Jump to content
nikosm1993

πόσες φορές έχετε πέσει

Recommended Posts

1 φορά στα 20 χρόνια που οδηγώ. 1994, με το (καινούριο τότε) δυομισάρι Virago "έχασα" το μπροστινό σε φρεσκοστρωμένο ασφαλτόδρομο με το γνωστό χαλίκι πάνω. Τότε κατάλαβα ότι η θέση οδήγησης των ψευδοτσόπερ είναι μάπα, όπως και τα κακά σε αίσθηση φρένα τους. Μικρογρατζουνιές εγώ, ένα σπασμένο φλας το μηχανάκι. Πήρα όμως το μάθημά μου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

2 φορες

1 σε εναν κολοδρομο βραδι με λακουβα την οποια δεν ειδα , ευτηχως δεν ειχα παθει κατι.

2 εκανα βλακεια και το σανιδωσα μια φορα που ειχε υγρασια και ο δρομος γλυστρουσε , η πισω ροδα δεν πατουσε κατω , και πρεπει να πατησα απο βλακεια μου μετα μπροστινο και φιλισα την ασφαλτο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευτηχως μεχρι τωρα δεν εχω πεσει καμια φορα, παραλιγο να πεσω ομως σε εναν χωματοδρομο απο μ#λακια δικια μου , ηταν μια κλειστη στροφη μπροστα και επειδη την ειδα μικρη νομιζα πως θα καταφερνα να την περασω με 45χλ,ελα ομως που μου εφηγε στα πλαγια αλλα καταφερα τελευτεα στιγμη να το σωσω :surrender:

Τροποποιήθηκε από τον Daytonass

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εεεεεεμμμμ τι εννοείς "πόσες φορές" ??? ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΑ πολλές...

οι πτώσεις μου χωρίζονται σε χρονικές περιόδους για να καταλάβεις:

1. όταν είχα πρωτοπάρει το ΚΤΜ που ήταν πρώτη φορά που οδηγούσα με συμπλέκτη κ αποφάσισα να το μάθω στο χώμα... απλά έπεφτα συνέχεια. ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΗ παρακαλώ. Απλά έγερνε λίγο η μηχανή και με έπαιρνε μαζί της. Και 5 τούμπες τη φορά... και 10...

2. όταν έμαθα να ΜΗΝ πέφτω σταματημένη, άρχισα να πέφτω στις ανηφορικές στροφές. Και στο ίσιωμα. Όχι πολύ, αλλά 1-2 τούμπες την βόλτα, τις έπεφτα...

3. όταν άρχισα να παίρνω λίγο τα πάνω μου και να ανοίγω λίγο γκαζάκι, εμμμμ έπεφτα όταν φρέναρα πολύ... Και ήταν αστείο

4. 3-4 φορές έχω πέσει στα μπερμ... και μέσα, και έξω και μια φορά το έκοψα ευθεία, δεν έστριψα/έγεια ποτές...

οπότε τι τα ρωτάς... από ένα σημείο και μετά, μετράμε το πόσες φορές έχουμε χτυπήσει, και όχι πέσει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ουουουου πολλές, που να θυμάμαι τώρα, αλλά πάντος είναι λιγότερες από τον ΞΟΥΡΑΦΗ...:tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

3

1η Οδηγος παραβιασε στοπ και με πηρε αμπαριζα με ενα Modenas Kriss που οτι το ειχα αγορασει 2 βδομαδες.

Αποτελεσμα:Σπασμενη κλειδα,μελανιες στα πλευρα,νυχια οφ απο 2 δαχτυλα στο αριστερο χερι και κατι αλλα ψιλα τα οποια δεν τα θυμαμαι...Παντως του εσπασα ολο το παρμπριζ του βλακα και το χαρηκα :_zeppelin:

2η Ενας ταριφας με εσπρωξε απο πισω οταν ειχα το Fz6

3η Απο μαλακια δικια μου αφαιρεθηκα και στουκαρα σε εναν απο πισω..Μαζεψα τα χιλιομετρα τελευταια στιγμη και δεν επαθα τπτ.Ουτε εγω ουτε το Fz6

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

1 γερή στη πίστα των Σερρών με το Fazer (σπασμένος βραχίονας - 3 μήνες γύψο, 1 μήνα νάρθηκα)

1 χαζή στατική πτώση λίγες μέρες αφού έφτιαξα το Fazer...για άγνωστο λόγο όταν πήγα να κάνω αναστροφή και

ανέβηκα σε μια ράμπα, άφησα το γκάζι και με πήρε το βάρος και η κλίση της ράμπας κάτω :(

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μία.

Με ΚΤΜ 640 εντουρο πάτησα σε αριστερή στροφή μια γάτα 17 κιλών με ~120χμ/ω

Αποτέλεσμα:

Πλάγια σούζα, πτώση και σύρσιμο μέχρι το χαντάκι...

Στα 20 μέτρα στο αντίθετο ρεύμα κακομοίρα θείτσα που τα είδα όλα...

Και το καλύτερο, αφού όλα κομπλέ, έρχονται 3 γκομενίτσες με ένα ματίζ και μου λένε:

- "Εσύ την πάτησες τη γάτα;" (με ένα υφάκι...)

(αρχίζω να τα παίρνω εγώ...)

- "Ναι εγώ την πάτησα...(κρατήσου γιώργο!! :angry: )"

- "Χτυπησες;;"

- "όχι καλά είμαι... :ranting: "

- "Κρίμα το ζωάκι..." :swear: :swear:

Πολυ μου αρεσε που πατησες το γατι :D :_rock-on::clapping2:

Εεεεεεεεεεεεεε άντε να !@#$@#@#!$@#!$@#!$!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :2guns:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αν και ωδηγω πααααρα πολλα !!!χρονια ευτηχως τιποτα σοβαρο ,απλα με ο κμ γιατι ειδικα στα εντουρο δεν εφτανε ποτε το ποδι κατω.παντος εχει και την ευθημη πλευρα το ποστ, γιατι παρα τα ατυχηματα ,τα γραφετε αρκετοι με χιουμορ και ενω πρεπει να γηνωνται μαθημα τα παθηματα δηχνει οτι καπου πρεπη να ξεπερναμε καπιες ατυχες στηγμες και να συμεχηζουμε αυτο που αγαπαμαι και μας εξηπηρετη και σαν διασκεδαση και σαν μεσο μεταφοραςclapping2.gifthumbsup.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με μεγάλη μοτο μία..

Μεγάλη Πέμπτη του 2005. Είχα το Hornetακι μου μόλις 2 ώρες στα χέρια μου. Κάθ οδον για Βόλο βρίσκω ουρά αυτοκινήτων πριν τον Άγιο Κων/νο. Είμαι φυσικά αριστερά και προσπερνάω και έχω και ένα KLE 500 μπροστα μου για λαγό,οταν μια Λαμιώτισσα έκανε αναστροφή(!) στην εθνική στα 5 μέτρα για να βγεί απέναντι και να πιάσει χωματόδρομο για Λαμία. Ευτυχώς τα χιλιόμετρα ήταν πολύ λίγα και οι επιπτώσεις της πτώσης ψυχολογικές.. "Η κόρη μου είχε βγάλει φλάς" η ατάκα του πατέρα της. Αρε να μην υπήρχαν μαρτυρες!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με μεγάλη μοτο μία..

Μεγάλη Πέμπτη του 2005. Είχα το Hornetακι μου μόλις 2 ώρες στα χέρια μου. Κάθ οδον για Βόλο βρίσκω ουρά αυτοκινήτων πριν τον Άγιο Κων/νο. Είμαι φυσικά αριστερά και προσπερνάω και έχω και ένα KLE 500 μπροστα μου για λαγό,οταν μια Λαμιώτισσα έκανε αναστροφή(!) στην εθνική στα 5 μέτρα για να βγεί απέναντι και να πιάσει χωματόδρομο για Λαμία. Ευτυχώς τα χιλιόμετρα ήταν πολύ λίγα και οι επιπτώσεις της πτώσης ψυχολογικές.. "Η κόρη μου είχε βγάλει φλάς" η ατάκα του πατέρα της. Αρε να μην υπήρχαν μαρτυρες!

για τέτοιες περιπτώσεις υπαρχουν τα περιστροφα :lipssealed:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

5 φορες ("γερες") Ευτυχως καμμια με σωματικες επιπτωσεις (Ουτε καν σοβαρες υλικες ζημιες, στα, περιπου 30 χρονια που οδηγαω.. :pray: :pray: )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω 2, μια στα 1000χλμ με το κρυπτον x επειδη σε μια στροφη στην οποια ο δρομος ηταν γιαλι και εγω εκανα καταλαθως drift και η τουμπα ηταν αναμενομενη και μετα ειχα μεινει μαλακας και κοιτουσα σα τον χαζο το κρυπτον ουτε καταλαβα πως επεσα...

την αλλη φορα επεσα απο σουζα.επειδη ειχα ξεψαρωσει λιγο και αρχισα να κανω μλκς, ειχα και εναν φιλο μου συνοδηγο για να κανω πιο ευκολα σουζακαι εκανα 4-5 καλες και μετα πηρα αερα αλλα δυστυχως οταν το κατεβαζα το εριχνα ατσαλα...και ετσι σε μια ψιλοστροφη ο φιλος μου με τραβηξε περιεργα και εχασα την ισοροπια μου και μετα το κατεβασα και ΜΠΑΑΜ σκασαμε σαν τα καρπουζια κατω αλλα εγω επαθα την μεγαλυτερη ζημια (εσκησα το τζιν εσκισα και το γονατο μου.)και αν δεν φορουσα κρανος θα ειχα γδαρει και τα μουτρα μου...

βεβαια ετσι ξενερωσα διοτι εγδαρο το μηχανακι πριν τα 3000χλμ και εγδαρα και το καινουριο κρανος.

και ετσι σταματησα τις μαλακιες γιατι εκτος απο οτι κοστιζουν να τις διορθωσεις καποιες φορες μπορει να σου κοστισουν και την ζωη σου....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

1996. dr 650 .

με ρεζέρβα 25 χλμ, και σπίτι, ύπνο.

πρωι 07΄00 για δουλειά, γέρνω σε ελαφριά καμπή, το dr βήχει...

με αποχαιρετά + φεύγει, εγω με τα μούτρα κάτω...

τα αυτοκίνητα όλα ακίνητα έβλεπαν έργο πρωινό !

γάντια + τζιν + παπούτσια = άχρηστα

το κράνος ελάφρυνε 30-40 γραμμάρια..

εδω σας θέλω, απο βενζίνη, έχει πέσει κανείς ????

απο τις χωμάτινες είμαι γεοκτήμονας πάντως....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μια φορα οταν εκανα το ροσι στον πατερα μου εφυγα πλαγιαστος με 50χλμ(ξεφτιλα)

στραβωσε η μανετα,εσπασε ο μαρσπιες και το φαναρι,εγω καηκα στο γονατο και στον αγκωνα γιατι φορουσα κοντομανικο με σορτσακι και με ποναγε η μεση για κανα 2ημερο.

αυτο σε μερος χωρις αμαξια εννοειται,στο δρομο δεν εχω πεσει καμμια αν και στην αρχη καμμια φορα επαιρνα λαθος γραμμη στη στροφη κι εβγαινα στο αντιθετο(μπρρρρ...)ευτυχως σοβαρευτηκα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν κατάλαβα μπορείς να το εξηγήσεις λιγο καλύτερα???

1) αν εννοείς τη σούπα, πάρε 1 χτ παλιό, άσε 100κ.ε. βενζίνη μέσα και οδήγα σε στροφή με γλίτσα υγρασία-πρωινή...

μόλις ξεμείνεις εντελώς-χωρίς να το ξέρεις ότι τελειώνει η βενζίνη-, το μοτέρ δουλεύει άρρυθμα ή σβήνει κιόλας...

αν το πάθεις όταν στρίβεις.....μπάι-μπάι !!!!

2)το γεοκτήμονας πιστεύω ότι ξερεις τι είναι....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

να κάτσω να μετράω βαριέμε με την πάπια είτε μόνος με κλείσαν παραβίαση στοπ απο ολα εχει ο μπαξές

με τις μηχανές εχω 14000 μάτια και με βοηθάει η τύχη??????? καλά πάμε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε 24 χρονια ΤΕΣΣΕΡΕΙΣ (4)+ ΜΙΑ (1)

1)Η πρωτη πιτσιρικας σε δεξια χωματινη στροφη με ενα μοτοποδηλατο Yamaha QT-50 λεγοτανε νομιζω,δεν πονεσα.

2)Η δευτερη πιο μεγαλος αλλα πιτσιρικας παλι με ενα Suzuki birdie 50cc απο "χαμενο" - ( :kaaaala: )μπροστινο.Το παπι περασε ξαπλα μια διασταυρωση και εγω ετρεχα απο πισω να το πιασω.Δεν πονεσα

3)Η τριτη ηταν μεγαλοπρεπεστατη θεαματικη και εκοβε την ανασα.Με RD-250 πηγαινα (συνοδηγος)στην Λαρισα για ανταλλακτικα να φτιαξουμε το ρημαδι και στην παλια εθνικη με καμια 80αρια χλμ κολλησε.Αλλου ο παπας αλλου τα ρασα του.Και οι δυο μαζι εσφενδονιστηκαμε στα χωραφια(ευτυχως ηταν οργωμενα).Και πεφταμε και πεφταμε και πεφταμε.Εχασα το μετρημα στις τουμπες.Αφου αναρωτιομουν.Μα ποτε θα σταματησω επιτελους.Ρουχα σκισμενα και λερωμενα απο τα χωματα και κατι ψιλογρατσουνιες.Το ρημαδι ξεκολλησε πηγαμε Λαρισα ψωνισαμε ο μαγαζατωρας εσκασε στα γελια και γυρισαμε με το αριστερο χερι κολλημενο στον συμπλεκτη.Ας πουμε οτι δεν πονεσε.

4)Η τεταρτη πριν μερικα χρονια με Honda CB 1000.Εφυγα καλοκαιρι απο καφε για να παω σπιτι, 1 χλμ αποσταση.Βαζω κρανος και με το που ξεκιναω νιωθω κατι στον σβερκο μου να περπατα.Κανω την μ@λ@κι@ και με το αριστερο χερι κανω να δω τι ειναι.Με το που πιανω στο χερι μου μια αραχνη(γιγας) ψαρωνω μπλοκαρω το μπροστινο και ξαπλωνω με 50 χ.α.ω.Σπασμενη δεξια κλειδα πρησμενο δεξι γονατο πολλα γδαρσιματα και το παρατσουκλι Spiderman.Αυτο οπως καταλαβατε πονεσε.

+ΜΙΑ

5) Προπερσι το καλοκαιρι (συνοδηγος) σε Kawasaki ZZR 1400 που οδηγουσε ο κολλητος+γιατρος μου.Σταματαμε σε φαναρι.Κατεβαζει αυτος το ποδι κατω και δεν βλεπει οτι το καπακι του υπονομου που πηγε να πατησει ηταν 10 ποντους πιο κατω απο το συνηθες.1.83 εγω 1,60 αυτος δεν θελει και πολυ η βαρυτητα να κανει την δουλεια της.ΓΚΡΑΟΥΟΥΟΥΟΥ παρτους κατω τους Μ@Λ@ΚΕΣ ετων 41 ο καθενας.Αυτο δεν πονεσε σωματικα αλλα ακομη θυμαμαι τα γελια που ριξανε οι πελατες απ΄το απεναντι τσιπουραδικο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα