Jump to content
Scandal

Tι είναι το paypal, πως το κάνεις, γιατί το κάνεις...

Recommended Posts

εμενα τα λεφτα που εχω στην prepaid δεν τα βλεπει το paypal.. Γιατι γινεται αυτο?

γιατι δεν ειναι στο paypal.

ειναι στην τραπεζα σου.

το paypal δεν ειναι ενα site στο οποιο περνας την καρτα σου και βουαλα συνδεθηκε με την τραπεζα σου. το paypal ειναι μια παγκοσμια <<τραπεζα>> την οποια χρησιμοποιουμε για να κανουμε συνναλαγες για λογους ασφαλειας αλλα και συμβατοτητας.

γι αυτο και κραταει προμηθεια με καθε αγορα. μην περιμενεις λοιπον ποτε να δεις τα χρηματα της καρτας σου στο paypal εκτος και αν τα καταθεσεις στο paypal. τοτε ομως θα τα βλεπεις στο paypal αλλα οχι στην τραπεζα σου μιας και θα εχουν περασει στην ιδιοκτησια αλλης τραπεζας του paypal.

πιστευω να καταλαβες τι παιζει και γιατι δεν μπορει να δεις τα λεφτα σου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Αγορές απο eBay  μπορούμε να κάνουμε πλέον η Οχι;

απο οτι εχω καταλαβει για καποια πραγματα μπορεις για καποια αλλα οχι.

εγω π.χ αγορασα ζελατινα για την μοτο κανονικα, φιλος ειναι να παρει ζελατινα για το κινητο αλλα δεν τον αφησε. ιδια τραπεζα ιδιες καρτες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

γιατι δεν ειναι στο paypal.

ειναι στην τραπεζα σου.

το paypal δεν ειναι ενα site στο οποιο περνας την καρτα σου και βουαλα συνδεθηκε με την τραπεζα σου. το paypal ειναι μια παγκοσμια <<τραπεζα>> την οποια χρησιμοποιουμε για να κανουμε συνναλαγες για λογους ασφαλειας αλλα και συμβατοτητας.

γι αυτο και κραταει προμηθεια με καθε αγορα. μην περιμενεις λοιπον ποτε να δεις τα χρηματα της καρτας σου στο paypal εκτος και αν τα καταθεσεις στο paypal. τοτε ομως θα τα βλεπεις στο paypal αλλα οχι στην τραπεζα σου μιας και θα εχουν περασει στην ιδιοκτησια αλλης τραπεζας του paypal.

πιστευω να καταλαβες τι παιζει και γιατι δεν μπορει να δεις τα λεφτα σου

πριν 4-5 μηνες που εκανα αγορες απο paypal οσα ειχα στην prepaid τα εμφανιζε ως διαθεσιμο υπολοιπο στο paypal.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εννοεις στο paypal balance? αν ναι τοτε μηπως τα ειχες περασει εσυ εκει?

εγω χρησιμοποιω paypal πολλα χρονια και ποτε δεν εχω δει το υπολοιπο της καρτας μου στο paypal. εκτος και αν το περασω στο paypal balance

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδες στην αρχικη σελιδα σας στο paypal, δειτε δεξια στο κεντρο που λεει notifications αν γραφει για να καταχωρησετε και να επιβεβαιωσετε την καρτα σας.

Εμενα χρειαστικε να την ξανα δηλωσω.

Ηλεκτρονικα ειδη μπλοκαρονται, εκτος μπαταριες μου δεκτηκε αγορες.

Δεν ισχυει κατι τετοιο.

Παραγγειλα 30/9 και 3/10 εναν επεξεργαστη, 2 ραμ και εναν σκληρο δισκο.

Ο δισκος μαλιστα ειναι απο την τεταρτη εδω Ελλαδα, αλλά μου ηρθε με dhl και αυτοι εκει τον μπαιζουν. Αυριο δευτερα παραλαμβανω.

Αν φορτωσετε λεφτα στο paypal με τη μεθοδο request money (κλιμ μι), αγοραζετε οτι τραβαει η ορεξη σας, απλά κραταει πχ στα 25 ευρω που εβαλα, 1,2€.

Εχω φορτωσει 2 φορες λεφτα με αυτο τον τροπο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Zentakia

Δεν εχω ανεβασει χρηματα στο paypal. Τραβα απο την καρτα.

Διαφορα αξεσουαρ για κινητο, tv, και φωτογραφικη μηχανη δεν τα δεχεται. Και εχω κανει πολλες δοκιμες. 

Αντιθετα, μου δεχτηκε αγορες σε αξεσουαρ αυτοκινητου, μπαταριες κ.α.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Zentakia

Δεν εχω ανεβασει χρηματα στο paypal. Τραβα απο την καρτα.

Διαφορα αξεσουαρ για κινητο, tv, και φωτογραφικη μηχανη δεν τα δεχεται. Και εχω κανει πολλες δοκιμες. 

Αντιθετα, μου δεχτηκε αγορες σε αξεσουαρ αυτοκινητου, μπαταριες κ.α.

Παντως οπως εγραψα και πιο πριν, γινεται να αγορασεις ηλεκτρονικα ειδη και αξεσουαρ, απλά εχει λιγη μανουρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα πρεπει δηλαδη να ανοιξω δευτερο λογαριασμο στο paypal με διαφορετικο mail και να κανω request απο το email αυτο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα πρεπει δηλαδη να ανοιξω δευτερο λογαριασμο στο paypal με διαφορετικο mail και να κανω request απο το email αυτο?

αρκει ενα 2ο email απο το οποιο θα ζητησεις μεσω του paypal σου (για αγαθα goods, οχι υπηρεσιες services), να σου στειλει  λεφτα.

θα σου ερθει εισερχομενο στο 2ο email οτι ο ταδε  ζητησε χ λεφτα, πληρωστε με καρτα ή paypal, εσυ πατας καρτα και δινεις τα στοιχεια της καρτας που θες να χρεωθει.

Δες και τη διαδικασια μην τυχον κανεις καποιο λαθος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδιά δοκίμασε κανείς να κάνει refund τα λεφτά που έστειλε και ψώνισε ,μήπως και τα επιστρέψει από την κάρτα που έχουμε στην paypal και γλυτώσουμε την προμήθεια της paypal?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν φορτωσετε λεφτα στο paypal με τη μεθοδο request money (κλιμ μι), αγοραζετε οτι τραβαει η ορεξη σας, απλά κραταει πχ στα 25 ευρω που εβαλα, 1,2€.

Εχω φορτωσει 2 φορες λεφτα με αυτο τον τροπο.

χμμμ, προφανώς κ@τούρησα στο πηγάδι που λέγεται κλεφτΆλφαΜπανκ:

Έχω υπόλοιπο 4,70

ζητάω 3,75 (που με όλα τα κέρατα δεν πρέπει να ξεπεράσει τα 4,30 σύνολο)

και πέρνω πάλι

Πέη-παλ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι ανάλογα την κάρτα. Εμένα δε μου έχει κόψει ούτε μια αγορά. Κινητό, καλώδια για το κινητό, κράνος και άλλες βλακείες, όλα κομπλέ, χωρίς balance. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρίχτε μια ματιά εδώ , η σημείωση λύνει αρκετές απορίες σας .

λοιπον μιλησα με την τραπεζα και μου ειπαν πως ο λογος που καποιοι μπορουν να αγορασουν πραγματα απο εξωτερικο και καποιοι οχι ειναι πως καποιοι πωλητες μπορει να πουλανε ηλεκτρονικα (πχ ενα κινητο) ,τα οποια ειναι στις απαγορευσεις του ΠΝΠ,αλλα τα εχουν δηλωμενα ως αλλη κατηγορια (που ειναι επιτρεπτη).   Ισως να εχει αναφερθει πιο πριν και να μην το ειδα. Αυτα... 

• επιτρέπονται οι συναλλαγές στα e-shops εξωτερικού εκτός των κάτωθι κατηγοριών:

- είδη ένδυσης και υπόδησης
- οικιακός εξοπλισμός 
- ηλεκτρονικά είδη / εξοπλισμός
- καλλυντικά
- οικονομικές υπηρεσίες (μεταφορά χρημάτων στο εξωτερικό)
- έργα τέχνης, δημοπρασίες, ενεχυροδανειστήρια, συλλογές   γραμματοσήμων / νομισμάτων
- τυχερά παιχνίδια, στοιχηματικές εταιρείες και video games
- κοσμηματοπωλεία, καταστήματα ρολογιών και ασημικών
- υπηρεσίες telemarketing
- φιλανθρωπικές οργανώσεις
- υπηρεσίες γνωριμιών

Για όσους δεν κάνουν τον κόπο να διαβάσουν πιο πίσω τα ματαπαραθέτω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βδομαδες τωρα παλευω να κανω αγορα μεσω ebay ενος battery grip για την φωτογραφικη μου μηχανη. Ενω μπορεσα να αγορασω μπαταριες δεν μου δεχεται την αγορα του grip. Και δοκιμασα καμια 15αρια διαφορετικα προιοντα.

Αφου ειδα και αποειδα, εκανα πριν λιγο μια δοκιμαστικη αγορα στο amazon. Εκανα εγγραφη, δηλωσα την καρτα μου, και το πρωτο battery grip που βρηκα δοκιμασα να το αγορασω. Με την πρωτη προσπαθεια δεχτηκε την αγορα, συνολικης αξιας 40 ευρων. Μου ηρθε και το mail ...

Τι σκατα συμβαινει?? Μηπως στο ebay εχουν εξτρα καπιταλ κοντρολς??

Edit#  Μου δεχτηκε και την αγορα ενος μινι τριποδου που δεν μπορουσα να αγορασω απο ebay...

Τροποποιήθηκε από τον gkourmoul1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οτι λέει και από πάνω. Επιτρέπονται αγορές από εξωτερικό μέχρι 500 ευρώ το μήνα απλά κάτι παίζει με τους κωδικούς τον προϊόντων οπότε κάποια πράγματα από ένα κατάστημα δεν μας αφήνει να αγοράσουμε ενώ στο άλλο αφήνει. Αυτά μου είπαν σήμερα στην eurobank. Και περασμένη εβδομάδα εκανα αγορά από eBay ενα power bank και θήκη για κινητό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και εγω αγορασα απο Amazon.co.uk μποτακια στις αρχες του μηνα και ηρθαν σε 7 μερες μαλιστα!

Ισως να εκανε η Amazon λογαριασμους σε Ελληνικες τραπεζες η βαζουν κωδικους στην πωληση που περνανε απο τα CC.

Παντως και εφαρμογη που αγορασα μεσω Google play store που ειναι συνδεδεμενος με paypal περασε κανονικα πριν 1μηνα. :what:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να κανω μια ερωτηση χαζη λοιπον...με τον τροπο με το request μεσω paypal μπορουμε να μεταφερουμε μεχρι 500 τον μηνα ή και παραπανω??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε παιδια. Κανω login στο paypal. Και μου δειχνει οτι εχω μεσα 1.5ευρω. To status ειναι verified. To paypal ειναι συνδεδεμενο με την prepaid μου. Πως βαζω λεφτα μεσα? Πριν τα capital μου εμφανιζε αυτοματα το ποσο της prepaid!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε παιδια. Κανω login στο paypal. Και μου δειχνει οτι εχω μεσα 1.5ευρω. To status ειναι verified. To paypal ειναι συνδεδεμενο με την prepaid μου. Πως βαζω λεφτα μεσα? Πριν τα capital μου εμφανιζε αυτοματα το ποσο της prepaid!!!!

το 1.5€ που βλέπεις είναι το paypal balance και είναι το 1.5€ που σου τράβηξε από την κάρτα στην αρχή για να γίνεις verified και μετά στο ξανάδωσε πίσω (όχι στην κάρτα αλλά στο balance). To ποσό που έχει η prepaid δεν εμφανίζεται στο paypal γιατί πολύ απλά δεν είναι στο paypal, είναι στην κάρτα (δηλαδή είναι στην τράπεζα της κάρτας και όχι στην "τράπεζα" του paypal). Μόλις κάνεις αγορές όμως το paypal τραβάει από την κάρτα που έχεις συνδέσει το ποσό και γίνεται η πληρωμή. Για να εμφανιστεί το ποσό στο paypal ως διαθέσιμο θα πρέπει να κάνεις μεταφορά του στο paypal (και πλέον δεν θα εμφανίζεται στην τράπεζα της κάρτας, αφού θα έχει μεταφερθεί αλλού).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σωστο. Εαν δεν εχεις "ανεβασει" χρηματα στο paypal τοτε αυτο τραβαει χρηματα απο την καρτα που εχεις δηλωσει.

Το ποσα χρηματα εχεις στην καρτα δεν εμφανιζεται στην αρχικη σελιδα του paypal.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χθες τα ξημερώματα κατά τις 4 δεν μπορούσα να αγοράσω τίποτα.

Σήμερα, αγόρασα 2 μεμβράνες (φιμέ-carbon) και μια λάμπα για την Innovαρα απροβλημάτιστα. 

Τι ζόρια τραβάνε δεν μπορώ να καταλάβω. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κλασσική Ελλαδάρα: Όπου σε βρει και όπου σε πιάσει όταν το θυμηθεί και όταν το θέλει ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έλλειψη εμπιστοσύνης υπάρχουν και πωλητές δεν δέχονται συναλλαγές από εδώ...

Επίσης είναι και τα ημερήσια όρια συναλλαγών προς το εξωτερικό.

Όπως και τι κατηγορία έχει δηλώσει ο πωλητής...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα