Jump to content
Sign in to follow this  
Easy_Tiger

ΚΑΙ Ο ΣΤΟΛΟΣ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ!!!!

Recommended Posts

Μετα απο πολυ σκεψη κατεληξα στο νεο μελος της οικογενειας.Μπλε ΧΤ660R μοντελο 2004 με 36000 αγορασμενο απο ιδιωτη,σε πολυ καλη κατασταση κ με μπολικα extraδακια!!!φωτογραφιες θα ακολουθησουν συντομα αφου πρωτα βρω τον τροπο να τις ανεβασω μιας κ με μια πρωτη ματια δεν εβγαλα ακρη.

Ενα μεγαλο ευχαριστω στον Αιγαιοπλοο,αλλα κ σε οσους ποσταραν σχετικα με το συγκεκριμενο μοντελο-οι πληροφοριες τους ηταν ιδιαιτερα χρησιμες.

Καποιες μικρες αποριες εχω ακομη, οποτε οι οποιες γνωμες ιδιατερα απο κατοχους-γνωστες θα ηταν ευπροσδεκτες.

Ας αρχισω..

1)εχω ενα ενα θεμα με τα φλας.δεν αναβουν...ξερετε κατι για αυτο??ολα τα υπολοιπα ηλεκλτρικα δουλευουν μια χαρα παντος-υπαρχει καποιο θεμα με τα ηλεκτρικα των XT??

2)εχετε να προτεινετε κανενα καλο λαδακι??στο manual αναφερει μονο το ιξωδες που πρεπει να εχει.Ενα συνεργειο που ρωτησα μου ειπε να βαλω ημισυνθετικο...

3)τριτο κ σπουδαιοτερο,θελω προτασεις για ελαστικα.τωρα φοραει metzeler tourance, τα οποια νομιζω ειναι κ τα πρωτης τοποθετησης κ τα οποια πατανε μια χαρα τις 2 μερες που το βολταρω.θα ηθελα αν μπορειτε να προτεινετε κ κατι πιο off σε ελαστικο-οχι full οffαδικο εννοειται απλα κατι σε πιο off απο την κατηγορια metzeler tourance.

αυτα προς το παρων, απο την μερα που το πηρα δεν εχω κατεβει απο πανω.το σαββατο μαλλον θα με πετυχετε σε κανα βουνο στα περιξ της Αθηνας-καιρος ηταν για λιγο χωματακι!!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Καλοταξιδος!

Για τα φλας μια και δε δουλευουν ΜΟΝΟ αυτα κατι μου λεει οτι εχεις καμμενη ασφαλεια.(το πιο λογικο)

Τωρα για λαδακι βαζεις YAMALUBE με το ιξωδες που λεει η μαμα YAMAHA και εισαι αρχηγος!(μπορεις να μπεις στο site και να δεις αν προτεινει ημισυθετικο η οχι)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με γεια με γεια, να το χαρεις οσο μπορεις περισσοτερο:_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλοταξιδο! :) Καποια στιγμη θα ηθελα να εχω κι εγω ενα on-off της κατηγοριας του ΧΤ στο γκαραζ μου...!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλορίζικο και καλοτάξιδο. Για λάστιχα δεν μπορώ να σου πω, γιατί εγώ έχω τα PIRELLI SCORPION TRAIL, τα οποία είναι πιο πολύ streetάδικα. Ως κάτοχος και εγώ ενός XT660R (και μπλε) περιμένω φώτο με τον εξοπλισμό που του έχεις βάλει. Άντε μήπως βρεθούμε σε καμιά συνάντηση για να τα πούνε τα ΧΤαδερφάκια. :bye:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλορίζικο και σου εύχομαι να χαρείς μαζί του πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα........

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλοριζικο το μοτορι φιλε μου. Καλα ασφαλτοχωματοχιλιομετρα να εχεις...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλές βόλτες!Λοιπόν,λάδια βάζω castrol 15/50 και δεν τα αλλάζω με τίποτα.Λάστιχα για πιο off παίζουν και τα metzeler sahara.Tώρα για τα φλας δεν έχω ξανακούσει κάτι αντίστοιχο.Τσέκαρε μόνο αν είναι αλλαγμένο το ΤΡS με αυτό που φορούν τα μοντέλα από 2007 και μετά.Εμένα που είναι 07 δεν έχει κάνει κιχ ποτέ(σβησίματα κτλ)Για ότι άλλο εδώ είμαστε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σας ευχαριστω ολους για τις ευχες :cheers:

fotos θα μπουν αυριο πρωι πρωι!

Δυστυχως η σχεση μου με το ΧΤ δεν ξεκινησε με τους καλυτερους οιονους..

Εχουμε κ λεμε,παρασκευη βραδυ εκει που κατεβαινω τον σταυρο αγ.παρασκευης με καμια 100αρα ακουω ενα περιεργο δυνατο θορυβο κ το μηχανακι πατιναρει..φτανω μεχρι το φαναρι της λαυριου με τη φορα που ειχα,σταματαω κ τι να δω..πουθενα η αλυσιδα!!!

εμεινα μ@λ@κας για λιγα λεπτα,πρωτη φορα μου συμβαινει τετοιο πραμα..αφου το ξανασκεφτομαι, βλεπω οτι τουλαχιστον σταθηκα απο αρκετα εως πολυ κωλοφ@ρδος μιας κ θα μπορουσε να ειχε μαγκωσει στον τροχο κ να ειχα φαει μια περιποιημενη σαβουρδα η να ειχε φυγει στο καρτερ κ να τα ειχε κανει ολα μπουρδ@λο...

παλι καλα που ειμουν κ κοντα στο σπιτι, οποτε τσουκου τσουκου σε 15 λεπτα το XT ειναι στο σπιτι.σαββατο ξυπνημα νωρις το πρωι κ το ΧΤ γρηγορα στον γιατρο..(οπως καταλαβατε απο την παρασκευη το βγαζω βολτες με τα ποδια.. :swear:

τελος παντων,του βαζουμε ενα σετακι αλυσιδογραναζα, του βαζω κ φρεσκα λαδακια με την ευκαιρια ετσι για το καλο, αν κ τα δικα του τα ειχε μονο 2000χλμ.τα γραναζια που φορουσε ηταν αλλαγμενα παντος δεν ηταν τα μαμα, κ ειχαν αλλαχτει στα 25000 χλμ(κ ηταν κ που καλης ποιοτητος παρεπιπτοντος..).τωρα πως γινεται μεσα σε 11000χλμ να κοψει αλυσιδα ειναι αποριας αξιο.το μονο που μπορω να φανταστω ειναι ο προηγουμενος ιδιοκτητης να μην τη λαδωσε ποτε του, η καποια αστοχια υλικου..τι αλλο να πεις....

αφου του χουμε βαλει αλυσιδα,λαδακια,λεω να φτιαξουμε κ τα φλασακια που δεν αναβουν.για την ακριβεια δεν αναβει κανενα φλας,τα αλαρμ κ το πισω φως πορειας.

ξεκιναμε αλλαζοντας τις ασφαλειες-τιποτα,μετα αλλαζουμε τις λαμπες-παλι τιποτα..ειμαι ετοιμος να σκασω οπως καταλαβαινετε κ ριχνω κατι λιγα μπινελικια σε ιαπωνες,σουσι κ νιντζα για να πω κ την αμαρτια μου ετσι για να μου φυγει κ ο καημος.

τελικα ο τεχνικος μου λεει οτι μαλλον εχει καψει ενα εξαρτημα της ηλεκτρονικης,στο οποιο συνδεονται ολα τα συγκεκριμενα πραγματακια που δεν λειτουργουν, η στην καλυτερη περιπτωση εχει κοπει καποιο καλωδιο στην πλεξουδα του συγκεκριμενου κυκλωματος.τα υπολοιπα που δουλευουν κανονικα(κορνα,μπροστα φαναρι,πισω στοπ) μου ειπε οτι συνδεονται απευθειας πανω στην μπαταρια κ δεν εχουν σχεση με το συγκεκριμενο κυκλωμα, το οποιο κ απ οτι μου ειπε πρεπει να κοστιζει αρκετα ακριβα κ μαλλον ο προηγουμενος ιδιοκτητης κατι περισσοτερο θα γνωριζε...

απο αυριο θα μιλησει κ με εναν ηλεκτρολογο στην YAMAHA, οποτε θα ξερουμε στα σιγουρα για το συγκεκριμενο θεμα.

για να συνοψισω,ξενερωμα...του το αφησα κιολας εκει απο τα νευρα μου κ απο αυριο θα περασω παλι να δω τι εχει γινει.

αν γνωριζει καποιος κανενα μαγαζακι που να πουλαει ανταλλακτικα απο τρακαρισμενα κ τετοια, θα μου ηταν ιδιαιτερα χρησιμο..

αντε ελπιζω να γινει η ΧΤαρα καλα συντομα, κ ποτε ξανα,οχι μονο σε μενα αλλα σε κανεναν σας!!

να στε καλα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μάλλον στο ματιάξαμε το μοτόρι. Υπομονή και όλα θα φτιάξουν. Δυστυχώς, δεν ξέρω αν έχει γίνει και σε άλλους, αλλά σε μένα έχει τύχει. Είναι το θέμα τύχης για τα "καλορίζικα" για να σε ζορίσει. Μετά πίστεψέ με θα πάνε όλα "ρολόι". Και εγώ με όσες μοτ-τες είχα, (όχι και πολλές βέβαια) όλο κάτι μου τύχαινε στην αρχή μέχρι που έριχνα "καντήλια". Μετά όλα έστρωναν. Υπομονή. Για την αλυσίδα, είναι αυτό που είπες, δεν είναι να βάλεις μια καλή αλυσίδα, το θέμα είναι να την συντηρείς κιόλας. Αν την αφήσεις αλάδωτη, βρώμικη κ.α. θα σε αφήσει και αυτή (όχι εσύ αλλά ο προηγούμενος ιδιοκτήτης). Εγώ άλλαξα αλυσίδα στα 27000 χ.λ.μ. προληπτικά, αν και μου είχαν πει ότι κρατάει ακόμη, απλώς θα έκανα ~3000 χ.λ.μ. γι'αυτό και την άλλαξα. Για μεταχειρισμένα, ήξερα τον "ΑΝΑΠΟΛΙΤΆΚΗ" επίσης Λεωφ.ΘΗΒΩΝ ενδιάμεσα ΙΕΡΑ ΟΔΟΣ & Λ.ΑΘΗΝΩΝ. Κάτι άλλο θα σε βοηθήσουν και οι υπόλοιποι συμφορουμίτες. Αυτά. :bye:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΔΕν πειράζει, μέσα στο κόλπο είναι μερικές τζιριτζάντζουλες στην αρχή...

Καλορίζικο πάντως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ηρθε κ η ωρα για τις φωτογραφιες που ειχαμε πει..

0081qt.jpg

0080.jpg

0079p.jpg

πρωτη φορα ανεβαζω fotos, αν δεν μπορειτε να τις δειτε ενημερωστε με..

αργοτερα μεσα στη μερα θα μαθω τι παιζει και με το θεμα των ηλεκτρικων,οποτε τα ξαναλεμε αργοτερα...

καλη βδομαδα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια χαρά φαίνοντε και οι φώτος και το μηχανάκι κούκλα!

Καλορίζικο καλά και ασφαλή χιλιόμετρα!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

update

Χθες το πηρα κ παλι το ΧΤακι απο το γιατρο!ευτυχως το προβλημα στα ηλεκτρικα(φλας,πισω στοπ) λυθηκε με 30ευρωπουλακια στον ηλεκτρολογο,φθηνα τη γλιτωσαμε..η πρωτη διαγνωση του μαστορα να σας θυμησω ηταν οτι μαλλον θα χρειαζοταν ηλεκτρονικη-ολο το σκ ειμουν μες τα νευρα αλλα τελος καλο ολα καλα!!!

Ελπιζω απο δω κ περα ολα να κυλισουν καλα.Με καινουργια αλυσιδογραναζα,λαδακια κ ολα τα προβληματακια λυμενα το XT ειναι ετοιμο για περιπετειες..

Χ8ες βρηκα κ ενα post που αναφεροταν σε κομμενες αλυσιδες στα ΧΤ.Βεβαια τα παιδια ελεγαν για μαμα αλυσιδες που παρουσιασαν τετοιο προβλημα,ενω στο δικο μου ηταν aftermarket.οποτε μαλλον αποδιδεται σε κακη συντηρηση κ λαθος ρυθμιση(πιο σφιγμενη απο οτι επρεπε)-τι αλλο να πω αφου γλιτωσαμε τη χυμα παλι καλα..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα