Jump to content

Recommended Posts

ακομα παιδευεσαι ρε μπαρκουλη με τις μπαταριες;biggrin.gif

motoraid θα εμπιστευομουν εγω. αλλα με το κατεμι σου δεν ξερω!!!!

πολυ Κοπαναει Τις Μπαταριες σου

lipssealed.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Αν θες μπαταρία καλή εγώ προτείνω την ODYSSEY είναι λίγο ακριβή σε σχέση με τις άλλες αλλά και η διαφορά στην απόδοση της είναι αισθητή. Υποθέτω ότι το ΚΤΜ στα 1000cc θα πρέπει να φοράει μπαταρία από 14 έως 18Ah. Η τιμή για τις ODYSSEY σε αυτές τις χωρητικότητες είναι 120 έως 140 ευρώ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν θες μπαταρία καλή εγώ προτείνω την ODYSSEY..

ΑΝ! χωραει βεβαια, στο χωρο της "μαμα" μπαταριας! (Γιατι ειναι λιγο πιο ογκωδεις οι ODYSSEY..)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε Κούρκουλε, είχα αυτό το πρόβλημα για πολλά χρόνια, όταν ήμουν φοιτητής, έχω πετάξει σχεδόν 4 μπαταρίες, 3 μολύβδου και 1 τζέλ (πανάκριβη θυμάμαι). Τελικά η μόνη σωτηρία ήταν ένας ηλεκτρονικός φορτιστής-συντηρητής από το Lidl (Tectronic νομίζω), με μόνο 19 ευρώ και το θέμα λύθηκε τότε.....

Μη πετάς τα λεφτά σου με τις κωλομπαταρίες όπως έκανα εγώ, πάρε ένα τέτοιο μηχανηματάκι και θα βρείς την υγειά σου!

Επίσης, να ξέρετε πως αυτές οι μπαταρίες κλειστού τύπου, είναι μεν καλύτερες σε απόδοση από τις άλλες αλλά υποφέρουν από το λεγόμενο "Memory Effect", που σημαίνει ότι έστω μια φορά αν πέσει η τάση κάτω από κάποιο επίπεδο ,νομίζω τα 11,5 βόλτ αν δεν κάνω λάθος, δεν θυμάμαι κιόλας καλά τώρα, μετά δεν ξαναεπανέρχονται παρά μόνο με ειδικά μηχανήματα που κοστίζουν ένα σκασμό λεφτά και ούτως η άλλως οι μέρες τους μετά είναι πλέον μετρημένες.

Αυτά τα λίγα, φιλικά γιατί εγώ τα πέρασα στο πετσί μου που λένε....

Ανέβασα αυτό το post για τις ιδιότητες των μπαταριών.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτές τις μέρες με τα κρύα αλλά και πιο πριν έμεινα ΠΑΛΙ από μπαταρία!

Ρε παιδιά, πήγα και μέτρησα με το βολτόμετρο τη μπαταρία για να δώ τι βγάζει, με νεκρά πάντα.

Στο ρελαντί 14 και κάτι βολτ. Στις 2500 στροφές 13 και κάτι!!!

Απ'όσο θυμάμαι το αντίθετο δεν έπρεπε να γίνεται? Στο ρελαντί 12, 13 κάτι και στο γκάζι να φορτίζει στα 14 κάτι.

Πήρα τηλέφωνο στο συνεργείο και μου λένε ότι στο ρελαντί βγάζει τη φόρτιση και στο γκάζι λιγότερη!!!!

Εσείς τί ξέρετε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παίζει να είναι ανορθωτής?

Τις προάλλες όταν μου έσβησε και ξανάβαλα μπροστά μου ψιλόσβησαν τα φώτα στιγμιαία. Λογικό μεν, αλλά και σύμπτωμα δε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στο ρελαντί 14 και κάτι βολτ. Στις 2500 στροφές 13 και κάτι!!!

εμενα αυτο μου βρωμαει ανορθωτη... νομιζω δεν θα επρεπε να συμβαινει.

...προσφατα κ ο stratos 28 ειχε κατι τετοια κ τελικα αλλαξε κ ανορθωτη κ μπαταρια :thumbsdown:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καταλαβα μια ο συμπλεκτης μια η μπαταρια παει το δωρο χριστουγεννων... θα σου πω οτι λεω κ στον στρατο.....

..... να σου κανω δωρο μια μπαλαντεζα καρουλι να ησυχασεις??? :sopase::2funny: :2funny: :2funny:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παρτε φορτιστη (να κοβει το ρευμα οταν φορτισει η μπαταρια, οι περισσοτεροι το κανουν) και φορτιζετε τακτικα.

Δε βγαζουμε το συναγερμο εφοσον τον χρειαζομαστε, και σε καμια περιπτωση δεν αποσυνδεουμε τη μπαταρια απο τη μηχανη για μερες (το μικρο ρευμα που κυκλοφορει συμβαλλει στη συντηρηση της μπαταριας). Απο την αλλη δεν αφηνουμε οποιαδηποτε μπαταρια να πεσει πολυ, μειωνεται η διαρκεια ζωης της.

Τη μπαταρια "της μανας" της μηχανης τη σεβομαστε και τη φορτιζουμε μεχρι να ψοφησει, την αλλαζουμε μονο οταν δεν παιρνει πλεον φορτιση (δεν παιρνει ουτε με καλωδια) καθως ειναι η μονη που ειναι σιγουρα made in japan.

Αυτα απο γνωστο που ασχολειται με παντος ειδους μπαταριες 30 χρονια στο στρατο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φορτιστή έχω και χρησιμοποιώ, αλλά μετά από μια βδομάδα (Σάβατο με τα κρύα) μετά από φόρτιση, με άφησε...

Καλά στο στρατό, το σκατό τους παξιμάδι κάνουν, ούτως ή άλλως...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ελα, μετα το Αλεξανδρο μαλλον ηρθε ο καιρος να αλλαξεις και εσυ μηχανακι... whistling.giftease.gif

πως μπορεις να τσεκαρεις τον ανορθωτη αν λειτουργει σωστα; μονο με την μετρηση της μπαταριας;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η μπαταρία όταν αρχίζει και ζητάει να την φορτίζεις γιατί έχει αρχίζει να "πέφτει" και να δυσκολεύεται να γυρνάει η μίζα, είναι για ΠΕΤΑΜΑ.

Ασχολιόμουνα εδώ και δεκαετίες πριν με φορτιστή ώστε να την φορτίζω, να ασχολούμαι, να χαλάω ώρες να την φορτίζω την μπαταρία, μέρες που δεν την χρησιμοποιούσα... και έχω από τότε έναν καλό φορτιστή που χρησιμοποιείται και για εκκίνηση για 6, 12, και 24V.

Τελικά κατέληξα ότι δεν αξίζει να ασχολείσαι...

Και καταλήγω: την κάβα την έχω από τον Ιούλιο του 2006, και μόλις πριν 10 μέρες η μίζα δυσκολεύεται να βάλει τον κινητήρα σε λειτουργία, με συνέπεια πριν 5 μέρες να μην παίρνει και να χρειαστεί να την σπρώξω, και παρατήρησα επίσης ότι αυτό άρχισε όταν το βολτόμετρο έδειξε 11,5V ενώ παλιότερα έδειχνε πιο πάνω, και από μαμά στα 12 αν θυμάμαι καλά. Αυτά με το γύρισμα του κλειδιού πριν πάρει μπροστά. Το αναφέρω αυτό γιατί ειπώθηκε ότι κάτω από 11,5 υπάρχει πρόβλημα, και όντως ισχύει.

Μετά από 4,5 ακριβώς λοιπόν χρόνια, είναι νομίζω ανούσιο να ασχοληθώ με μια γριά μπαταρία, που και να την φορτίσω, ΠΟΣΟ θα αντέξει;

Και όλα αυτά με μια μπαταρία σε μια μοτό που δεν κινιότανε καθημερινά καθώς ήταν μόνο μοτό βόλτας και ταξιδιού, με μια μοτό που τους χειμώνες μπορεί να την άφηνα και πάνω από 2 βδομάδες μερικές φορές σε ακινησία, και πάντα μετά έπαιρνε με μια μιζιά αμέσως...

Θα βάλω λοιπόν την μπαταρία καινούργια της μαμάς του, και ας έχει 20€ διαφορά πιο ακριβή από την γιάσα χωρίς υγρά πάντα, και μετά από 4,5 χρόνια μπορεί και να πάρω τον καινούργιο ζούζουρα, αν βγει!

Τροποποιήθηκε από τον ZZR1400

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν στις 2.500 στροφές (με φώτα) δείχνει κάτω από 13,5Volt, κάτι τρέχει.

Είτε ανορθωτής (πιο συχνά), ή γεννήτρια.

Εμένα είναι 13,8V σταθερά, οπότε μάλλον ΠΑΛΙ μπαταρία είναι. Σκατοφουρνιά πέτυχα, μάλλον.

Προς το παρόν θα τη βγάλω μ'αυτή (no money) κι αν μου σπάσει πολύ τα..... νεύρα, ίδωμεν!

Θα συνεχίσω να παρατηρώ τη συμπεριφορά της με το βολτομετράκι μου, πάντως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγώ όταν έρθει η ώρα θα βάλω μπαταρία από μαγαζί ηχοσυστημάτων. Στο αμάξι μου μεγάλες απαιτήσεις σε ρεύμα έχω 2(πολλοί έχουν παραπάνω).Το πλεονέκτημα αυτών είναι πως και να αδειάσει τελείως δεν χαλάει.Με μια καλή φόρτιση την φέρνεις στα ίσια της

Σε κρύο καιρό αρπάζει σαν να έσβησες μόλις το μοτόρι

κάντε μια ερώτηση αν υπάρχει μοντέλο για μηχανές σε μάρκες όπως exide-oddyssey-stinger κλπ κλπ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά, δυστυχώς, μόνο 2 μάρκες υπάρχουν με τις προδιαγραφές που ταιριάζουν YUASA (που έχω) και η Varta που δε ξέρω αν θέλω να βάλω (ακόμα).

Κι αυτό γιατί είναι συγκεκριμένων διαστάσεων.

Μπορείς να βάλεις μια κλειστού τύπου με υγρά κι όχι gel, αλλά αν μια στο εκατομμύριο τρέξει? Είναι και κεκλιμμένη!

Αυτό για μπαταρίες ηχοσυστημάτων πρώτη φορά τ'ακούω!

Λίγες παραπάνω λεπτομέρειες δε θα έβλαπταν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ενδεικτικά μπορείς να διαβάσεις για την maxxima exide εδώ maxxima

είναι μεγάλο μοντέλο για αμάξι-σκάφος κλπ αλλά μπορεί να βγαίνει και μικρότερη από την ίδια εταιρία ή παρόμοιες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πάλι έμεινα σήμερα!!!

Θα πάω να αγοράσω μπαταρία επειγόντως!

Κάθε βδομάδα φόρτιση δε πάει.

Ρε παιδιά μήπως παίζει να μη φορτίζει σωστά?

Μήπως ο φορτιστής στον ανορθωτή έχει πρόβλημα και μισοφορτίζει?

Αντί να ανορθώνει το εναλλασσόμενο ευθεία το κάνει σα μαίανδρους (σα πολεμίστρες κάστρου), δηλαδή σαν "Π" & "U" συνεχόμενα!

Πως τσεκάρω το φορτιστή? Αμπερόμετρο ανάμεσα σε ανορθωτή και μπαταρία και όταν φορτίζει να δώ τι βγάζει? Πόσα Amperes πρέπει όμως να βγάζει?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πόσα Amperes πρέπει όμως να βγάζει?

Θα πρεπει να συνδεσεις το αμπερομετρο σειριακα μεταξυ φορτιστη και μπαταριας... οσο για τα Αμπερ που πρεπει να βγαζει θα το δεις απο τα τεχνικα χαρ/κα του φορτιστη.

Καθε φορτιστης βγαζει διαφορετικα Α

Τσεκαρε μπας και το γραφει απο την πισω πλευρα (αν δεν μπορεις να βρεις το κουτι):_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ερωτηση λιγο off....

.... καθε φορα που μενεις φωναζεις οδικη .... η το σπρωχνεις??? :sweatdrop: :sweatdrop:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα