριν μερικές μέρες το ψεκαστό μου πέρασε τα 40,000km. Μοναδικό πρόβλημα που εμφάνισε ήταν το κάψημο των πηνείων στα 36,000km και η επανάλληψή αυτή στα 38,500km. Ισως λόγο κινεζιάς τη δεύτερη φορά μιας και έλειπε ολόκληρο καλώδιο όταν τα άνοιξα ξανά...

Ο τεντωτήρας της καδένας είχε "ψηλο"κολλήσει περίπου στα 20,000km αλλα το πρόβλημα λύθηκε με απλό βάλε-βγάλε του τεντωτήρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τέλος εποχής για το Honda Innova?

Έμαθα ότι το Innova έχει σταματήσει να εισάγεται πλέον στην Ελλάδα. Την απόφαση πήρε η Honda Ευρώπης, η οποία είχε πάρει την έγκριση τύπου για το συγκεκριμένο μηχανάκι. Ακούγεται ότι πλέον θα εισάγεται μόνο το Wave 110 και το Innova θα πωλείται μέχρι εξαντλήσεως των αποθεμάτων.

Κάνοντας μια βόλτα σε όλα τα ευρωπαϊκά site της Honda, πουθενά δε βρήκα το Innova (ενώ σε πολλά υπάρχει το Wave) και η υποψία μου είναι ότι η Honda θα ρίξει το βάρος της στα σκούτερ, αφήνοντας μόνο το φθηνό Wave για όποιον θέλει παπί.

Η πληροφορία δεν είναι 100% διασταυρωμένη (εξ ου και το ερωτηματικό πάνω πάνω). Την παραθέτω για να το ψάξουμε αν ισχύει ή όχι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έμαθα ότι το Innova έχει σταματήσει να εισάγεται πλέον στην Ελλάδα. Την απόφαση πήρε η Honda Ευρώπης, η οποία είχε πάρει την έγκριση τύπου για το συγκεκριμένο μηχανάκι. Ακούγεται ότι πλέον θα εισάγεται μόνο το Wave 110 και το Innova θα πωλείται μέχρι εξαντλήσεως των αποθεμάτων.

Κάνοντας μια βόλτα σε όλα τα ευρωπαϊκά site της Honda, πουθενά δε βρήκα το Innova (ενώ σε πολλά υπάρχει το Wave) και η υποψία μου είναι ότι η Honda θα ρίξει το βάρος της στα σκούτερ, αφήνοντας μόνο το φθηνό Wave για όποιον θέλει παπί.

Η πληροφορία δεν είναι 100% διασταυρωμένη (εξ ου και το ερωτηματικό πάνω πάνω). Την παραθέτω για να το ψάξουμε αν ισχύει ή όχι.

Αν γινει κατι τετοιο θα ειναι πολυ μεγαλυ πατατα απο την πλευρα της Honda αν και πραγματικα δεν πιστευω να γινει κατι τετοιο!

Αν γινει παντος θα παω να παρω ενα καινουργιο να το εχω!

Καποιο βιντεο πως να αλλαξεις δισκους δεν innova injection δεν υπαρχει? :aggressive:

Στο youtube δεν εχει? παντος αν βρεις του καρμπυρατερατου να ξερεις οτι ειναι ακριβως το ιδιο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

• Νέα Μέλη
  • pip21.gif
  • 1 μηνύματα

Σαν νεο μελος κατ αρχας να πω καλησπερα σε ολο το φορουμ.Μετα απο 15 χρονια (ετων 32) αποφασησα (λογο κρισης) να παρω για τις μετακινησεις μου ενα παπακι .Πηρα ενα innova 2003 με αρκετα ψιλο προβληματα.θα ηθελα λοιπον αν μπορητε να με βοηθησετε να τα λυσω.1ον πως βγενει αυτη η ριμαδα η τσιμουχα του αξονα αλαγης ταχυτητων προσπαθουσα να τη βγαλω και το μονο που καταφερα ηταν να καταστρεψω εντελος την παλια και 2ον γιατι ο χιλιομετρητης γραφει 9999 ? Ευχαριστω εκ των προτερων .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
  • Νέα Μέλη
  • pip21.gif
  • 1 μηνύματα

Σαν νεο μελος κατ αρχας να πω καλησπερα σε ολο το φορουμ.Μετα απο 15 χρονια (ετων 32) αποφασησα (λογο κρισης) να παρω για τις μετακινησεις μου ενα παπακι .Πηρα ενα innova 2003 με αρκετα ψιλο προβληματα.θα ηθελα λοιπον αν μπορητε να με βοηθησετε να τα λυσω.1ον πως βγενει αυτη η ριμαδα η τσιμουχα του αξονα αλαγης ταχυτητων προσπαθουσα να τη βγαλω και το μονο που καταφερα ηταν να καταστρεψω εντελος την παλια και 2ον γιατι ο χιλιομετρητης γραφει 9999 ? Ευχαριστω εκ των προτερων .

Φιλε για να βγει η τσιμουχα πρεπει να την χτυπησεις με δυο ισια κατσαβιδια προς τα μεσα και θα πεταχτει προς τα πισω.Αν οπως λες εχεις κανει ζημια ισως χρειαστει να την χτυπησει πιο δυνατα αλλα προσοχη μην κανεις ζημια στα καρτερ.Αλλιως βγαλε τον λεβιε ταχυτητων και γυρνα τον αξονα 180 μοιρες αριστερα η δεξια δεν παιζει ρολο και τραβα τον εξω,θα σου δωσει πολυ περισσοτερο χωρο να δουλεψεις χωρις να χρειαζεσαι να χτυπας με κατσαβιδια.Ο χιλιομετρητης μαλλον εχει κολλησει και χρειαζεται αλλαγη η ντιζα του κοντερ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

......... και το μονο που καταφερα ηταν να καταστρεψω εντελος την παλια και 2ον γιατι ο χιλιομετρητης γραφει 9999 ? Ευχαριστω εκ των προτερων .

Η παλιά, πάντα καταστρέφεται.

pic13.JPG

pic14.JPG

3IMG_5023.jpg

Αφαίρεσε την απο το καπάκι, και χρησιμοποίησε καρύδι για να βαλεις την καινούργια.

Το κοντερ, δεν εχει ντιζα.

Αυτο που λες για ένδειξη 9999, δεν το ξερω.

Η μπαταρία σου ειναι οκ ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

2ον γιατι ο χιλιομετρητης γραφει 9999 ?

Μαλλον κατι βραχυκυκλωνει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν πιστευω.....

πουλανε οι αλλοι ακομα καρμπυρατερ και θα κοψουν το ιννοβα?δεν παιζει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μετά απο πολυυυύ ψάξιμο, εντόπισα το wiring diagram των αγαπητών μας innova!

2yycyo4.jpg

Στου innova04 την εικόνα δεν έβλεπα τίποτα γαμώτο :peep:

Θένκς όπως και να έχει!

Τέλος, όταν βάζω 3η ισα που ανάβει το λαμπάκι της ταχύτητας και δεν ανάβει όπως τα άλλα.

Μάλλον δεν κάνει καλή επαφή ο αισθητήρας πιστεύω.

Ξέρει κανείς που είναι να τον καθαρίσω η να δω τελος πάντων τι έχει?

Τροποποιήθηκε από τον esasos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα έχω το innova carb (42000χλμ μαμά) κ μετά από γέμισμα 100άρας Racing στο πάπι ,σήμερα είδα μία ψιλή κάπνα ενώ το έβαλα μπροστά (μόνο τότε) μετά από μία στάση για ψώνια.

Μήπως είναι λόγο 100άρας??? Πάντως του έχει δώσει πάρα πολύ!!!

Τα λαδάκια τα αλλάζω κάθε 1000χλμ με 20w-50w motul,

τώρα θα του βάλω castrol actevo.

Τροποποιήθηκε από τον ouzou

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μετάδοση κίνησης...

Αλλαγή όλων, στα 35Κ.

Η κατάσταση τους ηταν καλή + δεν υπήρχε σημαντικη φθορά, λόγω τακτικης συντηρησης και προφυλακτηρα

που δεν επιτρεπει σε νερα κλπ να μολυνουν την αλυσιδα.

007_zpsffa1bfdd.jpg

Τα δόντια απο τα γρανάζια ηταν σε πολυ καλή κατάσταση, όμως η αλυσίδα ειχε ''πάρει'' την επιμήκυνση της μετα απο 10 χρόνια και δεν ήθελα να μεινω πουθενά....

14Τ = το γρανάζι απο την αρχή που αγοράστηκε.

Διπλα, το JT13 που τοποθετηθηκε το 2008.

Επάνω, το νέο 13αρι που μπήκε σημερα.

Στη μεση, η παλιά ασφάλεια όπου μαρτυρά την αλυσίδα DID.

006_zpsf6ac6667.jpg

008_zpse81f49a9.jpg

002_zps12418640.jpg

009_zps076f55f9.jpg

010_zpse640f27b.jpg

011_zps9d60753a.jpg

H νεα αλυσίδα του σετ, ειναι RK.

001_zps207d562e.jpg

Ο οδηγός στο ψαλίδι βρεθηκε με φθορά αρκετή, και θα χρειαστει αλλαγή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλημέρα παίδες, σήμερα άλλαξα τον τεντωτηρα καδένας στο innova που έχω και εξακολουθεί να ακούγετε θόρυβος όπως πριν. Να υποθέσω πως θέλει όλο το σετ αλυσίδα κτλ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλημέρα παίδες, σήμερα άλλαξα τον τεντωτηρα καδένας στο innova που έχω και εξακολουθεί να ακούγετε θόρυβος όπως πριν. Να υποθέσω πως θέλει όλο το σετ αλυσίδα κτλ?

Τι λάδι εχει μεσα το μοτέρ?

Πόσα χλμ έχει το παπί ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπορει να με βοηθησει καποιος;

Εχει ενα παλικαρι ενα INNOVA του ΄06 και δεν παει βημα

Το μηχανακι αγοραστηκε μεταχειρο ολο μαμα (κατ΄δηληση του πρωην ιδιοκτητη)

Οταν το εχουμε στο διπλο σταντ και στην νεκρα με τερμα γκαζι πεταει μαυρο καπνο (κατραμι ομως) και σε πορειες διπλοκαβαλο μεχρι 80χλμ/ω και πολυ ειναι παμε

Επειδη θα το φερει για αλλαγη λαδιων λεω να το κοιταξω και αυτο.

Ξερει κανεις απο τι μπορει να συμβαινει;

Επισης ποιο ειναι το μαμα γραναζωμα του; Με ποιο γραναζωμα μπορω να του δωσω λιγο παραπανω νευρο χωρις να κοψει πολυ σε τελικη;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

του βάζω motul 5100 και έχει 60000χλμ..

10/40 ή 15/50 ?

Καλύτερα ειναι να μπαινει 50αρι λάδι μεσα.

Με 60Κ, καλό θα'ναι να αλλάξεις καδένα.

Η ποιότητα της ηταν μάπα απο το εργοστασιο, ομοιως και οι τεντωτηρες μεχρι το 2007.

Τα ανταλλακτικά πλέον, ειναι σωστα.

Μπορει να με βοηθησει καποιος;

Εχει ενα παλικαρι ενα INNOVA του ΄06 και δεν παει βημα

Το μηχανακι αγοραστηκε μεταχειρο ολο μαμα (κατ΄δηληση του πρωην ιδιοκτητη)

Οταν το εχουμε στο διπλο σταντ και στην νεκρα με τερμα γκαζι πεταει μαυρο καπνο (κατραμι ομως) και σε πορειες διπλοκαβαλο μεχρι 80χλμ/ω και πολυ ειναι παμε

Επειδη θα το φερει για αλλαγη λαδιων λεω να το κοιταξω και αυτο.

Ξερει κανεις απο τι μπορει να συμβαινει;

Επισης ποιο ειναι το μαμα γραναζωμα του; Με ποιο γραναζωμα μπορω να του δωσω λιγο παραπανω νευρο χωρις να κοψει πολυ σε τελικη;

Καιει λάδι, Βαγγο.

Και μαλλον θα'ναι και πεσμενο (με 80 δικαβαλο).

14/35 το γραναζωμα.

Βαλε 13αρι εμπρός + θα μεταμορφωθεί. :afro:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Καιει λάδι, Βαγγο.

Και μαλλον θα'ναι και πεσμενο (με 80 δικαβαλο).

14/35 το γραναζωμα.

Βαλε 13αρι εμπρός + θα μεταμορφωθεί. :afro:

Οποτε μια αλλαγη κυλινδροπιστονου και ενα σετακι 13/35 αλυσιδογραναζα και ειμαστε κυριλε

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση κ. Διαχειριστα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα