Jump to content
tm2046

ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ Triumph Bonneville

Recommended Posts

Γεια σας θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος κάτοχος Triumph Bonneville να μου πει τις εντυπώσεις του

Αυτά που με ενδιαφέρουν κυρίως είναι η οδική συμπεριφορά ( κρατήματα) αποτελεσματικότητα φρένων η θέση οδήγησης και βεβαίως στο αν βγάζει βλάβες μικρές η μεγάλες

Μου αρέσει πάρα πολύ :dribble: και για την ηλικία μου 51 νομίζω ότι μου κάνει και ενώ ήθελα να πάρω το BMW G650GS εφαγα κολλυμα με τη Bonneville

Θα είμαι υπόχρεος οποίος φίλος μου δόση πληροφορίες :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

1. Για βλάβες δεν ξέρω, αλλά όταν την οδήγησα έδειχνε να είναι καλοφτιαγμένη, δεν έκανε περίεργους θορύβους κλπ. και σου έδινε την εικόνα καλής αξιοπιστίας. Βέβαια, αυτά είναι εντυπώσεις από ένα test ride μόνο! Ίσως να βγάζει τίποτα "ιδιότροπες" μικροβλάβες παραπάνω από μια γιαπωνέζικη, αλλά δεν πιστεύω ότι θα υπάρχει σοβαρό πρόβλημα. Αν δεν την "ξεσκίζεις" βέβαια...

2. Η θέση οδήγησης είναι λίγο περίεργη στην T-100, δηλαδή κάθεσαι με τον κορμό όρθιο και με αρκετά τεντωμένα χέρια. Στην απλή Boneville (αυτή με τις χυτές ζάντες) είναι αρκετά πιο φυσιολογική (δεν τεντώνονται τα χέρια τόσο). Η διαφορά μεταξύ των δυο είναι αισθητή. Παρόλα αυτά, αν ήταν να διαλέξω, την Τ-100 θα έπαιρνα, γιατί αυτές οι χυτές ζάντες δεν μου αρέσουν...

3. Τα φρένα είναι στο μέσο όρο, δηλαδή για φυσιολογική χρήση ΟΚ.

4. Το κράτημα είναι λίγο "παλιομοδίτικο", ασφαλές μεν, αλλά δεν είναι και για πολύ πλάγιασμα, θέλει λίγο συνήθεια. Επικίνδυνη πάντως δεν είναι, μπορείς μια ζωή να την έχεις και να την ευχαριστιέσαι! Εγώ είχα την παρόμοια Kawasaki W 650 και ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα ασφάλειας, η Boneville μάλιστα θα έλεγα ότι έχει και λίγο καλύτερο κράτημα.

5. Τέλος, ο κινητήρας είναι το καλύτερο απ' όλα: με πολλή χρησιμοποιήσιμη δύναμη και εξαιρετικά ευχάριστος. Χαίρεσαι να την οδηγείς!

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Τροποποιήθηκε από τον TKM

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

οσο μπορω να βοηθησω και εγω...εχω παει βολτα με το boneville thruxton 900 πολυ ωραια$ classic μηχανη,δυνατη για την κατηγορια της...

θεση οδηγησης σπορ μιας και ηταν το thruxton,πολυ ανετη αλλα στα φρενα μου φανηκε αρκετα βαρια...και δεν ειχε και ωραια αισθηση στα πολλα χλμ...

δεν γνοριζω αν μπορεις να το βρεις στην ελλαδα original γιατι οσα κυκλοφορουν ειναι μετατροπη απο boneville και ο τυπος το εφερε απο αγγλια αν θες στειλε πμ να σου δωσω το τηλ του ιδιοκτητη(εφοσον δεν εχει προβλημα)να ρωτησεις για περεταιρο λεπτομεριες

ps

δεν ακουσα καλα λογια για τα original ανταλακτικα και aftermarket προιοντα

πχ μονοσελο,εξατμισεις κτλ κτλ

Τροποποιήθηκε από τον dim_gal

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω είχα το Τ100 τι να πω παπι στη πόλη μετριότατα φρένα, οδηγική συμπεριφορά μέτρια και είναι και λογικό η μηχανή δεν είναι για να ξυνει την άσφαλτο θέση οδήγησης τελοίως μάπα. Να σκεφτεις οτι την χαλβάδιαζα χρόνια και οταν την πηρα πέσανε τα μούτρα μου. Αυτο που θέλεις όμως εχει πιο καλη θέση οδήγησης και ειναι πιο ξεκούραστο. Ο κινητηρας ειναι αστέρι καιη κατανάλωση κυμαινεται γύρω στα 7 λιτρα /100 χιλ.

Αν θέλεις να κάνεις χαλαρες βόλτες ειναι μια χαρά .

Μην το πάρεις με χυτες ζάντες το αδικουν πολλύ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ξέρω να σου πω λεπτομέρειες αλλά εμένα μου αρέσει ο ήχος του. Τώρα στο θέμα... (οι από πάνω ξέρουν περισσότερα απ'ότι φαίνεται).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

[Κατ΄αρχας σε ευχαριστώ για την απάντηση θέλω όμως να σου κάνω μερικές ερωτήσεις σε σχέση με αυτά που λες :help:

Α)Τι εννοείς μάπα θέση οδήγησης είναι κουραστική ? είμαι 1.70 ύψος και την έχω καβαλήσει αλλά σε στάση στην έκθεση καλή μου φάνηκε αλλά λίγο σκληρή η σέλα Εγώ τη θέλω για καθημερινή χρήση σπίτι δουλειά και βόλτες κυρίως εντός πόλης μέσο όρο 40-50 χιλιόμετρα καθημερινά και ενίοτε κάνα ταξιδάκι να τρελαίνομαι :yahoo::yahoo: τα αυτοκίνητα τα έχω σιχαθεί τελείως και όσο μεγαλώνω τόσο τα σιχαίνομαι :swear::shoot::puke:

Β) άγριος μηχανόβιος δεν είμαι με τελικές κλπ-κλπ ούτε φέτες πέφτω στις στροφές μου αρέσουν βέβαια αλλά δεν κάνω ακρότητες τις κάνω με μέτρο αυτό που έχει σημασία είναι η αίσθηση που σου μεταδίδει η μηχανή που οδηγάς

( Ασφάλεια και ότι την έχεις σε έλεγχο πάντα )

Γ) τώρα αυτό για τα φρένα το λαμβάνω σοβαρά υποψιν μου γιατί αν είναι μέτρια και είναι χωρίς αβς που σίγουρα δεν έχει τότε τα πράγματα αλλάζουν

Και τέλος εμένα μου αρέσει γούστα είναι αυτά η μαύρη η απλή με τις χυτές ζάντες θα της βάλω και 2 δερμάτινες βαλίτσες σχάρα και είναι κούκλα!! :drool: Την έφτιαξα στο πρόγραμμα με τα αξεσουάρ που έχει η αντιπροσωπεία

Σε ευχαριστώ και πάλι και τα ξανάλεμε :thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω σε ταξιδακι Ηράκλειο Χανιά σταμάτησα 2 φορές για να ξεπιαστει ο κωλος μου αλλα είμαι 1.82 100 κιλα. Οσο αφορα τα φρένα ε δεν θα πάρεις και GSXR μην περιμένεις τρελλά πράγματα ειδικα το πισω κολλάει αλλα ετσι και αλλοιως η μηχανη ειναι για χαλαρες χαβαλε καταστάσεις.

Εγω την πούλησα διοτι δεν μου έκανε, μου φαινότανε ανακριβες το μπροστινο τα φρενα χαλια και η σελα αρκουντως σκληρη κοιτα να δεις όμως και ενα harley να οδηγουσα τα ίδια θα έλεγα, υπάρχουν ομως ανθρωποι που πινουνε νερο στο όνομα των Τ100και Harley αν εσενα σου αρεσει πάρτην ειδικα αν ζεις σε μη αστικο περιβαλλον αν όμως ζεις σε μεγαλουπολη θα σε συμβουλευα (χωρις να θελω να σε προσβαλω) να παρεις κατι με ABS άνετο και οικονομικο

αν θελεις περαιτερω συμβουλες εδω ειμαστε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν σου αρέσει η μαύρη με τις χυτές ζάντες, πάρτην και μην το συζητάς. Είναι καλύτερα στημένη από την T-100, πιο φτηνή και με ίδιο κινητήρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την ειχα παρει μια φορα test ride για μια ολοκληρη μερα. Πραγματικα ενθουσιαστικα. Η μοτοσυκλετα αυτη, σου προκαλει ενα μονιμο χαμογελο οταν την οδηγεις. Χαμογελας και δεν ξερεις το γιατι! Ειναι πραγματικα απολαυστική και ευχαριστη, και στο μάτι και στην αισθηση. Σε προκαλει να την πηγαινεις με 60-70 χιλιομετρακια σταθερα, και να απολαμβανεις το τοπιο. Καποια στιγμη σιγουρα θα αγορασω μια. Απλα ονειρο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

[

Φίλε μου DOCORTHO πήγα στην ηλιοφολ και έκανα τεστ τραιβ και έχω τις εξής εντυπώσεις :rtfm: α) η μηχανή σαν σύνολο είναι πανέμορφη αλλά β) έχει πολύ σκληρή σέλα που κουράζει εύκολα γ) είναι χαμηλή μηχανή δ) και τα φρένα, αν και είναι δυνατά ο πίσω τροχός μπλοκάρει εύκολα σε χαμηλές ταχύτητες ε) οι αναρτήσεις είναι σκληρές το νιώθεις στο σώμα σου τις ανωμαλίες του δρόμου ζ) η τιμή της είναι πολύ υψηλή με ζελατίνα ,πλαϊνές τσάντες , διπλό σταντ , και σχάρα από 8500€ βασική έκδοση πήγε στις 10500€ :swear::swear: εγώ θα τα έδινα αν είχε καλύτερη ανάρτηση - φρένα, αλλά δεν έχει!!! :thumbsdown::thumbsdown:

εχεις τελικα σε ολα δικιο DOCORTHO :victory: αλλα μου αρεσει και παλι πολυ παρα πολυ γαμοτο :wallbash::wallbash:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αμα σου αρέσει φίλε μου χτύπα την.Αυτές τις μοτοσυκλέτες (και όχι μόνο) δεν τις αγοράζεις με την λογική αλλά με την καρδιά.Τα περί φρένων, σέλας, αναρτήσεων κλπ είναι για να κάνουμε κουβέντα.Δες και την Moto Guzzi.Ολες όμως είναι κούκλες και αντέχουν και στον χρόνο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αμα σου αρέσει φίλε μου χτύπα την.Αυτές τις μοτοσυκλέτες (και όχι μόνο) δεν τις αγοράζεις με την λογική αλλά με την καρδιά.Τα περί φρένων, σέλας, αναρτήσεων κλπ είναι για να κάνουμε κουβέντα.Δες και την Moto Guzzi.Ολες όμως είναι κούκλες και αντέχουν και στον χρόνο.

o αγγλος ειναι χρεπι...........το guzzi σερνεται. παρε sportclassic

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

o αγγλος ειναι χρεπι...........το guzzi σερνεται. παρε sportclassic

Και γιατί να πάρει sportclassic?Να πάρει μια desmosedici...Διότι απ ότι κατάλαβα είσαι υπεράνω χρημάτων :yeahright:

Τροποποιήθηκε από τον spiderman

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ξανασκεψουτο σε βλέπω οτι σε ενοχλουν τα ίδια που ενοχλουσαν και εμένα.

Θα σου έλεγα να κανεις τσαρκα και σε αλλες μηχανές

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟ ΚΑΙ ΑΠΛΟ.ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΕΙΜΑΙ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟ V7 ΣΕ ΛΕΥΚΟ ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΣΑΝ ΟΙ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΚΑΘΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΣΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα