Jump to content
janabetis

ADAC: Oδική βοήθεια

Recommended Posts

Η εταιρεία είναι γερμανική όμως εξυπηρετεί εγγραφές πελατών σε όλο τον κόσμο. Με 79 ευρώ το έτος καλύπτει τον οδηγό για οποιοδήποτε όχημα έχει στην κατοχή του. Από μέλη του ΜΟΘ έχω ακούσει τα καλύτερα..

Δυστυχώς η σελίδα είναι στα γερμανικά μόνο.. www.adac.de

Πραγματικά αξίζει τον κόπο να δει κανείς τι προσφέρει.. γιατί είναι παλαβά πράγματα σε σχέση με τα ελληνικά δεδομένα.

Αρχείο υπηρεσιών:

http://www.zampetas.gr/diafora/ADAC.pdf

Σχόλια που βρήκα σε ένα φόρουμ:

http://forum.zampetas.gr/jforum_zampetas/posts/list/3.page

Πληροφορίες μέσω της ΕΛΠΑ στο 2109601266.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Συγνώμη αν κατάλαβα καλά καλύπτει ΟΠΟΙΟ όχημα έχει καποιος στη κατοχή του?

Δηλαδή αν έχω 3 αυτοκίνητα και 4 μηχανές με 79€ έχω κάλυψη σε όλα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Συγνώμη αν κατάλαβα καλά καλύπτει ΟΠΟΙΟ όχημα έχει καποιος στη κατοχή του?

Δηλαδή αν έχω 3 αυτοκίνητα και 4 μηχανές με 79€ έχω κάλυψη σε όλα?

Ναι γιατί καλύπτει ουσιαστικά τον οδηγό ανεξαρτήτου οχήματος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι ;)

Και που είσαι ακόμη.. πληρώνουν

-έξοδα διαμονής συνέπεια βλάβης/ατυχήματος

-έξοδα μεταφοράς ατόμων/οχήματος

-έξοδα μίσθωσης οδηγού σε περίπτωση που είσαι τραυματισμένος

Και ένα σωρό κουλά.. το ενδιαφέρον είναι ότι υπάρχουν πολλές ΘΕΤΙΚΕΣ μαρτυρίες από μέλη σε διάφορα φόρουμ. Εγώ πάντως ψήνομαι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι γερμανική λες, αλλά εξυπηρετεί πελάτες από όλο τον κόσμο. Κατάφερε να ξεφύγει όμως (σαν εταιρεία) από τις συνήθεις συμπεριφορές των Ελλήνων? Ρωτάω γιατί αφού υποστηρίζει και Ελλάδα, οι αντιπρόσωποί της θα είναι Έλληνες.. Μακάρι πάντως!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδια το ιδιο μπορειτε να βρειτε με το προγραμμα drive care απο την Τραπεζα Κυπρου.Τα καλυπτει ολα αυτα συν οτι δεν ειναι απαριτητο να παθεις ατυχημα για να χρησιμοποιησεις την ασφαλεια αλλα ακομα κ αν αρρωστησεις σε ταξιδι σου πληρωνει γιατρο κ φαρμακα.Νομιζω η μονη διαφορα εινα οτι δε σε καλυπτει για καθε οχημα.Υπαρχει κ προγραμμα για μηχανη ακομα πιο φηνο.Εγω θα το κανω μια κ θα βγω εξω.Σημειωτεον οτι η καλυψη ισχυει παντου εντος κ εκτος Ελλαδας

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Είναι γερμανική λες, αλλά εξυπηρετεί πελάτες από όλο τον κόσμο. Κατάφερε να ξεφύγει όμως (σαν εταιρεία) από τις συνήθεις συμπεριφορές των Ελλήνων? Ρωτάω γιατί αφού υποστηρίζει και Ελλάδα, οι αντιπρόσωποί της θα είναι Έλληνες.. Μακάρι πάντως!!

Δεν υπάρχει αντιπρόσωπος. Εκπροσωπείται από τον οδικό της συνεργάτη στην Ελλάδα, την ΕΛΠΑ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πιστεύω πως αν κάποιος έχει προγραμματισμένο ταξίδι εκτός Ελλάδας, συμφέρει (με τα 1000) να μην κάνει οδική βοήθεια μέσω της ασφάλειας του και να προτιμήσει την εν λόγω εταιρεία.. μόνο και μόνο για αυτό:

Έκτακτη επιστροφή

Σε περίπτωση ζημίας εντός

Ευρώπης, μεταφέρουμε, εφόσον χρειαστεί, το

αυτοκίνητό σας στο σπίτι σας και αναλαμβάνουμε τα

σχετικά έξοδα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πραγματικά ακούγεται πολύ ενδιαφέρον.

Ειδικά σε ότι αφορά για την κάλυψη του ίδιου του οδηγού και όχι του οχήματος..

Γιατί εγώ αν και εφόσον έχω 3 μηχανές και 1 αυτοκίνητο θέλω περίπου 60€ ετησίως για κάθε συμβόλαιο για τις μηχανές και πες αλλο τόσο για το αυτοκίνητο, σύνολο: 240€!!

Ενώ απ ότι λες εσύ με 79€ είσαι καλλυμένος για όλα αυτά.

Και που κάνει κάποιος συμβόλαιο σε αυτή την εταιρεία ή μαθαίνει πληροφορίες?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Και που κάνει κάποιος συμβόλαιο σε αυτή την εταιρεία ή μαθαίνει πληροφορίες?

Πληροφορίες μέσω της ΕΛΠΑ στο 2109601266.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την ADAC την εχω πελατη και ξερω ειναι με διαφορα η καλυτερη εταιρεια μπορω να σας το επιβαιβαιωσω απλα βαριεμαι να γραφω τωρα παντως σιγουρα αξιζει να το δειτε για οσους δεν την ξερουνε,καλυπτει τα παντα και παντου και οσο χρειαστει να φτιαχτει το οχημα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την ADAC την εχω πελατη και ξερω ειναι με διαφορα η καλυτερη εταιρεια μπορω να σας το επιβαιβαιωσω απλα βαριεμαι να γραφω τωρα παντως σιγουρα αξιζει να το δειτε για οσους δεν την ξερουνε,καλυπτει τα παντα και παντου και οσο χρειαστει να φτιαχτει το οχημα

Κάποια στιγμή που δεν θα βαριέσαι γράψε μας κάτι.. ενδιαφέρει πολλούς το θέμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βασικα αν θελετε να ψαξω να βρω το τηλεφωνο τους να σας το δωσω εχουνε γραφεια στην αθηνα και μιλανε ελληνικα για οσους φοβουντε οτι δεν θα συνενοηθουνε παντως σας το λεω με σιγουρια ειναι η καλυτερη εταιρεια ever δεν εχω δει πιο αψογη εξυπηρετηση ποτε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά και που να δείτε της εγκαταστάσεις που έχουν στην Γερμανία…. Είχα την τύχη να κάνω ξεναγήσει και πραγματικά έμεινα με αυτά που είδα! Είναι εκατομμύρια χρόνια μπροστά!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αντε βρε παιδια ας πει καποιος που ξερει μερικα πραγματακια..... Ειναι πραγματικα πολυ ενδιαφερον και ευχαριστω πολυ τον topic starter! :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

:meeting: ...παιδες... δεν ειναι "ισως" ...ειναι με διαφορα η καλυτερη στο κοσμο!.... ειμαι 12 χρονια τωρα μελος και πληρωνω 79,50 το χρονο για την ADAC Plus!...ειμαι καλυμμένος για αβαρίες που θα μου τυχουν και για το αυτοκίνητο και τη μηχανη και για τη παπια!...για οτιδήποτε μου τυχει σε ολη την Ευρωπη!

πολλα τα παραδειγματα που μου έτυχαν ...αλλα ενα απ τα πιο τρανταχτά...ηταν ...οταν ....

... πριν 9 χρονια προσπαθησα να κατεβω με αμαξι στην Ελλαδα! Eιχα προγραματισει να κανω και καποιες ενδιάμεσες τουριστικες στασεις μεχρι να φτασω Σαλονικα . Σε μια απ αυτες και κατα την διανυκτέρευση μας στη Ρωμη μου κλεβουν το αμαξι με ολα τα παρελκομενα και μενω αμανάτι στο Βατικανο με τη τσουτσού στο χερι και με ενα κλειδι στη τσεπη!... η κανονικη μου ασφαλιστικη (HUG Coburg) μου δειξε το μεσαίο δαχτυλο ...αλλα μετα απο τηλεφωνημα στο πρακτορα μου στην ADAC με διαβεβαιωσε οτι κοβω εισιτήρια με τρενο απο Ρωμη προς Πριντεζη που ηταν ο προορισμος μου για το πλοιο ....στο καπακι εισιτηρια με πλοιο απο Πριντεζη για Ηγουμενιτσα...και απο κει με λεωφωρειο για Σαλονικη ....καθομαι τις 4 υπολοιπες εβδομαδες για διακοπες και κοβω αεροπορικα εισιτηρια για Duesseldorf!...γυριζω στο Wuppertal που ζουσα τοτε παραδιδω τις αποδειξεις μαζι με τα χαρτια/βεβαιωτικά κλοπης απ την Ιταλικη αστυνομία καθως και την βεβαιωση της κλοπης που εκανα στο αστυνομικο τμημα της περιοχης μου στη Γερμανια ...

....και οι μαγκες μου επιστρεφουν τα 2.200 μάρκα απ τα 2.500 που κόστισαν ολα τα εξοδα μεταφορας μου !...υποψην ολα τα εισητηρια ηταν επι 2 γιατι ημουν μαζι με τη γυναικα μου!....και μιλαμε παντα για μια οδικη ασφαλεια ετσι...οχι την κανονικη ασφαλεια !

...ειναι απλα η κορυφη!

....προσφερουν επισης πολλα διαφορετικα πακετα ...με δικηγορους ...με ιατρικη καλυψη και τα λοιπα που φυσικα ανεβαζουν λιγο το πληρωτέο ποσο αλλα αξίζει καθε cent!

...ειναι απλωμενοι σε πολλες αλλες δραστηριότητες οπως και το κεντρο ασφαλης οδήγησης και εκπαίδευσης οδηγων σε πολλα διαφορετικα μερη της Γερμανιας!...στη δικια μου γειτονια ειναι στο Grevenbroich!...εχω ηδη παει σαν επισκεπτης και οτι και να περιγραψω γαι την ποιοτητα της πιστας καθως και ολης της εγκαταστασης ειναι φτωχο!

...πριν απο 5 μερες ειχα γενεθλια και η Λενα, μου κανε δωρο ενα κουπονι (125? για μελη της ADAC)για ενα ολοημερο σχολειο εκπαίδευσης για οδήγηση μοτοσυκλετας το λεγόμενο "ADAC Sicherheitstraining" ...ηθελα απο καιρο να το κανω αλλα χρονικα δεν τεριαξε!...πιστευω μια απ τις επομενες Δευτέρες θα παω να το παρακολουθησω...και θα επιστρεψω με τις εντυπώσεις μου και φωτογραφιες!....και μην φανταστει κανεις οτι ειναι τοσο καλος οδηγος που ενα τετοιο σχολειο θα ηταν χασιμο χρονου γιατι ειναι παρα πολλα εκεινα που ενω οδηγαμε χρονια δεν τα ξερουμε και υπαρχουν παντα περιθωρια για καποιον να γινει ακομα καλυτερος οδηγος! :yes:

Τροποποιήθηκε από τον IoannisPanagiotidis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτα ειναι....σοβαρες εταιριες οχι :kaaaala: με βαλατε ασχημα στην πριζα!!!!

Βασικα αν θελετε να ψαξω να βρω το τηλεφωνο τους να σας το δωσω εχουνε γραφεια στην αθηνα και μιλανε ελληνικα για οσους φοβουντε οτι δεν θα συνενοηθουνε παντως σας το λεω με σιγουρια ειναι η καλυτερη εταιρεια ever δεν εχω δει πιο αψογη εξυπηρετηση ποτε.

Αδερφε αν δεν σου κανει κοπο,βρες το τηλ , αυτο θα μας εξηπυρετουσε αφανταστα!!!!!

Τροποποιήθηκε από τον christheo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιάννη, αν δε σου κάνει κόπο σε παρακαλώ πάρτους ένα τηλέφωνο και ζήτα τα στοιχεία επικοινωνίας στην Αθήνα. :D

Θα είμαι υπόχρεος! :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

oi οδικες ασφαλειες δεν σε καλυπτουν στο σξωτερικο....μονο η Ελπα που σου δινει τηλ. σε καθε χωρα(βιβλιαρακι..) αλλα και παλι σε πολλες χωρες πληρωνεις και καποια χρηματα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

.....φιλε μου !...δεν εχω λογο να γραφω ψεματα ! ... με 79,50 το χρονο με την ADAC Plus εχω οδικη για ολη την Ευρωπη και σε ολα τα οχηματα που θα καβαλησω ...ακομα και αν παρω τη μηχανη του φιλου μου και κανω το ταξιδι!...

..... αν γνωριζεις λιγο τα Γερμανικά ριξε μια ματια εδω!...θα δεις οτι ολες οι καλύψεις στην λιστα της PLUS για την Ευρωπη ειναι τσεκαρισμενες με πρασινο "τσεκ".

...αυτο που δεν ηξερα και μαθαινω απο εσας τωρα ειναι οτι εχει ADAC στην Ελλαδα ....εγω θυμάμαι παλιοτερα που ειχα ρωτησει μου ειχαν πει οτι απλα συνεργαζονται με την ΕΛΠΑ και οτι αν μου τυχει κατι εν Ελλαδι τοτε για εγχώρια επι τοπου βοηθεια αναλαμβανει η ΕΛΠΑ!

...τι να πω?

:what:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
oi οδικες ασφαλειες δεν σε καλυπτουν στο σξωτερικο....μονο η Ελπα που σου δινει τηλ. σε καθε χωρα(βιβλιαρακι..) αλλα και παλι σε πολλες χωρες πληρωνεις και καποια χρηματα...

Eτσι ειναι οπως τα λεει ο Γιαννης ειναι και γαμω τισ εταιρειες θα κοιταξω για το τηλεφωνο και την διευθηνση για την αθηνα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπον για οσους ενδιαφεροντε για την ADAC το τηλεφωνο αν δεν κανω λαθος για την Αθηνα ειναι το 210 9601266 με επιφυλαξη αυριο θα σας πω σιγουρα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα