Jump to content
ALX™

Όλα όσα πρέπει να ξέρουμε για το λάδι της μοτοσυκλέτας μας

Recommended Posts

:sweatdrop: :sweatdrop:

Θέλω το βράδυ που θα κοιμηθώ να έρθει ο καλός άγγελος στον ύπνο μου και

να με φωτίσει για το ποιο λάδι να διαλλέξω την επόμενη φορά που θα τα αλλάξω.

:_zeppelin::surrender::_innocent:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Ravendark φίλε έχει λιώσει στο διάβασμα!!!

mesastou κάνεις λάθος φίλε μου. Το λάδι ψύχει τον κινητήρα, και το παραφλού, απλά προστατεύει από υπερθέρμανση, την κεφαλή και το μπλοκ. Μόνο για μην ραγίσει κάτι από αυτά. Δυστυχώς όλοι μας έχουμε την εντύπωση ότι το λάδι δεν έχει τον πρωταγωνιστικό αυτό ρόλο.

Στην κίνηση το κύκλωμα ψύξης, δεν δοκιμάζεται καθόλου. Δεν έχει ροή αέρα, στις κυψέλες του ψυγείου; No problem έχει και ανεμιστήρα. Αντιθέτως το λάδι, αν εξαιρέσεις κάποιες διατάξεις 1000 RR, τα βρίσκει σκούρα στην κίνηση, μιας και αυτό που λέμε καρτερ, είναι από αλουμίνιο για απαγωγή και στην συνέχεια, απόρριψη θερμικής ενέργειας στο περιβάλλον. Ναι μόνο που αυτό αντί για ανεμιστήρα, έχει τον άνεμο και εσένα,που περιμένει να το τρέξεις...

Θα συμπληρώσω το πιο σημαντικό που ξέχασε ο ravendark. Το λάδι ψύχει και τα έμβολα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παίδες, δε λέω να βάζει κανείς σώνει και καλά 15W50, αδιαφορώντας για το ιξώδες που συστήνει ο κατασκευαστής. Προφανώς οφείλουμε να ακολουθούμε κατά γράμμα τις οδηγίες του και να μην κάνουμε "του κεφαλιού μας".

Εκείνο που λέω εγώ είναι ότι αν ο κατασκευαστής προτείνει, ως κατάλληλα, λάδια από π.χ. 10W30 έως 15W50 (ανάλογα με τη χώρα όπου κινείται η μοτο), είναι προτιμότερα τα 15W50.

Αν όμως σου λέει από 10W30 έως 10W40 θα βάλεις τα δεύτερα, δεν το συζητάμε. Δεν είναι ηλίθιοι οι μηχανικοί των εργοστασίων για να σου προτείνουν λάδι που θα σου κάνει ζημιά στον κινητήρα. Ξέρουν το κλίμα της Ελλάδας και έχουν υπολογίσει ότι για τέτοιες κλιματολογικές συνθήκες το σωστό λάδι είναι το τάδε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

mesastou κάνεις λάθος φίλε μου. Το λάδι ψύχει τον κινητήρα, και το παραφλού, απλά προστατεύει από υπερθέρμανση, την κεφαλή και το μπλοκ. Μόνο για μην ραγίσει κάτι από αυτά. Δυστυχώς όλοι μας έχουμε την εντύπωση ότι το λάδι δεν έχει τον πρωταγωνιστικό αυτό ρόλο.

Μα και φυσικά ψύχει τον κινητήρα. Το παραφλού δεν το ψύχει, το αντίθετο, μεταφέρει την θερμότητα του σε αυτό και στην συνέχεια αναλαμβάνει το σύστημα ψύξης να αποβάλλει αυτή την περίσσια θερμότητας στο περιβάλλον.

Αντιγράφω το λόγια ενός από το forum των 4T (αυτοκίνητα :thumbsdown: αλλά λίγο ρόλο παίζει)

O κατασκευαστής (BMW) εδώ και χρόνια έχει θέσει προδιαγραφές δικές του που ανανεώνονται υπερκαλύπτοντας τις προηγούμενες. Έτσι ενώ αρχικά ήθελε κάποια Α3 (κατά ACEA) και 10W-40 πλέον (LL04) ζητάει κυρίως 5W-30. Σε σχετικό πινακίδιο σε εγχειρίδιο του 2000 λέει 10W-x για θερμοκρασία 0 ως πάνω από 30 και 0W-x ή 5W-x για κάτω από -30 ως πάνω από 30. Δεν διαχωρίζει το πάνω από 30 με το πάνω από 35 ή 40 κλπ. Νομίζω κανένας δεν είπε να πάμε εκτός προδιαγραφών κατασκευαστή ή αν ειπώθηκε ήταν σαφές ότι η πρόταση δεν είναι σύμφωνη με τον κατασκευαστή. Ο λόγος που ρωτάω είναι όχι για να βάλω κάτι εκτός προδιαγραφών αλλά επειδή μετά από χρόνια διαφορετικών συνηθειών, όπως κι εσύ έχω μια ανησυχία! Προσωπικά παλιότερα θεωρούσα σαν πιο κατάλληλο λάδι για την Ελλάδα το 15W-50.

Όμως τα σύγχρονα συνθετικά λάδια, εκτός από τα άλλα πλεονεκτήματά τους μπορούν να καλύπτουν την προδιαγραφή Α3 έστω κι αν είναι 30άρια και είναι και πολύ πιο ανθεκτικά σε θερμοκρασίες και σε εύρος θερμοκρασιών με αποτέλεσμα πλέον να μην έχει σημασία η εξωτερική θερμοκρασία. Άλλωστε αν το καλοσκεφτούμε μετά την εκκίνηση είτε στους 45 είτε στους -20 ο κινητήρας μου και το λάδι μου συνεχίζουν να ζούν στο προστατευτικό κουκούλι των χιτωνίων νερού θερμοκρασίας γύρω στους 90.

Και ειδικά στην εκκίνηση που το λάδι είναι ακόμα κρύο και παχύρρευστο είναι που γίνεται η μεγαλύτερη φθορά του κινητήρα και εκεί βοηθάει το λεπτόρρευστο.

Επίσης ένα λεπτόρρευστο ρέει καλύτερα απάγοντας έτσι καλύτερα και την θερμότητα ενώ ένα παχύρευστο μπορεί πιο εύκολα να μπουκώνει τη βαλβίδα κλείνοντας τη ροή (έχεις πίεση στο όργανο λαδιού αλλά δεν έχεις ροή άρα δεν έχεις λίπανση!!)

Εφόσον λοιπόν ένα λεπτότερο λάδι (καλό συνθετικό) έχει βρεθεί ότι αντέχει όσο τα παλιότερα παχύτερα ενώ ταυτόχρονα είναι καλύτερο σε κρύο κινητήρα και επίσης κάνει και οικονομία σε καύσιμα λόγω μειωμένων εσωτερικών τριβών μοιάζει αρκετά καλά δικαιολογημένο το ότι πλέον όλο και περισσότεροι κατασκευαστές προωθούν τα λεπτόρρευστα λιπαντικά.

Εννοείται ότι αν βάλεις σε έναν παλιό κινητήρα με μεγάλες ανοχές ένα πολύ λεπτό λάδι (ακόμα και εντός προδιαγραφών) θα σου το κάψει....όχι ότι το λάδι δεν είναι καλό ή κατάλληλο αλλά, στην περίπτωση αυτή, ο κινητήρας δεν είναι πια κατάλληλος για το καλύτερο αυτό λάδι.

Επίσης αναφέρω και ένα άλλο απο mitsu evo, όπου κάποιος ειδικός έχει αντιρρήσεις στην χρήση 10w60

http://www.lancerregister.com/showthread.php?t=244716

Στην κίνηση το κύκλωμα ψύξης, δεν δοκιμάζεται καθόλου. Δεν έχει ροή αέρα, στις κυψέλες του ψυγείου; No problem έχει και ανεμιστήρα. Αντιθέτως το λάδι, αν εξαιρέσεις κάποιες διατάξεις 1000 RR, τα βρίσκει σκούρα στην κίνηση, μιας και αυτό που λέμε καρτερ, είναι από αλουμίνιο για απαγωγή και στην συνέχεια, απόρριψη θερμικής ενέργειας στο περιβάλλον. Ναι μόνο που αυτό αντί για ανεμιστήρα, έχει τον άνεμο και εσένα,που περιμένει να το τρέξεις...

Αν δεν δοκιμαζόταν δεν θα άναβε ο ανεμιστήρας / βεντιλατερ τόσο! :rolleyes:

Η βασική μου αντίρρηση είναι στο να ακολουθούμε ότι μας λέν οι διάφοροι μάστορες αντί να διαβάζουμε προσεκτικά το εγχειρίδιο χρήσης.

Αντίρρηση επίσης έχω στην μανία πολλών να βάζουν παχύτερα από ότι λέει ο κατασκευαστής (εγχειρίδιο χρήσης) με την λογική απλά ότι είναι "καλύτερα". Αν γνωρίζουν τον λόγο που το κάνουν έχει καλώς.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

...

Αν όμως σου λέει από 10W30 έως 10W40 θα βάλεις τα δεύτερα, δεν το συζητάμε. Δεν είναι ηλίθιοι οι μηχανικοί των εργοστασίων για να σου προτείνουν λάδι που θα σου κάνει ζημιά στον κινητήρα. Ξέρουν το κλίμα της Ελλάδας και έχουν υπολογίσει ότι για τέτοιες κλιματολογικές συνθήκες το σωστό λάδι είναι το τάδε.

Και όμως το συζητάμε φίλε μου. Αν π.χ. κάνεις μικρές διαδρομές (κάτω από 15 λεπτά) τότε λογικότερο είναι να βάλεις το 1ο. Επειδή και τα δύο είναι 10w δεν σημαίνει ότι είναι το ίδιο λεπτά κρύα (ψάξε τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους)

Το κλίμα - για όσους έχουν υγρόψυκτα - λίγο ρόλο παίζει πλέον. Τα έγραψε και ο onyx! στο κομμάτι που παρέθεσα παραπάνω από 4tforum.

Ζημιά στον κινητήρα έχουμε βασικά από τις κρύες εκκινήσεις και από την μικρή ποσότητα λαδιού. Αν κάποιος παρακολουθεί την κατανάλωση (που πρέπει όλοι μας, ειδικά όταν αλλάζουμε μάρκα/τύπο λαδιού ή ακόμα και τρόπο οδήγησης) δεν έχει θέμα να δοκιμάσει και το λεπτότερο που προτείνει ο κατασκευαστής, που πλέον σε πολλές σύγχρονες γιαπωνέζικες μοτοσυκλέτες είναι 10w30.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

:doh:

Λίγο αργά το είδα το θέμα...

Πριν δυο μέρες άλλαξα λάδια...

κι έβαλα 10W50 στο Deauville μου.

Είμαι ήρεμος οδηγός, δεν το ζορίζω κι έρχεται και χειμώνας... Άρα και το 10W40 παχύ θα έπεφτε... :(

(Με βλέπω να πηγαίνω σε λίγο καιρό να τα αλλάξω πάλι...)

Πάντως, είχα βάλει ημισυνθετικά Repsol 10W50 και το κιβώτιο "χτυπούσε" ειδικά από πρώτη σε δευτέρα...

Τώρα έβαλα συνθετικά Elf 10W50 και έχει πολύ πιο γλυκιά λειτουργία.

Άραγε θα είναι ακόμη πιο "γλυκό" στις αλλαγές το κιβώτιο με ένα συνθετικό 10W40;... :think: (Συνάδελφε mesastou, τι λες; )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

masestou, σόρρυ φίλε, η παράθεση που κάνεις από το άλλο φόρουμ, είναι κάτι μεταξύ ξερόλα και συζήτηση καφετέρειας. Σόρρυ αλλά δεν πείθει.

Επίσης παρατηρώ ότι άλλα γράφω και αλλιώς τα καταλαβαίνεις. Αν γράφω με μυστήριο τρόπο, πες το μου να το αλλάξω αμέσως.

Το παραφλού, ψύχει αλλά όχι με την λογική που εννοείς,μιας και αφου το παραφλού μπαίνει στο ψυγείο,αποβάλλει θερμότητα, άρα μειώνεται και η θερμοκρασία του,

μπαίνει πιο κρύο στο μπλοκ κλπ.

Εννοώ ότι το ο ρόλος του παραφλού είναι να κρατάει τα υδροχιτώνια σε σταθερή θερμοκρασία. Τον κινητήρα στο εσωτερικό, όπου εκεί έχεις τρελές θερμοκρασίες, δηλαδή χώρο κάυσης-χιτώνιο-πιστόνια, εκεί χρειάζεσαι το λάδι να παραλάβει την θερμότητα. Κάποιο φίλμ λιπαντικού μένει στο χιτώνιο,ψύχει και στην συνέχεια καίγεται, και φεύγει μαζί με τα καυσαέρια. Όμως το λάδι ψύχει τα πιστόνια, κυλινδροκεφαλή κλπ, μιας και εκεί μέσα κολυμπάνε όλα στο λάδι, το οποίο επιστέφει στο κάρτερ.

Και επαναλαμβάνω, το ότι ανάβει ο ανεμιστήρας, δεν σημαίνει ότι ζορίζεται το κύκλωμα ψύξης, παρά είναι σαν βάζεις το κλιματιστικά να φυσάει πιο πολύ. Με πιο απλά λόγια,

που να ζοριστεί το παραφλού, αφού βρίσκεται πάντα από 70-95 βαθμούς;;; Με την ευκαιρία και το παραφλού θέλει αλλαγή κάθε 2 περίπου χρόνια, αλλά δεν νομίζω να το έχετε αλλάξει οι περισσότεροι εδώ μέσα... Το λάδι όμως δουλέυει από 80-140 κάποιες φορές... 80 είναι σε χαλαρή βόλτα μες την πόλη, 95 σε ταξίδι και 130 σε σκίσιμο παρατεταμένο για να βγάλεις τελική στο μηχανάκι.

Κάτι ακόμα. Ένα 10w-30 με 10w-40, στο κρύο ξεκίνημα, είναι ακριβώς το ίδιο. Εδώ ίσως να μπερδεύτηκες....

Στο ότι είναι ταρζάν αυτοί που το αλλάζουν με πιο χοντρό από αυτό που προτείνει ο κατασκευαστής, συμφωνώ 100.000.000 φορές μαζί σου. Το πιο χοντρό που νομίζουν ότι προστατεύει καλύτερα, όντως προστατεύει, αλλά μόνο σε συνθήκες MOTO-GP. Δηλαδή σε εμάς ποτέ. Αντιθέτως, τον ξεχαρβαλώνει, διότι το παχύρευστο λάδι, δεν εισέρχεται στις ανοχές με την ίδια ευκολία, που εισέρχεται το λάδι που έκατσε 2 χρόνια να μελετήσει, ο κατασκευαστής. Άρα η συμπίεση θα πέσει πολύ σύντομα, και από ένα σημείο και μετά, θα λειτουργεί σωστά μόνο με το χοντρό λάδι, μιας και θα φαγωθούν οι επιφάνειες, τόσο που πλέον το λάδι θα μπορεί να εισέρχεται στις αυξημένες ανοχές. Όμως οι χαρακιές λόγω ελλειπούς λίπανσης θα έχουν ήδη δημιουργηθεί οπότε γειά σας.

Η μόνη περίπτωση όπου μπορείς να πας σε πιο χοντρό λάδι, είναι εάν έχεις ένα μοτέρ με 250.000 χιλιόμετρα, και πλέον οι ανοχές είναι πολύ μεγάλες, τόσο που το "λεπτό" λάδι του κατασκευαστή, επειδή είναι πολύ λεπτόρευστό, εισέρχεται στις ανοχές και τις ξεπερνάει--βλέπε -> πάει στο θάλαμο καύσης!!! Οπότε το πιο παχύρευστο λάδι, δεν θα είναι τόσο "ευκίνητο" ας πούμε, και δεν θα προλάβει να ανέβει και αυτό στο χώρο καύσης, γιατί το έμβολο θα έχει αλλάξει ήδη θέση.

Αυτό ήταν και είναι μια πολύ καλή ελληνική πατέντα για μοτέρ 20ετίας και άνω, και μάλιστα με ποσοστό επιτυχίας 95%. Το υπόλοιλο 5% είναι τα RX7 I,II, και III, και κάτι RX4 και RX5.

Καλή λίπανση!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μα και φυσικά ψύχει τον κινητήρα. Το παραφλού δεν το ψύχει, το αντίθετο, μεταφέρει την θερμότητα του σε αυτό και στην συνέχεια αναλαμβάνει το σύστημα ψύξης να αποβάλλει αυτή την περίσσια θερμότητας στο περιβάλλον.

Αντιγράφω το λόγια ενός από το forum των 4T (αυτοκίνητα :thumbsdown: αλλά λίγο ρόλο παίζει)

Αν δεν δοκιμαζόταν δεν θα άναβε ο ανεμιστήρας / βεντιλατερ τόσο! :rolleyes:

Φαίνεται...μαρτυρικό, αλλά δεν είναι.

εκεί γύρω δουλεύει το ψυκτικό, δεν έχει μεγάλη διαφορά σε βαθμούς Κελσίου.

Η βασική μου αντίρρηση είναι στο να ακολουθούμε ότι μας λέν οι διάφοροι μάστορες αντί να διαβάζουμε προσεκτικά το εγχειρίδιο χρήσης.

Αντίρρηση επίσης έχω στην μανία πολλών να βάζουν παχύτερα από ότι λέει ο κατασκευαστής (εγχειρίδιο χρήσης) με την λογική απλά ότι είναι "καλύτερα". Αν γνωρίζουν τον λόγο που το κάνουν έχει καλώς.

Και όμως το συζητάμε φίλε μου. Αν π.χ. κάνεις μικρές διαδρομές (κάτω από 15 λεπτά) τότε λογικότερο είναι να βάλεις το 1ο. Επειδή και τα δύο είναι 10w δεν σημαίνει ότι είναι το ίδιο λεπτά κρύα (ψάξε τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους)

θα σε απογοητεύσω αλλά....είναι ίδια ! 10w είναι 10w, και είναι συγκεκριμένες θερμοκρασιακές περιοχές που απαιτούνται

να ''καλύπτονται'' κατά την παραγωγή του λιπαντικού.

Σοβαρού λιπαντικού...

Εκεί, πρέπει να υπάρχει ακόμη η ιδιότητα του λιπαντικού όχι μόνο ως προς την ροή του, αλλά και την ικανότητα ανρρόφησης απο την αντλία.

Δεν έχει σχέση βέβαια απλά το αναφερω.

αν λάβουμε και το δεύτερο νούμερο υπόψην, υπάρχει πιθανότητα ποιοτικά το 30άρι να έχει μεγαλύτερο δείκτη ιξώδους απο το 40άρι, άρα είναι πιο ''ολοκληρωμένο'' λιπαντικό.....ελάχιστα καλύτερο απο το 40άρι.

Και τα 2 όμως σε χαμηλες θρμ/σίες, θα συμπεριφερθούν σαν 10w. _thumbsup.gif

Το κλίμα - για όσους έχουν υγρόψυκτα - λίγο ρόλο παίζει πλέον. Τα έγραψε και ο onyx! στο κομμάτι που παρέθεσα παραπάνω από 4tforum.

Ζημιά στον κινητήρα έχουμε βασικά από τις κρύες εκκινήσεις και από την μικρή ποσότητα λαδιού. Αν κάποιος παρακολουθεί την κατανάλωση (που πρέπει όλοι μας, ειδικά όταν αλλάζουμε μάρκα/τύπο λαδιού ή ακόμα και τρόπο οδήγησης) δεν έχει θέμα να δοκιμάσει και το λεπτότερο που προτείνει ο κατασκευαστής, που πλέον σε πολλές σύγχρονες γιαπωνέζικες μοτοσυκλέτες είναι 10w30.

έτσι είναι, πολύς κόσμος ''αργοπεθαίνει'' το μοτέρ του στο ξεκίνημα !

Με το 10/30, υπάρχει ένα όφελος.

Γρήγορο ζέσταμα πρωινό + ευστροφία.

:doh:

Λίγο αργά το είδα το θέμα...

Πριν δυο μέρες άλλαξα λάδια...

κι έβαλα 10W50 στο Deauville μου.

Είμαι ήρεμος οδηγός, δεν το ζορίζω κι έρχεται και χειμώνας... Άρα και το 10W40 παχύ θα έπεφτε... :(

(Με βλέπω να πηγαίνω σε λίγο καιρό να τα αλλάξω πάλι...)

Πάντως, είχα βάλει ημισυνθετικά Repsol 10W50 και το κιβώτιο "χτυπούσε" ειδικά από πρώτη σε δευτέρα...

Τώρα έβαλα συνθετικά Elf 10W50 και έχει πολύ πιο γλυκιά λειτουργία.

Άραγε θα είναι ακόμη πιο "γλυκό" στις αλλαγές το κιβώτιο με ένα συνθετικό 10W40;... :think: (Συνάδελφε mesastou, τι λες; )

Δες πως πάνε......και την επομενη αλλαγή, βάζεις10/40.

αν και σε βλέπω να παραμένεις 10/50. smoke.gif

Κρύα πρωινά εχει το χειμώνα πάνω ? Τότε κάνε την αλλαγή στο 40'αρι,

για να ''πιάσεις'' την....όποια διαφορά ! Τώρα δεν είναι εύκολο να την καταλάβεις . winking.gifwinking.gif

Τροποποιήθηκε από τον innova 04

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι boxer ΜΟΝΟ ορυκτέλαιο. Η ανάγκες λίπανσης δεν είναι σαν τις άλλες μοτό που λιπαίνουν και σασμάν για να θέλουν λιπαντικά υψηλών προδιαγραφών. Το ορυκτέλαιο 20W-50 είναι μια χαρά για τους κινητήρες μας και για διαστήματα αλλαγής ανά 5000χιλ. (κάθε 10000χιλ λέει η BMW)

Οπότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να πετάξεις τα λεφτά σου σε ένα ακριβό λάδι.(το οποίο το πιθανότερο είναι να καίγεται σαν νερό και να θέλεις συνεχώς συμπλήρωμα) Επίσης δεν θυμάμαι να έχω δει 50άρι συνθετικό.

.. μα δεν πρόκειται να βάλω συνθετικοΗμισυνθετικά. Αυτό που μέχρι τώρα δοκιμάζω είναι διαφορετικά ορυκτέλαια πάντα σε 20W50 για να δω με ποιό χαμογελάει καλύτερα το GS. Και μέχρι τώρα τα Motul 3000 της αρέσουν περισσότερο :whistling::yahoo: Την ίδια γνώμη έχει και για τις βαλβολίνες 90άρες καθαρά ορυκτέλαιο. Έτσι λέει το manualι έτσι πράτω και γώ. Και τις 90άρες της Motul τις βρήκα Κρήτη!! ουτε κάν Internet. Και ήταν οι μοναδικές που έγραφαν πάνω μόνο ένα αριθμο. 90. Οι υπόλοιπες εταιρίες φλερτάρουν με εύρος.

... γεωργικό μηχάνημα βλέπεις το GS :tooth::punk:

tasis δεν τεκμηρίωσες τη γνώμη σου για τον boxer κινητήρα. Με τα των Motul όλα καλά :_hi:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχει κρύα πρωινά εδώ επάνω. Πολλές φορές ξεκινάω με λιγότερους από 5 βαθμούς.

Αλλά ούτως ή άλλως 10W είναι αυτά που έβαλα οπότε στις κρύες εκκινήσεις το ίδιο είναι. Το 50 με προβλημάτισε σε σχέση με όσα διάβασα κι εδώ που τα λέμε, χαζή είναι η Honda που λέει μέγιστο 40;...

Τώρα έχω 18.200, μέχρι τα 20.000 με βλέπω να τα αλλάζω. Δεν λέει να πας για καλύτερη λίπανση γιατί νοιάζεσαι για το μοτέρ σου και να κάνεις ζημία... :( Δεν θα κολλήσω στο κόστος μιας αλλαγής λαδιού, θα τα αλλάξω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε pantheman, για το τρανσαλπ, προτού δικάσουμε, βάλε τα παλιά σου λάδια, κάνε ακριβώς το ίδιο και δες τί παίζει με το πατινάρισμα και αν τσιμπήσει λάδι.

Ένα ενδεχόμενο είναι λόγω χιλιομέτρων να συμβαίνει αυτό, στο τσίμπημα εννοώ, αλλά δες και το ενδεχόμενο μήπως ο "άλλος" δεν έβαλε την σωστή ποσότητα, και αν

εσύ στην αλλαγή το μέτρησες ακριβώς, και πώς έβγαλες όλο το λάδι και τέλος έχε στο νου σου και το λάδι που έχει το φίλτρο.

Τώρα όσο για το CBF, το μοτέρ σου δεν είναι σχεδιασμένο για 180 άλογα κλπ, μπορεί να είναι ίδιο σε πολλά πράγματα όπως η όψη, η διάμετρος εμβόλων και διαδρομή,

σκέψου όμως ότι οι εκεντροφόροι, ο χρονισμός αυτών, το αβάνς, η επιφάνεια του πιστονιού, το κύκλωμα λίπανσης,ψύξης και ένα ακόμα σωρό πράματα, περίπου στα 80 είναι έτσι για την ιστορία. Και μην ξεχνάς ότι το CBF σχεδιάστηκε να αποδίδει πολύ ροπή από χαμηλά, ενώ το RR σχεδιάστηκε με γνώμονα την ιπποδύναμη, λόγω στροφαρίσματος. Και ένα σκασμό ακόμα πράγματα. Άρα λοιπόν, αυτά τα 2 μοτέρ δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους... Σόρρυ αν στο χάλασα...

Ο κατασκευαστής απλά προτείνει ένα λιπαντικό, και ο μαρκετίστας συνιστά το "τάδε" που έχει σύμβαση συνεργασίας κλπ. Συγκεκριμένα το CBF βολεύεται και με ημισυνθετικό,

αν και πέρα από την πλάκα, τα ημι με τα φουλ έχουν ίδια τιμή με απόκλιση 5-10%. Το να προχωρήσεις σε φουλ συνθετικά, μόνο καλό θα του κάνει, μιας και το λάδι, έχει καλύτερες ιδιότητες και προσφέρει μακροζωία στο ίδιο το λάδι πρωτίστως.

Πάλι δηλαδή μπλέξαμε τα μπούτια μας...

Τώρα όσο για το πατινάρισμα,το μόνο που πάει το μυαλό μου, είναι να είχες καργαρισμένη την ντίζα, γιατί όσο τρώγονται οι δίσκοι, όλο και πιο χαμηλά αποσυμπλέκει, μέχρις ότου σταματήσει να αποσυμπλέκει γενικότερα. Μήπως λοιπόν την είχες καργαρισμένη, και μετά την αλλαγή δίσκων, αυτό το καργάρησμα, δεν αποσύμπλεκε τελείως ;;;

Η άλλη υπόθεση είναι να είσαι επηρρεασμένος από αυτά που λέμε και σου φάνηκε.

Αν ούτε αυτό τότε σηκώνω τα χέρια ψηλά, μιας και αποκλείεται από ένα λάδι να άρχισε να πατινάρει. Εκτός και αν έβαλες λάδι αυτοκινήτου, βασικά "αυτός" ο καινούριος...

Τυχαίνουν σε όλους μας.

Περιμένουμε επεξηγήσεις...

φιλε tasis επειδη βλεπω οτι εισαι γνωστης,θα ηθελα να σε ρωτησω επειδη ηρθε η ωρα της αλλαγης λαδιων σε μια suzuki freewind 650 μονελο 2000,10 χρονων μηχανη με 80.000 χλμ,τι λαδι να βαλω.Ταλλαζω καθε 2500χλμ και την ψιλοσκιζω σαν παιδι και εγω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ βάζω Amsoil και η ταχύτητες μπαίνουν βούτυρο και το μοτερ δουλέυει super

http://www.amsoil.com/storefront/amo.aspx

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

Κ.ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ & ΣΙΑ Ο.Ε.

Αγίου Σάββα 11 10447 Αθήνα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

markman ξεκίνα βοηθώντας με, να καταλάβω σε τί ακριβώς θέλεις τεκμηρίωση για τον μπόξερ, αφού όπως λες με τα μοτούλ όλα οκ.

lakonas επειδή δεν ξέρω σε τί κατάσταση είναι το μοτέρ σου, θα ξεκινήσω από τα βασικά. Το ότι τα αλλάζεις κάθε 2.500 χιλιόμετρα είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις.

Αν αλλάζεις κάθε φορά και το φίλτρο, και όχι κάθε δεύτερη αλλαγή, τότε συγχαρητήρια, έχετε ένα υγιές μοτέρ, ακόμα και με 80.000 χιλιόμετρα. Να σου πω την αλήθεια, εντελώς φιλικά, από την χρόνια εμπειρία μου πάνω στο θέμα λίπανσης, έχω διαπιστώσει ότι δεν φταίνε τα λάδια, ούτε η σκληρή χρήση που κάνουμε.

Το μόνο λάθος που κάνουμε είναι ότι ζητάμε από ένα λιπαντικό να κρατήσει της ιδιότητές του, για 300.000 χιλιόμετρα. Βασικά, εάν σεβαστείς το μηχανάκι και τα λεφτά που το αγόρασες, αν κάνεις το ίδιο για τον κατασκευαστή μέσω του εγχειριδίου χρήσης, τότε ότι άλλο και να κάνεις συγχωρείται. Έχω συναντήσει καύτες, πραγματικούς καύτες όμως, με μοτέρ που σκίζουν. Όμως μετά από κάθε ανάκριση που τους κάνω, πάντα μα πάντα, όλοι στο ίδιο καταλήγουν. "Το ζεσταίνω βασανιστηκά αργά, το κρυώνω επίσης αργά, και αλλάζω λάδια στο μισό που προτείνει ο κατασκευαστής, και παρόλο το κάψιμο που του ρίχνω, σε σχέση με άλλα μηχανάκια φίλων μου, το δικό μου δεν λέει να πέσει σε απόδοση". Και όντως έτσι είναι.

Δηλαδή στο θέμα μας επιτέλους, φίλε λάκωνας, για ένα Freewind, 80.000 χιλιομέτρων, εγώ προσωπικά δεν θα ξέφευγα από το 10w-40 του κατασκευαστή ακόμα και με τα χιλιόμετρά σου. Μιλάμε πάντα για ένα καλό ημισυνθετικό, μιας και για μονοκύλινδρο-αερόψυκτο, θα του είναι μια χαρά. Ακόμα και φουλ συνθετικό 10w-40 να βάλεις, πάλι δεν τρέχει τίποτα. Αρκεί να έχει προδιαγραφές SF ή SG. Τώρα συγκεκριμένη μάρκα δεν μπορώ να σου συνιστήσω, για ευνόητους λόγους. Κάποιες μάρκες για τέτοιες περιπτώσεις είναι η AGIP, Repsol, Castrol, Spectro, Ipone, Elf και Penzzoil. Αυτά είναι τα πιο δοκιμασμένα και κέρδισαν με την αξία τους. Τώρα το πιο βολεύεται πιο καλά εκεί μέσα, είναι του τύπου "trial and error".

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@zoo: Δεν ξέρω να σου πω αν θα γλυκάνει το κιβώτιο… Γενικά γλυκαίνει με την αλλαγή και σιγά σιγά με την κούραση του λιπαντικού χτυπάει όλο και περισσότερο. Btw, Όταν αρχίσει να μου καίει λάδι τότε θα βάλω 40άρι.

@tasis: Την παράθεση την έκανα επειδή έχει το ίδιο σκεπτικό με εμένα και τα έγραψε ωραία. Δεν νομίζω ότι άλλα γράφεις και άλλα καταλαβαίνω, μπορείς να γίνεις ποιο συγκεκριμένος; Γενικά συμφωνώ με ότι γράφεις και όπου έχω κάποιες αντιρρήσεις επεμβαίνω. Φυσιολογικό δεν είναι να μην έχουμε απόλυτη ταύτιση απόψεων; Κάπου σε βάζω εγώ και το ψάχνεις και κάπου βάζεις εσύ εμένα. Αυτό είναι παραγωγικό.

Π.χ. Σύστημα ψύξης & λίπανσης δεν είναι ανεξάρτητα κυκλώματα, υπάρχει μεγάλη μεταφορά θερμότητας μεταξύ τους. (δεν λέω ότι έγραψες κάτι τέτοιο, απλά το θέτω έτσι για έμφαση).

Δεν μπερδεύτηκα, 10w30 είναι διαφορετικό από 10w40 κρύο. Δεν ισχύει το «Και τα 2 όμως σε χαμηλες θρμ/σίες, θα συμπεριφερθούν σαν 10w». Έγραψα και πως μπορείς να το επιβεβαιώσεις.

@staff40. Πέρα από το amo η amsoil βγάζει και αμιγώς μοτοσυκλετιστικά λάδια, http://www.amsoil.com/a/synthetic-motorcycle-oil

Εκεί π.χ βλέπουμε ότι το 10w30 έχει κινηματικό ιξώδες 69,2 ενώ το 10w40 έχει 93,4. Σημαντική διαφορά, δεν είναι; Και επειδή μάλλον δεν σας αρκεί αυτό το παράδειγμα δείτε και εδώ http://www.redlineoil.com/content/files/tech/Motor%20Oil%20Product%20Data.pdf που τα έχει δίπλα - δίπλα. Το 5w20 είναι λεπτότερο κρύο από το 0w40 και το 0w30!

Λινκ από τα γραπτά του AEHaas που μου άνοιξε τα μάτια όσο αφορά τα λιπαντικά

http://ferrarichat.com/forum/faq.php?faq=haas_articles#faq_motor_oil_basics

Τέλος συμφωνώ με την πρόταση για το freewind.

Με όλη την καλή διάθεση προς όλους και χωρίς καμία διάθεση για αντιπαράθεση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

mesastou σε καμία περίπτωση δεν είπα ότι διαφωνούμε, απλά αυτά που γράφω ή δεν τα καταλαβαίνεις όπως τα γράφω, λόγω του ύφους μου μερικές φορές, η σε έχω μπερδέψει με αυτά που γράφω. Αυτό το λέω φιλικά, εις περίπτωσην που σου φάνηκε ότι το λέω με επιθετικό ύφος. Συζήτηση κάνουμε, δεν τσακωνώμαστε, αυτός είναι και ο ρόλος των φόρουμ άλλωστε...

Αυτό που λέω ότι το 10-30 με το 10-40 στο κρύο, ότι συμπεριφέρονται το ίδιο, αν δεις εδώ --> http://www.redlineoil.com/content/files/tech/Motor%20Oil%20Product%20Data.pdf

θα δεις και μόνος σου ότι στους -25 βαθμούς έχουν την ίδια ρευστότητα. Αν το ψάξεις καλά, θα δεις ότι όντως έτσι είναι, και παρατήρησε ότι δεν είναι σε όλα το ίδιο,μιας και κάποια άλλα τα μετράνε σε άλλους βαθμούς.

mesastou says : '' Π.χ. Σύστημα ψύξης & λίπανσης δεν είναι ανεξάρτητα κυκλώματα, υπάρχει μεγάλη μεταφορά θερμότητας μεταξύ τους. (δεν λέω ότι έγραψες κάτι τέτοιο, απλά το θέτω έτσι για έμφαση). ''

Εσύ μπορεί να το έγραψες έτσι για έμφαση, αλλά δεν ισχύει κάτι τέτοιο, και μπερδεύονται και οι υπόλοιποι ...

Επίσης

" Δεν μπερδεύτηκα, 10w30 είναι διαφορετικό από 10w40 κρύο. Δεν ισχύει το «Και τα 2 όμως σε χαμηλες θρμ/σίες, θα συμπεριφερθούν σαν 10w». Έγραψα και πως μπορείς να το επιβεβαιώσεις."

Αν δεις καλύτερα το διάγραμμα που παρήθεσες, επαναλαμβάνω, δώσε προσοχή στην γραμμή CCS Viscocity,Poise, @ C.

Δηλαδή και πάλι στο κρύο το 10-30 με το 10-40 συμπεριφέρονται το ίδιο.

Όλα αυτά φιλικά,

Κάτι τελευταίο. Κακώς σας μπρίζωσα τόσο άσχημα με τα λάδια. Τώρα μου γίνατε όλοι τσακάλια και δεν σας προλαβαίνω...

Όμως μέσα μου, κατά βάθος χαίρομαι, μιας και δεν είμαι άτομο που κρατάει την γνώση κρυφή-για παρτυ του.

Καλύτερα να ξέρεις και αν ελίσσεσαι, παρά να σου πουλάνε φούμαρα...

Μπράβο σε όλους εσάς που το πήρατε τόσο ζεστά το θέμα.

Και τώρα σας χαιρετώ, πάω να αλλάξω λάδια στα δικά μου...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

mesastou σε καμία περίπτωση δεν είπα ότι διαφωνούμε, απλά αυτά που γράφω ή δεν τα καταλαβαίνεις όπως τα γράφω, λόγω του ύφους μου μερικές φορές, η σε έχω μπερδέψει με αυτά που γράφω. Αυτό το λέω φιλικά, εις περίπτωσην που σου φάνηκε ότι το λέω με επιθετικό ύφος. Συζήτηση κάνουμε, δεν τσακωνώμαστε, αυτός είναι και ο ρόλος των φόρουμ άλλωστε...

Ωραία :_thumbsup:

Αυτό που λέω ότι το 10-30 με το 10-40 στο κρύο, ότι συμπεριφέρονται το ίδιο, αν δεις εδώ --> http://www.redlineoil.com/content/files/tech/Motor%20Oil%20Product%20Data.pdf

θα δεις και μόνος σου ότι στους -25 βαθμούς έχουν την ίδια ρευστότητα. Αν το ψάξεις καλά, θα δεις ότι όντως έτσι είναι, και παρατήρησε ότι δεν είναι σε όλα το ίδιο,μιας και κάποια άλλα τα μετράνε σε άλλους βαθμούς.

Σωστά, μετράνε σε άλλους βαθμούς. Εγώ βλέπω την γραμμή CCS Viscosity στους 40 που είναι συγκρίσιμο και επιπλέον ποιό κοντά στους βαθμούς που έχουμε συνήθως εδώ στην Ελλάδα.

mesastou says : '' Π.χ. Σύστημα ψύξης & λίπανσης δεν είναι ανεξάρτητα κυκλώματα, υπάρχει μεγάλη μεταφορά θερμότητας μεταξύ τους. (δεν λέω ότι έγραψες κάτι τέτοιο, απλά το θέτω έτσι για έμφαση). ''

Εσύ μπορεί να το έγραψες έτσι για έμφαση, αλλά δεν ισχύει κάτι τέτοιο, και μπερδεύονται και οι υπόλοιποι ...

Δηλαδή δεν ισχύει αυτό που γράφω !; Τι συμβαίνει τότε ; Το σύστημα ψύξης ψύχει μόνο το υγρό του και όχι όλο τον κινητήρα (και μέσω της ψύξης των λαδιών); Ή κάνω λάθος και ψύχει τα λάδια επειδή πρώτα έχει ψύξει τον κινητήρα;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λινκ από τα γραπτά του AEHaas που μου άνοιξε τα μάτια όσο αφορά τα λιπαντικά

http://ferrarichat.com/forum/faq.php?faq=haas_articles#faq_motor_oil_basics

Εξαιρετικό ανάγνωσμα! Πάρε ένα ποντάκι!

(μετά από αυτό άρχισα να σκέφτομαι σοβαρά το 0W30... :think: )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εξάλλου η BMW για μένα είναι πολύ μαλάκες και συνεχίζουν για λόγο γόητρου και εθνικισμού να βγάζουν ανώμαλες μηχανές με κινητήρα boxer.Να πω ότι ήταντετρακύλινδρος να πω ναι αξίζει,μιας και είναι θεωριτικά ο καλύτερα ζυγισμένος κινητήρας.Αλλά δικύλινδρος έλεος ρε πούστη μου.Και κάτι ακόμα.Η BMW μου αρέσει σε γνωστή διαφημησή της που λέει ότι: "Σε αυτό το αυτοκίνητο ένα πράγμα έμεινε πίσω... Η κίνηση".Ωραία ως εδώ.Όμως δεν μας λέει στα ίσια πώς ισχύει και το ίδιο σλόγκαν και στις μηχανές. "Στις μηχανές μας πολλά έχουν μείνει πίσω". Για μένα είναι ανούσιο να κρατάς μια φιλοσοφία της ναζιστικής Γερμανίας και να βγάζεις αυτές τις παπαριές μηχανές στο δρόμο.Και εγώ ρε φίλε αύριο να μην πάω με κουστούμι στη σχολή.Να πάω με φουστανέλα και τσαρούχια.Και να πετάξω τις μηχανές μου και να πάρω τον Μπουχέσα,το καθαρόαιμο άλογο του παππού που το πήρε από την Αραβία.Και θα αφήσω και μουστάκι έτσι για να μην λέτε...

Τεκμηρίωση της γνώμης σου για τον Boxer είπα tasis οχι τεκμηρίωση του Boxer που δε στέκει συντακτικά. Για το παραπάνω μιλάω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τεκμηρίωση της γνώμης σου για τον Boxer είπα tasis οχι τεκμηρίωση του Boxer που δε στέκει συντακτικά. Για το παραπάνω μιλάω.

Αυτό δεν το είχα δει. Πραγματικά ό,τι να'ναι :thumbsdown:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτό δεν το είχα δει. Πραγματικά ό,τι να'ναι :thumbsdown:

Οχι ίσως να έχει βάση σε οτι αφορά το 2κύλινδρο boxer (μιας που τα υπόλοιπα που αναγράφονται είναι προσωπική άποψή του και περι ορέξεως .. κλπ). Απλά με την τεκμηρίωση θα μπορέσουμε και μεις να καταλάβουμε το γιατί. Απο animation που έριξα μια ματιά (

) και απο τα προηγούμενα λεγόμενα του tasis ίσως να εννοεί τη διαδρομή του πιστονιού που για τον 2κύλινδρο θα είναι δυπλάσια απο ότι στον τετρακύλινδρο (για την ίδια απόδωση πάντα) με οτι αυτό συνεπάγεται σε τριβές/φθορές/δυσκολείες ομαλής λύπανσης.

Για την απόδωση των κινητήρων της BMW Motorrad δε νομίζω ακόμα και απο τις φάτσες όσων τις έχουν να φαίνεται κανείς για γκαζο-ninja. Αργά, χαμηλές στροφές αλλά σταθερά και για πολλά χιλιόμετρα.

Προσωπικά για τον boxer απο τη στιγμή που ακόμα στο δρόμο βλέπω 2CV και Σκαραβαίους αλλά και WWII BMW με πλαϊνά κουβούκλια να κινούνται γουργουρίζοντας ο κινητήρας τους σημαίνει οτι ο Benz δε σκουπίστηκε το σχέδιο του boxer όταν το σχεδίασε στο ζώρε του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να και κάτι που θα κάνει χαρούμενους τους υψηλόστροφους

Εδώ να δω τι λάδια θα βάζατε :uglystupid2:

Τροποποιήθηκε από τον markman

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μarkman... το ότι αυτά τα μοτέρ είναι παραδοσιακά τα μοτέρ που ξεπερνάνε τις 200000χιλ χωρίς να χρειάζεται να ανοιχτεί ο κινητήρας για κάτι (όταν υπάρχει σωστή συντήρηση πάντα) δεν τίθεται κανένα θέμα από αυτά που αναφέρθηκαν. Γενικώς όταν όλα τα μοτέρ συντηρούνται σωστά, δεν βγάζουν ζημιές κάτω από έναν ορισμένο αριθμό χιλιομέτρων.

Παρόλα αυτά, δύσκολα βλέπω μοτοσυκλέτες (2κύλινδρες τουλάχιστον και άλλης διάταξης) να καταφέρνουν να ξεπερνούν κάποια πολλά χιλιόμετρα χωρίς να ανοιχτούν οι κυλινδροκεφαλές για να αλλαχτούν ελατήρια κτλ

Ο τετρακύλινδρος κινητήρας, τραβάει λιγότερα ζόρια... γνωστό αυτό, αλλά για σκεφτείτε 4κύλινδρο μπόξερ σε μοτοσυκλέτα :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

...

(μετά από αυτό άρχισα να σκέφτομαι σοβαρά το 0W30... :think: )

Νομίζω πως δεν υπάρχει για μοτοσυκλέτα. Λίγα 10w30 μπορείς να βρεις όμως. Όσο μικρότερο το εύρος τόσο μεγαλύτερη η αντοχή & διάρκεια του λιπαντικού (όλα ένας συμβιβασμός είναι - μελετάμε την χρήση μας & το manual και διαλέγουμε)

Τροποποιήθηκε από τον mesastou

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα