Jump to content

Recommended Posts

Δυστυχώς δε παρκάρω σε σκεπαστό χώρο (γι'αυτό και το πρόβλημα με το κρύο) αλλά, πισω απ'το σπίτι στο κήπο κάτω απ'το μπαλκόνι της κουζίνας.

Σκεφτόμουν, λοιπόν να πετάω κάτω μια μπαλαντέζα καμια φορά το μήνα, το τρίμηνο να τη φορτίζω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχώς δε παρκάρω σε σκεπαστό χώρο (γι'αυτό και το πρόβλημα με το κρύο) αλλά, πισω απ'το σπίτι στο κήπο κάτω απ'το μπαλκόνι της κουζίνας.

Σκεφτόμουν, λοιπόν να πετάω κάτω μια μπαλαντέζα καμια φορά το μήνα, το τρίμηνο να τη φορτίζω.

Εφόσον την κινεις καθημερινα ή σχεδον καθημερινα δεν χρειαζεται φόρτιση. Κάπου διαβασα οτι κάνεις 15 χλμ την ημέρα και φανταζομαι οτι και μια φορα κάθε τόσο θα πηγαινεις και καμια μεγαλυτερη βολτα οπότε εισαι οκ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άρα φτάνω στο συμπέρασμα πως οι μπαταρίες είναι προβληματικές ή η διάταξη στη μηχανή!

Σε ηλεκτρολογείο δίπλα απ'το σπίτι μου (ευτυχώς) που πήγα να τη βάλω μπροστά με καλώδια, μου είπαν πως έτσι είναι οι νέες μπαταρίες.

Το ίδιο μου είπαν και στο συνεργείο μου.

Αρνούμαι να πιστέψω κάτι τέτοιο και αρνούμαι να πληρώνω κάθε χειμώνα που θα κάνει κρύο για καινούρια μπαταρία.

Γι'αυτό και το ψάχνω λίγο μήπως βάλω αντίστοιχη κλειστού τύπου όχι GEL, όμως, ή απλά μεγαλύτερη αν γίνεται.

Αλλά μεγαλύτερη? πόσο? γίνεται? και ποιά?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κούρκουλε... μη τρελαίνεσαι! Οι gelάτες μπαταρίες είναι ΓΤΠ γενικώς. Εμένα είχε από μαμά μία της BMW με υγρά και αλλάχτηκε στα 5 χρόνια!! Έβαλα μια Fiamm με gel και στα 2 χρόνια ...πάπαλα. (άσε που κι όταν δούλευε...στην ουσία υποδούλευε) Μετά έβαλα μία gel αλλά μαμά BMW. Την έχω τώρα 2 χρόνια ακριβώς, αλλά με τα κρύα, δυσκολεύεται. Παίρνει μπροστά κανονικά η μοτό, αλλά το πρωί μου πετάει εκτός το ABS (πράγμα που σημαίνει ότι πέφτει κάτω από 11,5V κατά την εκκίνηση. Μόλις σιάχνει ο καιρός, επανέρχεται δημήτρια. Πάντως για κάνα χρόνο ακόμα, την βλέπω να βγάζει... αλλά τα 5 που κράτησε αυτή με τα υγρά...δύσκολο έως αδύνατο.

Πάντως εσένα πολύ λίγο αντέχουν (μία το χρόνο?! :yeahright: )

Είναι που οι άτιμες δεν θέλουν συντήρηση και τις ξεχνάς... ειδάλλως δεν θα τις έβαζε κανένας!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κατέληξα στο να πάω ν'αγοράσω μια YUASA των ίδιων χαρακτηριστικών, κλειστή, αλλά ΟΧΙ gel!

Αν και πάλι του χρόνου (να είμαστε καλά) έχουμε πάλι τα ίδια, θα το ψάξω αλλιώς (ίσως μια μεγαλύτερη).

@zorz: ευχαριστώ για τη βοήθεια, το pdf είναι κατατοπιστικότατο και πολύ ενδιαφέρον.

I'll be back...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κατέληξα στο να πάω ν'αγοράσω μια YUASA των ίδιων χαρακτηριστικών, κλειστή, αλλά ΟΧΙ gel!

Αν και πάλι του χρόνου (να είμαστε καλά) έχουμε πάλι τα ίδια, θα το ψάξω αλλιώς (ίσως μια μεγαλύτερη).

@zorz: ευχαριστώ για τη βοήθεια, το pdf είναι κατατοπιστικότατο και πολύ ενδιαφέρον.

I'll be back...

Ετσι. Αν τυχον εισαι τυχερος και ειναι japan (γιατι πλεον δεν ειναι ολες απ οτι εχω μαθει) τοτε ειναι σκυλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι η δεύτερη φορά που θ'αλλάξω μπαταρία σε δυο χρόνια (μια φορά το χρόνο).

Σημειωτέον, τη κινώ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ τουλάχιστον για 15χλμ τη μέρα.

Έχω ξαν'ακούσει για προβλήματα και μ'άλλους με Adventure, δε ξέρω πως την έβγαλε καθαρή ο Κυριάκος (950Αdv) για 4 χρόνια με την ίδια?

Το DουRουZου εχει την ιδια μπαταρια απο τοτε που κυκλοφορησε πρωτη φορα (12ός 2005) , τζελ κι αυτη , δυο φορες μαλιστα ειχε πεσει (πως να παρει μπρος χωρις βενζινη στο μπωλ του καρμπ... :whistling: ) και τελικα ζει ακομα !

Σε εξωτερικο χωρο την αφηνω αλλα το πιο πολυ που εμεινε χωρις να το αναψω ηταν 3 μερες .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βασίλη, πολύ πιθανό είναι να είναι μέσα στο πρόβλημα και η ίδια η μηχανή.

θα ψάξω τις συνδέσεις της στο μάστορα μας γιατί έχω μια υποψία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έπειτα από ενδελεχή έλεγχο με Αμπερόμετρο ανακάλυψα ότι (με το διακόπτη κλειστό) ενώνοντας το αμπερόμετρο με το + της μπαταρίας έδειξε στιγμιαία 10 mA και έπεσε στα 1,5 mA.

Ο συναγερμός δεν έχει immobiliser, απ'όσο ξέρω, αλλά μόλις τον όπλισα έπεσε στο 0 mA!

Τα θερμαινόμενα τραβάνε 5 mA.

Μια τέτοια μικρή "διαρροή" (1,5 mA) δε μου φαίνεται να είναι ικανή να ξεζουμίσει τη μπαταρία.

Καμθιά ιδέα/συμβουλή/παρατήρηση?

Σημειωτέον, δε θα βάλω κλειστού τύπου όχι-gel γιατί είναι επικίνδυνο αφού αυτές δεν είναι πάντα και εντελώς σφραγισμένες και μπορεί να υπάρξει διαρροή υγρού αφού η θέση της στη μηχανή είναι υπό κλίση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

I'll be back...

Τη Yuasa τη τζελ τη βρήκα και με 100 ευρω αλλά και πάλι ρίσκο είναι όπως όλες οι μπαταρίες. Εδω στο βολάκο που είμαστε λίγοι με LC8 και το κουβεντιάζουμε όπου βρεθούμε κατάλαβα ότι όλοι πρόβλημα έχουν και ειδικά όσοι έχουν και συναγερμό. Πάνω από εξάμηνο δύσκολά...

Eγώ έβελα αυτή τη 14αρα κλειστού τύπου με υγρά με ακριβώς ίδια χαρακτηριστικά και διαστάσεις με τη μαμίσια, "υπ΄ευθύνη μου" όπως είπα και στον έμπορο για να πειραματιστώ. εδώ και 4 μήνες δεν υπάρχει θέμα. Αυτός ο φορτιστής είναι πολύ καλός (και η ΚΤΜ εχει βγάλει ένα παραπλήσιο και τον δίνει 50 ευρώ νομίζω). Δε κάνει τη δουλειά του παλμικού φυσικά που είναι ιδανικός για μπαταρίες τζελ αλλά έχει το καλό ότι σταματά τη φόρτιση αυτόματα όταν γεμίσει η μπαταρία.

Εδώ είμαστε, το πείραμα συνεχίζεται...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο συναγερμός δεν έχει immobiliser, απ'όσο ξέρω, αλλά μόλις τον όπλισα έπεσε στο 0 mA!

Στην προηγούμενη μοτό μου που είχα συναγερμό και μπαταρία τζελ επίσης τα είδα όλα.

Και με κλειστό συναγερμό τις κατέστρεφε στο εξάμηνο χαλαρά! Τον ξήλωσα και βρήκα την υγεία μου. Να ξέρεις ότι είναι μεγάλο μείον, ειδικά στις τζελ που μια φορά να πέσουν....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όντως, απ'ότι διάβασα, οι μπαταρές GEL θέλουν φόρτισμα μόλις ακριβώς τις αγοράσεις μονο με παλμικό φορτιστή για καμια 40αριά ώρες!

Μόνο έτσι αξίζουν.

Μέσα στη βδομάδα θα πάω να τσεκάρω τις συνδέσεις και να αλλάξω το φίλτρο βενζίνης (σε εγγύηση) αφού ψιλοβήχει μερικές φορές.

Δεν έχω αποφασίσει αν θα πρέπει να ξαναβάλω GEL ή απλές κλειστού τύπου, αλλά δε ξέρω αν θα βρώ τέτοιες σ'αυτές τις διαστάσεις.

Το σίγουρο είναι ότι θα πάω να πάρω το φορτιστή.

Σημειωτέον, η μπαταρία τη τελευταία βδομάδα δε δείχνει το παραμικρό.

Βέβαια, την είχα φορτίσει τη Δευτέρα (πάλι) και δεν έκανε κρύο (σημαντικότερο).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τί είναι ο παλμικός φορτιστής; :rolleyes:

Λοιπον,

ένας σύγχρονος παλμικός φορτιστής ταχείας και ασφαλούς φόρτισης, ο οποίος χρησιμοποιείται σε μπαταρίες μολύβδου κλειστού τύπου και Jell καθώς επίσης και σε κλασικές μπαταρίες μολύβδου.

Οι μπαταρίες κλειστού τύπου και Jell χρειάζονται έναν περιορισμό ρεύματος στον τρόπο φόρτισης τους , έτσι ώστε να καθίσταται αδύνατη η σωστή φόρτισή τους από τους κλασικούς μέχρι σήμερα φορτιστές μπαταριών μολύβδου.Εχει αυτόματο περιορισμό ρεύματος που σημαίνει ότι φορτίζει τη μπαταρία με σταθερό ρεύμα, αυξάνοντας την τάση μέχρι τη μέγιστη επιτρεπτή τιμή.

Απευθύνεται σε μπαταρίες με μέγιστη ενδεικτική χωρητικότητα 100Α/h(normal φόρτιση - για πάνω από 100A/h έχουμε απλά αύξηση του χρόνου φόρτισης).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συχνη φορτιση ειναι η λυση! :_thumbsup:

+1 :_thumbsup: ΑΠΟΛΥΤΩΣ!!!!!!! Ορεστη παρε ενα φορτιστακο οπως λεει και ο GKS Γιωργος δε Πατρινοπαιδο :mB_kalo_e: και ολα μια χαρα! :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ομοσταβλε ποσοοοοοοοοο σε καταλαβαινω....δυο χρονια την εχω και εχω αλλαξει 2 μπαταριες!!!! πηρα που λες το φορτιστη και βρικα την υγεια μου....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ανασύρω ετούτο το θέμα, πάλι!

Και μόλις ψιλοκρύωσε ο καιρός, πάλι τα ίδιαααααααα!

Την έχω στη φόρτιση, όπου δε θέλει και πολύ φόρτισμα, όμως!

Πάλι ρίχνει τα Amperes στα 7!

Παίζει κάποια επαφή να μην είναι και πολύ σφιχτή?

Σκέφτομαι να βγάλω το συναγερμό και τα θερμαινόμενα!

Ούτως ή άλλως δουλειά δε κάνουν! Θα τα πουλήσω και θα βγάλω κανα φράγκο.

Αξίζει να το ψάξω με το συνεργείο μπας και παίζει κάποιο πρόβλημα αλλού κι όχι στη μπαταρία?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ανασύρω ετούτο το θέμα, πάλι!

Και μόλις ψιλοκρύωσε ο καιρός, πάλι τα ίδιαααααααα!

Την έχω στη φόρτιση, όπου δε θέλει και πολύ φόρτισμα, όμως!

Πάλι ρίχνει τα Amperes στα 7!

Παίζει κάποια επαφή να μην είναι και πολύ σφιχτή?

Σκέφτομαι να βγάλω το συναγερμό και τα θερμαινόμενα!

Ούτως ή άλλως δουλειά δε κάνουν! Θα τα πουλήσω και θα βγάλω κανα φράγκο.

Αξίζει να το ψάξω με το συνεργείο μπας και παίζει κάποιο πρόβλημα αλλού κι όχι στη μπαταρία?

θελω τα θερμαινομενα

whistling.gif

οσο για τις μπαταριες τυπου gel (τυπου πυκτωματος) να πω οτι σαν μπαταρια ειναι παλι του τυπου μολυβδου-οξεως, απλα κατα καποιο τροπο εχει σταθερο ηλεκτρολυτη...

ετσι με το τζελ (που γινεται μεσω χημικης προσθηκης ) σε περιπτωση θραυσης του κιβωτιου (της μπαταριας) ο ηλεκτρολυτης δεν χυνεται_thumbsup.gif

δεν ξερω κατα ποσο ειναι ιικανες για τις μηχανες μας αλλα απο θεμα διαροης δεν υπαρχει φοβος... (τουλαχιστον σε αλλες εφαρμογες)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλυτερα πηγαινε σε αλλο συνεργειο Ορεστη , θα στα 'πω απο κοντα...

Χονδρικα ας πουμε οτι τοτε στου αδεφρου μου δε του ειχε κανει τιποτα και του ξερυθμισε τον ψεκασμο... :thumbsdown:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δηλαδή, λές να προτιμήσω μια κλειστού τύπου όχι Gel των ιδίων χαρακτηριστικών και διαστάσεων?

Κοιτα Ορεστη οπως ειπα πριν δεν γνωριζω να σου προτεινω τι μπαταρια να παρεις, δεν εχω αγορασει ποτε μπαταρια για να ξερω ποια ειναι καλυτερη τελικα,

εγω απλα σου εγραψα αυτα που εχω μαθει για τις μπαταριες τυπου τζελ.... δηλαδη οτι κανονικα δεν υπαρχει φοβος διαροης μιας και για αυτο ειναι κατασκευασμενες ετσι_thumbsup.gif

απο την αλλη; αφου καθε χρονο αλλαζεις μπαταρια με το χαρχαλο που εχεις(crazy.gif ) παρε τυπου τζελ και αν δεν σ΄αρεσει μην ανυσηχεις ..... θα την αλλαξεις του χρονουtooth.gif

ετσι θα μαθουμε και εμειςlaugh.gif_hi.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλυτερα πηγαινε σε αλλο συνεργειο Ορεστη , θα στα 'πω απο κοντα...

Χονδρικα ας πουμε οτι τοτε στου αδεφρου μου δε του ειχε κανει τιποτα και του ξερυθμισε τον ψεκασμο... :thumbsdown:

Κάτι τέτοιο θα κάνω μου φαίνεται.

Ήρθε η ώρα να πέσει κανα κεφάλι!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα