Jump to content
Thrakiotis

απο TDM900 σε TIGER 1050

Recommended Posts

τη παπουδιερα την εχεις αποκλεισει? γιατι αυτα που ζητας τα καλυπτει με το παραπανω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

To μαμά tiger δεν υπερτερεί σε τίποτα απο το tdm του Thrakioti. Μόνο σε γκαζι αλλά μικρή διαφορά.Μαλλον ξερεις εσυ καλυτερα :rolleyes: Αντιθέτως μπροστά στο μέγεθος της ιστορίας του tdm και την αξιοπιστίας του(για να είμαι και On topik), θα έλεγα οτι υστερεί και πολύ μάλιστα όπως και πολλές άλλες μοτοσυκλέτες. Στο μόνο που μιλάει το tiger είναι το γκάζι αλλά αν είναι έτσι...ας πάρει hayabusa :lol: Συμφωνω!!!

Αν όμως όπως λές, έπεφταν τα ανάλογα φράγκα του thrakioti σε tiger,ναι άλλαζαν όλα συμφωνώ. Βασικά... και με τα μισά φράγκα αλλάζουν πολλά. Αλλα αν το πάμε έτσι, γιατί να πάρει τίγρη και όχι κατευθείαν ένα γκαζιάρικο μηχανάκι?Παλι Συμφωνω

Στο θεμα αξιοπιστια η Τ μετα απο καιρο χτιζει λιθαρακι λιθαρακι ενα πολυ καλο ονομα.Το μοτερ 1050(spint st) εχει βγει πρωτο απο πολλα σε αξιοπιστια σε τεστ που εγινε στα 50000 χλμ απο Εγκριτο ευρωπαικο περιοδικο.

Αυτα :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σιγουρα δεν κολαω ουτε στα φρενα (εχω αγκυρες) ουτε στο στησιμο (usd + ohlins πισω)...

απλα μου τη βιδωσε γιατι βρηκα τιγρη που θα ειναι μοντελο του 08 με abs ΛΕΥΚΟ,χουφτες, διπλο σταντ, ζελατινα τουρ και τιμη που δε θα ξεπερναει τα 7500....

και ειπα να δοκιμασω...

το πολυ πολυ να το παρω και να το ξαναδωσω για ενα tdm 09 ΑΣΗΜΙ για το οποιο εμφανισιακα κοβω φλεβα..

ΥΓ: ο τιγρης ειναι πανεμορφος , αλλα μονο απο μπροστα...(γνωμη μου) και αυτο ειναι το μονο που με χαλαει στο θεμα εμφανιση...κατα τ' αλλα ειναι ΤΟΥΜΠΑΝΟ..

08 μοντελο με ABS με 7500 χλμ η κατι εχει η καιγεται ο κωλος του να το πουλησει (το λιγοτερο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι ειναι τρακαρισμενο και φτιαγμενο)δεν παιζει αυτη η τιμη με τιποτα και να ειναι σωστο το μηχανακι,τωρα αν ειναι και το δεις παρτο χωρις 2η σκεψη ενοειται

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν θα σταθω στον παραγοντα λεφτα,αλλα εχεις κανει το TDM οπως ακριβως το γουσταρεις,και πραγματικα,ενω εχω δηλωσει οτι το συγκεκριμενο χρωμα δεν με συγκινουσε ποτε,Η δικη σου μηχανη ειναι μακραν ο,τι καλυτερο εχω δει σε TDM που ειναι κ ο μεγαλος μου ερωτας...Γνωμη μου: ΜΗΝ το δωσεις...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
το αλλο..

mediah.jpg

και το δικο μου οπως ειναι τωρα

Αυτο που δειχνεις στην φωτογραφια αν βλεπω καλα φιλε δεν εχει ABS

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
ρε τζονι για ποια αξιοπιστια μιλας ρε φιλε!!!!!για το tdm?ρε φιλε μου απο το μοντελο που εχει ο φιλος το 00 μεχρι και το 04 υπαρχουν περιπτωσεις που τσιμπανε λαδακι !!!πρεπει να το ψαξεις αρκετα για να πεσεις σε σωστο μοτερ!!!!!

εδω φιλε μου εισαι ΤΕΛΕΙΩΣ λαθος...

το δικο μου ειναι 03. το 1ο TDM900 βγηκε το 2002...

αν αναφερεσαι σε TDM 850, που κυκλοφορουσαν ακομα και με αδιεες του 03 εχεις δικιο...ηθελαν την προσοχη τους...

ομως κανενα 900αρι δεν εχει παρουσιασει το παραμικρο...

και οπως λεει φιλος μηχανικος της Yamaha...

" το γ@μημενο δε λεει να ερθει κανενα να του φτιαξω μοτερ...ολο τρακαρισμενα..."

δεν μπορεις να αμφισβητησεις την αξιοπιστια του 900, εκτος και αν εισαι προκατελημενος (οπως εγω και πολλοι αλλοι - ισως εσφαλμενα- με την Triumph)

Θα συμφωνησω με το φιλο παραπανω οτι πλεον η αγγλικη εταιρεια χτιζει λιθαρακι λιθαρακι ενα ονομα στα μοτερ...

αυτη αλλωστε ηταν και η αιτια να το σκεφτομαι...

τα 7500 (εκτελωνισμενο κομπλε) ειναι απο Αγγλια, οπου μενει μονιμα ο αδερφος της γυναικας μου...

τοσο παιζουν εκει οι τιμες

και ειναι σαν της φωτο...απλα αυτη βρηκα προχειρη :P

τη παπουδιερα την εχεις αποκλεισει? γιατι αυτα που ζητας τα καλυπτει με το παραπανω...

????????

ποια ειναι αυτη?

Τροποποιήθηκε από τον Thrakiotis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Τι θα ελεγε φιλε θρακιωτη ο μηχανικος της ΓΙΑΜΑΧΑ???

και μην εισαι και τοσο απολυτος για το μοτερ του TDM900 ΥΠΑΡΧΟΥΝ οπως και σε ολες τις εταιριες και οι εξαιρεσεις !!!!!!

δε στηριζομαι σε αυτον...

αλλα σε ολους τους φιλους που μιλαμε καθημερινα για τα προβληματα, τα + και τα - της μηχανης μας, σε αλλο φορουμ...

και δεν αναφερομαι στους κολλημενους (που το δικο τους μηχανακι ειναι το καλυτερο), αλλα σε σοβαρα ατομα που απο τα χερια τους εχουν περασει πολλα μοντελα της αγορας...

τελος παντων..αποψεις και προσωπικες εμπειριες ειναι αυτες...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εδω φιλε μου εισαι ΤΕΛΕΙΩΣ λαθος...

το δικο μου ειναι 03. το 1ο TDM900 βγηκε το 2002...

αν αναφερεσαι σε TDM 850, που κυκλοφορουσαν ακομα και με αδιεες του 03 εχεις δικιο...ηθελαν την προσοχη τους...

ομως κανενα 900αρι δεν εχει παρουσιασει το παραμικρο...

και οπως λεει φιλος μηχανικος της Yamaha...

" το γ@μημενο δε λεει να ερθει κανενα να του φτιαξω μοτερ...ολο τρακαρισμενα..."

δεν μπορεις να αμφισβητησεις την αξιοπιστια του 900, εκτος και αν εισαι προκατελημενος (οπως εγω και πολλοι αλλοι - ισως εσφαλμενα- με την Triumph)

Θα συμφωνησω με το φιλο παραπανω οτι πλεον η αγγλικη εταιρεια χτιζει λιθαρακι λιθαρακι ενα ονομα στα μοτερ...

αυτη αλλωστε ηταν και η αιτια να το σκεφτομαι...

τα 7500 (εκτελωνισμενο κομπλε) ειναι απο Αγγλια, οπου μενει μονιμα ο αδερφος της γυναικας μου...

τοσο παιζουν εκει οι τιμες

και ειναι σαν της φωτο...απλα αυτη βρηκα προχειρη :P

????????

ποια ειναι αυτη?

μαλλον το varadero εννοει ο φιλος :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγώ πάντως δεν θα το άλλαζα...ειδικά μετά από τόση δουλειά που έχεις "ριξει" πανω του...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δυστυχως τη μηχανη τη χρειαζομαι για την καθημερινη μετακινηση στην Αθηνα, περα απο τις εξορμησεις....

οποτε τη θελω και λιγο μινιον αν γινεται...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

η δικια μου ειναι μια πιο ευελικτη εκδοση της μεγαλης....και απο γκαζι εχει αφθονο....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
η δικια μου ειναι μια πιο ευελικτη εκδοση της μεγαλης....και απο γκαζι εχει αφθονο....

την εχω οδηγησει...

πολυ καλη περιπτωση αλλα οχι του γουστου μου...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

οκ μου φαινεται εισαι αποφασισμενος για τιγρη....

αδιαμφισβητητα ολοκληρωμενη μηχανη, κοντα στις σχεδιαστικες γραμμες του TDM...

κανε ενα δικαβαλο test drive και το ξανασκεφτεσαι

Τροποποιήθηκε από τον Architect

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θρακιωτη ποσο λες να την δωσεις?Εχω ενα φιλο που ψαχνεται και του αρεσει οδηγικα το TDM.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
φιλε θρακιωτη για να μπορεσουμε να συννενοηθουμε ,ξερεις τι σημαινει για μενα οτι ενα μηχανακι ειναι αξιοπιστο???

οταν στο μηχανακι δεν κανω σε σωστο χρονικο διαστημα τα σερβις

οταν οπου βρεθω και οπου σταθω δεν θα σκεφτω σε ποια κατασταση ειναι μηχανικα και θα του πιω το αιμα

οταν στο μαστορα μου παω μονο για να με κερασει καφε και οχι για να ακουσει καποιον θορυβο

οταν αντι να πω ενα γεια σε εναν φιλο με το στομα του το λεω με τον κοφτη στα κοκκινα

αυτα τα ολιγα λοιπον για μενα σημαινει οτι το μηχανακι ειναι αξιοπιστο και δεν κανει κικ!!!! για σενα ισχυουν αυτα?περναει το μηχανακι σου διαβολοβδομαδες?

εαν ειναι να θεωρουμε ενα μηχανακι αξιοπιοπιστο κανοντας του ατελειωτα χλμ χωρις να γνωρισει τον αλλο μας εαυτο εεεεε αυτο το μηχανακι για μενα δεν ειναι αξιοπιστο!!!

το μονο στο οποιο ημουν πολυ large με τη μηχανη μου ηταν η αλλαγη λαδιων και φιλτρου (που ισως βεβαια ειναι το σημαντικοτερο) που την κανω καθε 3000χλμ, γιατι λοφω δουλειας τα αγοραζω οικονομικα...

αλλα και να ξεχαστω και να φτασω τα 4000 δεν παιζει κατι...

δεν πηγα ποτε να ακουσει κατι ο μηχανικος...αλλα ποτε δεν εκατσα να παω τη μηχανη στα κοκκινα (ΕΓΩ)....

υπαρχουν πολλοι που το κανουν...

ειπαμε αποψεις και προσωπικες εμπειριες...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
ο τιγρης με ποσα χ.λ.μ. ειναι?

2120μιλια...

3500περιπου χλμ...

δεν μπορεσε να ολοκληρωσει την αποπληρωμη του..

και το πουλαει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

2120μιλια...

3500περιπου χλμ...

δεν μπορεσε να ολοκληρωσει την αποπληρωμη του..

και το πουλαει

Αυτη η τιμη και εισαγωγης με τελωνειο κατι δεν μου παει καλα ψαχτο λιγο καλυτερα με το τελωνειο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δυστυχως το ποστ..για αλλο λογο ανεβηκε και οπως γινεται συνηθως ξεφυγαμε...

οπως και να'χει ευχαριστω για τις απαντησεις

και ειδικοτερα τους φιλους που ηδη εχουν τον τιγρη στην κατοχη τους...και εχουν μια εμπειρια και αντικειμενικη αποψη...

Δευτερα θα γινει το τεστ ραιντ...οποτε βλεπουμε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

γεια σου φιλε thrakioti, κ συγχαρητηρια για την εκπληκτικη μεταμορφωση του tdm, ειναι το πιο ομορφο που εχω δει εως τωρα μπραβο σου!

Εχω το tiger εδω και 8 μηνες κ εχω κανει 12000χλμ, δεν μου εχει παρουσιασει τιποτα απολυτως σε αυτο το διαστημα αν και ειναι λιγα τα χλμ, αλλα δεν εχω ακουσει κ τιποτα το ανησυχιτικο κ απο αρκετους φιλους που το εχουν κ εχουν γραψει πολλα παραπανω οποτε νομιζω το θεμα της αξιοπιστιας δεν πρεπει να σε ανησυχει-κ γω αλλαζω λαδια-φιλτρο καθε 3000χλμ αλλα αυτο το κανω σε ολα τα μηχανακια που εχω κ οχι επειδη φοβαμαι περισσοτερο για το μοτερ του τιγρη.

Η μεγαλη διαφορα που θα δεις με το tiger ειναι στο γκαζι, ειναι πιο δυνατο κ ο τροπος που αποδιδει σε ολο το φασμα στροφων ειναι απολαυστικοτατος.

Τα κυρια σημεια που υστερει ειναι στα μαμα λαστιχα κ το πισω αμορτισερ, οποτε με την αλλαγη αυτων πιστευω οτι θα εχεις ενα συνολο αντιστοιχο του δικου σου tdm αλλα με αρκετα περισσοτερο γκαζι-το μπροστινο του πως και τα φρενα του ειναι πολυ καλα κ δεν χρειαζονται περαιτερω βελτιωση κατα τη γνωμη μου. Υπολογισε δλδ κανα 1000(για ενα ohlins) και αλλα 400 για ενα ζευγαρι λαστιχα. Ακομα με ενα aftermarket τελικο κ προγραμμα το μοτερ παιρνει καποια αλογακια παραπανω απ οτι εχω μαθει-την εξατμιση την εχω ακομη στο κουτι θα την περασω μεσα στην επομενη βδομαδα οποτε σε λιγες μερες θα μπορω να σου πω περισσοτερα για αυτο με σιγουρια..

Οποτε με περιπου 1700 ευρω(ohlins+λαστιχα+τελικο) νομιζω πως θα εχεις ενα καλυτερο συνολο απο το tdm σου.

Τωρα οσον αφορα την ανεση της σελας, εγω δεν εχω προβλημα. Υπαρχει μια υψομετρικη διαφορα του πισω μερους, αλλα αν εισαι λιγο ψηλοτερος απο την συντροφο σου θα την καλυπτεις ικανοποιητικα απο τον αερα. Οι γονιες των ποδιων κ η γενικοτερη σταση του σωματος ειναι πολυ καλη, οπως ειναι κ το αφρωδες της σελας. Ειναι λιγο δυσκολοτερο το ανεβασμα, οπως κ το οτι μπορει να βλεπει ευκολα το κοντερ..-εχω μεγαλο προβλημα με αυτο οπως καταλαβες.... Ολα αυτα βεβαια ειναι υποκειμενικα και μονο με ενα test ride θα μπορεις να ξερεις αν σε καλυπτει οποτε οτι κ να σου πω περι αυτου..

Παντος η Triumph προσφερει στα αξεσουαρ κ gel seat η οποια υποτιθεται οτι βελτιωνει ακομη περισσοτερο την κατασταση, οπως υπαρχουν διαφορες αλλες εταιριες που ασχολουνται με το αντικειμενο κ μαλλον κανουν ακομα καυτερη δουλεια-η σελα που εχεις βαλει στο tdm φαινεται πολυ καλη κ πιθανον θα μπορεις να απευθυνθεις στην ιδια εταιρια κ για το tiger.

Οσον αφορα την υποστηριξη δεν νομιζω οτι εχεις θεμα, αν ελεγες οτι εισαι σε κανενα νησι π.χ τοτε θα ειχες, αλλα για Αθηνα ουτε λογος, υπαρχουν αρκετα εξουσιοδοτημενα κ τα περισσοτερα κανουν καλη δουλεια. Οι τιμες των ανταλλακτικων κ αναλωσιμων ειναι normal-το sercice των 10000χλμ που αλλαξα μπουζι,τσεκαρισμα βαλβιδες,λαδια-φιλτρο μου κοστισε 130ευρω.

Το κιβωτιο του ειναι λιγο πιο σκληρο σε σχεση με τα περισσοτερα Japan, παντος ειναι θετικο στις αλλαγες κ το συνηθιζεις πολυ γρηγορα αλλα στο test ride μπορει να σου φανει καπως.Η κατασταση βελτιωνεται περισσοτερο με πειραματισμους με διαφορετικα λαδια.

Αυτα απο μενα, μην το κουρασω παραπανω.Ελπιζω να βοηθησα λιγακι, το test ride θα σε διαφωτισει πολυ περισσοτερο βεβαια κ απ οτι ειδα το εχεις στο προγραμμα.

ευχομαι καλη επιλογη, κ καλα χιλιομετρα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ρε τζονι για ποια αξιοπιστια μιλας ρε φιλε!!!!!για το tdm?ρε φιλε μου απο το μοντελο που εχει ο φιλος το 00 μεχρι και το 04 υπαρχουν περιπτωσεις που τσιμπανε λαδακι !!!πρεπει να το ψαξεις αρκετα για να πεσεις σε σωστο μοτερ!!!!!

Γιατί, το Tiger δε τσιμπάει λάδάκι?! Η το vstrom δε τσιμπάει λαδάκι?! Το ΧΤ δεν τσιμπάει?! Η ακόμη αν θές και οι παππουδιέρες, δε τσιμπάνε λαδάκι?! Και τι λέει αυτό?! Το έχω χιλιοσυζητήσει με 5-6 μηχανικούς και όλοι διαβεβαιώνουν οτι απο την στιγμή που το έχεις υπό έλεγχο και συμπληρώνεις τα ml, μπορεί να σε πάει στην άκρη του κόσμου η μοτοσυκλέτα.

Είχα μοτοσυκλέτα που τσιμπούσε λάδι και το ΗΞΕΡΑ οταν την πήρα οτι τσιμπάει, και βεβαιώνω οτι απο την στιγμή που ΞΕΡΕΙΣ το πρόβλημα, και ΕΙΣΑΙ διατεθιμένος να συμβιβαστείς, και ειδικά απο την στιγμή που κατα τα υπόλοιπα σε καλύπτει στο 100%, είναι μια διαδικασία που δεν είναι δά και τόόόσο ''ωχ αμάν!''. Αντιθέτως, μια μοτο, που ΔΕΝ τσιμπάει και ο κάτοχος μένει ήσυχος, είναι πιο επικύνδινο θα έλεγα.

Νίκο, το θέμα με τα TDM και το λάδι, εκτός το οτι παίζει και σε πολλές άλλες μοτο(ασχετα εάν δεν το λένε) είναι απο καιρό γνωστό και συμφωνώ οτι πιο πιθανό είναι κάποιος να πέσει σε κινητήρα που τσιμπάει παρά σε ''νορμάλ''!

Κατά τα υπόλοιπα όμως, ΜΗ προβλεπόμενα, δε νομίζω να έχει κάποιος να πεί κάτι για την αξιοπιστία του TDM! Είναι εδώ και χρόνια μια απο τις πιο αναγνωρισμένες μοτοσυκλέτες σκυλιά και πές μου έστω κι έναν που το αμφισβητει!

Σε σχέση με το Tiger τώρα, ξαναλέω οτι το τούμπανο του θρακιώτη με ένα μαμά tiger, είναι καλύτερη μοτοσυκλέτα γενικά(ξαναλέω ΠΛΥΝ επιδόσεων).

Και επαναλαμβάνομε όπως έχω ξαναπεί, οτι στην συντήρηση, αξιοπιστία, ταξιδιάρικη ικανότητα, after sales, ευκολία μεταπώλησης, οικονομία(κατανάλωση κτλ), κτλ κτλ, το tiger δεν στέκεται δίπλα του. Στά γκάζια και μόνο, τότε δεν στέκεται το TDM :grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
γεια σου φιλε thrakioti, κ συγχαρητηρια για την εκπληκτικη μεταμορφωση του tdm, ειναι το πιο ομορφο που εχω δει εως τωρα μπραβο σου!

Εχω το tiger εδω και 8 μηνες κ εχω κανει 12000χλμ, δεν μου εχει παρουσιασει τιποτα απολυτως σε αυτο το διαστημα αν και ειναι λιγα τα χλμ, αλλα δεν εχω ακουσει κ τιποτα το ανησυχιτικο κ ................................................................................

......................................................................

Αυτα απο μενα, μην το κουρασω παραπανω.Ελπιζω να βοηθησα λιγακι, το test ride θα σε διαφωτισει πολυ περισσοτερο βεβαια κ απ οτι ειδα το εχεις στο προγραμμα.

σε ευχαριστω πολυ...για ολα τα παραπανω

και ναι, χωρις τεστ ραιντ δε μπορω να πω τπτ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχω το tiger εδω και 8 μηνες κ εχω κανει 12000χλμ, δεν μου εχει παρουσιασει τιποτα απολυτως σε αυτο το διαστημα αν και ειναι λιγα τα χλμ, αλλα δεν εχω ακουσει κ τιποτα το ανησυχιτικο κ απο αρκετους φιλους που το εχουν κ εχουν γραψει πολλα παραπανω οποτε νομιζω το θεμα της αξιοπιστιας δεν πρεπει να σε ανησυχει-κ γω αλλαζω λαδια-φιλτρο καθε 3000χλμ αλλα αυτο το κανω σε ολα τα μηχανακια που εχω κ οχι επειδη φοβαμαι περισσοτερο για το μοτερ του τιγρη.

Η μεγαλη διαφορα που θα δεις με το tiger ειναι στο γκαζι, ειναι πιο δυνατο κ ο τροπος που αποδιδει σε ολο το φασμα στροφων ειναι απολαυστικοτατος.

Τα κυρια σημεια που υστερει ειναι στα μαμα λαστιχα κ το πισω αμορτισερ, οποτε με την αλλαγη αυτων πιστευω οτι θα εχεις ενα συνολο αντιστοιχο του δικου σου tdm αλλα με αρκετα περισσοτερο γκαζι-το μπροστινο του πως και τα φρενα του ειναι πολυ καλα κ δεν χρειαζονται περαιτερω βελτιωση κατα τη γνωμη μου. Υπολογισε δλδ κανα 1000(για ενα ohlins) και αλλα 400 για ενα ζευγαρι λαστιχα. Ακομα με ενα aftermarket τελικο κ προγραμμα το μοτερ παιρνει καποια αλογακια παραπανω απ οτι εχω μαθει-την εξατμιση την εχω ακομη στο κουτι θα την περασω μεσα στην επομενη βδομαδα οποτε σε λιγες μερες θα μπορω να σου πω περισσοτερα για αυτο με σιγουρια..

Οποτε με περιπου 1700 ευρω(ohlins+λαστιχα+τελικο) νομιζω πως θα εχεις ενα καλυτερο συνολο απο το tdm σου.

Τωρα οσον αφορα την ανεση της σελας, εγω δεν εχω προβλημα. Υπαρχει μια υψομετρικη διαφορα του πισω μερους, αλλα αν εισαι λιγο ψηλοτερος απο την συντροφο σου θα την καλυπτεις ικανοποιητικα απο τον αερα. Οι γονιες των ποδιων κ η γενικοτερη σταση του σωματος ειναι πολυ καλη, οπως ειναι κ το αφρωδες της σελας. Ειναι λιγο δυσκολοτερο το ανεβασμα, οπως κ το οτι μπορει να βλεπει ευκολα το κοντερ..-εχω μεγαλο προβλημα με αυτο οπως καταλαβες.... Ολα αυτα βεβαια ειναι υποκειμενικα και μονο με ενα test ride θα μπορεις να ξερεις αν σε καλυπτει οποτε οτι κ να σου πω περι αυτου..

Παντος η Triumph προσφερει στα αξεσουαρ κ gel seat η οποια υποτιθεται οτι βελτιωνει ακομη περισσοτερο την κατασταση, οπως υπαρχουν διαφορες αλλες εταιριες που ασχολουνται με το αντικειμενο κ μαλλον κανουν ακομα καυτερη δουλεια-η σελα που εχεις βαλει στο tdm φαινεται πολυ καλη κ πιθανον θα μπορεις να απευθυνθεις στην ιδια εταιρια κ για το tiger.

Οσον αφορα την υποστηριξη δεν νομιζω οτι εχεις θεμα, αν ελεγες οτι εισαι σε κανενα νησι π.χ τοτε θα ειχες, αλλα για Αθηνα ουτε λογος, υπαρχουν αρκετα εξουσιοδοτημενα κ τα περισσοτερα κανουν καλη δουλεια. Οι τιμες των ανταλλακτικων κ αναλωσιμων ειναι normal-το sercice των 10000χλμ που αλλαξα μπουζι,τσεκαρισμα βαλβιδες,λαδια-φιλτρο μου κοστισε 130ευρω.

Το κιβωτιο του ειναι λιγο πιο σκληρο σε σχεση με τα περισσοτερα Japan, παντος ειναι θετικο στις αλλαγες κ το συνηθιζεις πολυ γρηγορα αλλα στο test ride μπορει να σου φανει καπως.Η κατασταση βελτιωνεται περισσοτερο με πειραματισμους με διαφορετικα λαδια.

+1050

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το ΧΤ καιει τα μπεμβε καινε όμως σορυ αλλά το TDM ΔΕΝ καιει λάδια...μην λέμε ότι ναναι...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα