Jump to content
Pappous Vatraxos

ΑΓΟΡΑ ΥΑΜΑΗΑ DIVERSION 400cc

Recommended Posts

Χαιρετώ την οικογένεια των δικυκλιστών :_rock-on:

και ταυτόχρονα, "σπάω" την παρθενιά μου, ποστάροντας το πρώτο μου θέμα...!!! :clapping::clapping:

Το οποίο είναι το εξής:

Εδώ και σχεδόν ένα χρόνο, μετά το "ωραίο" τροχαίο που είχα και αφού αποχωρίστηκα το αγαπημένο μου CB 400 SF, για οικονομικούς λόγους, βγήκα ξανά στην αναζήτηση για νέο δίκυκλο, γιατί η κακομοίρα η πάπια μου, δεν θα αντέξει πολύ την "ευγενή κακομεταχείρησή" μου... :devil:

Έπεσα λοιπόν πάνω σε ένα YAMAHA DIVERSION 400cc, μοντέλο του 1996...

Μέχρι εδώ ωραία...

Μόνο που όσο και αν έψαξα, δεν βρήκα σχεδόν καθόλου πληροφορίες, τεχνικά χαρακτηριστικά ή ακόμα και ικανοποιητικές φωτό για να με βοηθήσουν να αποφασίσω... :think::think:

Μήπως έχετε καμιά ιδέα που να ψάξω...??? :help:

Υ.Γ. Να ξεκαθαρίσω ότι ενδιαφέρομαι μόνο για το συγκεκριμένο μοντέλο...

Οπότε σας βγάζω από τον κόπο να μου προτείνετε άλλα μοντέλα ή άλλα κυβικά...

Για να μην ξεφύγει και πολύ το θέμα και πλατιάσουμε... :_thumbsup:

Ευχαριστώ για την όποια τυχόν βοήθειά σας... :victory:

:bye:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Κοιτα για το μοντελο δεν μπορω να σε βοηθησω πολυ γιατι οπως ολα τα 400αρια ειναι ψιλοσπανιο στην Ελλαδα..εγω προσωπικα για αυτο δεν εχω ακουσει τιποτα....Για φωτογραφιες τσεκαρε εδω ομως..http://www.bikepics.com/yamaha/xj400/94/pics.asp

και χαρακτηριστικα εδω http://www.motorcyclespecs.co.za/model/yamaha/yamaha_xj400s_diversion%2091.htm του 1991 ειναι το μοντελο αλλα μαλλον ιδιο θα ειναι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το ειχε ο πατερας μου αλλα ειχε πεσει σε βλαμμενο κομματι με πολλα προβληματα στα καρμπυρατερ.Εδωσε αρκετα λεφτα στα συνεργεια χωρις ουσιαστικο αποτελεσμα και την εδωσε μετα απο 6 μηνες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μόνο που όσο και αν έψαξα, δεν βρήκα σχεδόν καθόλου πληροφορίες, τεχνικά χαρακτηριστικά ή ακόμα και ικανοποιητικές φωτό για να με βοηθήσουν να αποφασίσω... :think::think:

Μήπως έχετε καμιά ιδέα που να ψάξω...??? :help:

ισως γιατι το εψαξες σαν diversion και οχι με το κωδικο του ονομα(xjr 400)

για ριξε μια μαρια εδω...diversion specs

(πρεπει να ειναι το ιδιο μηχανακι απλα γυμνο...)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ενστασις!! :P

Ο κωδικος του ειναι XJ 400-600-900S/N-Diversion το S(Seca II) ειναι με το φερινκ και το Ν ειναι το τσιτσιδο.Υπαρχουν και κωδικοι αναλογα με την χρονολογια της κατασκευης.Το πρωτο μοντελο XJ Diversion ηταν το 4BR απο το 1992-1994,απο ¨94 και μετα εγιναν μερικες μετατροπες στον κινητηρα και στα καρμπυρατερ.

Απο το ΄96 και μετα αλλαξαν τα πλαστικα και το ΄97 εβαλαν διπλο δισκο μπροστα.Απο το ΄97-΄07 παρεμεινε η ιδια μηχανη.

Εγω ειχα ενα 4BR του ΄93 και εκανα αρκετα χιλιομετρα χωρις αξιολογα προβληματα μεχρι που αρχισε να μου κανει χαζα με την τροφοδοσια.Και εγω και οι μαστορες νομιζαμε οτι ειναι απο τα καρμπυρατερ αλλα τελικα ηταν ο ανορθωτης!!!!

Αλλα το μελανο σημειο στα xj Diversion ειναι ή τα καρμπυρατερ ή o ανορθωτης/πλεξουδα που οντως ειναι πολυ προχειρα περασμενη και τριβετε σε πολλα σημεια πανω στο πλαισιο της μηχανης!!

Tεχνικα χαρακτηριστικα για εκδοση των 400κ.ε. δυσκολα θα βρεις γιατι το 400αρι δεν εισηχθηκε ποτε επισημα στην ευρωπη.Τα 400αρια ειναι κατασκευασμενα για την Ιαπωνικη αγορα.

Κανε μια ερωτηση στην αντιπροσωπια της Yamaha για τα τεχνικα χαρακτηριστικα.Μπορει να σε εξυπηρετησουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα,είχα μια kle 500 και την έδωσα πριν κανα μήνα και τώρα σκέφτομαι να πάρω το diversion γτ το οδήγησα και μου άρεσε καλύτερα σαν θέση οδήγησης. Περίπου τι κατανάλωση έχει; Ξέρουμε;τι να προσέξω πριν την αγορά στο συγκεκριμένο μοντέλο;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι ξέρουμε ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, να μην το πάρεις. Πρόκειται για ΑΘΛΙΑ μοτοσυκλέτα.

(αν μιλάμε για το diversion 400 το παλιό ε; δλδ αυτό στην φωτό

yamaha-xj-400-diversion-003.jpg

Κάτσε να το γράψω πιο ευκρινώς, μην τυχόν  και δεν το κατάλαβες.

ΑΘΛΙΟΤΗΤΑ. ΜΕΙΝΕ ΜΑΚΡΙΑ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μοτέρ 4κύλινδρο εν σειρά, που κατορθώνει το εξής ακατόρθωτο: ψόφιο χαμηλά, ψόφιο μεσσαία και ψόφιο...ψηλά!!! Γκαζώνεις, γκαζώνεις και...τίποτα. Ήχο έχει, και με ανοικτή εξάτμιση φορμουλίζει, αλλά...ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ!!!! Στο φανάρι, αν δεν το πας 9000 στροφές, τα αυτοκίνητα αφήνουν συμπλέκτη και βλέπεις την μούρη τους αρχικά με την ακροόραση και μετά το υπόλοιπο αυτοκίνητο να σε προσπερνάει.

30 και κάτι άλογα τροχό από 400 κυβικά. Το μονοκύλινδρο αερόψυκτο SRX400 είναι λίγο πιο γρήγορο. Αυτό που έλεγε ένας φίλος σε άλλη συζήτηση, ''τα τετρακύλινδρα μέχρι να ροπιάσουν τα περνάνε μέχρι και τα παπιά'' ε, για ΑΥΤΟ το τετρακύλινδρο ισχύει, κι όχι μόνο μέχρι να ροπιάσει.

Πλαίσιο αναρτήσεις φρένα, από το ράφι με τα γεροντοκοριασμένα, ότι πιο ''μέτριο'' έχω δει στην ζωή μου. ΚΑΜΙΑ οδηγική ευχαρίστηση. ΚΑΜΙΑ! Steyer του Ε.Σ. παίζει να είναι πιο ενδιαφέρον οδηγικά. Το μπροστινό που έχει με τρομάζει όταν πάω να μπω σε καμιά στροφή π.χ. στην 270 μοιρών γέφυρα από Βάρης Κορωπίου για να μπεις Αοδο, έχω την αίσθηση ότι θα με πουλήσει με 10 μοίρες κλίση.

Ψιλοάθλια ποιότητα κατασκευής. Μοτέρ που καίγαν λάδι από καινούρια, σήμερα στο 2017 θα πρέπει να βρείτε την περίπτωση μία στο εκατομύριο να μην έχει γίνει δίχρονο σε κατανάλωση λαδιού.

Κιβώτιο ταχυτήτων, ας πούμε ότι γεμίζεις μέχρι τις 6000rpm στην καθημερινή κίνηση, αλλάζεις ταχύτητα στα 20, στα 40, στα 60, στα 70 χμ/ω... θα μου πεις αργεί τόσο πολύ να γεμίσει τα νούμερα αυτά, που έχεις καιρό ανάμεσα στις αλλαγές...

Επιρεπές σε στραβώματα πλαισίου-πηρουνιού ακόμα και σε μικροστούκες, ΑΝ, λέω ΑΝ, είστε τόσο τρελλοί, που παρόλα όσα σας έχω πει, επιμένετε να πάτε να δείτε ένα, τσεκάρετε τουλάχιστον ότι δεν κάνει αυξανόμενη ταλάντωση το τιμόνι όταν αφήνεις τα χέρια με καμιά 60ρια χμ/ω (πράγμα που ΟΧΙ δεν είναι στραβό λάστιχο ή ζάντα, είναι στραβός σταυρός στα πηρούνια και ίσως και στο πλαίσιο)

Ναι οκ, δεν πάει θα πείτε, αλλά δεν καίει. Ναι αν είναι σε άριστη κατάσταση. Οτιδήποτε άλλο χάρβαλο βρείτε στο 2017, ετοιμαστείτε να καίτε 10 ευρώ βενζίνη ανά περίπου 100χμ αστικού κύκλου.

Σταντ χαρλεάδικου τύπου, να πέφτει στην κάθε ευκαιρία το μοτό, γιατί μας περισσεύουν τα λεφτά για μανέτες, πλαστικά και αντίβαρα.

Να πούμε και ένα καλό βέβαια, είναι άνετο, με εύκολη καβάλα, και ανοικτό τιμόνι σε φυσικές θέσεις για το σώμα. Αλλά το ίδιο είναι και το στρώμα μου που κοιμάμαι, δεν το λέω καλή μοτοσυκλέτα επειδή είναι άνετο.

Φτάνουν αυτά, ή ακόμα το ψάχνετε;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πλαίσιο αναρτήσεις φρένα, από το ράφι με τα γεροντοκοριασμένα, ότι πιο ''μέτριο'' έχω δει στην ζωή μου. ΚΑΜΙΑ οδηγική ευχαρίστηση. ΚΑΜΙΑ! Steyer του Ε.Σ. παίζει να είναι πιο ενδιαφέρον οδηγικά. 

Εννοείται ότι είναι! Ποιο άλλο όχημα που κυκλοφορεί στους δημόσιους δρόμους θέλει διπλοπεταλιά για να αλλάξει ταχύτητα?

Αν και yamahaκιας, όλα είναι όπως ακριβώς τα είπες!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το χει ο πατέρας του κολλητού μου, και το είδα κατα λάθος πριν 8 χρόνια στο υπόγειο γκαράζ της πολυκατοικίας.

Μες στη σκονη και σε μια γωνιά. Του λέω, επ τι ειναι αυτό; δεν εχω ιδέα τι μηχανάκι ειναι.

Α του πατέρα μου μου λέει.

Έλα ρε, ειχε μηχανή ο πατέρας σου; 

Ναι, και δεν ξαναπήρε ποτέ.

Του βγαλε την πίστη, και απλά το άφησε στο γκαράζ. 

Απλά, το άφησε στο γκαράζ.

ΔΕν ήθελε ΚΑΝ να ασχοληθεί για το πουλήσει.

Άθλιο, και μόνο τα χειρότερα έχω ακούσει και εγώ. 

Και όχι "α ου κακό μηχανάκι, δεν κάνει σούζα, ή δεν κανει ταξίδι ή δεν έχει ωραίο αυτοκολλητο."

Κακό μηχανάκι, βραχνάς. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

για μένα είναι μια χαρά μηαχάκι εάν είναι καλοδιατηρημένο τότε πάρτο, είναι ένα βολτάδικο εώς τουρερ μοτερ οκ δε είναι καθόλου σπορ αυτό βγαίνει και απο την συνολική εμφάνιση του. Το όποίο στα μάτια μου είναι απο τα πιο όμορφα 400ρια στριτ μηχανάκια της εποχής των 90ties

yamaha-xj-400-diversion-10.jpg  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχω βρει ένα προσεγμένο.. Και με το kle εγώ κομπλέ ήμουν αλλά την πούλησα λόγω ενός προσωπικού προβλήματος που είχα και τρ ήθελα να δοκιμάσω κάτι άλλο. Μου άρεσε η θέση οδήγησης. Αλλά αν είναι να και 7 λίτρα είναι μουφα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχω βρει ένα προσεγμένο.. Και με το kle εγώ κομπλέ ήμουν αλλά την πούλησα λόγω ενός προσωπικού προβλήματος που είχα και τρ ήθελα να δοκιμάσω κάτι άλλο. Μου άρεσε η θέση οδήγησης. Αλλά αν είναι να και 7 λίτρα είναι μουφα. 

Δοκιμασέ το τοτε... μπορει να μη σου αρέσει καν. 

Αν σου αρέσει ομως, και παλι να δεις και άλλα μοντέλα, εκτος πια και αν δε σου αρέσει κανένα αλλο. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

900 ευρώ 

Ούτε 200 ευρώ δεν έδινα για το ''προσεγμένο'' και μόνο αν ήμουν πολύ νέος και άσχετος, για πρώτη μηχανή ή πολύ απελπισμένος να πάρω κάτι γιατί είμαι άνεργος-χρεοκοπημένος-φοιτητής-εντελώς_παντρεμένος ή κι εγώ δεν ξέρω τι άλλη συμφορά της ζωής.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ούτε 200 ευρώ δεν έδινα για το ''προσεγμένο'' και μόνο αν ήμουν πολύ νέος και άσχετος, για πρώτη μηχανή ή πολύ απελπισμένος να πάρω κάτι γιατί είμαι άνεργος-χρεοκοπημένος-φοιτητής-εντελώς_παντρεμένος ή κι εγώ δεν ξέρω τι άλλη συμφορά της ζωής.

έχω κλάψει με όλες σου τις περιγραφές φίλε μου αλήθεια να σαι καλά γέλασα πολύ:laugh::laugh::laugh::worshippy::worshippy::worshippy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εντάξει!!! Με πείσατε!! Θα κοιτάξω για fazer από 1999 έως 2003 που τη  έχω και απωθημένο! 

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/9886980/ αυτό είχα δει. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα