Jump to content

Recommended Posts

φιλε σκεφτομαι να παρω το ιδιο αλλα το 125..ξερεις διαφορες μεταξυ 125 και 200?γιατι βλεπω πολυ μικρη διαφορα στην ιπποδυναμη...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

φιλε σκεφτομαι να παρω το ιδιο αλλα το 125..ξερεις διαφορες μεταξυ 125 και 200?γιατι βλεπω πολυ μικρη διαφορα στην ιπποδυναμη...

Δεν νομίζω να έχουν διαφορά άλλη πέρα απο τα 3-4 άλογα στο μοτέρ αλλά οι περισσότεροι προτιμούν το 200. Και θα σου έλεγα να το προτιμήσεις κι εσύ. Με το μοτέρ του 200 κινείσαι αξιοπρεπέστατα και με 2ο άτομο. Το 125 φαντάζομαι θα τρώει αρκετό ζόρι ειδικά σε ανηφόρες κλπ.

για 500ευρό διαφορά σε βάθος χρόνου θα εκτιμήσεις το παραπάνω γκάζι πιστεύω και κυρίως απο πλευρά ασφάλειας (προσπεράσματα κλπ)

:cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχει πλάκα αυτό το θέμα. Άμα ξεχνάω τι έχω κάνει ανατρέχω εδώ σαν βιβλίο Service.. :D

Αισίως στα 39.000km και ώρα για Service. Επειδή βαρέθηκα να πληρώνω 50ρικα και 100ρικα είπα να οργανωθώ λιγάκι και να τα κάνω πλέον κανονικά όλα μόνος μου και όχι μόνο τα ενδιάμεσα. Κανονικά λοιπόν θα μου στοίχιζε γύρω στα 50-60€ με λάδι κινητήρα(κάψε με), λάδι μετάδοσης (Ποιός ξέρει), μπουζί (ο θεός είναι μεγάλος) και την τεράστια προσοχή και αγάπη που δείχνει ο κάθε (βοηθός) μάστορας που ασχολείται με το μηχανάκι σου.. :kaaaala:

Οπότε:

Λάδι ημισυνθετικό 1 lt 15W50: 7€

Λάδι μετάδοσης 100ml: 0.70€ (7€/lt)

μπουζί: 3€

Και εργασίες: Αλλαγή λαδιού κινητήρα, καθαρισμός φίλτρου (σίτα), αλλαγή λαδιού μετάδοσης, καθαρισμός φίλτρου αέρα (δεν ήθελε αντικατάσταση), αλλαγή μπουζί, προληπτική φόρτιση-συντήρηση μπαταρίας, λοιποί έλεγχοι..

κόστος: 10,7€ και 1,5 ώρα δημιουργικής ενασχόλησης.. :winking:

Άφησα εκκρεμότητα την ρύθμιση βαλβίδων για το σαβ/κο με ησυχία. Δεν είναι όμως κάτι σπουδαίο σαν διαδικασία..

Επίσης: Κανονικά κάθε 12000km θέλει ιμάντα. Τον έχω επάνω για τόσα είναι η αλήθεια. Την τελευταία φορά όμως τον άλλαξα στις 18000km και ακόμα δεν είχε σοβαρά σημάδια φθοράς οπότε και αυτή τη φορά πάμε χαλαρά γι ακόμα 6000km..

Με την ευκαιρία τράβηξα και απο την μπαταρία μια γραμμή με ασφαλειοθήκη για παροχή ρευματος 12v στον χώρο κάτω απο τη σέλα. Για φόρτιση κινητού on the go και χρήση GPS. Κλασσικά ασφαλειοθήκη αδιάβροχη και φύσα με καπάκι απο είδη ναυτιλιακά.

Τροποποιήθηκε από τον TC-drift

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπόν χτες βρήκα την ευκαιρία να ελέγξω τις βαλβίδες και να ρίξω και μια ματιά στην μετάδοση αφού άνοιξα το καπάκι έτσι κι αλλιώς. Ήθελα να δω λίγο και την κατάσταση εκεί καθότι πατινάρει περισσότερο απο το συνηθισμένο τους τελευταίους 2-3 μήνες και έχει αυξηθεί και λίγο η κατανάλωση.

Οι βαλβίδες έχουν εύκολη πρόσβαση με δύο καπάκια. Ένα για τις βαλβίδες εισαγωγής και ένα για τις εξαγωγής αφού φύγουν απο πάνω κάποια πλαστικά. Οι ανοχές ήταν στα όρια του κατασκευαστή οπότε δεν προχώρησα σε κάποια ρύθμιση. Εξάλλου ακουγόταν και το μοτέρ υγιέστατο αλλά ήθελα να μαι σίγουρος.

Τώρα στο θέμα της μετάδοσης, ο ιμάντας παρόλα τα 12000Km πράγματι είναι σε πολύ καλή κατάσταση αλλά όπως το υπολόγιζα, στο συνεργείο που πηγαίνω όταν λένε αντικατάσταση ιμάντα δυστυχώς εννοούν ΜΟΝΟ αυτό.. :yeahright:

Όλα τα υπόλοιπα εκεί μέσα ήταν παραμελλημένα. Οι μπίλιες θέλουν επειγόντως αλλαγή, οι σιαγώνες έχουν πολύ φθορά και αυτές και θέλουν αντικατάσταση (γι αυτό και το πατιναρισμα). Το φίλτρο που έχει μέσα για τα υπολείμματα της μετάδοσης δεν έχει καθαριστεί ποτέ και εννοείται πως γενικότερη καθαριότητα, γρασαρίσματα κλπ είναι ψιλά γράμματα..

Οπότε συνέφερα ότι μπορούσα και ακολουθεί ένα καλό Service στη μετάδοση με μπίλιες-σιαγώνες κλπ για να είμαστε κομπλέ.

Επιπλέον σε αυτά τα φανταστικά service στο συνεργείο δεν εχουν αλλάξει ποτέ φίλτρο βενζίνης και είναι καταμαυρό, θα αλλαχτεί και αυτό άμεσα.

Και πρέπει επειγόντως να κάνω και ένα Service στο πηρούνι μπροστά γιατί μετά απο 40.000km θα έχει γίνει λάσπη μέσα το λάδι και είναι αρκετά μέτριο και ασαφές πλέον σε λειτουργία. Τρώω κάτι άκυρα γλυστρήματα-κουνήματα..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια μικρή ενημέρωση..

πριν λίγες μέρες άλλαξα τελικά ράουλα στο Variator της μετάδοσης και το καπάκι του συμπλέκτη με τα υλικά τριβής που είχαν πλέον φαγωθεί πολύ.

Εν ολίγοις η μετάδοση είναι πλέον ολοκαίνουργια και μόνο έναν ιμάντα θα αλλάξω σε 5-6000km.

Αυτό που μου έκανε ΤΡΟΜΕΡΗ εντύπωση είναι πως πλέον με φρέσκα υλικά τριβής εκτός απο μείωση του πατιναρίσματος έχω τεράτια μείωση στην καταναλωση!!

Απο το πατινάρισμα του συμπλέκτη και τα φθαρμένα ράουλα είχα πολύ πιο έντονη λειτουργία του μοτέρ συνεχώς και παρατήρησα πλέον μείωση κατανάλωσης περίπου 25-30%!!

Είχε φτάσει να καίει 4,5lt/100km το μηχανάκι και το έριξα στα 3,5Lt/100km όπως παλαιότερα!

Ειδικά το καπάκι του συμπλέκτη ΚΑΝΕΝΑΣ μάστορας δεν ασχολείται να το αλλάξει εκτός αν γίνει ανυπόφορο το πατινάρισμα και του το αναφέρεις εσύ!! Εδώ ο δικός μου δεν άλλαζε ράουλα τί να λέμε.

Σκεφτείται τώρα λόγω αυτού να καις 1lt παραπάνω βενζίνη και να πάει έτσι για 10.000km.

Απο μια έλλειψη στη συντήρηση ΄εχεις χάσει σε χαζοβενζίνες σχεδόν 150€ σε ένα χρόνο!!! Και ταυτόχρονα έχεις ένα μηχανάκι με μειωμένη απόδοση και βεβαρυμένη λειτουργία (συνεχώς υψηλότερες στροφές λόγω πατιναρίσματος)

Συμπέρασμα: Η αμέλεια και η κακή συντήρηση κοστίζει λεφτά, ΔΕΝ γλυτώνει!

Κόστος ανταλλακτικών:

-Καπάκι συμπλέκτη:30€

-Ράουλα:8€

:winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραίες δουλειές !

Έτσι συντηρούνται τα μοτό, απλά + όμορφα !!! _thumbsup.gif_thumbsup.gif

scooter.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραίες δουλειές !

Έτσι συντηρούνται τα μοτό, απλά + όμορφα !!! _thumbsup.gif_thumbsup.gif

scooter.gif

Για να το λες κάτι θα ξέρεις.. :D

:winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αδερφε, ο πατερας μου εχει το hd200..εχει καμοια μεγαλη διαφορα στο μοτερ ή γενικα στα μηχανικα του απο το evo?και κατι αλλο εξωτερικα καμοια προταση να το κανω λιγο πιο sport?

(σκεφτομαι βαψιμο ζαντων,και να ντυσω κανα πλαστικο με καρμπον)

ευχαριστω..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το evo ήταν ουσιαστικά το facelift του απλού HD200.

Νομίζω μοτερικώς δεν είχε αλλάξει κάτι. Ίδιο πράγμα. Πρόσθεσαν δισκόφρενο πίσω, άλλαξαν λίγο τα πλαστικά και τα χρώματα και δεν ξέρω αν κάναν και επιμέρους μικρές βελτιώσεις.

Τώρα στο αισθητικό κομμάτι. Θα βάψεις ζάντες και θα βάλεις carbon στο σκουτεράκι??

Κράτα τα λεφτά σου για τίποτα άλλο καλύτερα.. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το evo ήταν ουσιαστικά το facelift του απλού HD200.

Νομίζω μοτερικώς δεν είχε αλλάξει κάτι. Ίδιο πράγμα. Πρόσθεσαν δισκόφρενο πίσω, άλλαξαν λίγο τα πλαστικά και τα χρώματα και δεν ξέρω αν κάναν και επιμέρους μικρές βελτιώσεις.

Τώρα στο αισθητικό κομμάτι. Θα βάψεις ζάντες και θα βάλεις carbon στο σκουτεράκι??

Κράτα τα λεφτά σου για τίποτα άλλο καλύτερα.. :_thumbsup:

Και αυτο το εχω σκεφτει γιατι για λιγο θα το χρησημοποιησω αλλα ενα σουλουπωμα αμα βγει οικονομικο..δε θα με χαλασει εξαλλου θα το κρατησουμε για χρονια λογικα.

Ευχαριστω οπως και να εχει :thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα στο forum.

Έκανα σήμερα το service των 12.000km στο HD200 και μου στοίχισε 187 ευρώ...

Μου είπε άλλαξε:

Λάδια, Λάδι Μετ/σης, Μπουζί, Ιμάντα κίνησης, Μπίλιες Φυγοκεντρικού, Φίλτρο Αέρος, Φίλτρο Βενζίνης και Τακάκια.

Πολλά δεν είναι ρε παιδιά; (113 τα ανταλλακτικά, και 73.80 τα εργατικά).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ω ρε μάγκα.. 187€!!

Κάποια συνεργεία δυστυχώς δεν είναι καθόλου στο κλίμα της εποχής και κοιτάνε να δαγκώνουν κανονικά.. :thumbsdown:

Άμα θες 187€ στο Service των 12000, άλλα 80€ στο ενδιάμεσο των 6000km και απο κάνα 40άρι στις 3000km που χρεώνουν οι κλέφτες θες σύνολο για 12000km σχεδόν 350+€.. :uglystupid2:

Άσε πες ρε φίλε καλύτερα θα πάρω λεωφορείο..

καλά κάνω εγώ και τα κάνω μόνος μου και αντί για 350€, δίνω 100€ σε υλικά και τα υπόλοιπα 250 τα πίνω στην υγειά του μάστορα.. :_thumbsup:

Ειδικά ένα τόσο απλό μηχανημα όπως ένα σκουτεράκι είναι ντροπή να χρεώνουν τέτοια ποσά. Για ούτε 2 ωρίτσες δουλειά..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αύτο σκέφτηκα κ εγώ... Δηλαδή αν είχα TDM πόο θα πήγαινε;

Στο επόμενο θα κάνω την προσπάθεια μου (googlάροντας κ ο Θεός βοηθός)...

Σου λέει εξουσιοδοτημένο κ πράττειν άλογα :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αύτο σκέφτηκα κ εγώ... Δηλαδή αν είχα TDM πόο θα πήγαινε;

Στο επόμενο θα κάνω την προσπάθεια μου (googlάροντας κ ο Θεός βοηθός)...

Σου λέει εξουσιοδοτημένο κ πράττειν άλογα :)

Μια καλή τακτική είναι να περάσεις απο 2-3 συνεργεία και να πάρεις προσφορές πριν αφήσεις το μηχανάκι. Να καταλάβουν πλέον οτι πρέπει να χρεώνουν σωστά.

Για τις εργασίες που σου έκαναν η σωστή τιμή να ξέρεις είναι 120€.. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπόν το μηχανάκι στα 42000km έβγαλε και την πρώτη του βλάβη.

Έκαψε σε ένα σημείο την φλάντζα και πέρναγε απο το κύκλωμα ψύξης νερό με αποτέλεσμα να μην παίρνει μπροστά το μοτέρ. Βραχυκύκλωνε δηλαδή απο το νερό το μπουζί.

Προσωπικά το αποδίδω στην αμέλεια μου να μην έχω αλλάξει στα 4 χρόνια που δουλεύει καθημερινά το παραφλού. ΄΄Ολα τα άλλα τα έφτιαχνα τυπικά, αυτό το αμέλησα. Μπορεί όμως επίσης απλά να μην βάζουν και πολύ ποιοτική φλάντζα στο εργοστάσιο.

Αυτά συμβαίνουν όμως, δεν ήταν και κάτι τόσο σοβαρό.

Με την ευκαιρία, έκανα και κάποιες άλλες εργασίες συντήρησης. Συνολικά έγιναν τα εξής:

-Βγάλσιμο κυλινδροκεφαλή

-Πλάνισμα καπάκι-χιτώνιο για να κάτσει καλά η νεα φλάντζα

-τρίψιμο βαλβίδες

-αντικατάσταση τσιμουχάκια στις βαλβίδες

-αντικατάσταση λάδια-παραφλού-μπουζί

Επιπλέον αφού ανοίχτηκε το μοτέρ αποφασίσαμε να αλλαχτεί και πιστόνι-ελατήρια πιστονιού για να γίνει τελείως σαν καινούργιο το μηχανάκι. Εξάλλου οι τιμές είναι πολύ φτηνές στα ανταλλακτικά. Φανταστείτε κάνα 30€ έχει καινούργιο πιστόνι με τα ελατήρια του λιανική!

Ακόμα καθαρίστηκε το καρμπυρατέρ, αντικαταστάθηκε το φίλτράκι βενζίνης και έγινε και ένα Service στο μπροστινό με αλλαγή λαδιών, κάτι που δεν είχε γίνει ποτέ και έπρεπε να γίνει.

Με όλα αυτά και με ένα κόστος 200€ (πολύ καλά πιστεύω για τόσες εργασίες και ανταλλακτικά) το μηχανάκι επισκευαστηκε και φρεσκαρίστηκε σε καίρια σημεία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

47.000km και δυστυχώς έχω μια καλή ζημιά

Το μηχανάκι άρχισε να κάνει σαν κουδουνίστρα σε κάποια φάση και το πόρισμα: Ρουλεμάν στροφάλου (της μπιέλας). Είναι το ρουλεμάν σαν δαχτυλίδι πάνω στο οποίο εδράζεται η μπιέλα στον στρόφαλο. Η ζημιά δεν είναι με΄γάλη σαν ανταλλακτικά αλλά έχει αρκετά εργατικά. Πρέπει να κατέβει το μοτέρ στον πάγκο και να λυθεί τελείως. Γύρω στα 180-200€ παίρνουν τα συνεργεία για μια τέτοια εργασία πεερίπου.

Το μοτέρ λοιπόν είναι στον πάγκο για επιθεώρηση. Παραγγέλθηκε μπιέλα κομπλέ με ρουλεμάν, κομβίο, ο στρόφαλος είναι άθικτος και δεν πειράζεται.

Το πιστόνι με τα ελατήρια του είχαν αλλαχθεί πριν απο 5.000km και μαζί με τον κύλινδρο επιθεωρήθηκαν και είναι μια χαρά.

Φυσικά θα μπουν καινούργια ρουλεμάν έδρασης δεξιά αριστερά στον στρόφαλο, θα αλλαχθεί προληπτικά η καδένα εκκεντροφόρου και πακέτο φυσικά όλες οι φλάντζες στο μοτέρ.

Όλη η ζημιά εργασία-ανταλλακτικά εκτιμαται περιπου στα 300€!

Ενδεικτικά αναφέρω αν κάποιος πάθει μια παρόμοια ζημιά με μεγαλύτερη καταστροφή, ο κύλινδρος έχει 100€, ο στρόφαλος 180€, πιστόνι με ελατήρια περίπου 30€. Εκεί βέβαια θα έχουμε γενική καταστροφή στο μοτέρ.. :plaf:

Η ζημιά αυτή δεν είναι σπάνια σε αυτό το μοτέρ αλλά συνήθως σε περισσότερα χιλιόμετρα. Σε εμένα ήρθε μάλλον σε αυτά επειδή πριν απο 5000Km όπως έχω αναφέρει άλλαξα λόγω ανοιγματος του καπακιου προληπτικά και πιστόνι. Οπότε μα καινούργια φλάντζα-πιστόνι πήρε όλη τη φόρτιση η μπιέλα λόγω super συμπίεσης και το ταλαιπωρημένο απ τα χιλιόμετρα ρουλεμάν δεν άντεξε. Ίσως κι εγώ στα πρώτα χιλιόμετρα δεν το πρρόσεξα στο στρώσιμο όπως έπρεπε και το ψιλοζόρισα..

Πιστεύω να γίνει καλή δουλειά και να γίνει καινούργιο πάλι το μοτέρ και να γράψει άλλα τόσα χλμ..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μετά την επισκευή στην μπιελίτσα που ήταν και η μόνη σοβαρή ζημιά στα 5 χρόνια χρήσης συνεχίζει το μοτεράκι..

Και φυσικά τρομερό πλεονέκτημα οι φτηνές τιμές ανταλλακτικών που εξυπηρέτησαν με μόλις 300-350€ μαζί με τα εργατικά να γίνει επισκευή στο μοτέρ και να γίνει πάλι καινούργιο!

Απο τότε έχει κάνει 3.000km με λαδάκια πλέον μόνο ημισυνθ. και 10W40 καθότι η αντιπροσωπεία το 2007 που το πήρα πρότεινε 20W50 ορυκτέλαιο και ήταν μάλλον μούφα η δουλειά και συνέτεινε στην ζημιά στο μοτέρ.

P3290029-2.jpg

garlics.jpg

163070-blue_eye.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εύγε αγαπητέ Βαγγέλη για την άριστη ανταπόκριση και εύχομαι εξαψήφιους αριθμούς πλέον χωρίς κίχ ! :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θέλει να αγοράσει ένα φιλαράκι ένα τέτοιο με 22000 χιλιόμετρα και ο ιδιοκτήτης μας είπε πως ο ιμάντας δεν έχει αλλαχτεί ποτέ επειδή δεν χρειαζόταν.

Κάνει, λέει, πολύ συντηρητική χρήση και έτσι δεν "τρώγεται" ο ιμάντας.

Εσείς τα βλέπετε καλά τα χιλιόμετρα για μηχανάκι του '10?

Και στο συνεργείο που το πήγαμε(το οποίο συνεργείο είναι αυτός που παρακολουθεί το μηχανάκι") μας είπαν πως δεν θέλει αλλαγή ο ιμάντας ακόμα.

Μπορεί να μου πει κάποιος τι να προσέξουμε στα μεταχειρισμένα HD? Κάποιο είδος ελέγχου που μπορούμε να κάνουμε μόνοι μας?

Edit: Έχει και book service το οποίο δείχνει πως όλα τα service έγιναν στην ώρα τους.

Τροποποιήθηκε από τον nikosgiann

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

επειδη δεν θελω να ανοιξω νεο θεμα αν θελουν οι mods ας το μετακινησουν.

Εχω το hd200i evo του 2008.

Μια χαρα ολα...απλα στα φαναρια ...αν ανοιξω αποτομα γκαζι θα σβησει

τις περισσοτερες φορες.

Καπου διαβασα εδω μεσα για εναν αισθητηρα στον ψεκασμο.

Πιο συγκεκριμενα μπορει να απαντησει καποιος που τον αλλαξε και ποσο του κοστισε???

επισης η τελικη του αγγιζει τα 120 και τα πιανει αρκετες φορες.

Ειναι η κανονικη τελικη αυτη η θελω σιαγονες και γενικα σερβις στην μεταδοση?

δεν ειχε βιβλιο σερβις και δεν ξερω τι εχει γινει και ειμαι σιγουρος οτι δεν εχουν γινει τα προβλεπομενα.

για πειτε καμμια προταση και κοστος αν ξερει κανεις...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειχα το ιδιο προβλημα στο ιδιο μοντελο οταν το αγορασα και μου αλλαξαν το ρουμπινετο της βενζινης εντος εγγυησης. Σβησιματα τελος....

Τον αισθητηρα μου τον αλλαξαν και αυτον διοτι αναβε ενα κοκκινο λαμπακι συνεχεια. Δεν ειχα αλλο θεμα. Ολα εντος εγγυησης.

120 επιανε το δικο μου max. Το καρμπυρατερατο πηγαινε παραπανω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ξέρω αναλυτικά που βρίσκεται. Ξέρω ότι είναι κάτι απλό για να φτιαχτεί και σίγουρα οικονομικό.

Θυμάμαι στα φανάρια μου έσβηνε συνέχεια και έπρεπε να είμαι με ανοικτό γκάζι και λίγο φρένο,αλλά και πάλι δεν είχα πολλή τύχη. Επίσης νομίζω ότι σε πολλές περιπτώσεις κόμπιαζε. Πάνε βέβαια και 5 χρόνια σχεδόν και δεν πολυθυμάμαι....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα