Jump to content

Recommended Posts

Είμαι τόσο τυχερός που δίπλα ακριβώς από το σπίτι είναι ηλεκτρολογείο αυτοκινήτων!

Οπότε με βλέπει και ξέρει! Φέρνει ένα δεκαράκι κλειδί και μια μπαταρία με καλώδια, καλημέρα Σίμο, καλημέρα Ορέστη και σε 5' είμαι έτοιμος.

Στην αρχή του λέω τί χρωστάω? Ότι θές, μου λέει έτσι για σεφτέ πρωί πρωί. Και κάτι του δίνω. Από φέτος γίναμε γνωστοί και δε μου παίρνει τίποτα.

Κοινωνικό μηχανάκι!

Μόνο το πρωί τη πατάω με το κρύο που έχει φάει το βραδινό, τα παίζει η μπαταρία!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

1ον μην αλλαξεις ποτε σπιτι

2ον μην κοιμηθεις ποτε σε ξενο σπιτι

κ 3ον στις επομενες εκλογες (λογω κοινωνικοτητας) βαλε υποψηφιοτητα ΚΤΜδημαρχου :uglystupid2: κ

:2funny: :2funny: :2funny: ΑΣΤΕΙΕΥΟΜΑΙ :clapping2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δυστυχώς, κάποια στιγμή θ'αλλάξω σίγουρα σπίτι.

Ποτέ δε κοιμάμαι σε άλλο σπίτι αν θέλω να ζήσω!

Η γυναίκα βαράει!

Εκλογές δε πάω για να μη φάω και ξύλο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στο θεμα μας τωρα....

.... εγω απο τοτε που αλλαξα σπιτι κ βαζω την μηχανη σε "θερμαινομενο" μερος εχω ξεχασει τα προβληματα του κρυου... βλεπε μπαταρια κ λαστιχα.

Μεγαλο πραγμα το κλειστο παρκιν :thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πάλι έμεινα σήμερα!!!

Θα πάω να αγοράσω μπαταρία επειγόντως!

Κάθε βδομάδα φόρτιση δε πάει.

Ρε παιδιά μήπως παίζει να μη φορτίζει σωστά?

Μήπως ο φορτιστής στον ανορθωτή έχει πρόβλημα και μισοφορτίζει?

Αντί να ανορθώνει το εναλλασσόμενο ευθεία το κάνει σα μαίανδρους (σα πολεμίστρες κάστρου), δηλαδή σαν "Π" & "U" συνεχόμενα!

Πως τσεκάρω το φορτιστή? Αμπερόμετρο ανάμεσα σε ανορθωτή και μπαταρία και όταν φορτίζει να δώ τι βγάζει? Πόσα Amperes πρέπει όμως να βγάζει?

Ορέστη...πες αλεύρι! :P

Λοιπόν... αυτό που ακούγεται να λέγεται ότι είναι το πιο σωστό στην φόρτιση είναι:

1) Τα κανονικά βολτ φόρτισης σε μία μπαταρία με υγρά, πρέπει να είναι από 13,4 έως 13,8 ενώ στις μπαταρίες με gel να είναι συνεχόμενα από 14,1V έως 14,4V. Σε καμιά περίπτωση τα βολτ δεν πρέπει αν ξεπερνούν αυτές τις τιμές. (είτε αυτό συμβεί από την γεννήτρια της μοτό είτε από τον εξωτερικό φορτιστή)

Μετά την κανονική διαδικασία φόρτισης, τα βολτ πρέπει να πέσουν στα 13,8 (βολτ συντήρησης)

(Σημ: Ένας αυτόματος φορτιστής το κάνει από μόνος του αυτό)

Η φόρτιση της μπαταρίας gel με την γεννήτρια της μοτοσυκλέτας πρέπει να γίνεται με τα ίδια βολτ. Δηλαδή από 14,1V έως 14,4V.

2) Τα κανονικά αμπέρ φόρτισης ισούνται με το 1/10 της ονομαστικής χωρητικότητας σε Ah της μπαταρίας. Δηλαδή μια 14Ah μπαταρία πρέπει να φορτίζεται με 1,4Α. Στην αρχή της φόρτισης, μπορεί να φτάσουμε μαξ μέχρι τα 3/10 της ονομαστικής χωρητικότητας σε Ah, δηλαδή σε 14Ah μπαταρία, μπορεί να φτάσει μέχρι τα 3,8Α. Σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να υπερβούμε αυτά τα αμπέρ , διότι θα καταστρέψουμε μερικώς ή ολικώς την μπαταρία (θα στρεβλωθούν οι πλάκες μολύβδου από την υπερθέρμανση)

Είναι κάποιοι φορτιστές που δίνουν πολλά αμπέρ στην αρχή και την "σκάνε" την μπαταρία.

Αλλά το ξαναλέω... η σωστή φόρτιση γίνεται με τα προτεινόμενα αμπέρ (το 1/10 όπως είπα) και για την 14Ah είναι τα 1,4 (και για τουλάχιστον 12 ώρες φόρτισης)

Γι' αυτο όταν αγοράζουμε εξωτερικό φορτιστή/συντηρητή, πρέπει να τον επιλέξουμε σωστά ώστε να βγάζει τα αμπέρ που ζητάμε! Δεν κάνει οποιοσδήποτε φορτιστής για οποιαδήποτε μπαταρία.

3) Για να δούμε τώρα αν η μπαταρία φόρτισε, αν είναι ανοιχτού τύπου μπορούμε να μετρήσουμε τον ηλεκτρολύτη της με ένα πυκνόμετρο. Όταν έχουμε πυκνότητα στα 1,265 η μπαταρία είναι στο 100%. Όταν έχουμε 1,190 η μπαταρία είναι στο 75%. Κι όταν έχουμε 1,120 η μπαταρία είναι άδεια.

Σε μπαταρίες κλειστού τύπου με υγρά (Maintenance free) ή με gel που δεν μπορούμε να μετρήσουμε πυκνότητα, μετράμε με πολύμετρο τα άκρα της μπαταρίας.

12,6V σημαίνει 100% φορτισμένη μπαταρία, 12,2V σημαίνει στο 50%, και 11,8V σημαίνει άδεια (εντελώς αφόρτιστη)

Οι μπαταρίες που θα πέσουν κάτω από το 80% της φόρτισής τους καταστρέφονται. Ακόμα κι αν συμβεί μία φορά, επέρχεται βλάβη. Αν συμβεί περισσότερες φορές η μπαταρία αχρηστεύεται ακόμα κι αν είναι καινούρια.

Μια 12βολτη μπαταρία δηλαδή, δεν πρέπει να πέσει σε καμιά περίπτωση κάτω από τα 10V.

Όχι το φορτιστή που πήρα, το φορτιστή της μηχανής μεσα στον ανορθωτή!

Mέσα στον ανορθωτή δεν υπάρχει φορτιστής :P

O ανορθωτής έχουμε πει σε σχετικό ΤΟΠΙΚ τι κάνει και πως λειτουργεί.

Δουλειά του είναι να μετατρέπει τα εναλλασσόμενο ρεύμα σε συνεχές και να το κρατάει σταθερό μεταξύ των επιθυμητών ορίων τάσεως αλλά σε καμία περίπτωση να μην ξεπερνάει η τάση τα 14,5V.

Οι συνηθέστερη βλάβη που παθαίνει ένας ανορθωτής είναι να καταστραφούν κάποιοι δίοδιοι που έχει οπότε να σταματήσει η φόρτιση της μπαταρίας.

Επίσης μπορεί να συμβεί βλάβη στο σύστημα ρύθμισης της τάσης και να ανέβει αυτή πολύ και να κάψει λάμπες κι άλλες ηλεκτρονικές συσκευές.

Δες τι απ όλα αυτά ισχύουν και πες μας.

Καλή και εύκολη λύση είναι να μετρήσεις με αμπεροτσιμπήδα τα αμπέρ. (αν έχεις ή αν έχει κάποιος γνωστός σου μπορείς να την χρησιμοποιήσεις. Μόνο προσοχή πως μετράμε. Μετράμε μόνο το ένα καλώδιο (το + ) αν πιάσεις μέσα στην τσιμπήδα και το ( - ) θα πάρεις μέτρηση 0 αμπέρ. )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το μεγάλο πρόβλημα με της μπαταρίες των μοτό είναι οτι είναι οριακές όσον αφορά την χωρητικότητα (Ah) λόγου του περιορισμένου χώρου πράγμα που επιδεινώνεται οταν πέφτει η θερμοκρασία

έτσι καλό κολπάκι είναι η κάλυψη της μπαταρίας με μονωτικό υλικό γύρω-γύρω αλλά και απο κάτω αν αυτό είναι εφικτό

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το μεγάλο πρόβλημα με της μπαταρίες των μοτό είναι οτι είναι οριακές όσον αφορά την χωρητικότητα (Ah) λόγου του περιορισμένου χώρου πράγμα που επιδεινώνεται οταν πέφτει η θερμοκρασία

έτσι καλό κολπάκι είναι η κάλυψη της μπαταρίας με μονωτικό υλικό γύρω-γύρω αλλά και απο κάτω αν αυτό είναι εφικτό

Για πολλούς λόγους επιδεινώνεται η κατάσταση με τα κρύα. Και η μπαταρία χάνει την δυναμή της, αλλά και ο κινητήρας χρειάζεται αυξημένη δύναμη από την μπαταρία ώστε να γυρίσει για να πάρει μπροστά.Τα παγωμένα μέταλλα, και κυρίως τα λάδια, κάνουν τον κινητήρα να γυρίζει με μεγαλύτερη δυσκολία απ' όταν ο καιρός είναι ζεστός.

Βασικά αυτό που ενδιαφέρει περισσότερο την μοτοσυκλέτα, δεν είναι τα Ah που έχει, αλλά τα αμπέρ που μπορεί να δώσει κατά την εκκίνηση. Εκεί πρέπει να είναι δυνατή η μπαταρία ώστε να ανταπεξέλθει στις κρύες εκκινήσεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πάλι μ'άφησε η μπαταρία σήμερα το πρωί!

Κινώ τη μηχανή καθημερινά για 25χλμ!

Τη φορτίζω κάθε δύο μήνες!

Έχω διακόπτη φώτων!

Πήγα να τη βάλω μπροστά με καλώδια, αλλά τίποτα!

Έχει βραχυκυκλώσει?

Έκαψα καμιά ασφάλεια?

Τα φώτα και η τρόμπα καυσίμου λειτουργούν με το που γυρνάω το κλειδί.

Κάθε χρόνο τα ίδια!

ΒΑΡΕΘΗΚΑ πια!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πήγα να τη βάλω μπροστά με καλώδια, αλλά τίποτα!

Τα φώτα και η τρόμπα καυσίμου λειτουργούν με το που γυρνάω το κλειδί.

μαλλον δεν ειναι μπαταρια...

τωρα τι ειναι... τσεκαρε τις ασφαλειες σου

δοκιμασες να τη βαλεις μπροστα σπρώχνοντας? αν παρει ισως κατι παιζει με τη μιζα....

Τροποποιήθηκε από τον Al_Bandy

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είπα να μη τη βάλω μπροστά σπρώχνοντας, δε ξέρω κατά πόσο αυτό είναι σωστό ή όχι.

Τσέκαρα τις ασφάλειες, αλλά δε βρήκα κάτι!

Τροποποιήθηκε από τον okourkoulos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εαν η μπαταρια σου δεν ειναι πολυ παλια,επρεπε να παρει με τα καλωδια που εβαλες.

Κατα 99% δεν ειναι το προβλημα εκει...Ασε που με 25 χιλ. την ημερα οι μπαταριες δεν ξεφορτιζουν για κανεναν λογο...

Δοκιμασε για μια φορα να την βαλεις μπροστα σπρωχνοντας,και εαν παρει αρχισε να ψαχνεις για τυχον διαρροες και παει λεγοντας....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ορέστη έχεις συναγερμό πάνω; Ναι.

Τώρα που το θυμήθηκα, όταν άνοιξα το ντουλαπάκι για να δω τις ασφάλειες, είδα την επαφή του συναγερμού εκεί να έχει ξεκολήσει!

Έχει σημασία? Μπορεί όπως άνοιγα το ντουλαπάκι να ξεκόλησε!

Αν είχε ξεκολήσει από πριν θα δημιουργούσε πρόβλημα?

Πάντως ξεκλείδωσε ο συναγερμός κανονικά και έχει ρεύμα η μηχανή. Προσπαθούσε να εκκινήσει, αλλά μετά τη δεύτερη προσπάθεια, ούτε που γύρναγε η μίζα.

Μπα, ε!

Τροποποιήθηκε από τον okourkoulos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κάτι κομμένα καλώδια, λίγο καμιά διαρροή να παίζει...

Ακόμα και διαρροή να μην έχεις, αν έχεις οπλισμένο τον συναγερμό και ακίνητη τη μηχανή, δεν θέλει πολλές μέρες να σου στεγνώσει την μπαταρία

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φόρτισε την πάλι. Δες αν πάρει τότε. Αν ναι, τότε κάτι σου τρώει την μπαταρία. Αν όχι, με γειά την μπαταρία.

Υ.Γ.: Δε νομίζω ότι 25χλμ καθημερινώς φορτίζουν αρκετά την μπαταρία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δε νομίζω ότι 25χλμ καθημερινώς φορτίζουν αρκετά την μπαταρία.

Eιναι υπεραρκετα..

Σκεψου οτι εγω κανω καθημερινα πηγαινε-ελα δουλεια 11 χιλ. και παλι ειμαι κομπλε...

Βεβαια κανα σ/κ που και που του κανω και καμμια εφτακοσαρα.... :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Eιναι υπεραρκετα..

Σκεψου οτι εγω κανω καθημερινα πηγαινε-ελα δουλεια 11 χιλ. και παλι ειμαι κομπλε...

Βεβαια κανα σ/κ που και που του κανω και καμμια εφτακοσαρα.... :tooth:

Κι εγώ της εκανα 12χλμ κάθε μέρα και μετά από ένα 10ήμερο ακινησίας (εντάξει... ήταν πολύ) η μπαταρία αποδήμησε εις Κύριον. Για να πάρει μπρος μετά ήθελε φόρτιση η μπαταρία και πάλι εκκινούσε τη μηχανή 2-3 φορές πριν πεθάνει πάλι. Αλλά πάλι δεν ήταν μπαταρία τζελ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

11.5χλμ στη δουλειά και άλλα τόσα να γυρίσω σπίτι καθημερινά δεν είναι αρκετά?

Μιζιά και 15χλμ νομίζω πάει?

Παίζει να μην έβαλα σωστά και τα καλώδια?

Όταν έβαλα το ένα στο πόλο, μήπως έπιασα και λίγο σασί?

Θα πάω να πάρω μια δανεική μπαταρία για τώρα μέχρι να φορτίσω τη δικιά μου και να πάω από Δευτέρα να μετρήσω τον ανορθωτή.

Μπορεί να κόλησε και να δίνει συνέχεια 14+Volt και να μου βραχυκύκλωσε τη μπαταρία.

Θυμάστε τη διαφήμιση της AnyTime?

ΈΧΩ ΣΚΆΣΕΙ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ειναι μονο τα χιλιομετρα παιδια,ετσι νομιζω τουλαχιστον.Η γεννητρια για να φορτισει την μπαταρια επαρκως,και ειδικα αν εχει καιρο να δουλεψει, θελει λειτουργεια κινητηρα σε συγκεκριμενες στροφες.

Για παραδειγμα εγω που εχω 14Α χωρητικοτητα,τι να κλασει μια βολτα 10-15 χιλιομετρα,με γεννητρια που αποδιδει 0,46kw/5000 σ.α.λ.... :think:

Ειδικα αν ειναι καμια βδομαδα παρκαρισμενη,και εχω και το συναγερμο πανω,χτυπαω τουλαχιστον ενα μισαωρο με καλες στροφες,για να νιωσει.... :yes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μίλησα με ΚΤΜ εδώ και με παραπέμψαν στα κεντρικά στην Αυστρία.

Θα γράψω ένα ωραιότατο e-mail με όλα τα κακά ψυχρά κι ανάποδα που συμβαίνουν και γνωρίζω.

Τώρα, αν θα λάβω απάντηση και τι απάντηση θα πάρω είναι άλλο θέμα.

Όπως και αν και τι δίκιο θα βρώ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα σε καλέσουν από την ΚΤΜ Hellas...

Στοίχημα ότι θα σου προτείνουν να πας στον "μηχανικό" σου...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πηγαινε σε καποιο καταστημα με μπαταριες π.χ.

http://www.kiriazisbatteries.gr/

http://www.automotobatteries.gr/

να σου κανουν ενα διαγνωστικο ελεγχο λειτουργιας μπαταριας, μπουζιου, ανορθωτη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και μενα μου κρατησε 4,5 χρονια η μπαταρια [gs gel] και ηταν φασεις που η μηχανη εχει μεινει ακινητη για ενα μηνα..για ενα τριμηνο. σου την τρωει γρηγορα...περα απο τη μαρκα παντως προσεξε και το εργοστασιο/χωρα παραγωγης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα