Jump to content
bebis

Ποιό εξουσιοδοτημένο συνεργείο Yamaha προτιμάτε - ΜΕΡΟΣ 1ο

Recommended Posts

Θα πιω και γω νερο στο όνομα του Καραμανώλη έιμαι υπερ ευχαριστημένος απο την δουλειά που κάνανε στο R6

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Θα πιω και γω νερο στο όνομα του Καραμανώλη έιμαι υπερ ευχαριστημένος απο την δουλειά που κάνανε στο R6

τι σου εφτιαξαν αν επιτρέπεται? θελω να κανω ζιγκλερωμα, βαλβιδες και σερβις. 350€ μου ειπαν στη χαλκιδα, θα παρω αυριο να ρωτησω και αυτον, αν η διαφορα δεν ειανι μεγαλη θα το πάω εκεί να εχω το κεφαλι μου ησυχο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κοιτά ότι θα πληρωσεις κάτι παραπάνω απο άλλα συνεργεία ισχύει αλλά εγω ότι έχει να κάνει με τον κινητήρα το πάω στην γιαμαχα τα περιφερειακά δεν θα ιδρωσω και πολύ για το που θα πάω θα σου πω τι πληρωσα βέβαια εγω τα πήρα όλα αυθεντικά απο την γιαμαχα Ο μάστορας σου επιτρέπει να του πας μεταχειρισμένα και να πληρωσεις μονο εργασια.

Πηνειό, καπάκι βολάν, μαρσπιε οδηγού, λάδια,μανετα φρένου ( δεν έιμαι σιγουρος αν ξεχασα κάτι) 480 εύρο έβαλα και λάστιχα μετζελερ Μ3 260 εύρο και 100 εργασια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ωραίος, και ενδιαφερουσα η πληροφορία σου. ευχαριστω πολυ (πολλα μου ακουστηκαν τα 480 + 100!! βεβαια δεν ξερω τι παιζει απο τιμες σε αυτα)

Τροποποιήθηκε από τον nikosk0

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 7/2/2012 at 9:03 ΠΜ, το μέλος Panag έγραψε:

Για Δυτικα προαστια ( Ιλιον , Πετρουπολη, Περιστερι, Χαιδαρι κ.λ.π). ποιον θεωρειτε τιμιο και αξιοπιστο ή μηπως να το πηγαινουμε στην Καλλιροης το Fazer ;

Φιλε 6 χρονια μετα, να ξερεις ο σακης σακης μοτο στη καρπενησιου ειναι αστερι, καθως ειναι γνωστης(κατεβαινε και αγωνες παλαιοτερα και κατεβαζει ακομα κοσμο αυτος) και ειναι και τιμιος σαν ανθρωπος και σαν μαστορας....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όταν είχα δει το ποστ πριν από χρόνια , δεν ξέρω και εγώ πως κρατήθηκα και δεν έγραψα τι έχω πάθει σε μερικούς από αυτούς που αναφέρθηκαν σαν καλοί.
Θέλω να πω ότι η Yamaha είναι εξαιρετική εταιρία που βγάζει απίστευτα μηχανήματα αλλά η εποχή του 2011 ήταν ακόμα εποχή της αρπαχτής και της απάτης. Επίσης ότι έπαθα , το έπαθα γιατί δεν ακολούθησα τους προσωπικούς μου κανόνες , ότι πρέπει να ξέρεις τι βλάβη έχεις και ότι πρέπει πάντα να έχεις χρόνο και υπομονή.

Έχοντας αλλάξει μάρκα και τύπο μηχανής αλλά και περιοχή κατοικίας ξεκινάω λοιπόν.

Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΑΝΤΙΟΧΕΙΑΣ 60 210-2520367 

Πρώτο service σε ολοκαίνουριο μηχανάκι (1000κμ), μου χάνουν το μεταλλικό φίλτρο λαδιού χωρίς να πούνε λέξη. Κάνω μόνος μου αλλαγή στα 3000κμ όπου βλέπω ότι βγάζοντας την τάπα , δεν πέφτει το εν λόγο μεταλλικό φίλτρο . Αν και έχω διαβάσει το manual λέω από μέσα μου , αποκλείεται μάλλον κάτι κατάλαβα λάθος και δεν πρέπει να υπάρχει φίλτρο μέχρι που το συζητάω με έναν φίλο μηχανικό που αδυνατεί να το πιστέψει ότι έκαναν τέτοια μαλακία. Γυρίζουμε το μηχανάκι σχεδόν ανάποδα (για να μην φύγουν τα λάδια) ξεβιδώνει την τάπα , και απλά βάζει τα γέλια ..... ολοκαίνουριο μηχανάκι στρώθηκε χωρίς φίλτρο για ρινίσματα ....

ΝΙΟΒΗΣ και ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ

Έχω στραβώσει πίσω τροχό μετά από λακκούβα και έχω πανικοβληθεί γιατί χρειάζομαι άμεσα μεταφορικό μέσο(λάθος μου) .Ενώ έχω ψαχτεί ήδη σε 2 μαγαζιά και μου έχουν πει ότι θέλει νέες ακτίνες , μπλέξιμο και θα πάρει μια , δυο μέρες , ο παραπάνω κύριος μου λέει ότι έχει έτοιμη ζάντα yamaha στα 75 ευρώ μαζί με νέα ρουλεμάν.Ουσιαστικά μου δίνει την παλαιά ζάντα αφού την έχει ισιώσει πολύ πρόχειρα στο μηχάνημα που αλλάζουν λάστιχα. Οι μισές ακτίνες είναι χαλαρές , η ζάντα στραβιά , το βλέπω εκείνη την στιγμή αλλά λόγο ατολμίας και μη εμπειρίας , δεν λέω τίποτα . Έπαιξε ρόλο ότι πελάτες στο μαγαζί εκείνη την ώρα ήταν και αστυνομική με τις μηχανές τους.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ Α.Ε.Ε. ΘΗΣΕΩΣ 324 & ΙΣΜΗΝΗΣ 210-9426136

Εδώ πλέον έχουν αλλάξει οι κανόνες , έχω part list , αγοράζω με λεπτομέρεια χωρίς να κουράζω τον υπάλληλο μέχρι και την τελευταία βίδα , λάδια φίλτρα , τακάκια , μπουζί φλάντζες , κάνω τα service μονος μου , αντιλαμβάνομαι ότι 99 στα 100 μηχανάκια δεν έχουν ρυθμίσει ποτέ βαλβίδες αφού το αποκλείω να κάθεται μηχανικός να λύσει μέχρι και ψυγείο για να φτάσει να ρυθμίσει βαλβίδες.Φαντάζομαι ότι ακόμα και σήμερα , εκεί στην Θησέως στα κεντρικά , δεν πρέπει ακόμα να έχουν μάθει ότι άλλο ψυκτικό βάζεις σε αλουμινένιο κινητήρα και άλλο σε κοινό μέταλλο.

Yamaha Πάρου

...και το παραμύθι με τα γνήσια λάδια Yamaha χονδικής που τα παίρνετε φθηνότερα ....και τα έχετε αποθηκευμένα σε ένα δικό σας 200λιτρο βαρέλι .... αυτό το λάδι που βάζετε από street μέχρι και παπί .... λες και αυτοπροσαρμόζεται το λάδι ανάλογα με το μηχανάκι .... δεν νομίζω να χρειάζεται να γράψω κάτι παραπάνω ...

Γενικά το να έχεις μηχανάκι και να μην ξέρεις τα βασικά είναι αμαρτία από τον Θεό.Θα σε εκμεταλλευτούν και πιθανών θα σου χαλάσουν και την μηχανή.Για μένα τα βασικά service είναι για να γίνονται από εμάς με τυπολατρία , υπομονή και ευλάβεια .Κάποτε θα συμπλήρωνα ότι τον μηχανικό τον θέλω να μου ξεπρεσάρει και να πρεσάρει καινούρια μπιέλα αλλά τελικά και αυτό το προσπερνάω και πάω σε ένα καλό μεταλλουργό τύπου  Xalasis715 .
Ηλεκτρολογικά δεν ξέρει κανένας , θα καταλάβουν ότι έχει χαλάσει "κάτι" από το δυναμό αφού πρώτα έχεις αλλάξει 3 μπαταρίες και κάτι βλάβες σβήνει , δεν κρατάει ρελαντί , ανεβάζει στροφές είναι το ξερολούκουμο του συνεργείου , αφού ξεκινάνε και αλλάζουν πράγματα στην τύχη φτάνοντας μέχρι και τους καθρέφτες....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γειά σας παιδιά. Πήρα κι εγώ ένα παπί Γιαμάχα, το crypton s, μέχρι εκεί έφτανα οικονομικά. Πολύ ενδιαφέρον το θέμα σας γιατί οι μηχανικοί μπορεί να σε φτιάξουν αλλά μπορεί και να σε κάψουν! Εγώ μένω Ν. Ψυχικό, διάβασα για για 2 συνεργεία στην Μεσογείων και στην Καραθεοδωρή (κοντά το ένα με το άλλο), αλλά σε μια βόλτα που έκανα δεν υπάρχουν πια. Η Μοτοδυναμική ή μάλλον το Μοτοδίκτυο όπως ονομάζεται πλέον το δίκτυο πωλήσεων μοτοσυκλετών μεταφέρθηκε στην Αγ. Παρασκευή πάλι στη Μεσοχείων. Αυτοί κάνουν και σέρβις; Φαντάζομαι είναι και αξιόπιστοι μια και είναι και το επίσημο σέρβις... Το άλλο στην Καραθεοδωρή δεν ξέρω που πήγε, ή μήπως ήταν το ίδιο πράγμα σε δυο μαγαζιά γιατί και για τα δυο "Μοτοδυναμική" γράφει ο κατάλογός σας. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα σας,

Βρηκα έναν εκσκαφέα και είπα να τον χρησιμοποιήσω... ?

θα ήθελα τη γνώμη σας / πρότασή σας για κάποιο συνεργείο για yamaha στην περιοχή του Βόλου. Σε λίγο καιρό θα χρειαστεί να βγάλουμε από ακινησία ετών ένα fz6n s2 οπότε θα χρειαστεί βασικό σέρβις / ελαστικά και πιθανό (ανάλογα της κατάστασης) κάποια περιφερειακά. Σε μια σύντομη αναζήτηση βρήκα τo 《τροχοκίνηση - yamaha》. Έχει κάποιος εμπειρία απο το συγκεκριμένο συνεργείο ή καποια άλλη πρόταση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν υπαρχει αλλο εξουσιοδοτημενο yamaha στο Βολο.

μηχανικοι μοτοσυκλετων ολων των εταιριων ειναι ο Γκαβοπουλος, ο Φαλλας κα

προσωπικοι εμπειρια δεν εχω με καποιον με κανενα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 20/11/2020 at 2:32 ΜΜ, το μέλος gtpkrider έγραψε:

Καλησπέρα σας,

Βρηκα έναν εκσκαφέα και είπα να τον χρησιμοποιήσω... ?

θα ήθελα τη γνώμη σας / πρότασή σας για κάποιο συνεργείο για yamaha στην περιοχή του Βόλου. Σε λίγο καιρό θα χρειαστεί να βγάλουμε από ακινησία ετών ένα fz6n s2 οπότε θα χρειαστεί βασικό σέρβις / ελαστικά και πιθανό (ανάλογα της κατάστασης) κάποια περιφερειακά. Σε μια σύντομη αναζήτηση βρήκα τo 《τροχοκίνηση - yamaha》. Έχει κάποιος εμπειρία απο το συγκεκριμένο συνεργείο ή καποια άλλη πρόταση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ο Γκαβόπουλος ήταν πολύ καλός και σωστά οργανωμένος (μου άρεσε πολύ και full ιστορικό/φωτογραφίες που σου έστελνε από κάθε δουλειά που γινόταν).

Μέχρι που έφυγα εκεί το πήγαινα και ήμουν πολύ ευχαριστημένος (και φίλος που δεν έμεινε ευχαριστημένος από την Yamaha).

Τροποποιήθηκε από τον spyrosk42

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα