Jump to content
Capdi

ποιος ειναι ο πιο σωστος τροπος για να πλυνεις τη μοτο σου?

Recommended Posts

Σχετικα με το στεγνωμα,εγω μετα το ξεπλυμα την εβαζα στη μονη στεκα να τρεξουνε τα πολλα νερα και μετα εβγαινα στην εθνικη με 80-100χλμ για λιγα δευτερολεπτα και δεν εμενε "δακρυ" στη μηχανη.Μετα με το δερμα ισα ισα να εχει υγρασια πανω του επαιρνα τις σταμπες και τελος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Σχετικα με το στεγνωμα,εγω μετα το ξεπλυμα την εβαζα στη μονη στεκα να τρεξουνε τα πολλα νερα και μετα εβγαινα στην εθνικη με 80-100χλμ για λιγα δευτερολεπτα και δεν εμενε "δακρυ" στη μηχανη.Μετα με το δερμα ισα ισα να εχει υγρασια πανω του επαιρνα τις σταμπες και τελος.

+1000 το καλύτερο στέγνωμα και εγώ αυτό κάνω :punk:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μάγκες, μιας που άνοιξε ο καιρός σήμερα θα φύγω για αγορά δερμάτων και κατι άλλων πραγμάτων απο Praktiker, είδα όμως οτι στο site τους δεν έχουν κερί/σιλικόνη, οπότε, απο πού ? Μοτομάγαζα ή... ?

Κάποιο συγκεκεριμένο προϊόν (δοκιμασμένο κιόλας) σε "νορμάλ" τιμή ?

Ευχαριστώ.

Τροποποιήθηκε από τον klem578

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Praktiker, είδα όμως οτι στο site τους δεν έχουν κερί/σιλικόνη,

Ευχαριστώ.

Εχουν στο praktiker stadar..........

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχουν στο praktiker stadar..........

Eίχαν όντως duder, τσίμπησα αυτο :)

Δε μου λες Βαγγέλη, να ρίξω και σε πιρούνι/ψαλίδι/ζάντες ή μόνο πλαστικά καλύτερα ? οποτε, πλυσιματάκι πρωτα με νερο+ σαπουναδα, στεγνωμα και μετά ψεκασμα κεράκι και άπλωμα με βαμβακερό, σωστά ?

Επίσης, βρήκα και ενα spray σιλικόνης αλλα έλεγε "λιπαντικό spray" κατά του τριξίματος(?) κτλπ, υποθέτω πως θα έκανε και αυτό την δουλειά του...

Αντε να φτιάξει λίγο ο καιρός (γιέα, ράϊτ :grin: ) να τις ρίξω ένα μπανάκι + γυάλισμα τις καλής μου... :grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Eίχαν όντως duder, τσίμπησα αυτο :)

Δε μου λες Βαγγέλη, να ρίξω και σε πιρούνι/ψαλίδι/ζάντες ή μόνο πλαστικά καλύτερα ? οποτε, πλυσιματάκι πρωτα με νερο+ σαπουναδα, στεγνωμα και μετά ψεκασμα κεράκι και άπλωμα με βαμβακερό, σωστά ?

Επίσης, βρήκα και ενα spray σιλικόνης αλλα έλεγε "λιπαντικό spray" κατά του τριξίματος(?) κτλπ, υποθέτω πως θα έκανε και αυτό την δουλειά του...

Αντε να φτιάξει λίγο ο καιρός (γιέα, ράϊτ :grin: ) να τις ρίξω ένα μπανάκι + γυάλισμα τις καλής μου... :grin:

:_thumbsup: εχεις π.μ..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ εχω να την πλύνω κάνα μήνα ρε παιδιά αφού όπου και να είμαι είτε σε νερά θα πατήσω η θα έχει βροχή και όποτε λέω να την πλύνω μαμιεται ο Δίας και έτσι την εχω μες τη μπιχλα .

Ελπίζω να ανοίξει ο καιρός για δεν αντέχω άλλο να το βλέπω έτσι το μοτορι μου .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

O ένας τρόπος είναι αυτός!! Κατευθείαν στην πηγή με νερό χωρίς άλατα για να μην αφήνει στίγματα

53270882.jpg

Ο δεύτερος και πιο απόλυτος τρόπος και για τον πιο απαιτητικό, για λεπτομερέστατο πλύσιμο και στα πιο δύσκολα σημεία, δηλ. εκεί που δεν φτάνει το χέρι σου είναι αυτός

24376336.jpg

Αν δεν θέλεις φυσικά να παραμείνει με σκονίτσες το αγαπημένο σου μηχανάκι.

77055396.jpg

Τροποποιήθηκε από τον g.atman68

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

οτι εξοπλισμο πλυσηματος και να εχεις αμα δεν εισαι μερακλης στο θεμα πλησυμο δεν κανεις δουλεια...

εχς γυρισει τουλαχιστον 10 διαφορετικα πληντυρια για μηχανες και εχω καταλιξει οτι κανενας δεν θα κανει

την ιδια δουλεια με εσενα που πλενεις την μοτο λες και ειναι για βιτρινα

αντε να ανοιξει ο καιρος να αυξισουμε την ευδαπ :crazy: του γειτονα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θελω να πλυνω τα κεντρα των τροχων και τα δυσκολα σημεια που δεν μπαινει ευκολα χερι, απο λαδια μαυριλα κτλ. Αυτος ο ενεργος αφρος που λενε, οτι μαλακωνει τα λαδια που τον βρισκουμε; Ρωτησα πρακτικερ και δεν ξερουν κατι.. Επισης αυτα τα εξειδικευμενα πλυντηρια μοτοσυκλετας, ειμαι υπερβολικος που μου φαινοντε ακριβα; ( 15ε -20ε απλο πλυσιμο )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για αφρό δεν ξέρω να σου πώ αλλά το παραφινέλαιο βγάζει τα πάντα από μαυρίλα κ γενικά.

Τρίψιμο με πινέλο με χοντρή τρίχα κ τέλος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς....αλλά νομίζω ότι είναι ο παρακάτω,,,,,,

maxresdefault.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς....αλλά νομίζω ότι είναι ο παρακάτω,,,,,,

maxresdefault.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα