Jump to content
nexxon

Αστείες-περίεργες Αγγελίες

Recommended Posts

πριν 8 ώρες, το μέλος karellen έγραψε:

Κατάλαβα πάντως τι εννοούσες οταν ανεβασες τη συγκεκριμένη φωτογραφία,αλλά αν δεις το γρανάζι-πέραν της επιφανειακής ψωρίασης-δεν έχει φθαρεί,τα δόντια του είναι ενταξει.Επίσης η αλυσίδα μού φαίνεται οκ, δεν κάνει κόμπους και η μπίχλα στα πλακάκια της μπορεί να είναι λίγο σκουριά και λίγο λάδι-σκόνη.

Αφήνω τις μηχανές μου έξω εδώ και χρόνια,με βροχές,ακραίες υγρασίες,χιόνια κλπ. Ποτέ δεν έχει φτάσει η σκουριά τους ούτε κοντά σε αυτήν της φωτογραφίας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Την 26/4/2020 at 9:06 ΜΜ, το μέλος ΤάκηςΜπ έγραψε:

Αφήνω τις μηχανές μου έξω εδώ και χρόνια,με βροχές,ακραίες υγρασίες,χιόνια κλπ. Ποτέ δεν έχει φτάσει η σκουριά τους ούτε κοντά σε αυτήν της φωτογραφίας.

Πανω στο χρονο τα πλακακια της αλυσιδας μου γεμισαν σκουρια.

Ειναι επιφανειακη και κατα τα αλλα ειναι σε αριστη κατασταση.Και μιλαω για την ακριβη της DID ,οχι καμια της πλακας.

Οποτε οχι,δεν ειναι δειγμα φθορας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 ώρες, το μέλος Dant3 έγραψε:

Πανω στο χρονο τα πλακακια της αλυσιδας μου γεμισαν σκουρια.

Ειναι επιφανειακη και κατα τα αλλα ειναι σε αριστη κατασταση.Και μιλαω για την ακριβη της DID ,οχι καμια της πλακας.

Οποτε οχι,δεν ειναι δειγμα φθορας.

Ακριβώς το ίδιο γίνεται και σε μένα,πάλι σε did,στην φθηνή όμως. Άλλο επιφανειακή σκουριά,άλλο αυτό το πράγμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

E τότε, πάει χάλασε και η DID. Εχω μια DID τη φτηνή με O-ring δέκα χρόνια τώρα και δεν έβγαλε τίποτα ποτέ, με απλή συντήρηση καθάρισμα-λάδωμα. Παιδιά σίγουρα συντηρείτε τις αλυσίδες σας;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 46 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

E τότε, πάει χάλασε και η DID. Εχω μια DID τη φτηνή με O-ring δέκα χρόνια τώρα και δεν έβγαλε τίποτα ποτέ, με απλή συντήρηση καθάρισμα-λάδωμα. Παιδιά σίγουρα συντηρείτε τις αλυσίδες σας;

Εγώ μένω δίπλα σε βάλτο :laugh: 110% υγρασία. Δεν φταίει η καημένη η did.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ναι αλλά θα βάζατε για αγγελία το μηχανάκι σας και δεν θα βγάζατε στοιχειωδώς βρωμιές/ακαθαρσίες/στοιχειώδη σκουριά που έχει πιάσει στα σημεία?

ναι, δε νομίζω κι εγώ.

Δείχνει ωχαδερφισμό η φάση και συνηγορεί οτι μπορεί να έχει επιδειχθεί αμέλεια και για άλλους τομείς, πιο κρίσιμους :biggrin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άποψη μου είναι πως η αλυσίδα του είναι τελείως στεγνή/σκουριασμένη και το γρανάζι του διαβρωμένο και δεν είναι θέμα καθαρισμού....πλέον...
Το ότι το έβγαλε έτσι φωτό, μπορεί να μην είναι ένδειξη για ωχαδερφισμό αλλά μπορεί απλά να ήθελε να δείξει ο άνθρωπος τι ελλείψεις έχει η μηχανή, καθότι κατα τα άλλα φαίνεται καθαρή.
Τώρα, αν αξίζει τα χρήματα που ζητάει, θα έλεγα ούτε με σφαίρες, αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 25/4/2020 at 5:51 ΠΜ, το μέλος ΤάκηςΜπ έγραψε:

"Η μηχανή δεν θέλει τίποτα απολύτως."

πριν 54 λεπτά, το μέλος seatcowl έγραψε:

..... μπορεί απλά να ήθελε να δείξει ο άνθρωπος τι ελλείψεις έχει η μηχανή....

Το δεν θέλει τίποτα δεν γίνεται να σημαίνει ελλείψεις, δεν ταιριάζουν αυτά τα δύο.

Πάντως αυτή την αλλοίωση, ψωρίαση να την πω, την βλέπω και στα κέντρα από τις δισκόπλακες και σε αρκετές βίδες.

Μόνο σε "νησιώτικα" μηχανάκια έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο, που τα έτρωγε η αλμύρα.

Τον αν απέκτησε παραλία η Λυκόβρυση είναι άλλο θέμα :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 42 λεπτά, το μέλος klab έγραψε:

Το δεν θέλει τίποτα δεν γίνεται να σημαίνει ελλείψεις, δεν ταιριάζουν αυτά τα δύο.

Πάντως αυτή την αλλοίωση, ψωρίαση να την πω, την βλέπω και στα κέντρα από τις δισκόπλακες και σε αρκετές βίδες.

Μόνο σε "νησιώτικα" μηχανάκια έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο, που τα έτρωγε η αλμύρα.

Τον αν απέκτησε παραλία η Λυκόβρυση είναι άλλο θέμα :tooth:

:mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος crussifier έγραψε:

ναι αλλά θα βάζατε για αγγελία το μηχανάκι σας και δεν θα βγάζατε στοιχειωδώς βρωμιές/ακαθαρσίες/στοιχειώδη σκουριά που έχει πιάσει στα σημεία?

ναι, δε νομίζω κι εγώ.

Δείχνει ωχαδερφισμό η φάση και συνηγορεί οτι μπορεί να έχει επιδειχθεί αμέλεια και για άλλους τομείς, πιο κρίσιμους :biggrin:

Σιγα βρε παιδια,βγαλατε εσεις απο ενα ψεγαδι οτι το χει αφησει ρδελο το οχημα.

Προσωπικα δε θα λαμβανα υποψη κατι τετοιο εαν πηγαινα να αγορασω μια μηχανη.Ουτε θα το χρησιμοποιουσα ως προφαση οτι θελουν αλλαγη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 26/4/2020 at 0:17 ΜΜ, το μέλος karellen έγραψε:

Κατάλαβα πάντως τι εννοούσες οταν ανεβασες τη συγκεκριμένη φωτογραφία,αλλά αν δεις το γρανάζι-πέραν της επιφανειακής ψωρίασης-δεν έχει φθαρεί,τα δόντια του είναι ενταξει.Επίσης η αλυσίδα μού φαίνεται οκ, δεν κάνει κόμπους και η μπίχλα στα πλακάκια της μπορεί να είναι λίγο σκουριά και λίγο λάδι-σκόνη.

Τετοιο φαινομενο μπορει να παρουσιαστει μετα απο ταξιδι στα χιονια,αν δεν πλυνεις καλα την αλυσιδα,η αν πας να την καθαρισεις με κατι που δεν κανει.Και το μεσα γραναζι πιθανοτατα θα εχει την ιδια οξειδωση.

Δεν θα απερριπτα μηχανη γι αυτο το λογο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μαζί σου Παναγιώτη, στα σημεία που μάζευε χιόνι το μοτέρ του Μπόμπου έχει σκουριάσει εντυπωσιακά περισσότερο από την υπόλοιπη "μοτοσυκλέτα" και εξαιρετικά γρήγορα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 ώρες, το μέλος Dant3 έγραψε:

Σιγα βρε παιδια,βγαλατε εσεις απο ενα ψεγαδι οτι το χει αφησει ρδελο το οχημα.

Προσωπικα δε θα λαμβανα υποψη κατι τετοιο εαν πηγαινα να αγορασω μια μηχανη.Ουτε θα το χρησιμοποιουσα ως προφαση οτι θελουν αλλαγη.

Δεν ξερεις τι λες φιλε , ολα τα μηχανάκια πρεπει να φοράνε did erv3  gold x ring χωρις ίχνος σκουριας και ήχου χλατσα,χλουτσα .Oχι σαν το καγκιβα σου που η αλυσίδα και το γραναζι είναι σαν επιζώντες απο βασανιστήρια των ινκας απο την κιτρινίλα και κοπανάνε στην Αλεξάνδρας .:laugh:

υ.γ καμια βολτα ποτε θα παμε ρε ?

Τροποποιήθηκε από τον Denzo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εκ 1ης οψης τα αλυσιδογραναζα φενεται να εχουν μονο επιφανειακη φθορα. αν δεν την καθαρισεις-λαδωσεις δε θα καταλαβεις τπτ.

διαφορα σημεια στο μοτο εχουν περιεργη φθορα-οξυδωση. τα κολαρα ψυκτικου ειναι φθαρμενα, σωληνακια φρενου επισης, σταντ επισης.:think:

οι αλενοβιδες στους δισκους ειναι χαλια (εχουν βγει χωρις προσοχη και χαλασε το κεφαλακι).

σε τοσα $$ πιθανων υπαρχουν πολυ καλυτερα fz6.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Legit ερώτηση : Στην Κύπρο ο περισσότερος κόσμος μιλάει ελληνικά-κυπριακά , αγγλικά ή κάτι μεταξύ των προηγούμενων ;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ζούνε πολλοί αλλοδαποί υπήκοοι, οι οποίοι δεν ξέρουν Ελληνικά, όποτε είναι λογικό να βάζουν αγγελίες στα αγγλικά. 

Βέβαια χρησιμοποιούν πολλές ορολογίες στην αγγλική πχ clutch, piston rings, highway, exhaust κλπ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος stavros-2stroker έγραψε:

Legit ερώτηση : Στην Κύπρο ο περισσότερος κόσμος μιλάει ελληνικά-κυπριακά , αγγλικά ή κάτι μεταξύ των προηγούμενων ;

Εχω την εντύπωση οτι όσο πιό πολλά αγγλικά μιλάς στην Κύπρο, τόσο πιο μορφωμένος περνάς. Θα ρωτήσω έναν Κύπριο που ξέρω και θα σου πω. Είναι Φίλος Φίλου. :laugh:

Τροποποιήθηκε από τον costikos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 12 ώρες, το μέλος costikos έγραψε:

Εχω την εντύπωση οτι όσο πιό πολλά αγγλικά μιλάς στην Κύπρο, τόσο πιο μορφωμένος περνάς. Θα ρωτήσω έναν Κύπριο που ξέρω και θα σου πω. Είναι Φίλος Φίλου. :laugh:

Τι βλάκας :laugh::laugh::laugh:

πριν 14 ώρες, το μέλος stavros-2stroker έγραψε:

Ο περισσότερος κόσμος χρησιμοποιεί την κυπριακή διάλεκτο η οποία, όπως είπε και ο ΓιώργοςΤΤ, έχει και πολλές αγγλικές εκφράσεις που έχουν ενσωματωθεί, πχ εξωστ = εξάτμιση, αγκρίζομαι = θυμώνω (από το angry), αρχαίες ελληνικές (θωρώ, νεύκω), τούρκικες/αραβικές (μουχτάρης, μάσιαλλα), καθώς και πολλές που είναι καθαρά της επαρχίας/χωριού και δεν τις χρησιμοποιούν σε άλλα μέρη της Κύπρου (πχ κάτι που λένε μόνο στην Πάφο και όχι στη Λάρνακα κτλ).

Ένα περίεργο είναι ότι σε "επίσημες" καταστάσεις, πχ ειδήσεις ή ανακοινώσεις, δεν χρησιμοποιείται η διάλεκτος αλλά τα mainstream ελληνικά.

Όντως όμως υπάρχουν πολλοί ξένοι που δεν μιλάνε ελληνικά οπότε τα αγγλικά είναι lingua franca (πςςςς τι είπε τώρα ο φούστης :tongue:)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΟΠΓΙΟΣ ΠΡΟΛΑΒΗ ΕΦΚΕΡΙΑ ΝΑ ΦΥΓΗ. Παναία'μ α σκοτωθούμε
https://www.car.gr/24240467-suzuki-v-strom-650-08

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 6/4/2020 at 0:43 ΜΜ, το μέλος nikolai έγραψε:

https://www.car.gr/18100676-honda-bros-bros-650

μονο εμενα δε μου ταιριαζει κτ εδω??? ειδικα το Wiseco πιστόνια 700 κυβικά .
Κύλινδροι από Africa 750

Ω ρε φιλε. Ούτε 200€. 

Θελω να δω αυτον που θα τη πάρει.. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος strokt up έγραψε:

ΟΠΓΙΟΣ ΠΡΟΛΑΒΗ ΕΦΚΕΡΙΑ ΝΑ ΦΥΓΗ. Παναία'μ α σκοτωθούμε
https://www.car.gr/24240467-suzuki-v-strom-650-08

Ελπίζω να προλάβω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος strokt up έγραψε:

-Έχω Peugeot αλλά εχω έρωτα με τα yamaha αλλά δεν υπάρχει σάλιο 

-ασε το'χω

IKBIzdo.jpg

Πολλες φορες οι μουσικοι (οργανοπαικτες) βαζουν αυτοκολλητα απο την αγαπημενη τους "μαρκα" στα οχηματα τους, αυτος ΕΤΥΧΕ... να αγαπαει την γιαμαχα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα