Jump to content
ArhoN

Η καλύτερη στροφή

Recommended Posts

στον επαρχιακό δρόμο, έχεις πολλές πιθανότητες να φύγεις σε κάνα χωράφι, σε κάνα πλάτωμα, ή κάπου τέλος πάντων που δεν θα σκάσεις και πάλι σε σταθερό εμπόδιο.

αμα βγεις απο τον επαρχιακο στη στροφή και μπεις στο χωράφι... :whistling:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

αμα βγεις απο τον επαρχιακο στη στροφή και μπεις στο χωράφι... :whistling:

Eξαρτάται πάντα το χωράφι (ξέχασα να το διευκρινίσω) Αρκεί να μην έχει φυτεμένες αγγουριές :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προς απανταχού καγκουραδες μηχανόβιους .

Πωλούνταν οικόπεδα εφαπτόμενα σε δεξιές ή αριστερές στόφες εντος του λεκανοπέδιου αττικής.

πληροφορίες με πμ :sorry: :sorry:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

είναι μια ωραία, πεντάρα θα την έλεγα, με 60-70 max και καινούργιο καλό οδόστρωμα. Κατεβαίνοντας την κατεχάκη,στρίβεις για Παπάγου δεξιά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παίδες... όταν στη ζωή σου έχεις δει πολλά κι έχεις κάνει κι άλλα τόσα, μια συμβουλή δεν βλάπτει. Εγώ είπα απλά ότι η πόλη δεν προσφέρεται για τέτοιες ταρζανιές. Γιατί όμως? Γιατί στην πίστα το 99% των περιπτώσεων είναι να πέσεις και να συρθείς χωρίς να σκάσεις επάνω σε σταθερό εμπόδιο, ακόμα και στον επαρχιακό δρόμο, έχεις πολλές πιθανότητες να φύγεις σε κάνα χωράφι, σε κάνα πλάτωμα, ή κάπου τέλος πάντων που δεν θα σκάσεις και πάλι σε σταθερό εμπόδιο.

Στην πόλη οι περισσότερες περιπτώσεις είναι να σκάσεις πάνω σε σταθερό εμπόδιο κι όλοι νομίζω ξέρετε τι σημαίνει αυτό?! Πέρα από αυτό, κινδυνεύεις να σε πατήσουν οι απέναντι ή και οι από πίσω σου που δεν θα προλάβουν να αντιδράσουν όταν εσύ θα σέρνεσαι στο δρόμο. Πολλά μπορεί λοιπόν στην πόλη.

Εγώ μια συμβουλή έδωσα..κι όποιος θέλει κρατάει τα μισά απ΄ όσα είπα.

Από κει και πέρα ο καθένας σας έχει το μαχαίρι έχει και το καρπούζι.

Νομίζω με το να επιμένεις πως δεν είναι σωστό δεν βγάζει πουθενά. Το λέμε μια φορά κι όποιος θέλει

μπορεί να σκεφτεί και να καταλάβει, για τους άλλους υπάρχουν το ΚΑΤ και το Ασκληπιείο Βούλας που δεν

εύχομαι σε κανένα να πάει ως τραυματίας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νομίζω με το να επιμένεις πως δεν είναι σωστό δεν βγάζει πουθενά. Το λέμε μια φορά κι όποιος θέλει

μπορεί να σκεφτεί και να καταλάβει, για τους άλλους υπάρχουν το ΚΑΤ και το Ασκληπιείο Βούλας που δεν

εύχομαι σε κανένα να πάει ως τραυματίας.

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόση επιμονή. Πιστεύεις πραγματικά πως όσοι συμμετέχουν σε αυτό το θέμα είναι άμυαλοι κάγκουρες?

Εν τω μεταξύ ακούω συμβουλές τύπου, Μη στρίψεις στην Αθήνα, στρίψε στην επαρχία. Λες και άμα πέσεις με 100Km/h στη μπαριέρα δεν θα σκοτωθείς.'Η λες κι εκεί δεν μπορεί να πεταχτεί ένα τρακτέρ (έχει γίνει άπειρες φορές)

Εγώ λοιπόν γουστάρω 2-3 στροφές στη περιοχή που θα μπω λίγο πιο γρήγορα. Στροφές που έχω ορατότητα 300m ότι δεν έρχεται κανείς μπρός-πίσω και στροφές που άμα πέσω θα συρθώ και θα σταματήσω. ΄

Ο πιο σημαντικός παράγοντας όμως είναι τί εννοούμε όταν λέμε γρήγορα.

Γρήγορα λοιπόν για μένα είναι τόσο ώστε αν γίνει κάτι μέσα στη στροφή να μπορώ να σταματήσω και να έχω πάντα 100% ορατότητα. Αυτό είναι περίπου στο 70% της ταχύτητας που θα μπορούσα να μπω αν οι συνθήκες ήταν ελεγχόμενες.

Αυτό λοιπόν είναι γρήγορο για μένα στη πόλη. Οπότε να καταλαβαινόμαστε τι συζητάμε.

Το 100% το φυλάω για το βουνό.. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόση επιμονή. Πιστεύεις πραγματικά πως όσοι συμμετέχουν σε αυτό το θέμα είναι άμυαλοι κάγκουρες?

Εν τω μεταξύ ακούω συμβουλές τύπου, Μη στρίψεις στην Αθήνα, στρίψε στην επαρχία. Λες και άμα πέσεις με 100Km/h στη μπαριέρα δεν θα σκοτωθείς.'Η λες κι εκεί δεν μπορεί να πεταχτεί ένα τρακτέρ (έχει γίνει άπειρες φορές)

Εγώ λοιπόν γουστάρω 2-3 στροφές στη περιοχή που θα μπω λίγο πιο γρήγορα. Στροφές που έχω ορατότητα 300m ότι δεν έρχεται κανείς μπρός-πίσω και στροφές που άμα πέσω θα συρθώ και θα σταματήσω. ΄

Γρήγορα λοιπόν για μένα είναι τόσο ώστε αν γίνει κάτι μέσα στη στροφή να μπορώ να σταματήσω και να έχω πάντα 100% ορατότητα. Αυτό είναι περίπου στο 70% της ταχύτητας που θα μπορούσα να μπω αν οι συνθήκες ήταν ελεγχόμενες.

Αυτό λοιπόν είναι γρήγορο για μένα στη πόλη. Οπότε να καταλαβαινόμαστε τι συζητάμε.

+800!!!

Τα όριά μας μπορούμε να τα τεστάρουμε στην πίστα (προσωπικά φοβάμαι να το κάνω ακόμα κι εκεί). Το να έχουμε όμως αγαπημένες στροφές στην πόλη δε σημαίνει ότι πάμε με την ταυτότητα στο στόμα (τουλάχιστον όχι όλοι μας)... Απλά "παίζουμε" λίιιιγο παραπάνω με περιθώριο πάντα διόρθωσης λάθους και ΠΑΝΤΑ σκεπτόμενοι αν οι κυκλοφοριακές συνθήκες, η υγρασία του δρόμου κλπ επιτρέπουν αυτό το ένα "κλικ" παραπάνω στη στροφή. Ο δρόμος δεν θέλει ταρζανιές αλλά όλοι μας "διασκεδάζουμε" που και που με τα μοτό μας χωρίς όμως να οδηγούμε επικίνδυνα. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.

Στο θέμα μας:

Προσωπικά δεν έχω στροφές ΜΕΣΑ στην πόλη που να μ' αρέσουν. Φοβάμαι πολύ τις συνθήκες για να το κάνω. Έτσι οι στροφές που γουστάρω είναι στις εξόδους αυτοκινητόδρομων, που δεν έχει φανάρια ή πεζούς.

- Έξοδος της Αττικής οδού στην Εθνική.

- Έξοδος στην Εθνική από το Μικρολίμανο.

- Το εσάκι βγαίνοντας από την Εθνική για Καβάλας (προς Κόρινθο).

Κι άλλες ίσως, αλλά αυτές μου έρχονται στο μυαλό πρώτες όταν σκέφτομαι στροφές στην Αθήνα... :rolleyes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΝΑΙ, αφού πιστεύετε πως μπορείτε να πέρνετε μια στροφή με τα μπούνια

και θα είστε και ασφαλείς

ΣΩΣΤΟΣ

Θα σταματήσεις σε κανένα τοίχο, καμιά κολόνα της ΔΕΗ.

Το 100% το φυλάω για το βουνό.. :_thumbsup:

Και στο βουνό υπάρχουν πέτρες,κοτρόνες, δέντρα κι αυτά πονάνε αρκετά.

Τέλος πάντων μια συμβουλή δώσαμε όποιος θέλει την ακούει και όποιος θέλει

λέει "τι μας λέει ο μαλάκας" και πάει παρακάτω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τέλος πάντων μια συμβουλή δώσαμε όποιος θέλει την ακούει και όποιος θέλει

λέει "τι μας λέει ο μαλάκας" και πάει παρακάτω.

Τώρα χωρίς καμία διάθεση για αντιπαράθεση νομίζω πως τα χεις κάπως μπερδεμένα τα πράγματα στη σκέψη σου.

Έχω γνωρίσει οδηγούς που μπορούν να πηγαίνουν ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΄΄σβέλτα΄΄και έχουν τόσο μυαλό και κρίση που να προσαρμόζουν την οδήγηση στις εκάστοτε συνθήκες.

Επίσης έχω γνωρίσει οδηγούς που μπορεί να πηγαίνουν με την μισή ταχύτητα και να είναι ένα κινούμενο εν δυνάμει ατύχημα.

Εφόσον λοιπόν το ρίξαμε στις συμβουλές θα σου δώσω κι εγώ μια. Όποτε βρεις μια ανοιχτή στροφή χωρίς κίνηση, ένα μέρος ήσυχο χωρίς αυτοκίνητα και κολώνες της ΔΕΗ, πίεσε λίγο παραπάνω τη μηχανή σου να δεις λίγο που γλυστράει, που αρχίζει και κλωτσάει.

Αν δεν τα δοκιμάσεις και αυτά όταν έρθει η στιγμή που θα σου πεταχτεί κάποιο αμάξι ή και κάποιο παιδί μέσα στο δρόμο θα είσαι ένα άκαμπτο σώμα πάνω σε μια μηχανή που δεν θα ξέρει πως να αντιδράσει.

Εγώ λοιπόν προτιμώ σβέλτους (όχι γρήγορους και κάγκουρες,σβέλτους) οδηγούς με ικανότητες και αντίληψη στο δρόμο παρά μέτριους οδηγούς και επιτηδευμένα αργούς.

:cheers:

Τροποποιήθηκε από τον TC-drift

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άλα ντάλλον...

Επέτρεψέ μου να σε διορθώσω:

Άλλ'αντί άλλων...

:P

Κ εμένα είναι κανα 2 σημεία που μ'αρέσουν, αλλά βλέποντας κανα 2-3 ατυχήματα να συμβαίνουν απ'το πουθενά, σα να με έβαλε σε σκέψεις ένα πράγμα.. Γενικά ενώ μου αρέσει η αίσθηση της αδρεναλίνης όταν κάνω κάτι παράτολμο, νιώθω να μου έρχονται οι εικόνες απ'τα ατυχήματα και λέω "γ@μησέ το"..

Πάντως συμφωνώ με τον TC-Drift. Πιστεύω πως αν δεν δοκιμάσεις κάποια πράγματα, να σου μείνουν σαν εμπειρία στο υποσυνείδητο, όταν έρθει η στιγμή να τα χρειαστείς, δε θα τα έχεις..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γουσταρεις???Ψηνεσαι???

εγω ψηθηκα ηδη.αλλα θα σας αφησω προβαδισμα μπροστα γιατι εσεις με τα s.s. ειστε πολυ ταλαιπωρια ρε αδερφακι μου. :scooter:

Τώρα χωρίς καμία διάθεση για αντιπαράθεση νομίζω πως τα χεις κάπως μπερδεμένα τα πράγματα στη σκέψη σου.

Έχω γνωρίσει οδηγούς που μπορούν να πηγαίνουν ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΄΄σβέλτα΄΄και έχουν τόσο μυαλό και κρίση που να προσαρμόζουν την οδήγηση στις εκάστοτε συνθήκες.

Επίσης έχω γνωρίσει οδηγούς που μπορεί να πηγαίνουν με την μισή ταχύτητα και να είναι ένα κινούμενο εν δυνάμει ατύχημα.

Εφόσον λοιπόν το ρίξαμε στις συμβουλές θα σου δώσω κι εγώ μια. Όποτε βρεις μια ανοιχτή στροφή χωρίς κίνηση, ένα μέρος ήσυχο χωρίς αυτοκίνητα και κολώνες της ΔΕΗ, πίεσε λίγο παραπάνω τη μηχανή σου να δεις λίγο που γλυστράει, που αρχίζει και κλωτσάει.

Αν δεν τα δοκιμάσεις και αυτά όταν έρθει η στιγμή που θα σου πεταχτεί κάποιο αμάξι ή και κάποιο παιδί μέσα στο δρόμο θα είσαι ένα άκαμπτο σώμα πάνω σε μια μηχανή που δεν θα ξέρει πως να αντιδράσει.

Εγώ λοιπόν προτιμώ σβέλτους (όχι γρήγορους και κάγκουρες,σβέλτους) οδηγούς με ικανότητες και αντίληψη στο δρόμο παρά μέτριους οδηγούς και επιτηδευμένα αργούς.

:cheers:

πολυ σωστος :_thumbsup:

Άλα ντάλλον...

αλλεν ντελον

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άλλ'αντί άλλων...

tongue.gif

Επίτρεψέ μου να σε διορθώσω κι εγώ.

"Επίτρεψέ μου" είναι το σωστό. Οχι "επέτρεψέ μου. Διότι είναι προστακτική. biggrin.gifok.gif

Κατά τα λοιπά, δεν έχω κάτι να πω. Η συζήτηση έχει εκτροχιαστεί και δεν έχει νόημα.

bye.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι πόλεις και ειδικά η Αθήνα δεν προσφέρονται για τέτοια εγχειρήματα. Κρατήστε τα για εκτός πόλης. Εύκολα θα σου περάσει με κόκκινο κάποιος μάγκας ή νυσταγμένος οδηγός κι αν εσύ είσαι με ...όσα.... πάπαλα αντίδραση.

Δεν νομιζω οτι λεει να το παει χωρις αυριο.Μιλαει καθαρα για καποιες αγαπημενες στροφες που εχουμε στην Αθηνα...Εσυ δεν εχεις καποια αγαπημενη που να την ζοριζεις λιγο παραπανω την μηχανη?Τωρα εαν μου πεις οχι πιστευω θα λες ψεματα.

η κυκλικη στροφη στο τερμα της εθνικης με παραλιακη μονο σε μενα αρεσει? (για χωσιμο δε το συζιτω παντα κινηση)

την εχω πετυχει αρκετες φορες χωρις κινηση και πραγματικα μπορω να πω οτι ειναι απολαυση,αλλα εχει τα σιδερα για την διαστολη συστολη κ γλυστραει γμτ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γουσταρεις???Ψηνεσαι???

:_thumbsup:

2009%5C12%5C20%5Cbikepics-1857732-full.jpg

Τροποποιήθηκε από τον OrEsTiS82

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωρε Ορεστη, αυτη την φωτο τωρα τι την εβαλες;;;; για να δουμε τα μηχανακια που στριβουν;;;;;;; :2funny: :2funny: :2funny:

Στα λιμανακια καλο θα ηταν να μην πηγαινει κανεις να προσπαθει να μαθει να στριβει, γλυστραει και ειναι δυσκολες στροφες με πολλους κυνδινους....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στα λιμανακια καλο θα ηταν να μην πηγαινει κανεις να προσπαθει να μαθει να στριβει, γλυστραει και ειναι δυσκολες στροφες με πολλους κυνδινους....

Να πούμε τώρα και για τις στροφές που ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ στην Αθήνα;! :P

Τα λιμανάκια (και γενικά όλη αυτή τη διαδρομή), λόγω της ολισθηρότητας του δρόμου αλλά κυρίως των "πιλότων" που κυκλοφορούν εκεί και των ατυχημάτων που γίνονται ΣΥΝΕΧΕΙΑ (έχει τύχει να δω ένα πολύ χοντρό...), τα αποφεύγω συστηματικά... θες να' ναι ψυχολογικό;... απλά φοβάμαι πολύ να περνάω απ' αυτό το δρόμο... :unsure:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να πούμε τώρα και για τις στροφές που ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ στην Αθήνα;! :P

Τα λιμανάκια (και γενικά όλη αυτή τη διαδρομή), λόγω της ολισθηρότητας του δρόμου αλλά κυρίως των "πιλότων" που κυκλοφορούν εκεί και των ατυχημάτων που γίνονται ΣΥΝΕΧΕΙΑ (έχει τύχει να δω ένα πολύ χοντρό...), τα αποφεύγω συστηματικά... θες να' ναι ψυχολογικό;... απλά φοβάμαι πολύ να περνάω απ' αυτό το δρόμο... :unsure:

Ετσι ακριβως, εχω δει πολλα εκει περα, τον φοβαμαι πραγματικα αυτον τον δρομο και εχω κοψει να πηγαινω απο εκει, οσες φορες τον εχω περασει με πιανει αγχος...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άλλ'αντί άλλων...

Θα σας διορθωσω και τους δύο.....

Αλλεν Ντελον

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωρε Ορεστη, αυτη την φωτο τωρα τι την εβαλες;;;; για να δουμε τα μηχανακια που στριβουν;;;;;;; :2funny: :2funny: :2funny:

Υπερβολικα ριψοκινδυνα δεν στριβει κανεις πλεον εκει,γλυστραει αρκετα συμφωνω,ομως αρκετοι καθως περνανε απο εκει για να συνεχισουν την Κυριακατικη βολτα στριβουν ακομα να "τιμησουν" αυτο το ιερο μερος :_thumbsup:

Και εγω εχω δει πολλα και μερικες φορες σκανε και κ@βλωμενοι με αμαξια και "κυνηγιουνται" στις στροφες.

Τροποποιήθηκε από τον OrEsTiS82

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν νομιζω οτι λεει να το παει χωρις αυριο.Μιλαει καθαρα για καποιες αγαπημενες στροφες που εχουμε στην Αθηνα...Εσυ δεν εχεις καποια αγαπημενη που να την ζοριζεις λιγο παραπανω την μηχανη?Τωρα εαν μου πεις οχι πιστευω θα λες ψεματα.

Πίστευε ό,τι θέλεις. Στην πόλη ΠΟΥΘΕΝΑ δεν ζορίζω καταστάσεις. Ούτε είναι τυχαίο που μέσα σε 18 χρόνια που ζω στην Αθήνα και καβαλάω μοτοσυκλέτες κάνοντας καθημερινά χιλιόμετρα δεν έχω ατυχήματα/πτώσεις. Μετράω μόλις ένα πέσιμο από χάσιμο μπροστινού πάνω σε στροφή με άσφαλτο γυαλί όταν με έκλεισε αυτοκίνητο παραβιάζοντας την προτεραιότητά μου. Αν δεν έπεφτα θα έσκαγα πάνω του κι ας πήγαινα μόλις με 40χαω εκείνη την ώρα. Ήταν απλά από τις περιπτώσεις που δεν θα μπορούσες να την γλυτώσεις με τίποτα.

Ο απολογισμός (ευτυχώς) ήταν μερικές ασήμαντες γρατσουνιές στο φέρινγκ (ούτε καν σημαντικές δεν ήταν παρόλο που σύρθηκε λίγο η μοτοσυκλέτα. Φαντάσου πως ήταν η άσφαλτος δηλαδή!)

Πέρα από αυτό... αγαπημένες στροφές υπάρχουν, αλλά αυτό που μου δίνουν είναι το συναίσθημα της ασφάλειας όταν τις περνάω και ξέρω πως δεν θα γλιστρήσω με τίποτα με τα φυσιολογικά χιλιόμετρα που μπαίνω για την συγκεκριμένη στροφή. Σε άλλες με παρόμοια κλίση αλλά άσφαλτο γτπ, μειώνω την ταχύτητα μου. Το έχω δηλώσει πολλές φορές άλλωστε... στη πόλη είμαι από τους πιο αργούς οδηγούς που υπάρχουν (σε σχέση με αυτούς που βλέπω γύρω μου, ό,τι μοτοσυκλέτα κι αν έχουν)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα