Jump to content
ALX™

Γιατί ο Έλληνας προτιμά Γιαπωνέζικα?

Γιατί ο Έλληνας προτιμά Γιαπωνέζικα?  

176 ψήφοι

1. 1. Γιατί ο Έλληνας προτιμά Γιαπωνέζικα?

• Λόγω φθηνότερη τιμής από τα αντίστοιχα Ευρωπαϊκά.
      85
    • Λόγω "αξιοπιστίας" από τα αντίστοιχα Ευρωπαϊκά.
      131
    • Λόγω ντιζάιν από τα αντίστοιχα Ευρωπαϊκά.
      17
    • Λόγω επιδόσεων από τα αντίστοιχα Ευρωπαϊκά.
      39
  2. 2. Τι πιστεύετε κράτησε και κρατάει τα Γιαπωνέζικα στην πρώτη θέση πωλήσεων στην Ελλάδα όλα αυτά τα χρόνια?

• Η τιμή τους?
      34
    • Η αξιοπιστία τους?
      119
    • Οι επιδόσεις τους?
      10
  3. 3. Αν δεν υπήρχε αυτή η διαφορά τιμής στα αντίστοιχα μηχανάκια Ιαπωνίας/Ευρώπης, θα το σκεφτόταν ο Έλληνας να αγοράσει Ευρωπαϊκό?

• Ναι, θα αγόραζε κατευθείαν Ευρωπαϊκό
      9
    • Πιθανότατα θα αγόραζε Ευρωπαϊκό
      33
    • Μπορεί.
      64
    • Μπα...δε νομίζω.
      33
    • Σίγουρα όχι. Για τον Έλληνα δεν είναι θέμα τιμής η επιλογή του.
      24

Recommended Posts

Εγω πιστευω οτι ειναι λογω τιμης και αξιοπιστιας. Εξαλλου, ειδικα για supersport, την ωρα που η Ducati κοστιζει οσο ενα καλο αυτοκινητο, τι αλλο να παρεις? Aprilia και να σαι ολο στα συνεργεια?

Προσωπικα παντως περαν λιγων εξαιρεσεων δεν μου αρεσουν τα ιαπωνικα. Λιγο αψυχα, λιγο... Τελος παντων διαφορετικης σχεδιαστικης φιλοσοφιας απο την ευρωπαικη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω πιστευω οτι ειναι λογω τιμης και αξιοπιστιας. Εξαλλου, ειδικα για supersport, την ωρα που η Ducati κοστιζει οσο ενα καλο αυτοκινητο, τι αλλο να παρεις? Aprilia και να σαι ολο στα συνεργεια?

Προσωπικα παντως περαν λιγων εξαιρεσεων δεν μου αρεσουν τα ιαπωνικα. Λιγο αψυχα, λιγο... Τελος παντων διαφορετικης σχεδιαστικης φιλοσοφιας απο την ευρωπαικη.

Τι εννοεις; :bruce_h4h::knuppel2::boxing::katana::whip:

:ph34r::ph34r:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συμφωνα με τους λατρεις του ευρωπαικου.

Οι ευρωπαιοι εχουν τον τιτλο του μαγου και μαλον χρησιμοποιουν μαγικα υλικα για πλαισια γιατι μονο στην ευρωπη εχουν την γνωση,πεταμε και ohlins αναρτησεις και νατο το ξεχωριστο μοτο που κανεις αλλος δεν ξερει να φτιαχνει:_zeppelin:

Λες και τα εργοστασια τους χρησιμοποιουν αλλη τεχνολογια και αλλα κραματα μεταλου απο αλλο πλανητη,η μηπως οι γεωμετρειες λιγο πολυ δεν ειναι ιδιες αναμεταξυ τους στις ιδιες κατηγοριες μοτο.

Παρολαυτα οτι και τιμη να εχουν τα ευρωπαικα παντα τα υποστηριζουν με αρκετο φανατισμο(ακομα δεν εχω καταλαβει το γιατι)

Πραγμα που δεν συμβαινει με τους japan φιλους,στατιστικα τουλαχιστον τους βλεπω ποιο αντικειμενικους και οχι το στυλακι του japan να ειναι και ας ειναι οτι ειναι με οτι τιμη και αν εχει..ΕΛΕΟΣ

Ευρωπαικα παιρνουν πιστευω οι ελληνες που και καλα θελουν να ξεχωριζουν απο τους αλλους οτι εμεις ξερουμε και εσεις οχι.(Ο κλασικος ελληναρας):whistling:

Ειχα ακουσει καπου εδω μεσα..αα θα αλλαξω μοτο γιατι στην αρχη δεν ειχαν πολλοι και τωρα γεμισαμε:_zeppelin:

Μονιμα οι λατρεις του ευρωπαικου μειωνουν συνεχως με υποτιμητικα σχολια και ζωγραφιες(οπως πχ μιας σημαιας που ειχα δει):whistling:

Απο ιαπωνοφιλους δεν εχω δει να ειναι τοσο προκλητικοι παντως..(δεν εχω καταλαβει το γιατι)κατα τα αλλα ο ελληνας ειναι κολημενος με τα ιαπωνικα και δεν ειναι οι φιλοι ευρωπαικου?

Οι ιαπωνεζοι μονο φτηνα γκαζια ξερουν να φτιαχνουν και αξιοπιστα και χωρις χαρακτηρα..πχ σαν να παιρνεις ενα τσουβαλι πατατες ενω οταν παιρνεις ευρωπαικο παιρνεις πατατες ξεφλουδισμενες και ηδη τηγανισμενες(βρε δεν μας παρατατε λεω εγω):closed-topic:

Και αφου εβγαλα την χολη μου οπως λενε μερικοι:whistling:

Και τα μεν μ αρεσουν και τα δε αλλα οχι πως καποιοι κανουν τα σουπερ γουαου φανταστικα μοτο με αξια που πλησιαζουν 20000 και μερικα ξεπερνανε κατα πολυ το λογικο κοστος..του Ελληνα(αφου το θεμα ειναι για ελληνες)

Ε ναι ρε μεγαλε με τετοιο κοστος και αλλοι βγαζουν σουπερ ντουπερ μοτο με κορυφαια περιφερειακα για νεο μας το λες?

Αυταααα:_innocent:

Τροποποιήθηκε από τον ^tasoulis^

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

O ελληνας και γενικα ολος ο κοσμος προτημαει και εμπιστευεται πιο πολυ τις ιαπωνικες μοτ/τες απο τις ευρωπαικες, μερικοι προφανεις λογοι ειναι γιατι εχουν πιο all around χαρακτηρα σε σχεση με τα ευρωπαικα σε ολες τις κατηγοριες (και αυτο μετραει πολυ), ειναι συγουρα πιο αξιοπιστα, εχουν πιο λογικες τιμες και σε αρχικη τιμη και σε ανταλλακτικα, ειναι λιγοτερο δυστροπα (δλδη πιο φιλικα), εχουν εξελιχθει με σωστο τροπο μες στο χρονο μηλοντας για τεχνολογια και εχουν παραδωση πολλων χρονων με πολλα παραδειγματα (βλεπε GSXR,CBR,VFR,XR,XT,ZXR,CB και πολλα αλλα).

Τωρα αν το συγκεκριμενοποιησουμε και δεν μιλησουμε για προτημιση στους ελληνες αλλα στους πραγματικους μοτοσυκλετιστες τα ποσοστα μαλλον ειναι συντριπτικα υπερ των ιαπωνικων.

Και σε τι χρησιμευουν τελικα τα ευρωπαικα μηχανακια? παρολο που δεν τους αξιζει αυτο γιατι κουβαλανε πολυ καλα setup, αν δεις τα λαστηχα μου(σε ενα μηχανακι 10 χρονων που χρηζει τωρα πια σερβις αμορτισερ και μπροστινου) και αντιστοιχα 3-4 ducatisti που εχω γνωρισει και δεν ειναι οι μονοι θα καταλαβεις που χρησιμευουν τελικα τα ohlins και τα brembo. Αυτο θα το διαπιστωσεις και αν πας στα Μεγαρα (για τα SS) και στην πολη (για τα on-off και παπια) και στις μοτοβολτες και θα τα συγκρινεις με τις καφετεριες..

Αυτα γιατι με εχει κουρασει αυτο το θεμα και ηθελα να τα πω.. :bye:

Υ.Γ Να πω οτι με αυτο που ανεφερα για τους πραγματικους μοτοσυκλετιστες δεν θελω να θηξω κανεναν, μιλαω καθαρα στατιστικα

Τροποποιήθηκε από τον ilio

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αξιοπιστια

Αξιοπιστια

Δεν νομιζω οτι και η ιδια τιμη να ειχανε, θα γυριζαμε τη πλατη στα Ιαπωνεζικα... :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τιμη και αξιοπιστια εχουν οι ιαπωνες,

απο την αλλη ντιζαιν και επιδοσεις τα ευρωπαικα.

τωρα η υποθετικη ερωτηση, μπορει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κάθε 2-3 μήνες το ίδιο θέμα...

Ανασφαλειες μαλλον. Και οι μεν και οι δε θελουν επιβεβαιωση. :whistling: :whistling:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ενδιαφέρον θα ήταν να βλέπαμε πόσοι έχουν γιαπωνέζικη μοτοσυκλέτα, αλλά η dreambike τους είναι ευρωπαϊκή!

Για μένα η αξιοπιστία είναι ένας λόγος που ο κόσμος προτιμά τις ιαπωνικές μοτο αλλά μεγάλο ρόλο παίζει και το ότι αυτές απευθύνονται ΠΟΛΥ περισσότερο στις ανάγκες του καθημερινού μοτοσυκλετιστή απ' ότι οι ευρωπαϊκές. Όποτε πάντως κάποια ευρωπαϊκή εταιρία κατόρθωσε να βγάλει μια μοτοσυκλέτα "για τους πολλούς" και να την πουλήσει σε λογική τιμή, ανταμείφθηκε, όπως π.χ. η Triumph με τον Τίγρη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με δυο κουβέντες:

Τα ιαπωνικά, είναι η "τασούλα" (τυχαίο όνομα) που είναι κάλο κορίτσι, ξέρει να μαγειρεύει, να σου κρατάει το σπίτι, να μην μιλάει, εντέλει την παντρεύεσαι γιατί τι θα πει ο κόσμος, αφού δεν υπάρχει προφανής λόγος να την διώξεις...

Τα ευρωπαϊκά, είναι ο ΚΟΡΙΤΣΑΡΟΣ από το απέναντι διαμέρισμα που κάθε φορά που την βλέπεις ξεροσταλιάζεις!!! :whistling:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιατι δεν γουστάρω τους Ιταλούς και τους Αγγλάρες!!! Όσο για τους Γερμαναράδες ναζιστόμουτρα αρία φυλή κι'έτς....να πάνε να πνιγούν ... :devil:

δεν μπορείτε να πείτε... έχει επιχειρήματα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν υπαρχει κακος ιαπωνας μητε κακος ευρωπαιος. υπαρχει απλα κοσμος που εχει αναγκη να καβαλησει,

τα μαγαζια ειναι ανοιχτα και για περαστε κυριοι, για περαστε !

για μενα ο ιαπωνας ειναι διαολος... καταφεραν 4 εργοστασια να μονοπωλησουν το ενδιαφερουν στην κορυφαια κατηγορια του λιτρου για παρα πολλα χρονια. ετσι χτισαν μια σχεση εμπιστοσυνης με την λογικη , αφου κερδιζουμε στο " λιτρο'' κερδιζουμε παντου. ( θα πουλαμε σε ολες τις κατηγοριες )

και αρχισαν να σχεδιαζουν μοτοσυκλετες απλα με ψυχη γιατι απο σωμα τσουκου! σχεδιαστικα αδιαφοροι ( αφου πουλαμε ).

ο ευρωπαιος το οπλο του ειναι το design, δε τον φτανει κανεις εκει. απο επιπλο μεχρι σκαφη και απο βιδες μεχρι αεροπλανα ειναι κορυφη.

στις μοτο τωρα ηταν το ακριβως αντιθετο , σχεδιο με σωμα αλλα ψυχη τσουκου...

για να φτιαξεις κατι ομορφο πρεπει να ειναι στο γονιδιο σου, για να φτιαξεις κατι δυνατο και αξιοπιστο πρεπει να δουλεψεις απλως σκληρα ( γνωστο σε ολους ποσο εργατικα μυρμηγκια ειναι οι ιαπωνες). Πλεον ειναι εμφανη τα αποτελεσματα της σκληρης αυτης εργασιας των ευρωπαιων και αποδειξη ειναι οτι υπαρχουν πλεον τοπικ σαν αυτο και ποσα αλλα στο παρελθον και ποσα ακομα στο μελλον. ( παλια δεν υπηρχε καν στην συζητηση ο ευρωπαιος ).

Ανοιχτο μυαλο λοιπον κυριοι και παμε να καλυψουμε αποστασεις , το ασχημο ειναι υποκειμενικο, το ιδιο και η ομορφια B)

Τροποποιήθηκε από τον strada

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@Strada

Ποσο αδιαφορα σχεδιαστικα ειναι ενα YAMAHA R1,GSXR,KAWASAKI,HAYABUSA,ZXR1400 και αλλα πολλα ιαπωνικα?

Δηλαδη πρεπει να εχει μια περιεργη ασχημια για να εχει ομορφια?

Πλακα με κανεις?:_zeppelin:

@Vitorio

Σου κανει το R1 και ενα GSXR1000 για κοριτσι(τασουλα) για σπιτι?:crazy:

Τροποποιήθηκε από τον ^tasoulis^

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@Strada

Ποσο αδιαφορα σχεδιαστικα ειναι ενα YAMAHA R1,GSXR,KAWASAKI,HAYABUSA,ZXR1400 και αλλα πολλα ιαπωνικα?

@Vitorio

Σου κανει το R1 και ενα GSXR1000 για κοριτσι(τασουλα) για σπιτι?:crazy:

Ναι μου κάνει όταν μετά από δυο 20λεπτά στις Σέρρες αφρίζει το σύμπαν, ναι η "τασουλα" θέλει νερό! :whistling:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@Strada

σαφως και θα υπαρχουν φωνες αντιθετες σαν την δικη σου. αν δεν υπηρχαν δεν θα υπηρχε το τοπικ. προσπαθησε ομως σε παρακαλω να λες την γνωμη σου χωρις να προσπαθεις να πεισεις δειχνοντας ''δοντια''. οι περισσοτεροι εχουμε τα φιλτρα να σε καταλαβουμε χωρις να συμπεριφερεσαι σαν σκυλος στριμωγμενος στην γωνια...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με δυο κουβέντες:

Τα ιαπωνικά, είναι η "τασούλα" (τυχαίο όνομα) που είναι κάλο κορίτσι, ξέρει να μαγειρεύει, να σου κρατάει το σπίτι, να μην μιλάει, εντέλει την παντρεύεσαι γιατί τι θα πει ο κόσμος, αφού δεν υπάρχει προφανής λόγος να την διώξεις...

Τα ευρωπαϊκά, είναι ο ΚΟΡΙΤΣΑΡΟΣ από το απέναντι διαμέρισμα που κάθε φορά που την βλέπεις ξεροσταλιάζεις!!! :whistling:

:clapping2: :clapping2:

(Παντως, η "παγιδα" των ερωτηματων, ειναι η τριτη... :whistling: )

Τροποποιήθηκε από τον black_hawk

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπερα.Και γω πιστευω πως αρχικα η τιμη ηταν αυτη που δελεασε τους ελληνες στο να προτιμησουν τα γιαπωνεζικα.

Η αξιοπιστια τους φανηκε με την παροδο των χρονων,δεν "προδοθηκε" και περασε μπροστα απο την τιμη σαν κριτηριο.

Εδω ομως τωρα,νομιζω,θα πρεπει να συμφωνησουμε με τον φιλο Θανο,πως δεν μπορουμε να εκφερουμε αντικειμενικη γνωμη

αν δεν εχουμε δοκιμασει και τις δυο κατηγοριες.Και εδω ειναι που δυσκολευεται ο ελληνας.Επειδη δεν εχει χρηματα

να αλλαζει μηχανες προτιμα τα γιαπωνεζικα τα οποια φημιζονται για την ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΤΟΥΣ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σαφως και θα υπαρχουν φωνες αντιθετες σαν την δικη σου. αν δεν υπηρχαν δεν θα υπηρχε το τοπικ. προσπαθησε ομως σε παρακαλω να λες την γνωμη σου χωρις να προσπαθεις να πεισεις δειχνοντας ''δοντια''. οι περισσοτεροι εχουμε τα φιλτρα να σε καταλαβουμε χωρις να συμπεριφερεσαι σαν σκυλος στριμωγμενος στην γωνια...

Δεν χρειαζεται να πεισω κανεναν απλα μιλαω αντικειμενικα,πραγμα που εσεις δεν κανετε οι ευρωπαιοι και πες μου το αντιθετο?

Δεν εδειξα δοντακια πουθενα και δεν χρειαζεται(και ουτε με νοιαζει) φιλε μου,αλλο αν εσυ το λαμβανεις ετσι σε αυτο δεν μπορω να κανω κατι.

Απλα μου την δινει η φανατιλα σε οτι και αν ειναι αυτο,απο μοτο μεχρι θρησκειας)

Σκυλος στριμωγμενος σε μια γωνια?δεν το επιασα και πολυ αυτο...(αυτο μου κανει κατι για δοντακια)αλλα δεν βαριεσαι δεν προκειται να αλλαξει κατι στις αποψεις μας.

Ουτε εγω θα πεισω κανεναν ουτε εσυ κανεναν:bye:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα ευρωπαικα τα αγοραζεις για να ειναι ομορφα και να κανεις μουρη στις γκομενες (αλλα το μετανιωνεις οταν σου πιανουν τον κ#λο τα συνεργεια) και τα Ιαπωνικα τα προτιμας ΓΙΑ ΝΑ ΣΠΑΣ ΠΛΑΚΑ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΜΕ ΤΟΥΣ "ΕΥΡΩΠΑΙΟΥΣ" ;)

Προσωπικα επειδη 11 χρονια ασχοληθηκα με τα ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ δεν ημουν ικανοποιημενος με την "φιλοσοφια τους", οποτε απο δω και περα Japan 4 ever! :)

ΥΓ:Οτι εχει 2 ροδες παιδια καλο ειναι,επιτηδες σας πειραζω λιγο να παρει φωτια το θέμα! :)

Τροποποιήθηκε από τον OrEsTiS82

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

:clapping2: :clapping2:

Για τι προτιμουν και το τι κανουν οι Ελληνες πραγματικα, NON ME NE FREGA UN CAZZO!!

Αλλα αυτοι που λενε και χειροκροτουν ξανα και ξανα αυτο το ανοητο επιχειρημα με τις "Τασουλες" ειναι αυτοι οι ιδιοι που εχουν στο σπιτι τους μια "Τασουλα".Αλλα την πραγματικη ,οχι την διτροχη.....:yahoo:

Με οσοι δοση πλακας μπορειτε ν'αντεξετε....:shades:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Eγώ πιστεύω ότι όλα είναι θέμα τιμής. Από κατ' ιδίαν συζητήσεις με διάφορους αυτό έχω συμπεράνει.

H λογική των περισσοτέρων είναι μία. Δίνεις λιγότερα € και παίρνεις περισσότερη μηχανή! Κι αυτό, έχει την λογική του... αλλά σε τι παίρνεις περισσότερη μηχανή?

Το 900SS της Ducati, δεν είναι κανένα υπερόπλο, ούτε έχει την τρελή ιπποδύναμη. Δοκίμασε όμως να το κυνηγήσεις στις στροφές (με όποιο Γιαπωνέζικο θες) και θα εκπλαγείς!

Οδήγησε ένα Varadero κι ένα 1150GS στις στροφές (μηχανάκια με ίδιο βάρος και παρόμοια ιπποδύναμη)και θα δεις με ποιο οδηγείς άνετα χωρίς να παλεύεις μαζί του.

Κι υπάρχουν κι άλλα παραδείγματα.

Είναι τυχαία όλα αυτά?

Τασούλη είπες ότι "μαλον χρησιμοποιουν μαγικα υλικα για πλαισια γιατι μονο στην ευρωπη εχουν την γνωση,πεταμε και ohlins αναρτησεις και νατο το ξεχωριστο μοτο που κανεις αλλος δεν ξερει να φτιαχνει :_zeppelin:

Λες και τα εργοστασια τους χρησιμοποιουν αλλη τεχνολογια και αλλα κραματα μεταλου απο αλλο πλανητη,η μηπως οι γεωμετρειες λιγο πολυ δεν ειναι ιδιες αναμεταξυ τους στις ιδιες κατηγοριες μοτο"

Και σου απαντάω. Όχι, δεν χρησιμοποιούν μαγικά υλικά για πλαίσια, ούτε χρησιμοποιούν κράματα μετάλλου από άλλο πλανήτη.

Όμως χρησιμοποιούν άλλη τεχνολογία σχεδιασμού που κάνει το πλαίσιο να λειτουργεί αρμονικότατα με το μπροστινό και το ψαλίδι, ή αν θες με τις αναρτήσεις. Κι όταν όλο το σύνολο δουλεύει αρμονικά, τότε η αίσθηση που παίρνεις όταν το οδηγάς, είναι το κάτι άλλο. Όταν μάλιστα αυτό το συνδυάσεις με τα φρένα άγκυρες, το πράγμα ξεφεύγει πολύ!

Δεν είναι όλες οι γεωμετρίες ίδιες. Πως να το κάνουμε!?

Το 1198 δεν έχει σε καμία περίπτωση την ίδια γεωμετρία με το R1. Δεν μπορεί να έχει την ίδια γεωμετρία, αφού είναι ένα εντελώς διαφορετικού σχεδιασμού μηχανάκι! SS το ένα... SS και το άλλο, αλλά απέχουν πολύ στα υπόλοιπα.

Και μιας και μιλάμε για Ducati, πρέπει να ξέρεις πως τα Ducati πλέον ΔΕΝ χαλάνε όπως παλιά. (δεκαετία 80 κτλ) Η καραμέλα των Γιαπωνέζων για τα προβληματικά Ιταλικά μηχανάκια φαίνεται δεν έχει λιώσει ακόμα.

Το βασικό τους πρόβλημα παλιότερα ήταν τα ηλεκτρικά και οι διαρροές λαδιών. Μηχανικά δεν είχαν προβλήματα. Φτιάχτηκαν τα ηλεκτρικά, φτιάχτηκαν και οι διαρροές και τώρα είναι μια χαρά μηχανάκια από θέμα αξιοπιστίας.

Μπες στο ίντερνετ όπου θες και ψάξε για βλάβες. Αυτές που θα βρεις, δεν θα είναι περισσότερες των Ιαπωνικών (σε ποσοστό μιλάμε πάντα)

Φιλαράκι έχει την 749 Dark (από καινούρια όταν είχε βγει το 2004) έχει κάνει 60000χιλ ως τώρα μέσα σε αυτά τα 5 χρόνια και δεν είχε ποτέ το παραμικρό πρόβλημα (ούτε από μηχανικά ούτε από ηλεκτρολογικά)

Και τελειώνω με το εξής. Οι Γιαπωνέζοι, δεν μπορούν να φτιάξουν μηχανάκια με τέλειο στήσιμο κτλ?

Κι απαντάω. Σαφώς και μπορούν, αλλά αν το κάνουν, πιθανότατα θα κοστίζουν το ίδιο και περισσότερο από τα αντίστοιχα Ευρωπαϊκά. (με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό)

Διότι Showa φοράει το GS μου Showa φοράνε κι άλλα Γιαπωνέζικα. Έλα όμως που στο δικό μου πέρασαν τις 120000χιλ χωρίς πρόβλημα ενώ τα "άλλα" Showa κλατάρουν από τις 60000χιλ!!! :rolleyes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Eγώ πιστεύω ότι όλα είναι θέμα τιμής. Από κατ' ιδίαν συζητήσεις με διάφορους αυτό έχω συμπεράνει.

.....................................

.....................................

Ερμηνεύοντας πάντως τ' αποτελέσματα της ψηφοφορίας, τα συμπεράσματα που προκύπτουν είναι διαφορετικά.:whistling::D

Στις δύο πρώτες ερωτήσεις, η αξιοπιστία κερδίζει κατά κράτος, ενώ και στην τρίτη, το "μπορεί" κερδίζει με τεράστια διαφορά τα "ναι" & "πιθανότατα ναι".

Ο κόσμος δείχνει να μην εμπιστεύεται (ακόμα) τα Ευρωπαϊκά. Πιστεύω ότι έχει περάσει λίγος καιρός για ν' ανατραπεί η υπάρχουσα Ιαπωνική πρωτοπορεία, οι Ευρωπαίοι βρίσκονται όμως σε καλό και γρήγορο δρόμο. Σ' ένα γήπεδο που έπαιζαν μόνοι τους οι σχιστομάτηδες.

Η συνέπεια που θα επιδείξουν στα επόμενα έτη θα είναι εκείνη που μπορεί ν' ανατρέψει τα δεδομένα.

Και γιατί όχι? Μακάρι θα πω. Ευτυχώς σ' αυτόν τον κλάδο υπάρχει υγιής ανταγωνισμός που λειτουργεί προς όφελος του καταναλωτή, που απολαμβάνει πλέον πιο ασφαλή και πιο πλούσια προϊόντα με τα ίδια χρήματα.

Ένας κανόνας που κατά τη γνώμη μου ισχύει στον κλάδο, είναι ότι οι εταιρείες που βρίσκονται χαμηλά από άποψη τεχνογνωσίας και πωλήσεων, προσπαθούν πολύ ν' ανεβάσουν το μερίδιο αγοράς τους και με πολλή υπομονή κι επιμονή το καταφέρνουν, ενώ οι πρώτες στη λίστα εταιρείες επαναπαύονται στις δάφνες τους, οπότε κινδυνεύουν να καταποντιστούν πριν καλά-καλά το καταλάβουν (βλέπε μύθο του Αισώπου περί λαγού και χελώνας).

Το λάθος που κάνουν οι Ευρωπαίοι, πιστεύω ότι είναι οι ακριβότερες τιμές σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Πας να κερδίσεις μερίδιο στην αγορά, απέναντι σε μεγαθήρια του χώρου, και πας με κατά πολύ ακριβότερες τιμές? :thumbsdown: Πώς θα σ' εμπιστευτεί ο καταναλωτής έτσι "a priori"?:think:

[Offtopic Open] Κάτι αντίστοιχο έχει πάθει (στα αυτοκίνητα) η Skoda, που ενώ τα νέα μοντέλα της τα τελευταία χρόνια είναι κατά τη γνώμη μου άμεσα συγκρίσιμα με άλλα πολύ ακριβότερα, η παλιά κατάρα προχειροκατασκευών την ακολουθεί ακόμα. Μόνο που η εν λόγω εταιρεία παλεύει μεν με ένταση να φτιάξει όλο και καλύτερα προϊόντα, τα προσφέρει όμως σε ιδιαιτέρως δελεαστικές τιμές. Γι' αυτό και είναι στα top "value for money".

Έχω κάνει test drive σε 3 απ' αυτά (Octavia5 1.6 115HP, Octavia4 GT193HP, Octavia5 RS 200HP) και έπαθα πλάκα. Όχι μόνο από το πώς πήγαιναν ή έβγαζαν τα χιλιόμετρα, αλλά και απ' την ποιότητα που εξέπεμπαν. Ο κόσμος συνήθως ξυνίζει τα μούτρα του για τα μοντέλα της συγκεκριμένης μάρκας, και η γνωστή φράση "ναι αλλά είναι Skoda" κλείνει πάντα την κουβέντα χωρίς βάσιμα επιχειρήματα. [Offtopic close]

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άντε πάλι με την πιπίλα της αξιοπιστίας. Μάθαμε ότι δεν χαλάνε και σηκώσαμε το βρακί μας και προσκυνάμε τον κόκκινο ήλιο. Είπαμε.. περίπου 1000 συνεργεία σε όλη την Ελλάδα ζούνε από τα Ευρωπαϊκά και τις αλλαγές λαδιών..

Και αφού χωνέψουμε το κουφέτο τούτο, πάμε και για την καραμέλα με τα φθηνά ανταλλακτικά. Τζάμπα πράμα. Πρέπει να το παραδεχτώ όμως, ότι οι άπω φίλοι εφάρμοσαν πολύ καλή πολιτική στις τιμές τους. Καπάκι μηχανής 40 ευρώ, πλαστικό φέρινγκ 540 ευρώ.. ποιο θα χρειαστείς πιο συχνά.. χμμμ..

Εγώ βλέπω πολύ μεγάλες διαφορές στις δύο σχολές. Αυτό μου αρέσει. Ο ανταγωνισμός είναι πάντα καλός για τον καταναλωτή. Τώρα αν κάποιοι επιλέγουν φανατικοί σε μια πλευρά χωρίς καμία διάθεση να ρίξουν ένα βλέφαρο αριστερά ή δεξιά.. παίζει να είναι και οι ίδιοι που κρατάνε την ριμάδα την ψαροκώσταινα αγκιστρωμένη σε χρόνιες αρρώστιες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα