Jump to content
Sign in to follow this  
rockxk

επιλογη ον-οφφ

Recommended Posts

καλημερα,

εχω μια παπια 12 χρονων... crypto και δεν ξερω καν να οδηγω με συμπλεκτη

θελω να παω σε μηχανη και επελεξα να ανηκει στις ον-οφφ...

φραγκα παιζουν το πολυ 2000?!! κλαψσ!!!

μενω επαρχια-Μεγαρα- την θελω για:

1.καθημερινα Μεγαρα-Αθηνα,

2.Σαβ/κο το λιγοτερο απο Ναυπλιο-Βυτινα-Ξυλοκαστρο-Πατρα-Καλαματα εως και Χαλκιδα-Ευβοια-ΒΟΛΟ!!!!

3.ειμαι αρκετα ψηλος στο......1.70!!!

4.θελω ανετα να πηγαινει 150χλμ οχι σπασμενο ετσι?

εχω καταληξει ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ σε kawasaki kle 500cc.

και ερωτω τι κανω?

Θα αντεχει δικαβαλο τα ταξιδια?

ειναι κουραστικο στην οδηγηση?

ειναι προβληματικη μηχανη?

βλεπω με 4000? τα παιρνεις π.χ Transalp 650 του 2004 ή με τα ιδια χρηματα ποιο καινουργιο KLE

να περιμενω να μαζεψω κανα 2000ιαρο ακομα και να παω σε Transalp? ή και με δοσεις σε καινουργιο με ABS?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Φιλε μου ολα εξαρτώντε απο εσενα. Αν θες να παρεις ΤΩΡΑ μηχανακι και να ξεμπερδεψεις, τσιμπα το KLE που θα σε καλυψει αρκετα σ'αυτα που θες, ειναι πολυ αξιοπιστο και τιμιο μηχανακι, τις αποστασεις που θες τις καλυπτει ανετα.

Αν παλι εχεις την υπομονη τοτε περιμενε να διπλασιασεις το ποσο σου και να παρεις ενα transalp με ωραιο V2 κινητηρα που σε ταξιδευει σ'ολη την Ελλαδα.

Αν παλι δεν εχεις προβλημα να κουβαλησεις τα βασανα ενος δανειου, δωσε τα 2 χιλιαρικα προκαταβολη για ενα καινουριο μηχανακι με ABS.

Η αποφαση ειναι δικη σου, απλα ζυγισε τα θελω σου. Το KLE μην το φοβασαι, θ'ακουσεις πολυ καλα λογια απο παλιους και νυν ιδιοκτητες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

με το παπι πηγαινω καθημερινα Αθηνα-Πειραια και Χαλκιδα μια στο τοσο...!!!

ΤΟ KLE ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΥΛΙΝΔΡΟ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

φίλε καταρχήν καλώς ήρθες.

λοιπόν όσον αφορά το kle 500 είναι δικύλινρο. σε διαδρομές μέσα σε πόλη έχει καλή ροπή χαμηλά και δεν θα σε προβληματίσει το κιβώτιο . δεν θα νιώσεις άσχημα με το βάρος του σε στάση και αναστροφές.είναι ευέλικτο και σε λακούβες πεζοδρόμια κλπ ταρζανιές θα τα καταφέρει χωρίς να υποφέρουν οι αναρτήσεις. είναι οικονομικό και αντικλεπτικό...

τώρα όσον αφορά την κούραση. η σέλα και η θέση οδήγησης θα σε βολέψουν στο ύψος σου αλλά είναι αρκετά κουραστικές ειδικά όταν έχεις και συνοδηγό.μπορείς να βάλεις ανατομική σέλα αλλά θα σου κοστίσει. με μπαγκαζιέρα και σαμάρια και συνοδηγό η κατάσταση γίνεται αφόρητη στο ταξίδι αλλά όλα εξαρτούνται από τις αντοχές σου.

τα 150 χλμ θα τα φτάσεις άνετα αλλά θέλει ψηλότερη ζελατίνα για μην σε κουράζει η πίεση του αέρα. στην προσπέραση πάντως θα ήθελες περισσότερη δύναμη. μπαίνεις ανάλογα τα λάστιχα που φοράει και σε χώμα (εγώ έχω τα metzeler sahara στο χώμα τέλεια, στην άσφαλτο καλά αν εξαιρέσεις λίγο παραπάνω θόρυβο).

στο service (λάδια φίλτρα τακάκια υγρά φρένων) είναι οικονομικό. από βλάβες εξαρτάται πως του φέρονταν ο προηγούμενος. από ανταλλακτικά βρίσκεις τα πάντα και after market. από τιμές η kawa είναι φαρμακείο για σοβαρές βλάβες (πχ βολάν).

οδήγησέ το με σωστά φουσκωμένα λάστιχα, χωρίς μπαγκαζιέρα και δες στην ευθεία με περίπου 60χλμ και κλείνοντας το γκάζι αν τρέμει το τιμόνι. δες λάστιχα και γρανάζι αλυσίδα. διαρροές λαδιών στα πηρούνια ,φαγωμένες δισκόπλακες, πίσω φτερό (αν έχει ξεκολήσει από την βάση του κάτω από την σχάρα θα στο φάει η ρόδα) . αν δεν πάρει με την πρώτη όταν είναι κρύο και στο ρελαντί δεν φτάνει τισ 1200 rpm μην σε φοβίσει αμέσως. θέλει τσοκ. κάνε κανένα χλμ κλείσε το τσοκ και μετά ξαναβάλε μπρος και άκου το μοτερ.

δεν έχει πολύ δυνατά φώτα τουλάχιστον για πριν 2004 μοντέλο που έχω εγώ και με συνοδηγό θυμίζει λίγο αντιαεροπορικό. δεν έχει μεγάλη ρύθμιση προβολέα (δεν ξέρω για μετά 2004 μοντέλο).

δεν έχει καθόλου καλη μεταπώληση αν το θες για ξεφύγεις από τα παπιά και μετά να πάς σε κάτι δυνατότερο πχ vstrom.

στα 2000 ευρώ μόνο από κάποιον που εμπιστεύεσαι πραγματικά και είναι μερακλής (έχει πολλούς και εδώ) να πάρεις αν σου αρέσει.

θα σε συμβούλευα να μαζέψεις λεφτά και να πάρεις κάτι δυνατότερο και νεώτερης τεχνολογίας. τα μετά 2004 kle δεν διαφέρουν σημαντικά από τα πιο παλιά.

νομίζω το transalp είναι καλύτερη value for money λύση σε μεταχειρισμένα.

ελπίζω να βοήθησα.

Τροποποιήθηκε από τον tassos21r

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κοιταξτε για αρχη το θελω για αντ/ση του παπιου.

και κανα μικρο ταξιδακι μια στο τοσο εκει που σας εγραψα

αξιζει να δωσω 4000 για transalp ή να κανω το κοροιδο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
κοιταξτε για αρχη το θελω για αντ/ση του παπιου.

και κανα μικρο ταξιδακι μια στο τοσο εκει που σας εγραψα

αξιζει να δωσω 4000 για transalp ή να κανω το κοροιδο?

η επιλογή σου εξαρτάται από την κατάσταση της μοτο, την χρήση που την θέλεις και το πόσο υπολογίζεις να την έχεις.

τα λεφτά αυτά που λές άλλος τα θεωρεί πολλά και άλλος λίγα για το κάθε μοντέλο.

άρχισε τα test drive και δες τι σου κάνει κλικ. ψάξε στα θέματα εδώ για το αντίστοιχο μοτόρι. θα βρεις πολλά από μέλη που ψάχνονταν ή που είχαν προβλήματα ή απλώς ποστάρησαν τις εντυπώσεις τους. ψάξε και στο google για θέματα για το συγκεκριμένο μηχανάκι. όταν έχεις σχεδόν καταλήξει δες τι υπάρχει στην αγορά στα χρήματα που μπορείς να μαζέψεις με την βοήθεια γνωστού σου μηχανικού.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
είναι οικονομικό και αντικλεπτικό

Χαχα! Αφασία!

Λοιπόν άντε να πω κι εγώ το μακρύ μου...

Καταρχήν στα 2000? που λες πρόσθεσε και κάποια λεφτά για εξοπλισμό.

Κατά 2ον κι εγώ είμαι της άποψης να δώσεις 4.000? για transalp.

Με αυτό το ποσό πραγματικά μπορείς να βρεις μηχανή αστέρι με λίγο ψάξιμο.

Να σε παραπέμψω σε αυτό το λινκ όπου ψάχνω transalp για έναν φίλο μου για να δεις τι παίζει.

Κάνε και μια αναζήτηση στο ww.car.gr

Αυτά από εμένα. Μην βιαστείς να αγοράσεις μηχανή. Ψάξ' το λίγο καλά για να επιλέξεις την καλύτερη. Κάν' την μια βόλτα, πήγαινε την σε ένα μάστορα να της ρίξει μια ματιά και.. κράτα κάποια λεφτά στην άκρη για εξοπλισμό.

Καλά να περάσεις το 3ήμερο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

νομιζω ταξιδιαρικο δεν ειναι το ''xt'' .

με ολα αυτα που διαβασα μαλλον θα προσπαθησω να μαζεψω κανα 4000 για αγορα transalp

αν ομως αποφασισω αμμεσα για kle με βαση τα τεχνικα χαρακτηριστικα τι να παρω?

ειδα καποιες αγγελιες οπου με 1600 ειναι του 01 και με 3000 του 05....

εχουν διαφορετικα τεχνικα χαρακτηριστικα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να σου προσθέσω το XF650 - Freewind και τον Πήγασο.

1/Κ , ελαφριά, χαμηλά και αξιόπιστα.

Αν μπορέσεις να μαζέψεις τα χρήματα για το Transalp ακόμα καλύτερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Να σου προσθέσω το XF650 - Freewind και τον Πήγασο.

Μπράβο! Πολύ καλές επιλογές αυτές οι δύο. Ειδικά ο Πήγασος είναι πολύ παρεξηγημένος στην ελλάδα και θα τον βρεις σε πολύ καλή τιμή!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλημερα,

υσατερα απο αυτο http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s...;threadid=75056

μαλλον θα παω για κλε.περιμενω μια προταση για τρανσαλπ και αν δε μου κανει βουρ στο...κλε!!!!

μια ερωτηση που θα δω διαφορες μεταξυ μοντελων 00 εως και 08?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
φραγκα παιζουν το πολυ 2000?!! κλαψσ!!!

......................

βλεπω με 4000? τα παιρνεις π.χ Transalp 650 του 2004 ή με τα ιδια χρηματα ποιο καινουργιο KLE

να περιμενω να μαζεψω κανα 2000ιαρο ακομα και να παω σε Transalp? ή και με δοσεις σε καινουργιο με ABS?

Με 2.000 ευρώ που δίνεις, μια καλή επιλογή είναι το Yamaha XT600. Μονοκύλινδρο μεν αλλά είναι αστέρι στην αστική χρήση και πάει και κανένα μικρό ταξιδάκι. Τέρας αξιοπιστίας και πολύ εύκολο στη μεταπώληση, όταν θα θέλεις να πάρεις άλλη μοτοσυκλέτα.

Αν μπορείς να διαθέσεις 4.000, το Transalp 650 του '04 είναι πιο ολοκληρωμένη επιλογή. Κινείται άνετα μέσα στην πόλη (όχι όμως σαν το ΧΤ600), ταξιδεύει άνετα και είναι αξιόπιστο και εύκολο στη μεταπώληση.

Τέλος αν μπορείς να πάρεις με δόσεις το Transalp 700 C-Abs, θα έχεις τις κλασικές αρετές των Transalp (αξιοπιστία, άνεση, μεταπώληση, ευχρηστία) και επιπλέον: περισσότερη δύναμη (59 ίπποι), μικρότερη κατανάλωση (ψεκασμός), καλύτερα φρένα (τριπίστονες δαγκάνες της Nissin και συνδυασμένο ABS) και λίγο πιο μαζεμένες διαστάσεις.

Ζύγισε τα πράγματα και πράξε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δυστυχως με τρια παιδια ειναι λιγο δυσκολο.....

απλα λογω δουλειας τα 4 τελευταια χρονια καθημερινα πηγαινοερχομαι μεγαρα-αθηνα ή μεγαρα-πειραια θελω να αντικαταστησω το κρυπτον.

εχω κανει 78900χλμ!!! και τα εχει βγαλει τα λεφτα του.

αναμεσα στα δυο ποιο λετε και γιατι?

http://www.xe.gr/pages/Details.aspx?catId=...02248&cat=a

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/231721

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτό με τα 2500 ευρώ έχει μόλις 18.500 χλμ. και είναι μοντέλο του 2001. Λίγα χλμ. για τα χρόνια του και αυτό με παραξενεύει. Για το πίσω λάστιχο που εν έτει 2009 είναι ακόμη "μανίσιο" (του 2001) τί να πω; Καλύτερα να μην το ανέφερε αυτό. Μετά από 2 χρόνια ένα λάστιχο δεν επιτρέπεται να είναι ακόμη πάνω σε μοτοσυκλέτα. Σκέτο ξύλο θα είναι αυτό το "μανίσιο".

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

οι συμβουλές του Αιγαιοπλόου είναι πολύ σωστές. να τις προσέξεις ιδιαίτερα. συμφωνώ και γω για τα χλμ και το πίσω λάστιχο του κλε με τα 2500. τωρα για το άλλο. με όλα αυτά που έχει βάλει το δίνει 1600. η τιμή συμπεριλαμβάνει και το παζάρι που σίγουρα θα πρέπει να κάνεις. δηλαδή αντέχει να κατέβει λίγο ακόμα για να ρεφάρεις τέλη μεταπώλησης και ασφάλεια που θα πληρώσεις. απλά σκέψου ότι το δίνει τόσο γιατί θέλει να το διώξει και αυτό δεν "φεύγει". φαντάσου ότι απευθύνεται σε ιδιώτες. δηλαδή η μάντρα πόσο λες να το παίρνει? σίγουρα πολύ λιγότερο. ας πούμε ότι το παίρνεις και δεν θα χρειαστεί τίποτα άλλο, πόσο νομίζεις ότι θα μπορείς να το πουλήσεις, αν μετά από 1-2 χρόνια θες κάτι δυνατότερο? σίγουρα πολύ λιγότερο και ίσως να έχεις χρειαστεί γρανάζι αλυσίδα, τσιμούχες πιρουνιών, κανένα ρουλεμάν, μπαταρία (δεν αναφέρονται αν έχουν αλλαχθεί). βάλε και τα εργατικά. δεν θα πάρεις ποτέ τα λεφτά σου πίσω.

ξέρω το συναίσθημα που νιώθεις όταν φεύγεις από την παπιοκατηγορία και πας σε μηχανή. αλλά καλύτερα να πάρεις κάτι που έχει εύκολη μεταπώληση αλλιώς το παντρεύεσαι. δες το σαν επένδυση. αν τελικά αποφάσισες για κλε 500, πήγαινε δες το, οδήγησέ το και πάρε και μηχανικό μαζί σου για έλεγχο. δες και άλλες αγγελίες. οδήγησε και άλλα κλε. μην φοβάσαι θα σε περιμένουν να τα αγοράσεις. δες και εδω ένα οδηγό αγοράς μεταχειρισμένης μηχανής. σου εύχομαι να κάνεις καλή επιλογή και να έχεις πολλά και αποβλημάτιστα χιλιόμετρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τελικα οι συμβουλες σαν πιασαν τοπο!!! μεσω γνωστου θα μαζεψω κανα 1000ικο παραπανω και κοντα στα 3000? βρηκα μια transalp 99 600cc .

καλυτερα τωρα?

η διαφορα με την 650 ειναι μεγαλη-τεραστια-χαωδης????

α! με 45.000χλμ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

γεια και παλι.απο δευτερα θα κλεισω μια Transalp 03 650cc με 47.000χλμ απο μαγαζι μεσω γνωστου...οποτε αν εχει-παρουσιασει κατι σοβαρο ειναι υπεθυθνος και υπολογος.

να εμπιστευτω το μαγαζι ή να παρω απο ιδιωτη παρομοια με ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΕΞΤΡΑ???

ακουει,

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
γεια και παλι.απο δευτερα θα κλεισω μια Transalp 03 650cc με 47.000χλμ απο μαγαζι μεσω γνωστου...οποτε αν εχει-παρουσιασει κατι σοβαρο ειναι υπεθυθνος και υπολογος.

να εμπιστευτω το μαγαζι ή να παρω απο ιδιωτη παρομοια με ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΕΞΤΡΑ???

ακουει,

μετα την απομακρυνση απο το ταμειο σιγα μην αναγνωριστει λαθος... το θεμα ειναι να βρεις εναν αξιοπιστο ΜΗΧΑΝΙΚΟ δικο σου και να τον πας να το δει εαν εσυ δεν γνωριζεις. Δωστου 20-30 ευρα και παρτονα μαζι σου. εαν ο ιδιωτης δεν εχει τιποτα να κρυψει θα στο δωσει και μια βολτα και θα σου πει πηγαινε και μονος σου σε οποιον μηχανικο θες. οι μαντρες δυσκολα το κανουν αυτο. γιαυτο παρε μηχανικο...βρες εναν.... και κοιτα εαν ειναι απο μαντρα γραπτη εγγυηση τουλαχιστον 6 μηνες και πανω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλημερα.ΤΗΝ ΕΧΩ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ!!!!!

τελικα πηρα μια παρομοια με 17800χλμ. με service δικο μου οπου τα παντα αλλαχτηκαν και το μονο που θα χρειαστει ειναι στα 4000χλμ λαδια.

παραλιγο να μου πεσει οταν ξεκινησα με 1η και το εστριψα τερμα αριστερα για να την γυρισω και ναρθω ευθεια....π

αρολο που την κατεβασα μεχρι τερμα, παλι παταω λιγο παραπανω με τισ μυτες και εχω χεστει πανω μου.

υπαρχει τροποσ να φτιαξω τι σελα πιο χαμηλα οπως για το κλε που διαβασα?

ειμαι αρκετα κοντος στο 165-170...κλαψσ!!!!!! βεβαια με το που ξεκινησε δεν εχει καθολου βαρος.παει μια χαρα.

απορια: ολες οι ον-οφ τοσο βαριες ειναι?

απο εξοπλισμο εχω μονο κρανος. για γραψτε, τι να παρω αμμεσα λογω ασχετοσυνησ-αρχαριος?

υποψιν : εκκινηση με την 5η φορα το καταφερα... μου θυμισε τα νιατα μου που μαθαινα οδηγηση αυτοκινητου.ολο μου εσβηνε.

να αργησω να βαλω τη γυναικα πανω?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μεγειές!!

Για τα πρώτα θέματα με το βάρος να είσαι προσεκτικός στην αρχή και όλα θα πάνε καλά. Προσοχή στις επιτόπιες μανούβρες.

Άφηνε πρώτη μέσα όταν σταματάς. Απο εξοπλισμό οπωσδήποτε μπουφάν και γάντια. Αν σε παίρνει και κανα μποτάκι. Επίσης μην βάλεις δεύτερο άτομο επάνω αν δε νιώσεις οτι "έχεις" το μηχανάκι και φυσικά χωρίς κράνος. Καλή απόλαυση.

Αυτά απο ένα επίσης άπειρο αναβάτη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα