Jump to content
laksof

Moto-Control, Θεσσαλονίκη Γαμβέττα 35 (κοντά στο Ιπποκράτειο)

Recommended Posts

Λοιπον παιδια,

το μηχανακι μου ειναι εντελως καινουργιο. Δεν το εχω χαρει καθολου. Κι αυτο διοτι μολις το εστρωσα, μου βγηκε ενας ηλικιωμενος κυριος με ενα ποδηλατο, δεν προλαβα να φρεναρω γιατι ηταν παρα πολυ κοντα και με πεταξε κατω. Απο κει και περα το μηχανακι μου αρχισε να παρουσιαζει μια παραξενη συμπεριφορα, η οποια ολοενα και χειροτερευε. Εχει μια ασταθεια, σαν να μην πατανε καλα οι ροδες, σαν να μην συγχρονιζονται. Με τραβαει συνεχως μια δεξια και μια αριστερα. Συνεχως χανει το μηχανακι τη γραμμη του, ειτε με λιγα χιλιομετρα ειτε με πολλα. Μπαινοντας σε μια στροφη δεν μπορεις να διατηρησεις σταθερη την κλιση σου, πρεπει συνεχως να τη διορθωνεις, να εισαι συνεχως στην τσιτα, πολυ σπαστικο. Στην BMW στην Πατρα ο μηχανικος μου ειπε οτι θελει ρεγουλαρισμα το τιμονι, οτι εχουν ξεφυγει οι τιμονοπλακες απο το πεσιμο. Προσπαθησε να τις φερει (με το ματι φυσικα και την εμπειρια του). Βελτιωθηκε ειναι η αληθεια, αλλα οχι εντελως. Στην επιστροφη μου προς τη Λευκαδα, στην αρχη ερχομουν αρκετα καλυτερα σε σχεση με πριν, στη συνεχεια ομως χειροτερεψε παλι.

Εχω ψαξει στο ιντερνετ κι εχω βρει στη Θεσσαλονικη ενα συνεργειο, το Moto-Control, Γαμβέττα 35, κοντα στο Ιπποκρατειο (www.motocontrol.org), το οποιο διαθετει ηλεκτρονικο ρομποτικο συστημα μετρησης πλαισιου. Μετραει τη γεωμετρια της μηχανης και πραγματοποιει ευθυγραμμιση δικυκλων.

Θα ηθελα τα παιδια που ειναι απο Θεσσαλονικη να μου πουν τη γνωμη τους για το συγκεκριμενο συνεργειο, αν ξερουν ή μαθουν κατι. Αν γνωριζουν οι ιδιοι ή μαθουν απο φιλους.....αξιζει το συνεργειο; (ειναι και το ταξιδι μακρινο....μην παει χαμενο).

Σκεφτομαι οτι στο συγκεκριμενο συνεργειο θα μπορουσα να δω αν κατι δεν παει καλα με το μηχανακι μου και πιο συγκεκριμενα με το μπροστινο συστημα (πιρουνι μπουκαλες τιμονοπλακες), να ελεγξω δισκοπλακες, ζαντες, αλλα και πισω ψαλιδι. Να βρω τουλαχιστον τι φταιει. Δεν νομιζω να ειναι κατι πολυ σοβαρο. Η ταχυτητα με την οποια επεσε το μηχανακι κατω ηταν πολυ μικρη. Πηγαινα δεν πηγαινα με 40 χλμ/ωρα οταν ξαφνικα ειδα τον παππου, φρεναρισα κιολας, μειωθηκε η ταχυτητα μου μεχρι να πεσω πανω στο ποδηλατο. Αφου να καταλαβετε ο παππους καταφερε και κρατησε το ποδηλατο, δεν επεσε τελειως κατω. Αλλα εγω ειχα παρει κλιση εντωμεταξυ μηπως μπορεσω και τον αποφυγω δεξια, δεν προλαβα, τον βρηκα στην πισω ζαντα του ποδηλατου κι ετσι το μηχανακι επεσε.

Σκεφτομαι το Σαββατο που θα ερθει, αν φυσικα επιτρεψει ο καιρος, να ανεβω Θεσσαλονικη. Αν μπορουν οι Θεσσαλονικιωτες ας ριξουν τα φωτα τους.

Ευχαριστω πολυ παιδια.

Τροποποιήθηκε από τον laksof

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Στο συνεργείο αυτό πήγαινα ένα Yamaha που είχα. Πράγματι έχουν μηχάνημα που μετράει το πλαίσιο της μηχανής και μπορεί να δει αποκλίσεις (μικρότερες από χιλιοστά) που τυχών υπάρχουν. Με αυτόν τον τρόπο ελέγχουν πολλά μηχανάκια πριν πουληθούν σε νέο ιδιοκτήτη για να να δουν αν είναι ή όχι τρακαρισμένα.

Ως πρώην πελάτης έχω ένα θάρρος παραπάνω και με τον ιδιοκτήτη και με τον γιο του.

Επίσης είναι και κοντά στο γραφείο μου, οπότε (αν θέλεις) τυπώνω το μήνυμά σου και πάω να κουβεντιάσω μαζί τους για την περίπτωσή σου (για το F800R μιλάς, έτσι; ). Να δούμε αν και πόσο μπορούν να σε βοηθήσουν, γιατί όπως λες το ταξίδι είναι μεγάλο, μην έρθεις μέχρι εδώ και δεν δεις αποτέλεσμα.

Τι λες;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στο συνεργείο αυτό πήγαινα ένα Yamaha που είχα. Πράγματι έχουν μηχάνημα που μετράει το πλαίσιο της μηχανής και μπορεί να δει αποκλίσεις (μικρότερες από χιλιοστά) που τυχών υπάρχουν. Με αυτόν τον τρόπο ελέγχουν πολλά μηχανάκια πριν πουληθούν σε νέο ιδιοκτήτη για να να δουν αν είναι ή όχι τρακαρισμένα.

Ως πρώην πελάτης έχω ένα θάρρος παραπάνω και με τον ιδιοκτήτη και με τον γιο του.

Επίσης είναι και κοντά στο γραφείο μου, οπότε (αν θέλεις) τυπώνω το μήνυμά σου και πάω να κουβεντιάσω μαζί τους για την περίπτωσή σου (για το F800R μιλάς, έτσι; ). Να δούμε αν και πόσο μπορούν να σε βοηθήσουν, γιατί όπως λες το ταξίδι είναι μεγάλο, μην έρθεις μέχρι εδώ και δεν δεις αποτέλεσμα.

Τι λες;

Σ' ευχαριστω πολυ φιλε zoo, δεν χρειαζεται να κανεις κατι τετοιο. Εχω ηδη μιλησει με τον Θωμα απο το συνεργειο. Απλα ηθελα να τσεκαρω λιγο το συγκεκριμενο συνεργειο απο θεμα αξιοπιστιας, κατι που μονο εσεις οι Θεσσαλονικεις μπορειτε να γνωριζετε. Ευχαριστω και παλι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο Θωμάς είναι αξιόπιστος μάστορας. Αν σου πει ότι μπορεί να κάνει κάτι, το κάνει.

Όταν έρθεις κατά εδώ, αν θέλεις, ρίξε κανένα pm μπας και μπορέσουμε να βρεθούμε/ πάμε μαζί κλπ.

;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καποια αλλα παιδια απο τη Θεσσαλονικη ισως;

Αντε, για να αποφασισω αν θα παω το Σαββατο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

BIKE-THERAPY κων.Καραμανλη & λυσσανδρου γωνια απεναντι απο την DUCATI, ελα να το δουμε.μεχρι τις 4 το μεσημερι ολες τις μερες εκτος σκ ειμαι εκει!!!

Ευχαριστω φιλε Predator, αλλα μονο Σαββατο μπορω να ερθω. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κύριοι, κ εγώ είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το παληκάρι που άνοιξε το thread και νομίζω βρήκα τη λύση στο πρόβλημά μου!!!

Αυριο κιόλας θα επισκεφτώ το Motocontrol k θα σας ενημερώσω.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Κ ΠΑΛΙ!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπόν και μετά την επίσκεψη μου στο motocontrol εχω να παραθέσω τα ακόλουθα κ βγάλτε εσεις τα συμπεράσματά σας.

Η όλη διαδικασία κράτησε περίπου 2 ώρες, η δουλειά που έγινε ήταν πολύ λεπτομερής & εγώ ήμουν παρόν σε όλη τη διάρκεια της διαγνωσης & επισκευής.

Διαγνωση:

Το πλαίσιο της μηχανής μου ήταν μια χαρά, χωρίς καμιά στρέβλωση.

Υπήρχε μια μικρή συστροφη στις μπουκαλες κ την τιμινοπλακα της τάξης των 8 χιλιοστων (ναι, με ενοχλούσε).

Το αποτέλεσμα μετά α΄πό 2 ώρες προσεκτικής δουλειάς ήταν άριστο!

Το μόνο ίσως μελανό σημείο, ήταν τα € 60 (!!!!) που κλήθηκα να πληρώσω για δουλειά 2 ωρών.

Κατ'εμέ, παρόλο το γεγονός ότι οι υπηρεσίες ήταν άριστες, θεωρώ πως το τίμημα ήταν ΤΣΟΥΧΤΕΡΟ.

Τα συμπεραάσματα δικά σας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδή στο συγκεκριμένο μαγαζί το έχω επισκεφτεί (πέφτουλας γαρ :D )

Θυμάμαι ότι είχε ανάρτηση στο συνεργείο, 30 Ευρώ η εργατοώρα.

Δε νομίζω ότι είναι μακριά από αυτά που χρεώνουν οι υπόλοιποι.. (από αυτά που ακούω)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τροφή για σκέψη απλά... ο τύπος έχει και κάποια μηχανήματα να πληρώσει.. οπότε 30Ε/ώρα μου φαίνονται λίγα, πάντα μιλάω ως ΜΗ πελάτης... αν ήμουν πελάτης θα φαινόντουσαν ΠΟΛΛΑ!!!!!! :whistling:

Τροποποιήθηκε από τον spad

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εντάξει παιδιά τόσο είναι η εργατοώρα στα περισσότερα συνεργεία μην τρελαθούμε κιόλας... Σου έκανε την δουλειά σου... Όπως λες και εσύ το αποτέλεσμα ήταν άριστο... Ε τι ήθελες να πληρώσεις... 20€ ας πούμε; Είπαμε να λέμε ρε παιδιά αλλά κάπου ας σοβαρευτούμε κιόλας... Ο σωστός ο μάστορας τα αξίζει και με το παραπάνω... Τέρμα η κλάψα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδή στο συγκεκριμένο μαγαζί το έχω επισκεφτεί (πέφτουλας γαρ :D )

Θυμάμαι ότι είχε ανάρτηση στο συνεργείο, 30 Ευρώ η εργατοώρα.

Δε νομίζω ότι είναι μακριά από αυτά που χρεώνουν οι υπόλοιποι.. (από αυτά που ακούω)

Η χρέωση είναι € 35/ εργατοώρα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εντάξει παιδιά τόσο είναι η εργατοώρα στα περισσότερα συνεργεία μην τρελαθούμε κιόλας... Σου έκανε την δουλειά σου... Όπως λες και εσύ το αποτέλεσμα ήταν άριστο... Ε τι ήθελες να πληρώσεις... 20€ ας πούμε; Είπαμε να λέμε ρε παιδιά αλλά κάπου ας σοβαρευτούμε κιόλας... Ο σωστός ο μάστορας τα αξίζει και με το παραπάνω... Τέρμα η κλάψα...

Να σου πω... αν μιλάς για τις χρεώσεις της BMW & DUCATI, ναι μπορεί να είναι και παραπάνω, αλλά ως τώρα δε είχα πουθενά τέτοια χρέωση ανά εργατοώρα, ( βέβαια θα μου πεις ευλογα αυτοί «βγάζουν» κ από τα ανταλλακτικά.

Όπως κ να έχει δεν είναι περίοδος παχιών αγελάδων για να χρεώνει ο καθένας όσο θέλει, όσο καλή δουλεία κ αν κάνει.

Δυστυχώς στην προκείμενη περίπτωση αντιμετωπίζουμε μια ΜΟΝΟΠΩΛΙΑΚΗ κατάσταση, γι' αυτό κ αυτές οι χρεώσεις.

Λησμόνησα να υπογραμμίσω, πως τα € 60- ήταν ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ!!!

δηλ. συνολική χρέωση με ΦΠΑ € 73,80!!!! - «...είναι πολλά τα λεφτά Άρη!!!»

Αλλά θα επαναλάβω, πως οταν δεν έχεις που αλλού να πας για «στρώσεις» το μηχανάκι, το motocontrol είναι μονόδρομος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

60 ευρώ + ΦΠΑ μου φαίνεται πολύ καλή τιμή.

Δύο ώρες εργασία, η οποία συμπεριλαμβάνει και ένα τέτοιο μηχάνημα.. μια χαρά.

Άλλοι χρεώνουν τόσα για αλλαγή & ζυγοστάθμιση 2 ελαστικών.

Χαίρομαι που έγινε η δουλειά σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

60 ευρώ + ΦΠΑ μου φαίνεται πολύ καλή τιμή.

Δύο ώρες εργασία, η οποία συμπεριλαμβάνει και ένα τέτοιο μηχάνημα.. μια χαρά.

Άλλοι χρεώνουν τόσα για αλλαγή & ζυγοστάθμιση 2 ελαστικών.

Χαίρομαι που έγινε η δουλειά σου.

€60 για αλλαγή 2 ελαστικών!;!;!;!;!

ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ!!!!

€30 μαζι με ΦΠΑ σε εξουσιοδοτημένο της HONDA!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υπάρχει στην Αθήνα κανένα συνεργείο με τέτοιο μηχανημα ? :_unsure:

Συζητώντας με τον κ. Ντόμπρε, μου είπε πως ο κατασκευαστης του είπε πως έχει στείλει άλλο 1 τέτοιο μηχ/μα στην Ψωροκωσταινα.

Το που.... αγνωστο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν σκεφτείς ότι πρέπει να πληρώσεις και την μοναδικότητα (ή έστω την σπανιότητα) της προσφερόμενης υπηρεσίας, μια χαρά μου φαίνεται η χρέωση... ;)

(Εξάλλου, αν κάποιου δεν του αρέσει τι θα κάνει; Θα πάει αλλού;...)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν σκεφτείς ότι πρέπει να πληρώσεις και την μοναδικότητα (ή έστω την σπανιότητα) της προσφερόμενης υπηρεσίας, μια χαρά μου φαίνεται η χρέωση... ;)

(Εξάλλου, αν κάποιου δεν του αρέσει τι θα κάνει; Θα πάει αλλού;...)

Κι έτσι δημιουργούνται τα ΜΟΝΟΠΩΛΙΑ & τα ΟΛΙΓΟΠΩΛΙΑ... και εμείς με τον «ΩΧ-ΑΔΕΛΦΙΣΜΟ» που μας διακατέχει ως έθνος τα ανεχόμαστε!!!

ΕΙΣ ΥΓΕΙΑΝ ΜΑΣ!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κι έτσι δημιουργούνται τα ΜΟΝΟΠΩΛΙΑ & τα ΟΛΙΓΟΠΩΛΙΑ... και εμείς με τον «ΩΧ-ΑΔΕΛΦΙΣΜΟ» που μας διακατέχει ως έθνος τα ανεχόμαστε!!!

ΕΙΣ ΥΓΕΙΑΝ ΜΑΣ!!!

Κι έτσι μπορείς να έρθεις ΕΣΥ που ξεχωρίζεις από εμάς που συντηρούμε μονοπώλια & ολιγοπώλια με τον "ΩΧ-ΑΔΕΡΦΙΣΜΟ" μας, να ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ένα τέτοιο μηχάνημα, να ΣΤΗΣΕΙΣ ένα αντίστοιχο συνεργείο και να ΣΠΑΣΕΙΣ το μονοπώλιο ή το ολιγοπώλιο που ο κάθε μάστορας προσπαθεί να δημιουργήσει!!!

Άντε να σε δω, κι εγώ μετά θα πίνω ΕΙΣ ΥΓΕΙΑΝ ΣΟΥ που δημιούργησες ανταγωνισμό για να απολαμβάνω καλύτερη αγορά υπηρεσιών!!! :cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα