Jump to content

Recommended Posts

φιλε μου ευχαριστω και παλι και μια και φαινεσαι γνωστης του θεματος θελω να μου δωσεις μια οσο αντικειμενικη απαντηση γινετε αν γνωριζεις. σχετικα για το kymco jetix 125 αν ειναι αξιοπιστο το μοτερ του και να ειναι οκ με λαδια και τα λοιπα γιατι σε αυτη τη ρημαδα την τελευταια βολτα που εκανα μου εκατσε πολυ στο ματι ρε παιδι μου ...ειναι πολυ ομορφο απο φρενα και αναρτηση ειναι σουπερ συν οτι δεν τριζει ......!!!! εχει κανενα φιλαρακι σου να ξερει για το μοτερ τιποτα.....να σου πω οτι εχω ψαξει ολοι λενε για καλη αξιοπιστια και φοβερο τραβηγμα ...απο λαδια λενε τα καλυτερα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν ξέρω να σου απαντήσω σίγουρα για το συγκεκριμένο,αλλά έχω ακούσει αρκετά καλά λόγια. Πάντως το daytona έχει κάνει περισσότερες πωλήσεις από το jetix. Εγώ βρίσκω το daytona πιο όμορφο πάντως (άποψη μου) και απόσο ξέρω το jetix είναι και λίγο πιο ακριβό,για καινούριο μιλάω πάνα.To jetix είναι στα 1600€ ενώ το daytona 1340€ Τώρα πολλές λεπτομέρειες δεν ξέρω μπορείς να ψάξεις εδώ μέσα για θέματα που έχουν ανοιχτεί για το jetix και να πάρεις και από παιδιά που το έχουν κάποιες γνώμες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

οπως τα λες ειναι. αλλα το ρημαδι το ματι λεει χορταινει πρωτα.. :shock: .τωρα η αληθεια ειναι οτι επειδη το μηχανακι θα ερθει για να μεινει και δεν υπαρχει χρημα για ανανεωσεις μενω στο sprinteraki το οποιο ειπαμε εναι value for money. διαβασα τα παντα σε οτι φορουμ υπαρχει τους τελευταιους μηνες και το μεγαλο αρνητικο για το jetix ειναι οτι δεν υπαρχει ουτε βηδα, μια εξατμιση κατι και σε συνδυασμο με τις λιγες πωλησεις ειναι εναα θεμα......στο δικο σου τι εξατμιση εχεις?? εγω σκεφτομαι απο αρχη να του βαλω πισω ενα φαναρι με φλασακια ενσωματομενο για ομορφια και να μην κρεμανε τα μαμα φλας...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την μανήσια εξάτμιση έχω, έχω βάλει φανάρι πίσω με ενσωματωμένα φλας,πολύ ωραίο φανάρι δεν το βρίσκεις εύκολα στην αγορά, έχω xenon λάμπα, συναγεμό.

Α κάτι σημαντικό για το sprinter, τα λάστιχά του είναι μάπα. Τα πρώτα χρήματα που θα δώσεις αφού το αγοράσεις δεν θα είναι για εξάτμιση ή άλλες καγκουριές αλλά για λάστιχα. Βάλε Metzeler ME22 ή Michelin Μ45. Μια ερώτηση, πόσο χρονών είσαι?

Τροποποιήθηκε από τον l4m0

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

φιλε μου ειμαι 35 και ειχα παπακι πριν πολλααααα χρονια. το εχω αποθυμενο και ειπα να ξανακανω το βημα. μετα το παπι ειχα σκοοτερ και βαρεθηκα τη ζωη μου και ξοδευα και ενα σκασμο λεφτα σε καυσιμα και σερβις :kaaaala: . με το αυτοκινητο εδω στο νησι ειναι δραμα εχω λυωσει. :wallbash: τωρα για τις καγκουριες που λες εχεις ενα δικιο αλλα μακρια απο μενα :angel_not: . οπως σου ειχα πει πιο πανω το μηχανακι θα ερθει για να μεινει οποτε δεν υπαρχει σχεδιο για πειραγματα και αλλα τετοια. η εξατμιση που σε ρωτησα δεν με νοιαζει για το πραταπρουτα αλλα ολοι λενε οτι ειναι χαλια και εχει σκουριες νωρις και αλλα τετοια. οσο για το φαναρι ειδα στο car κατι πολυ ωραια τα οποια ειναι και για το dynamic modenas και η αληθεια ειναι οτι μαζευουν πολυ ομορφα την ουρα και την κανουν ομορφη. :mB_kalo_e: απο τιμες το ενα εχει 17 ευρω και το αλλο 26 αν δεν κανω λαθος. τα λαστιχα μετξελερ κατα προτιμηση θα μπουν μετα το στρωσιμο πρωτα ο θεος :pray: αυταααα.......ρωταω πολλα θα μου πεις αλλα κουβεντα να γινετε. νομιζω παντος οτι το συγκεκριμενο παπι ειναι καλη επιλογη το εχω ψαξει αρκετα και δεν νομιζω οτι παπακια με τιμες 1800+++ ειναι για την εποχη που ζουμε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έτσι είναι όπως τα λές από άποψη οικονομικών. Δεν καίει και σχεδόν τίποτα θα σε καταβολέψει. Λοιπόν αφού είσαι 35 δεν τις χρειάζεσαι τις καγκουριές. Πάλι καλά :) Η εξάτμιση όντως σκουριάζει αλλά μετά από 1 χρόνο περίπου οπότε δεν θα πας με την μία για εξάτμιση. Η εξάτμιση του σπριντερ μια χαρά είναι και όμορφη. Προσωπικά πιστεύω ότι οι εξατμίσεις σε αυτά τα κιβικά μόνο καγκουριά είναι και θόρυβος χωρίς λόγω. Οπότε πάρε λάστιχα όταν διαθέτεις λεφτά, θα δείς μεγάλη διαφορά στο πάτημα και προσοχή πολύ με τα μανίσια λάστιχα ειδικά στο βρεγμένο. Τώρα για το φανάρι μην πάρεις κανένα μεταχειρισμένο δεν αξίζει. Εγώ καινούριο το πήρα 20€. Φαίνετε και στην φωτογραφία που έχω απο κάτω.http://mototrade.gr/...oducts_id=20063Ορίστε αυτό εδώ είναι και είναι και φθηνότερο τώρα. Μπορείς να το παραγγείλεις Online απο εδώ. Υπάρχουν και αυτά εδώ: http://mototrade.gr/...roducts_id=1617 http://mototrade.gr/...oducts_id=20062 http://mototrade.gr/...oducts_id=23675 . Και τα 3 έχουν φλας. Δεν πειράζει που ρωτάς πολλά,εγώ δεν είχα την τύχη να γνωρίζω το φόρουμ πριν πάρω το παπί, γ αυτό τον λόγω εξάλλου είναι και το φόρουμ. Ότι άλλη απορία έχεις να σε βοηθήσουμε.

Τροποποιήθηκε από τον l4m0

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αληθεια ειναι οτι μου πειτε θα σας ακουσω. γιαυτο το λογο αλλωστε και σας ρωταω γιατι το καλυτερο ειναι να ρωτας καποιον που εχει αυτο που σε ενδιαφερει. πραγματι το φορουμ οπως και το παιδι που ξεκινησε το θεμα ειναι πολυ μεγαλη βοηθεια. στα σερβις που εχεις κανει μεχρι τωρα απο κοστος πως πανε οι τιμες?? αντε να περασει ο μηνας δεν βλεπω την ωρα.............. χαχαχα θα θυμηθω τα νιατα μουυ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα σέρβις είναι το μεγάλο πλεονέκτημα στα μηχανάκια μικρού κυβισμού από άποψη κόστους. Γύρω στο 40αρι μαζί με τα εργατικά,εγώ έχω και σωστό μάστορα. Εξαρτάτε τι θα αλλάξεις βέβαια. Αλλά υπολόγιζε τα κλασσικά μπουζί, ρύθμιση βαλβίδων, ρύθμιση λίπανση αλυσίδας, γενικός έλεγχος και λίπανση ντιζών κλπ, αλλαγή λαδιών, έλεγχος υγρών φρένων και αν χρειαστεί αλλαγή στα τακάκια ε γύρω στο 40αρι πάνε αυτά αν βγάλεις τα λάδια,εγώ τα αλλάζω μόνος μου. Και την αλυσίδα μόνος μου την κάνω και κανα μπουζί καμια φορά. Είναι πολύ φθηνά τα σέρβις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν ξερω για τις αλλες μαρκες αλλα τα ανταλλακτικα του ειναι ακριβα -αν και καλης ποιοτητας- ειναι ακριβα και δεν μπαινουν ολα απο σουπρα στο σπριντερ αν σου πει κανεις οτι κανουν ολα.. και σε περιπτωση στραβης ποτε μην αγορασεις ημιτασιον εκτος αν δεν εχεις τα λεφτα και θες να βολευτεις προς το παρον με κατι γιατι θα το βρεις μπροστα σου αργοτερα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν ξερω για τις αλλες μαρκες αλλα τα ανταλλακτικα του ειναι ακριβα -αν και καλης ποιοτητας- ειναι ακριβα και δεν μπαινουν ολα απο σουπρα στο σπριντερ αν σου πει κανεις οτι κανουν ολα.. και σε περιπτωση στραβης ποτε μην αγορασεις ημιτασιον εκτος αν δεν εχεις τα λεφτα και θες να βολευτεις προς το παρον με κατι γιατι θα το βρεις μπροστα σου αργοτερα

Ποια ανταλλακτικά του είναι ακριβά;

Αν εννοείς τα πλαστικά ναι είναι ακριβά, όπως και σε όλα τα μηχανάκια.

Αν εννοείς για αναλώσιμα, Με 12€ σύνολο αγοράζεις, λάδι castrol, μπουζί ngk, φίλτρο αέρα.

10€ κάνουν οι δίσκοι σύμπλεξης, 5€ τα ελατήρια συμπλέκτη, (ακόμα τα έχω και δεν τα έχω αλλάξει. Δεν χρειάστηκε)

Τι είναι αυτό που δεν κάνει από supra και γιατί να βάλεις κάτι από σούπρα.

Η εξάτμηση, αν βάλεις από σούπρα, χρειάζεται έναν αποστάτη για να κρατηθεί από το πίσω μαρσπιέ.

Η δική μου level είναι για sprinter και δεν χρειάστηκε τέτοιες πατέντες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν μιλαω για αναλωσιμα ουτε για πλαστικα

ο σταυρος απο σουπρα που εβαλα αν και εμπαινε ειχε διαφορετικη αισθηση ,για μενα ηταν ακαταλληλος

η τρομπα μπροστα φρενου πχ κανει 80-90 ευρω μαζι με το σωληνακι ε οπως και να το κανεις ειναι λιγο ακριβο

δαγκανα 69

ζαντα 100

σταυρος οταν τον πηρα εκανε πιο πολυ και απο τον γνησιο τον honda

κοντερ 60

το φιλτροκουτο εκανε 30-40 ευρω περυσι

μπουκαλες μπροστα 80

ψαλιδι 80-90

εξατμιση 80

σελα γυρω στα 80

κ.α

στο kawasaki zx πχ ειναι πιο φτηνα που οπως και να το κανεις ειναι kawasaki

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εντάξει ελπίζω να μη χρειαστώ σταυρό.

Νομίζω πως η διαφορετική αίσθηση που είχες ήταν από άλλος λόγους και όχι από τον σταυρό.

Για να έψαξες να δεις τέτοια ανταλλακτικά μάλλον έφαγε γερή μετωπική το μηχανάκι. Ελπίζω ο αναβάτης να σηκώθηκε μόνος του.

Ίσως κάτι έχει παιχτεί με τον σκελετό και έχει αλλάξει η γεωμετρία στο μηχανάκι.

Το κοντέρ 60 δεν το βλέπω ακριβό. Ταχύμετρο, Στροφόμετρο, δείκτης βενζίνης μια χαρά τιμούλα.

Δεν ξέρω πόσο κάνουν οι ζάντες, Αλλά με μία γρήγορη αναζήτηση είδα πως οι ακριβότερες κοστίζουν στα 90€

Το φιλτρόκουτο του είναι το ίδιο με άλλα 40 μηχανάκια της ελληνική αγοράς και οι τιμές ξεκινούν από τα 15€

Ούτε τις μπουκάλες τις βλέπω ακριβές στα 80

Το ψαλίδι με γέφυρα 80€ σιγά την τιμή. (μα καλά από ταράτσα έκανε άλματα;)

Εξάτμιση την Άλλαξα με 60€

Σέλα γιατί να αλλάξω?

Τέλος πάντων στα 3 χρόνια που το έχω δεν έχω αλλάξει τίποτα.

Βέβαια όπως έχω πει και πιο πάνω αυτές τις μέρες θα γίνουν γενικές εργασίες αναστήλωσης.

Πλαστικά θα ενισχυθούν και θα κολληθούν όσες βασούλες έχουν σπάσει. Θα αλλαχτεί το φθαρμένο μαρσπιέ και το λαστιχάκι από τον λεβιέ ταχυτήτων. Νέα λάμπα εμπρός μιας και κάηκε η μεσαία σκάλα, Νέα φλασάκια μιας και τα αφτερ μάρκετ που είχα βάλει δεν ήταν και πολύ σόι και τα τζαμάκια έφηγαν. Θα γυαλιστεί η εξάτμιση. Θα βαφτεί πάλι ασημί η μαμά σκάρα μιας και έχω μόνιμα την κουλούρα φορεμένη και την έχει γδάρει. θα ξαναμπούν τάπες στις βαλβίδες στα λάστιχα. Θα λυπανθούν ντίζες και λοιπά κινούμενα μέρη. Θα εξαερώσω το πίσω φρένο.

Και μιας και το κόστος είναι μικρό λέω να του βάλω λαδάκια μπουζάκι, και φρέσκο φιλτράκι για το σκονισμένο επερχόμενο καλοκαίρι.

Ά ξέχασα! Και τέλος ένα ξεγυρισμένο πλύσιμο. Έτοιμο για φωτογραφία θα είναι.

Είναι τα 2 1400 άρια που δεν λυπήθηκα και δεν μετάνιωσα ποτέ. Το Παπί σαν καινούριο και το γκάζι στο αυτοκίνητο.

Υ.Γ. Αν κοιτάς την Μάρκα DAYTONA small_daytona.gif να ξέρεις πως δεν έχει καμία σχέση με τα παπιά του Γκοργκόλη.

Είναι κάτι αντίστοιχο (λίγο οικονομικότερο) της tekegawa και κάνει βελτιώσεις για παπιά honda κυρίως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

γεια σου dimitrishndsm πολλα +++ απο μενα για το θεμα που εχεις ανοιξει τοσο καιρο τωρα και για την ενημερωση που δινεις σε ολους. η αληθεια ειναι οτι οσο ακριβα κι αν ειναι τα περιφερειακα μπορει και να μην τα χρειαστει ποτε το μηχανακι αν το σεβεσαι και το προσεχεις ,( σερβις και τα λοιπα στην ωρα τους και μονο σου που λεει ο λογος). ....το θεμα ειναι το μοτερ και το κιβωτιο να μην εχει θεματα και να μην ζηταει συνεχεια ρυθμισεις λαδια και ανταλλακτικα γιατι και φτηνα να ειναι το σπασιμο περι αξιοπιστιας θα ειναι πολυ μεγαλο οταν νοιωθεις οτι καβαλας ενα μηχανακι που ανα πασα στιγμη κοντευει να μεινει!!!! συνεπως απο οτι λες και εσυ και πολλοι αλλοι το σπριντερ δεν εχει τετοια θεματα και χαιρομαι πολυ που το ακουω. αλλωστε σκυλι ειναι ενα μηχανακι που δεν ακουει απο μοτερ οχι απο πλαστικα και λαμπες.....σωστα???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

γεια σου dimitrishndsm πολλα +++ απο μενα για το θεμα που εχεις ανοιξει τοσο καιρο τωρα και για την ενημερωση που δινεις σε ολους. η αληθεια ειναι οτι οσο ακριβα κι αν ειναι τα περιφερειακα μπορει και να μην τα χρειαστει ποτε το μηχανακι αν το σεβεσαι και το προσεχεις ,( σερβις και τα λοιπα στην ωρα τους και μονο σου που λεει ο λογος). ....το θεμα ειναι το μοτερ και το κιβωτιο να μην εχει θεματα και να μην ζηταει συνεχεια ρυθμισεις λαδια και ανταλλακτικα γιατι και φτηνα να ειναι το σπασιμο περι αξιοπιστιας θα ειναι πολυ μεγαλο οταν νοιωθεις οτι καβαλας ενα μηχανακι που ανα πασα στιγμη κοντευει να μεινει!!!! συνεπως απο οτι λες και εσυ και πολλοι αλλοι το σπριντερ δεν εχει τετοια θεματα και χαιρομαι πολυ που το ακουω. αλλωστε σκυλι ειναι ενα μηχανακι που δεν ακουει απο μοτερ οχι απο πλαστικα και λαμπες.....σωστα???

Όπως ξανα έχω πει. Το συγκεκριμένο παπί είναι value for money (που λένε και στο χωρίο της μάνας μου). Ζητάει ελάχιστα από τον ιδιοκτήτη και θα του επιστρέψει λίγο λίγοτερα από αυτά που τάζει η εμφάνιση (θα ήθελε 3 αλογάκια ακόμα).

Συγκεντρωτικά τώρα είναι αρκούντως αξιόπιστο και τη μία φόρα που μου στόλαρε έφταιγα εγώ (μάλλον ο Βενζινάς) με τα σκατά που του έβαλά αντί για βενζίνη.

Δεν θέλω καν να σκέυτομαι ότι την ζημιά που μου κόστισε ένα καθάρισμα ντεπόζιτου, φιλτρο βενζίνης και καθάρισμα καρμπυρατερ, μπορεί αν είχα injection να μου στοίχιζε αντλία βενζίνης, σύστήματα ψεκασμού, μπεκάκια κλπ κλπ.

Μετά από τρία χρόνια παίρνει με την πρώτη (Άντε με την δεύτερη) μιζιά - μανιβελιά (θέλω και μπαταρία) ακόμα και μετά από αρκετές ημέρες ακινησίας λόγο κρύου ή βροχής.

Φέτος μόνο θέλει και τσοκ ανοιχτό και μάλλον θα φτιάξει μόλις πάρει ανάσα με το καθαρό φιλτράκι που του ετοιμάζω.

Έχει φάει τρεις φορές τόσο νερό που μου έφτανε στα γόνατα και σε αντίθεση με τους κινητήρες που έχουν το μπουζί από πάνω, εδώ ακόμα και αν μου έσβησε πήρε κατευθείαν.

Θα ήθελα να είχε καλύτερης ποιότητας πλαστικά, πιο ελαστικά για να μη σπάνε οι βάσεις, (μου θύμισαν τα πλαστικά από το cagiva μου). Αλλά όταν το πήρα δεν υπήρχε τίποτε άλλο σε απόσταση 600€.

Τώρα υπάρχει το wave και crypton R.

Αν και μάλλον πάλι sprinter θα έπαιρνα.

Όσο για το jetix. Ωραίο παπί, ωραίο και το monoshock. Και αν του φίλου παραπάνω του φάνηκαν ακριβά τα ανταλλακτικά από το sprinter ας κάνει μια ερώτηση για τα αντίστοιχα ανταλλακτικά στην ΚΥΜCO (να ρωτήσει και για το πίσω αμορτισέρ πόσο κάνει) και να τους πεις ότι τα θέλει τώρα.

Και κάτι τελευταίο.

Μου αρέσει που στο πλαίσιο γράφει Gorgolis Και όχι κύριος Κύμκος

Τροποποιήθηκε από τον dimitrishndsm

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και κάτι τελευταίο.

Μου αρέσει που στο πλαίσιο γράφει Gorgolis Και όχι κύριος Κύμκος.....xaxaxax

δεν με βλεπω να καθηστερω την αγορα η αληθεια (κατι θεματακια στην δουλεια με κρατανε). θα σου πω ομως την αμαρτια μου: το jetix ειναι πολυ ομορφο, ειναι ωραιο πως να το κανουμε...(αποψη).

τωρα επειδη ειχα ξεκινησει απο wave 110 και ειχα ψαχτει αρκετα θα σου πω οτι :τρεμει σαν τρελο πανω απο τα 75 αυστηρα, οι πισω αναρτησεις δεν υπαρχουν ουτε σε κινεζικο πεκινου, το σασμαν ειναι ανυπαρκτο σε κατεβασματα και εχουν ολοι προβληματα, φαντασου οτι αλλαζουν λαδια καθε 1000 για να δουλευει και τελος εκει που εκανε 1750 την ψωνισανε και το στειλανε στα 1830 ετσι γιατι ειναι και χοντα μην πεσει και η μουρη. απο ιππους 8,5 αλλα απο τελικη 90 σπασμενο.... :pray: ......ΑΡΑ??? επειδη εγω τουλαχιστον το θελω για βολτιτσα και οχι για να κουβαλαω μπετα , ουτε για να κανω κοντρες με τους ντιλιβεραδες με λιγο προσοχη και καλα λαστιχα το βλεπω να γερναμε μαζι.

αλλωστε οπως εχεις πει λαδια δεν καει και 85-95 τα παει ανετα...σωστα??

τωρα τι ακριβα ανταλλακτικα και αλλα τετοια με 1830 που κανει το wave η με 1880 που κανει το νεο kaze h me 1700 που κανει το joy r εχω παρει ενα σπριντερ κρανος γαντια και ενα καινουργιο μοτερ με καρμπυρατερ μιζα και ηλεκτρικα στην κουτα να βρησκετε....χχαχαααχ (κανει 280 κομπλε καινουργιο γνησιο)... :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

''Ελπίζω ο αναβάτης να σηκώθηκε μόνος του'' χαχαχαχα εγω ειμαι ο αναβατης απλα ειχα την ατυχια να μου το τρακαρουν παρκαρισμενο με αποτελεσμα χρειαστηκε και καλιμπρα το οποιο για μενα δεν ηρθε ποτε οπως ηταν πριν και δεν ξερω αν εγινε κατι λαθος και απο ποιον..

ο πατερας μου εχει το dy απο το 2005 το οποιο εχει φαει γερη καταπονηση και εχω πειστει για την αξιοπιστια του αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα

κ εγω αν επαιρνα ξανα παπι μαλλον σπριντερ θα επαιρνα αλλωστε ποια βρισκεις και ευκολα ανταλλακτικα (μεταχειρισμενα) σε πολυ καλες τιμες

κ για να μην μακρυγορω αν δεν το εμπιστευομουνα σαν μηχανακι δεν θα σκεφτομουνα να παω γιαννενα με το παπι σε κανα μηνα..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αλλωστε οπως εχεις πει λαδια δεν καει και 85-95 τα παει ανετα...σωστα??

Φίλε μου να σου πώ πως το λαδάκι του το τσιμπάει. Εγω γεμίζω λιγάκι κάθε 500km. Γύρω στα 800ml πέρνει συνολικά οπότε στα 2000km που τα αλλάζω τελειώνει το λίτρο μαζί με τα refill που κάνω.

τωρα τι ακριβα ανταλλακτικα και αλλα τετοια με 1830 που κανει το wave η με 1880 που κανει το νεο kaze h me 1700 που κανει το joy r εχω παρει ενα σπριντερ κρανος γαντια και ενα καινουργιο μοτερ με καρμπυρατερ μιζα και ηλεκτρικα στην κουτα να βρησκετε....χχαχαααχ (κανει 280 κομπλε καινουργιο γνησιο)... :mB_kalo_e:

Τα ανταλλακτικά δεν είναι καθόλου ακριβά! Εκτός από τα πλαστικά που τσιμπάνε λίγο αλλά με ιδιαίτερη φροντίδα δεν θα έχεις πρόβλημα στο να σπάσουν. Οι βάσεις είναι λίγο ευθραυστες αλλά με προσοχή βγαίνουν όλα για να μαστορέψεις.

Έτσι...

(Θα πρέπει να ζητήσω μπόνους από τον gorgolis, ενα wolf 250 μου κάνει)

Εεεε κεγώ το θέλω το Wolf, έχω κάνει αρκετή διαφήμιση για το daytona.Παρακαλώ ο Γκοργκόλης να δει το thread και να μας ανταμείψει αναλόγως!!! :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδή αναφέρθηκε.

Λάδια αλλάζω στις 2 με 2500. Η ένδειξη ́οτι αρχίζει να τσιμπάει ξεκινάει μετά τα 1600χμ. Και ναι μέχρι να τα αλλάξω θα του έχω βάλει και τα άλλα 0,2λτ. Δεν νμίζω ότι φταιει ο κινητήρας αλλά το λαδάκι που έχει λεπτίνει πολύ μεχρι τ́οτε. Φυσιολογικό το βλέπω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ευχαριστω και εγω με την σειρα μου για ολες τις πληροφοριες!σε λιγες μερες θα ειμαι και εγω ενας κατοχος sprinter125

(με καταφερατε χι χι)!δεν ξερω ομως πιο να παρω!θετικα καρμπυρατερ; 300 ευρω και το χρωμα ασπρο μπλε ελεκτρικ που ειναι πανεμορφο!αντισταθμιζονται απο τις καλυτερες επιδοσεις του injection;(δεν με απασχολει η διαφορα στη καταναλωση σε βαθος χρονου)!η μηπως παλι με το injection θα ειναι πιο επιφοβο σε βλαβες?θα πηγαινει οντωςκαλυτερα? εσεις πιο θα επιλεγατε?σας ευχαριστω για την βοηθεια!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

γεια σου panago2006 αντε και στα δικα μας που λενε. και εγω αυτο το χρωματακι λεω να χτυπησω τελικα ειναι οντως πολυ ωραιο.τωρα οσο αφορα το θεμα τροφοδοσια δεν νομιζω οτι στο συγκεκριμενο μηχανακι αγγιζει να πας σε ψεκαστο. οι δικοι μου λογοι ειναι οι εξης: απο οτι εχω ψαξει το ματερ του ψεκαστου ειναι καινουργιο, και συνεπως δεν ξερω ποσο αξιοπιστο ειναι σε σχεση με το παλιο που ειναι σκυλι απο οτι λενε τα παιδια. δευτερον γλυτωνεις 300 ευρουλακια που δεν τα καις βενζινη ουτε να μην σου πω σε ποσα χρονια (σαν διαορα στην καταναλωση εννοω), επισης μπορει να ειναι μισο ιππο παραπανω αλλα λογο ψεκασμου δεν νομιζω να αρπαει οπως το μπυρατερ και τελος αν χρειαστει μαστορα θα σου βγει τσαμπα το καθαρισματακι. επισης σε οποιαδηποτε μετατροπη ψηλοβελτιωση δεν θα εχεις προβληματα μπερδεματα και αρρυθμιες. αυτα απο μενα που ειναι και οι λογοι που θα χτυπησω αυτο με το μπυρατερακι. οτι κι αν παρεις παντος καλα χιλιομετρα και παντα ορθιος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ δεν θα επέλεγα το ψεκαστό γιατί είναι μια τεχνολογία η οποία δεν έχει ωριμάσει στα μοτερ της daytona και δεν είναι δοκιμασμένη. Θέλω να πω πως είναι το πρώτο injection μοτερ που έβγαλε και υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να μην είναι πετυχημένο. Συν του ότι αυξάνονται και τα έξοδα συντήρησης με τον ψεκασμό. Επίσης οι αντιπρόσωποι που θα το πηγαίνεις στα πρώτα service για να μην χάσεις και την συντήρηση δεν γνωρίζουν όλοι από ψεκασμό λόγω του ότι τα μηχανάκια που ασχολούνται είναι καρμπυρατέρ. Οπότε καλύτερα καρμπυρατέρ αφού δεν καίει και σχεδόν τίποτα. Αυτά και απο εμένα η απόφαση δικιά σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σας χαιρετω και σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!ηταν πολυ κατατοπιστικες!ομως οι εξεληξεις μας προλαβαν!περνωντας τυχαια το πρωι απο ενα μαγαζι σταματησα να παρω μια προσφορα για ανταλλαγη! ο τυπος μου εδωσε καλη τιμη και μου ειπε οτι απο σημερα το ijection βγαινει και στο ασπρο - μπλε! σαν να ειδα τον θεο! το εκλεισα κατευθειαν!θα σας ενημερωσω για νεωτερα!ευχαριστω και παλι!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα