Jump to content
Sign in to follow this  
_daemon_

Απορία σχετικά με probiker φόρμα

Recommended Posts

Έχω αγοράσει μια probiker φόρμα ( αυτή εδώ ) αλλά δεν είχε προστατευτικά οπότε πρέπει να βρω (για ώμους, αγκώνες, γόνατα) .

Σε μια βόλτα στη Καλλιρρόης δε βρήκα τίποτα αξιόλογο και σε λογικές τιμές (για knox έψαχνα αλλά δε βρήκα τίποτα, παρά μόνο επώνυμα σε τσουχτερές τιμές)

έχω επικοινωνήσει και με τον pissaman αλλά δεν έχει σκληρά προστατευτικά.

Έχει κανείς να προτείνει τίποτα; :)

Ευχαριστώ!

Τροποποιήθηκε από τον _daemon_

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

περιεργο, γιατι τις πουλανε χωρις προστατευτηκα ?

περασες απο moto accessories kai tzortzopoulo καλιροης ? μου κανει εντυπωσει που δεν εχουν γιατι θυμαμαι να εχω δει εκει περα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

moto accessories ποιο είναι; αυτό με τη spidi; έχει μόνο spidi προστατευτικά -> ακριβά

και ο tzortzo πάλι ακριβά έχει, δε θυμάμαι τη μάρκα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

moto accessories ειναι Δοιρανης(παραλληλη Συγγρου) και Δαβακη Καλλιθεα.Εχει ΚNOX,εχω παρει απο κει για μπουφαν απο louis.de. Πες του απο τον Ορφεα.Θα καταλαβει...Κ επισης θα σου προτεινει και τα καλυτερα απο πλευρας ασφαλειας.Δεν πηρες φορμα για να κανεις ποδηλατο.Οποτε θες καλο πραγμα.Αποψη μου παντα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
moto accessories ειναι Δοιρανης(παραλληλη Συγγρου) και Δαβακη Καλλιθεα.Εχει ΚNOX,εχω παρει απο κει για μπουφαν απο louis.de. Πες του απο τον Ορφεα.Θα καταλαβει...Κ επισης θα σου προτεινει και τα καλυτερα απο πλευρας ασφαλειας.Δεν πηρες φορμα για να κανεις ποδηλατο.Οποτε θες καλο πραγμα.Αποψη μου παντα.

ευχαριστώ πολύ, θα το επισκεφτώ σύντομα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Έχω αγοράσει μια probiker φόρμα ( αυτή εδώ ) αλλά δεν είχε προστατευτικά οπότε πρέπει να βρω (για ώμους, αγκώνες, γόνατα) .

Σε μια βόλτα στη Καλλιρρόης δε βρήκα τίποτα αξιόλογο και σε λογικές τιμές (για knox έψαχνα αλλά δε βρήκα τίποτα, παρά μόνο επώνυμα σε τσουχτερές τιμές)

έχω επικοινωνήσει και με τον pissaman αλλά δεν έχει σκληρά προστατευτικά.

Έχει κανείς να προτείνει τίποτα; :)

Ευχαριστώ!

Φιλε έχω πάρει ακριβώς την ίδια φόρμα. Η δικία μου είχε μέσα προστετευτικά τα οποία παρότι έχουν αποσπάσει πολύ κολακευτικά σχόλια στον τυπο (της γερμανιας), εμένα δε μου γέμισαν το μάτι. Είναι visco-elastschespolyurethanschaum, δηλαδή κάτι αναμεσα σε σκληρο και μαλακό με σκοπο να απορροφά την ενεργεια της κρούσης. Κατι τέτοιο είχα συναντησει και στη παλία μου IXS Bantan. Anyway τα αντικατεστησα με ενα σετ της Knox, που εχω πολυ καλες εντυπωσεις απο ενα μπουφαν bering που εχω. Ειναι κι αυτα σχετικά λεπτα αλλα είναι σκληρα απ εξω και μαλακα απο μέσα. Νομίζω οτι είναι καλυτερα ακομα και απο αυτά που έχει το Dainese μου μέσα και ταιριαζουν και στη φόρμα μια χαρά. Απλα να προσέξεις οτι των ώμων είναι πιο μικρά απ των αγκωνων. Επισης μιας που έχεις την ίδια φορμα πες μου κατι. Οι θηκες για τα προστατευτικα των γοφων σου πεφτουν και σενα λίγο κάτω ή ειναι η ιδεά μου?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπόν πήγα στο Moto accessories δεν είχε knox για το μπουφάν κλπ...

πλησιάζει και το επόμενο TD οπότε όποιος ξέρει για προστατευτικά για αυτή εδώ τη Probiker φόρμα ας μου πει!!! B)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ πάντως έχω δεί τέτοια φόρμα μετά απο πέσιμο και έμεινα άφωνος! Σίγουρα δεν θα πάρω. Παίδες η ασφάλειά σας κοστίζει κάτι παραπάνω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω το ξαναεχω πει, θελει ψαξημο η αγορα στολης, εχει ακομα και στην ελλαδα προσφορες. ΙΧΣ 300 ευρα , ενω η πιο φτηνη αγορα που βρηκα στο ιντερνετ εξωτερικο/εσωτερικο ηταν 550 ευρω. δεν θα επερνα probike δεν ξερω γιατι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Εγώ πάντως έχω δεί τέτοια φόρμα μετά απο πέσιμο και έμεινα άφωνος! Σίγουρα δεν θα πάρω. Παίδες η ασφάλειά σας κοστίζει κάτι παραπάνω...

Γιατι δε μοιραζεσαι μαζι μας που την εχουμε αγορασει την αφωνια σου. Γιατι εγω που επεσα με ιδιας μαρκας παντελονι το μονο σοβαρο που επαθε ηταν μια τρυπα στο γονατο χωρις ομως να γρατζουνιστει ουτε το προστατευτικο αφου εχει διπλο δερμα. Η μονες στολες που πιστευω οτι δε θα εκαναν τρυπα ειναι αυτες που εχουν τιτανιο στα σημεια. Ολες οι αλλες ειτε εχουν 300 ειτε 1300 θα καναν τρυπα. Περι των σωματικων βλαβων ουδεις λογος. Δεν ειχα γρατζουνια. Οποτε σε παρακαλουμε εμεις οι δυο που εχουμε τετοια, να μας πεις τι ειδες αμα ειναι να τη δωσουμε δρομο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιατι δε μοιραζεσαι μαζι μας που την εχουμε αγορασει την αφωνια σου. Γιατι εγω που επεσα με ιδιας μαρκας παντελονι το μονο σοβαρο που επαθε ηταν μια τρυπα στο γονατο χωρις ομως να γρατζουνιστει ουτε το προστατευτικο αφου εχει διπλο δερμα. Η μονες στολες που πιστευω οτι δε θα εκαναν τρυπα ειναι αυτες που εχουν τιτανιο στα σημεια. Ολες οι αλλες ειτε εχουν 300 ειτε 1300 θα καναν τρυπα. Περι των σωματικων βλαβων ουδεις λογος. Δεν ειχα γρατζουνια. Οποτε σε παρακαλουμε εμεις οι δυο που εχουμε τετοια, να μας πεις τι ειδες αμα ειναι να τη δωσουμε δρομο!

Messer, μην τσιτώνεσαι ο καθένας γράφει την γνώμη του.

Εγώ συμμερίζομαι την άποψη του Αργύρη και έχω προσωπική εμπειρία με αυτή τη φόρμα. Υπάρχει και σχετικό τόπικ.

Είναι ιδιαίτερα καλή για τα λεφτά της αλλά είναι αυτό αρκετό;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγώ για μέσα στην πίστα έχω την Probiker PRX-4 Που μου στοίχισε μόλις 200 ευρώ... μια χαρά μου φαίνεται! Δεν ξέρω τι λέτε όμως όσοι και αν έπεσαν με τέτοιες φόρμες τις δείχνουν να έχουν τρυπήσει και καταστραφεί, αλλά αυτοί να έχουν σωθεί όλοι και να είναι άθικτοι...! Άρα την δουλειά τους οι φόρμες την έκαναν και με το παραπάνω... τι με νοιάζει αν τρύπησαν; με 200 ευρώ θα πάρω άλλη...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μιχάλη σκέφτηκες καθόλου πως αν με ένα απλό low side ανοίγουν τρύπες και κόβονται ραφές ακόμη και μακριά από σημεία τριβής, τι θα γίνει στα χειρότερα;

Είναι πολύ δύσκολο ο τελικός καταναλωτής να ξέρει τι προστασία αγοράζει. Το λιγότερο που μπορεί να κάνει κανείς είναι να εμπιστευτεί μία εταιρεία που συμμετέχει σε αγώνες. Δεν ξέρω η Probike τι κάνει σε αυτόν τον τομέα..

Το τονίζω ότι σε σχέση με άλλες οικονομικές λύσεις είναι ιδιαίτερα καλή αλλά...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε μου δεν μπορώ να καταλάβω αν υπάρχει ειρωνία σ'αυτά που λες αλλά θα υποθέσω οτι απλά εκφράζεις μια απορία και αρα έχω να πώ τα εξής...

Έχω δεί απο πέσιμο σε πίστα, αρκετά "περίεργα" σκισίματα πάντα σε σύγκριση με αντίστοιχα πεσίματα με άλλες φόρμες πιο ακριβές. Πολύ λυπάμαι που δεν μπορώ να βρώ τις φωτογραφίες που είχα δεί για να τις παραθέσω και σε εσένα να τις δείς. Να σε ενημερώσω οτι ήμουν κι εγώ έτοιμος να πάρω μια τέτοια φόρμα και άλλαξα γνώμη μόλις είδα τις φωτογραφίες αυτές, αλλά και μόλις έιδα τη φόρμα απο κοντά. Τη συγκεκριμένη φόρμα δεν θα την πρότεινα ούτε σε φίλο, ούτε σε άγνωστο, χωρίς να θέλω να σε μειώσω για την επιλογή που έκανες, η οποία βέβαια είναι σεβαστή.

Εγώ κατέληξα να πάρω τελικά μια Spyke στα 550? (με δόσεις) γιατί όπως είπα το budget ήταν μικρότερο αλλά νιώθω πιο σίγουρος.

Τέλος να πώ οτι σχετικά με τα λεφτά που την παίρνεις ίσως είναι η μόνη λύση αλλά όταν στη μέση υπάρχει ο παράγοντας ασφάλεια (δική μου, δική σου κτλ) προτιμώ να μην κάνω εκπτώσεις.

Πραγματικά, μακάρι να κάνω λάθος και να μη χρειαστεί ποτέ σου να δείς αν και πόσο καλή είναι η φόρμα σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλοι μου δεν τσιτωνωμαι ουτε ειρωνευομαι. Επειδη παρα την ευχη σου καποια στιγμη θα την δοκιμασω πως σερνεται, εκφραζω την απορια μου, και πραγματικα περιμενα την απαντηση για να ξερω αν ειναι να την πεταξω η οχι. Και δεν αστειευομαι. Την πεταω χαλαρα αν συντρεχει λογος και οντως ειναι κριμα που δεν εχεις τις φωτο. Οχι οτι δε σε πιστευω. Εαν οπως ανεφερα δεν ειχα πεσει με παντελονι της ιδιας εταιριας (και μπουφαν dainese) θα ακουγα μονο τα λογια σου και θα την πετουσα. Πραγματικα ειναι χαζο να συγκρινω την συγκεκριμενη φορμα με μια των 600 και 800ων ευρω. Απλα στο δικο μου πεσιμο οτι ζημια επαθε το dainese επαθε και το παντελονι και σημειωνω οτι μπορουν να φορεθουν και τα δυο μια χαρα και οτι η πτωση ηταν lowside με 70km/h αλλα με 2-3 τουμπες.

gallery_9953_1049_101192.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πριν από 3 μήνες που έπεσα φορούσα την probiker, σκίστηκε στο μοναδικό σημείο που ήρθε σ εεπαφή με την άσφαλτο της πίστας κάτω από το γόνατο με αποτέλεσμα ένα καψιματάκι...και ένα σπασμένο χέρι :) Βέβαια δε ξέρω αν φορούσα άλλη στολή θα με προστάτευε από το σπάσιμο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Πριν από 3 μήνες που έπεσα φορούσα την probiker, σκίστηκε στο μοναδικό σημείο που ήρθε σ εεπαφή με την άσφαλτο της πίστας κάτω από το γόνατο με αποτέλεσμα ένα καψιματάκι...και ένα σπασμένο χέρι :) Βέβαια δε ξέρω αν φορούσα άλλη στολή θα με προστάτευε από το σπάσιμο.

Δε ξερω πραγματικα. Τα καψιματα ειναι δουλεια του δερματος και γενικα της ποιοτητας της φορμας. Τα σπασιματα εκτος απο αλλες παραμετρους ειναι θεμα προστατευτικων. Οταν επεσα εγω ανοιξε η ραφη στο γονατο (και δεν μπορω ευκολα να πιστεψω οτι αλλη φορμα δε θα ανοιγε) αλλα απο κατω ηταν το προστατευτικο και φυσικα το δευτερο δερμα που εχει απο κατω. Να σημειωσω οτι στην καινουργια probiker φοραω προστατευτικα knox παντου γιατι αυτα που ειχε δε μου γεμιζαν το ματι παροτι εχουν πολυ καλα σχολια απο τα γερμανικα περιοδικα. Παροτι δεν εχω κατι κακο να πω μαλλον στο μελλον θα παρω μια πιο καλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα