Jump to content
ArhoN

!Aσφαλιστική κάλυψη Κλοπής!

Recommended Posts

Για όσους ασφαλιστές σας λένε οτι δεν γίνεται..λενε ψέματα!!

Ανανέωσα την ασφάλειά μου σε μια φίλη με κλοπή κ οδική βοήθεια πέραν από όλα τα υπόλοιπα αστική ευθύνη, αποζημίωση τρίτων κτλ. σε γνωστή ασφαλιστική εταιρεία.

Ασφάλισα το bike για 4.500 E και η οδική βοήθεια μου χρειάστηκε 5 μέρες αφού την έκανα :respekt:

[ βραχυκύκλωσαν τα παλιά μπουζί, βράχηκαν και γέμισε βενζίνη ο κύλινδος. Ήρθε ένα παληκάρι με τη μηχανή και αφού καταλήξαμε πως δεν γίνεται επι τόπου επισκευή στείλανε φορτηγό και την πήγαμε μέχρι το συνεργείο-full εξυπηρέτηση]

Αξίζει αυτό το πακέτο για τις αχρειαστες περιπτώσεις που μπορούν να συμβούν και το συστήνω ανεπιφύλακτα.

Εγώ πληρώνω 138Ε το εξάμηνο αλλά αυτό εξαρτάται από την παλαιότητα, το ποσό που θα ασφαλίσεις το bike αλλά γενικά αξίζει τα λεφτά του!. Άσε που μια ασφαλιστική είχα ακούσει πως ασφαλίζει μηχανές κ αυτή με κάτι εξωφρενικά νούμερα :ranting3:

Όποιος ενδιαφέρεται Π.Μ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Για όσους ασφαλιστές σας λένε οτι δεν γίνεται..λενε ψέματα!!

Ανανέωσα την ασφάλειά μου σε μια φίλη με κλοπή κ οδική βοήθεια πέραν από όλα τα υπόλοιπα αστική ευθύνη, αποζημίωση τρίτων κτλ. σε γνωστή ασφαλιστική εταιρεία.

Ασφάλισα το bike για 4.500 E και η οδική βοήθεια μου χρειάστηκε 5 μέρες αφού την έκανα :respekt:

[ βραχυκύκλωσαν τα παλιά μπουζί, βράχηκαν και γέμισε βενζίνη ο κύλινδος. Ήρθε ένα παληκάρι με τη μηχανή και αφού καταλήξαμε πως δεν γίνεται επι τόπου επισκευή στείλανε φορτηγό και την πήγαμε μέχρι το συνεργείο-full εξυπηρέτηση]

Αξίζει αυτό το πακέτο για τις αχρειαστες περιπτώσεις που μπορούν να συμβούν και το συστήνω ανεπιφύλακτα.

Εγώ πληρώνω 138Ε το εξάμηνο αλλά αυτό εξαρτάται από την παλαιότητα, το ποσό που θα ασφαλίσεις το bike αλλά γενικά αξίζει τα λεφτά του!. Άσε που μια ασφαλιστική είχα ακούσει πως ασφαλίζει μηχανές κ αυτή με κάτι εξωφρενικά νούμερα :ranting3:

Όποιος ενδιαφέρεται Π.Μ.

Τι εννοεις? Να πει ασφαλιστης πως δεν υπαρχει ασφαλεια κλοπης και οδικης βοηθειας για μοτο? Θα μπορουσε, αν δεν συνεργαζεται ο ιδιος με τις 3-4 που υπαρχουν. Μπορει να ειναι ομως και εντελως ασχετος με το αντικειμενο οπως οι περισσοτεροι. Εννοω ειναι λιγοι οι ασφαλιστες που δεν γνωριζουν τι καλυψεις εχει ο κλαδος του αυτοκινητου? Οσο για ζωικα συμβολαια...καλυτερα μην αναφερθουμε. Μαυρο χαος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ούτε εγώ κατάλαβα. Αφού δεν πρόκειται για μερική κλοπή τότε τι ακριβώς εννοείς; Μήπως την οδική βοήθεια μόνο;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ολική κλοπή παίδες!

Το συμβόλαιο μου περιλαμβάνει αναλυτικά.

Αστ. Ευθ. - Σωματικές βλάβες

Αστ. Ευθ. - Υλικές ζημιές

Αστική ευθύνη πυρός

Πυρός

Τρομοκρατικές Ενέργειες

Ολική κλοπή

Οδική βοήθεια βλάβης

Μοτοπροστασία

Απώλεια εγγράφων

Αντικατάσταση Κλειδιών

;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το θέμα για ασφάλεια κλοπής έχει συζητηθεί πολλές φορές.

Εδώ και χρόνια (όχι πολλά) οι INTERAMERICAN και ΕΘΝΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ξεκίνησαν να κάνουν ασφάλεια κλοπής και έχουν συνεχίσει αργότερα και άλλες 2 αν δεν είναι και άλλες.

Η δε ΕΘΝΙΚΗ είναι η μοναδική όταν είχα ρωτήσει το 2006 που έκανε ΚΑΙ μερική κλοπής αλλά έβγαινε υπερβολικά ακριβή.

Ο συνδυασμός που αναφέρεις με την οδική δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, σχεδόν όλες κάνουν οδική, και οι παραπάνω με την κλοπής αν θέλεις.

Η INTERAMERICAN που έχω και εγώ (γιατί νομίζω για αυτή μιλάς) έχει και πιο ολοκληρωμένο πακέτο από τις άλλες, που εκτός της κλοπής και της οδικής έχει και, πυρός, τρομοκρατικές ενέργειες, νομική προστασία, φροντίδα ατυχήματος σε συνδυασμό με φιλική δήλωση (βασικότατο) κ.α.

Μόλις υπολόγισα την τιμή που πλήρωσες και είναι κατά τύχη ΑΚΡΙΒΩΣ τα μισά από ότι πλήρωσα εγώ τον Ιανουάριο για εξάμηνο, δηλαδή έδωσα 276€ για 10.000€ αξία μοτοσυκλέτας.

Πες μας αν δεν σου είναι δύσκολο σε ποια είσαι;

Τροποποιήθηκε από τον ZZR1400

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ειναι Ιντεραμερικαν γιατι η τελευταια δεν ασφαλιζει για "Απώλεια εγγράφων" και "Αντικατάσταση Κλειδιών". ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν μιλάω για την Interamerican.

Πριν 2 χρόνια η Interamerican ζητούσε γύρω στα 500Ε το χρόνο για ολική κλοπή. Δεν νομίζω να έχει αλλάξει αυτη η τιμή.

Τροποποιήθηκε από τον ArhoN

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το ΠΜ εληφθη και σε ευχαριστω και παλι αλλα δωστο και στη φορα (οχι το κινητο της γυναικας το ονομα της ασφαλιστικης)

Δε φανταζομαι να θεωρηθει διαφημιση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδες να σας ενημερωσω για οσους δεν ξερουν τι σημαινει η καλυψη ολικη κλοπη χωρις καλυψη για μερικη κλοπη.

Αν σας κλεψουν το μηχανακι και μετα απο 2 μηνες βρεθει ο σκελετος του δεν αποζημιωνεστε ουτε δεκαρα. Γιατι δεν εκλαπη ολικως το μηχανακι, βρεθηκε ο σκελετος! Το ιδιο αν βρεθει ο κινητηρας! Πρεπει δηλαδη να μην βρεθει τιποτα.

Για παραδειγμα στην περιπτωση που κλαπει και την βρειτε κανιβαλισμενη(συνηθισμενη περιπτωση) δεν παιρνετε τιποτα.

Αυτα για ενημερωση σας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πεδια για σασς εχο ασφαλιστη στιν ιντεραμερικα το ποσο που πληρωνης εινε αναλογα ποσο κανη η μοτο στα 10500 ποθ εβαλα εινε τον χρονο νομιζω 500 γιατι εινε 1 πακετο με πολα αλα αλα οχι σιγοθρα κλειδια και εγραφα.και εινε 90 μερεστο περιμενε για να σε αποζιμιοσουν

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πριν 2 χρόνια η Interamerican ζητούσε γύρω στα 500Ε το χρόνο για ολική κλοπή. Δεν νομίζω να έχει αλλάξει αυτη η τιμή.

Εγώ στην Ιντεραμέρικαν πληρώνω 441 τον χρόνο για ποσό ασφάλειας 7600 ευρώ. Έχω κάνει το φουλ πακέτο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ποτε μη λες ποτε.

Στειλε μου τα στοιχεια της μηχανης σου να σου πω τιμη ετησιας ασφαλισης.

Υ.Γ: Τεραστιο ρολο στην τιμη της ασφαλειας παιζει και η περιοχη κινησης του οχηματος, για να μην λεμε και οτι θελουμε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Bρε παιδια αφου ειναι ενα θεμα που αφορα ολους μας και εαν δεν ηταν τοσο τσιμπιμενες οι τιμες θα ειχαμε ολοι πιστευω και ολικης κλοπης γιατι δεν λετε δημοσια το ονομα της εταιριας να το κοιταξουμε και εαν μας συμφερει και ειναι οκ να ξεκινησουμε κατι ουσιαστικο για την περιουσια μας...

Αυτο το κρυφτουλι δεν το καταλαβαινω......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άρχοντα σε ευχαριστώ για το ΠΜ, αλλά δεν σε ρώτησα να μου πεις το κινητό τηλ. της ασφαλίστριάς σου, απλά σε ποια ασφαλιστική σε έχει ασφαλίσει, ή μήπως από τις απαντήσεις σου δεν ξέρεις ακόμα;

Τα 500€ δεν λένε κάτι σαν νούμερο, όπως και κάποιοι άλλοι λένε ξερά το ποσό ασφάλισης, γιατί αυτό στην ασφάλεια κλοπής εξαρτάται άμεσα από την ΤΩΡΙΝΗ αξία της μοτοσυκλέτας, όπως μπορώ να σου πω μια ασφάλεια κλοπής 70€ και να καλύπτει 1500€ αξία μοτοσυκλέτας. Τουτέστιν άλλο ασφάλιστρο έχει μια μοτό 5000€ τελείως διαφορετικό των 10.000€ και πολλαπλάσιο αυτή με 15.000€ αξία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ZZR1352 Προφανώς εαν θέλεις πληροφορίες σχετικά με τις αξίες της μοτοσυκλέτας και τον αλγόριθμο με τον οποίο υπολογίζεται το τελικό ασφαλιστρο που καλείσαι να πληρώσεις πολύ πιο υπεύθυνος για να σε ενημερώσει είναι ένας ασφαλιστής και σου έδωσα το τηλ. του δικού μου, το οποίο ελπίζω να εκτίμησες.

Από εκεί κ πέρα το εαν θεωρείται διαφήμιση ή δυσφήμιση η αναφορά της ασφαλιστικής εταιρείας που χρησιμοποιώ, στο forum νομίζω πως μπορώ να το κρίνω ΕΓΩ και δεν μπορεί να με κρίνει εμένα κανείς γι'αυτο.

Φιλικά

Τροποποιήθηκε από τον ArhoN

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
ZZR1352 Προφανώς εαν θέλεις πληροφορίες σχετικά με τις αξίες της μοτοσυκλέτας και τον αλγόριθμο με τον οποίο υπολογίζεται το τελικό ασφαλιστρο που καλείσαι να πληρώσεις πολύ πιο υπεύθυνος για να σε ενημερώσει είναι ένας ασφαλιστής και σου έδωσα το τηλ. του δικού μου, το οποίο ελπίζω να εκτίμησες.

Από εκεί κ πέρα το εαν θεωρείται διαφήμιση ή δυσφήμιση η αναφορά της ασφαλιστικής εταιρείας που χρησιμοποιώ, στο forum νομίζω πως μπορώ να το κρίνω ΕΓΩ και δεν μπορεί να με κρίνει εμένα κανείς γι'αυτο.

Φιλικά

Ωραίο αυτό, μου άρεσε το ZZR1352! :P

Πρώτον: Δεν σου ζήτησα πληροφορίες σχετικά με τις αξίες της μοτοσυκλέτας και τον αλγόριθμο!!! με τον οποίο υπολογίζεται (πληροφοριακά οι αξίες των εκάστοτε μοτοσυκλετών και οχημάτων τις παίρνουνε από εφημερίδες και περιοδικά ειδικού τύπου και πιο συγκεκριμμένα από τη χρυσή ευκαιρεία πιο πολύ)

Δεύτερον: Σου είπα στο παραπάνω ποστ μου: "Άρχοντα σε ευχαριστώ για το ΠΜ, αλλά δεν σε ρώτησα να μου πεις το κινητό τηλ. της ασφαλίστριάς σου, απλά σε ποια ασφαλιστική σε έχει ασφαλίσει, ή μήπως από τις απαντήσεις σου δεν ξέρεις ακόμα;"

Σου είπα ευχαριστώ σε κάτι που σου ξαναλέω ΔΕΝ σου ζήτησα μόνο και μόνο που έκανες τον κόπο να διαφημίσεις την ασφαλίστριά σου. Θέλεις να σου δώσω και εγώ τηλέφωνα 5 ασφαλιστικών συμβούλων που ξέρω για να εκτιμήσεις καλύτερα;

Τρίτον: ΔΕΝ σε έκρινα αν θεωρείται διαφήμιση ή δυσφήμιση η αναφορά της ασφαλιστικής εταιρείας που χρησιμοποιείς.

Απλά σε ρώτησα από περιέργεια ποια είναι η ασφαλιστική σου γιατί είναι μετρημένες στα δάκτυλα αυτές που κάνουνε ασφάλεια κλοπής, μπορείς κάλιστα να πεις δεν τη λέω, αφήνοντας να ενοηθεί ότι μιλάς γενικά και αόριστα, χωρίς να μου υποδεικνύεις τι θέλω εγώ από μια απλή ερώτηση που σου έκανα.

Υ.Γ. Αυτά: "Τα 500€ δεν λένε κάτι σαν νούμερο, όπως και κάποιοι άλλοι λένε ξερά το ποσό ασφάλισης, γιατί αυτό στην ασφάλεια κλοπής εξαρτάται άμεσα από την ΤΩΡΙΝΗ αξία της μοτοσυκλέτας, όπως μπορώ να σου πω μια ασφάλεια κλοπής 70€ και να καλύπτει 1500€ αξία μοτοσυκλέτας. Τουτέστιν άλλο ασφάλιστρο έχει μια μοτό 5000€ τελείως διαφορετικό των 10.000€ και πολλαπλάσιο αυτή με 15.000€ αξία" στα είπα γιατί κάνεις υποθέσεις πως μπορεί ίσως ένα ποσό να μην έχει αλλάξει σε μια ασφαλιστική, εξηγώντας σου ότι δεν έχει σχέση ένα ποσό που σου είπανε, αλλά η αξία του οχήματος τη στιγμή που στο λένε.

Αν το κατάλαβες καλώς, αν δεν το κατάλαβες πάλι καλώς!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε archon γιατί δεν λες ποια σε ποια ασφαλιστική πήγες;

Ελπίζω να μην είναι η AIG μόνο γιατί έχω πολύ κακή εμπειρία...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα