Jump to content
Παναγιώτης Κ.

Παιδιά και μηχανές:

Recommended Posts

Εγω προβληματιζομαι πολυ αν και εχω ξεκινησει δειλα να κανω οριζμενα μαθηματακια στο παιδι μου αν και δεν το βλεπω τοσο ζεστο για μηχανη...βεβαια τα πραγματα εχουν αγριεψει αρκετα με το θεμα των ελληνων οδηγων και γενικα απο την οδηγικη παιδια που θα επρεπε να υπαρχη απο το σχολειο σαν μαθημα..

βεβαια απαντουν στο θεμα και οσοι δεν εχουν παιδια ενοοιτε.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ σκοπεύω τα παιδιά μου να τα μυήσω από νωρίς στον κόσμο των δύο τροχών, αρχικά με minibikes και μετά βλέπουμε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν θα ειχα κανενα προβλημα να με ακολουθουσε το παιδι στις χωματινες πιστες με το mini bike του :P αλλα στο δρομο μεχρι τα 18 τουλαχιστον οχι ^^

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

έμενα ο ξάδελφος μου είναι 16,5 χρονών και έχει παπάκι Crypton R ( 125cc ). κάθετε αυτός πίσω ( συνοδηγός ) και οδηγάει το αδελφάκι του ( 7-8 χρονών ) το μηχανάκι !!! ο ξάδελφος μου δεν ακουμπάει το τιμόνι μόνο όταν βγει από τον δρόμο λίγο λίγο... το αδελφάκι του αλλάζει τις ταχύτητες πατάει φρένο όλα !!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδια δεν εχω αλλα εχει ενας κολητος μου 2 αγορια , ο μεγαλος του ειναι 3μιση και απο περσι εχει μαθει τι μηχανη εχω εγω και οι αλλοι 2 της παρες 'Σουζουκιιι μηχανη!' λεει τη δικια μου!

Σε μια συζητιση που ειχα πριν χρονια με ενα φιλο μοτοσυκλετιστη που ειχε ενα γιο κι αυτος του ελεγα 'αντε εσυ που εισαι και στα κολπα(δουλευε σε Kawaζομαγαζο) παρ'του ενα μικρο να μαθει!' και μου απαντησε πολυ σωστα πρωτα ποδηλατο !

Πρωτα να μαθει στην αισθηση των δυο τροχων και απο'κει και περα θα το δει μονο του αν το'χει με το αθλημα .

Ετσι λοιπον φετος ο "Αη Βασιλης"¨πηγε στον μικρο του κολητου ενα ποδηλατακι! Με βοηθητικες αλλα καποια στιγμη θα βγουν!

Επισης πιστευω οτι καλο ειναι ενα παιδι να απο μικρο να παιξει σε μια πιστα με μηχανη ωστε να το "απομυθοποιησει" λιγο το σπορ και να μη "ψαρωνει" αργοτερα στο γυμνασιο-λυκειο απο διαφορους ανεγκεφαλους καγκουρες .

Αν ειχα εγω δικο μου παιδι θα το εβαζα πρωτα στο ποδηλατο , μετα αν ψηνοταν οντως ενα μικρο χωματινο να μαθει και να παιξει και αν οντως του αρεσει με το καλο και το κρανος του να βγει στο δρομο !

Βεβαια οποιος ειναι εξω απ'το χορο λεει οτι θελει..!

Τροποποιήθηκε από τον Smias

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ηδη ο γυιος μου είναι 18,5 και εχει περάσει τα σήματα για 250cc KAI auto. Tωρα εχω crypton χ. Ασφαλώς θέλω να το οδηγήσει με ασφάλεια όπως πρέπει παρά να καβαλάει τα ξένα παπάκια

και να κινδυνεύει κρυφά. ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛ :thumbsup: ΕΣ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οταν με το καλο αποκτησω και εγω κανα κουτσουβελο οτι θα το μαθω να καβαλαει σιγουρα! Και κατα προτημησει στο χωμα για την Ασφαλτο θα δηξει απο το μυαλο που θα κουβαλαει! (π.χ. αν ειναι σαν κ'μενα στα 18 και μετα σε ελληνικο δρομο!)

Βλεπουμε σε καμια 10αρια χρονια πιστευω θα εχουν αλαξει λιγο τα πραγματα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι, γιατί δε θα ήθελα να είναι συνεπιβάτης σε μοτοσυκλέτες άλλων. yes.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι, γιατί δε θα ήθελα να είναι συνεπιβάτης σε μοτοσυκλέτες άλλων. yes.gif

καλα σε αυτο το θεμα προτημω να οδηγαει μονος...

και οχι μονο εγω και αλλοι ποσοι εδω μεσα θα το προτιμησαν...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι, αλλά πρώτα της μαθαίνω να συμπεριφέρεται ΣΩΣΤΑ σαν συν-αναβάτης.

Τις δείχνω τέτοιες καταστάσεις (καυτηριάζοντάς τες), και από το καλοκαίρι που μπήκε στα δέκα και τα ποδια της φτάνουνε να πατάει ΚΑΛΑ στα πατάκια του Dero, της πήρα πλήρη εξοπλισμό (κράνος-τζάκετ-παντελόνι-μποτάκια-γάντια και αδιάβροχα), και αρχίσαμε τις βόλτες, πρώτα μικρές και αργότερα μεγαλύτερες.

Σε λίγα χρόνια (αν το θελήσει) θα μάθει και να οδηγάει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ σκοπεύω τα παιδιά μου να τα μυήσω από νωρίς στον κόσμο των δύο τροχών, αρχικά με minibikes και μετά βλέπουμε

Και εγω το ιδιο,αλλα θα προτιμουσα να μην βγει στους Ελληνικους δρομους και να κανει μονο εντουροβολτες...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το παιδί σας είναι βέβαιο ότι κάποια στιγμή θα βρεθεί σε δίκυκλο. Εστω κι αν εσείς του το έχετε "απαγορεύσει".

Το ερώτημα είναι άλλο: Ποιός προτιμάτε να οδηγεί το δίκυκλο: Το παιδί σας ή κάποιος άλλος;

Για σκεφτείτε. Και μετά διδάξτε στο παιδί σας πώς να οδηγεί σωστά, με ασφάλεια και προνοητικότητα.

Να το πω κι αλλιώς: Σχολάει το παιδί σας από το Λύκειο. Τί προτιμάτε:

α) Να επιστρέψει στο σπίτι με το δικό του παπί, φορώντας το καλό κράνος (με προδιαγραφές ECE 22.05), που του έχετε πάρει εσείς, και οδηγώντας σύμφωνα με αυτά που με υπομονή, αγάπη και όρεξη του έχετε επισημάνει;

ή

β) Να επιστρέψει στο σπίτι ως συνεπιβάτης (άρα χωρίς κράνος) στη σέλα του οποιουδήποτε πιτσιρικά, που μπορεί να έχει το μυαλό μέσα στην ... κομμένη εξάτμιση;

Και μη μου πείτε ότι "του έχω πει να παίρνει το λεωφορείο". Γιατί πολύ απλά, δε θα το πάρει.

Τροποποιήθηκε από τον Αιγαιοπλόος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εννοείτε.! Καλύτερα να του μάθω εγώ να οδηγάει απ μικρός όταν πια θα έχω μεγαλώσει και να με ακολουθάει όπως κάνω εγώ τώρα με το πατέρα μου..! Αυτά είναι οικογενιακές αξίες.! +ό,τι δεν θέλω να ανεβαίνει σ'άλλους κρυφά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εξαρτάτε τι μηχανάκι θα είχε το παιδί μου. Άν είχε πάρει παπάκι θα τον άφηνα να οδηγήσει, άν είχε πάρει κανένα πιο νέο SS απο το δικό μου όλο εγώ θα το οδηγούσα :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω σαν παιδι εδωσα απειρες μαχες με τους γονεις μου για να μου παρουν μοτο. Οταν ειδαν πως δεν γινεται αλλιως διοτι μενουμε μακρια απο την πολη, μου πηραν ενα παπακι και ενα κρανος. Το δευτερο μαλλον δεν θα το φοραγα καθολου αφου δεν ειχα καποιον να μου δειξει το σωστο, εαν δεν ειχα ανακαλυψει το myBike. Διαβαζοντας αυτα που εγραφαν εδω οι πιο εμπειροι απο εμενα εβαλα μυαλο και βρηκα τον σωστο δρομο. Το να δινεις σε ενα παιδι το σωστο παραδειγμα ειναι το πιο βασικο απο ολα.

Οταν αποκτησω παιδια (νωρις ειναι ακομα!!) θα θελω να τους προσφερω αυτο που δεν μου προσφερθηκε εμενα, δηλαδη σωστη παιδια απο νωρις νωρις και ευκαιριες. (Βολτες, Endurαδες, επισκεψεις σε πιστα κτλ)

:yes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

:_thumbsup:

Επισης πιστευω οτι καλο ειναι ενα παιδι να απο μικρο να παιξει σε μια πιστα με μηχανη ωστε να το "απομυθοποιησει" λιγο το σπορ και να μη"ψαρωνει" αργοτερα στο γυμνασιο-λυκειο απο διαφορους ανεγκεφαλους καγκουρες .

:_thumbsup:

και εγω τωρα που παω λυκειο βλεπω κατι μ...εσ που εχουν ενα κωλοφτιαγμενο παπι και πουλανε μουρη...εγω παλι με τα ποδια παω στο σχολειο(σιγα να το αφησω απο εξω) και δεν καυχιεμαι για την μηχανη μου...αν θελουν να πουλησουν μαγκια να το κανουν μεσα σε καμια πιστα οχι στον δρομο χωρις κρανος διακινδυνευοντας την δικια τους ζωη αλλα και ασχετων..σορρυ για το :offtopic:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η απαντηση ειναι κατηγορηματικα ΝΑΙ

Προτιμω να εχω μαθει εγω τα παιδια να οδηγουν τηρωντας τους κανονες ασφαλειας και να εχουν χορτασει το μηχανακι απο μικρα ετσι ωστε να μην εχουν τιποτα να ζηλεψουν απο τον καθε ξεκρανωτο καγκουρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ  με τον Αιγαιοπλοο. Υπηρξα τετοιο παιδι και ηταν ο λογος που αποφασησα να κανω το ονειρο που πραγματικοτητα και ΔΕΝ το αλλαζω με τιποτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι σιγα και μην άκουγα τους γονεις μου... Το πήρα το παπί και ας τραγουδάγανε όσο θελανε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απαντάω με ερώτηση: Θα με ρωτήσει το παιδί μου πριν οδηγήσει μηχανή; Αν δηλαδή του το απαγορεύσω, δεν μπορεί να το κάνει κρυφά; Εύκολα. Δεν είναι χαζό να υποχρεώνω ουσιαστικά το παιδί να κρύβεται, ενώ εγώ θα κοιμάμαι τον ύπνο του δικαίου; Από την άλλη, αν δώσω τη συγκατάθεσή μου, τα πλεονεκτήματα είναι ΟΛΑ αυτά που αναφέρονται παραπάνω. Απλώς απλώνω απλά...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ποιος ξέρει τι μυαλό που θα κουβαλάω σε 10+ χρόνια που θα κάνω κουτσούβελα..

Αν μου ζητήσει να του πάρω μηχανή θα του κάνω την χάρη και θα του την πάρω,αλλά θα του πω αυτό που μου είπε και πατέρας μου σε μένα....'θα σου πάρω μια cross ή εντούρο για να βγάλεις τις κ@υλες του στο χώμα και όχι στην άσφαλτο,αν σε δω να κάνεις μακακίες στον δρόμο σου έκοψα τα @@ και θα σου κλειδώσω και την μηχανή'....και όντως δεν έκανα πολλές π@παριές στον δρόμο σε σχέση με αυτά που έκαναν οι φίλοι μου!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βασικά αν μου ζητήσει μηχανάκι/μηχανή θα του αγοράσω, φτάνει να είναι σε ηλικία για δίπλωμα κ.λ.π. Και θα του αγοράσω γιατί μου αγόρασε και εμένα ο πατέρας μου. Απλά θα του αγοράσω και σωστό εξοπλισμό, ενώ δεν θα λείψουν και τα μαθήματα σωστής οδηγικής συμπεριφοράς.

Ξέρω πως αν δεν είχα το δικό μου και ανέβαινα στου Κώστα το μηχανάκι, τότε που πηγαίναμε "εκείνη" την βόλτα, θα σκοτωνόμουνα και εγώ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδια, οτι πιο καλύτερο να βλέπεις νέους ( παπάκιδες - deliverades ) να οδηγούν με ασφάλεια και με κράνος. Αν μου τα μάθαιναν και εμένα στην ηλικία τους δεν θα ειχα φιληθεί με τον θάνατο. Για καλή μου τύχη γλύτωσα. ( 21/9/1982 MOTO RD-350 ) :P :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βασικά αν μου ζητήσει μηχανάκι/μηχανή θα του αγοράσω, φτάνει να είναι σε ηλικία για δίπλωμα κ.λ.π. Και θα του αγοράσω γιατί μου αγόρασε και εμένα ο πατέρας μου. Απλά θα του αγοράσω και σωστό εξοπλισμό, ενώ δεν θα λείψουν και τα μαθήματα σωστής οδηγικής συμπεριφοράς.

Εκπαίδευση φιλε μου από πολύ μικρό είναι η λέξη κλειδί.

Όταν οι άλλοι πιτσιρικάδες θα είναι σε ηλικία που κάνουν καγκουιές το εκπαιδευμένο πιτσιρίκι έχει απομυθοποιήσει το μηχανάκι και δεν το βλέπει σαν παιχνίδι μα σαν εργαλείο.

Ο μπαμπάς ως εκπαιδευτής μπορεί να δώσει μαθήματα ζωής στο πιτσιρίκι του...χωρίς υπερβολή αυτό το τελευταίο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα