Jump to content
Manalishi

Μυστήριο στην Ευτυχία..

Recommended Posts

Δεν υπάρχει Μυστήριο στην Ευτυχία..

Οι δυστυχισμένοι άνθρωποι μοιάζουν όλοι μεταξύ τους. Όλο και κάποιο τραύμα που υπέστησαν πριν από πολύ καιρό, κάποια επιθυμία που δεν υλοποιήθηκε, κάποιο πλήγμα στον εγωισμό τους, κάποια σπίθα έρωτα που έσβησε από την περιφρόνηση ή ακόμη χειρότερα από την αδιαφορία, τους κατατρώει, τυλίγοντας την κάθε τους μέρα σ’ ένα σάβανο από αμέτρητα χτες. Ο ευτυχισμένος άνθρωπος δεν κοιτάζει πίσω. Δεν κοιτάζει μπροστά. Ζει στο Παρόν.

Εδώ όμως βρίσκεται ο κόμπος. Το παρόν αδυνατεί να προσφέρει ένα πράγμα : νόημα. Οι μέθοδοι που πρέπει ν ‘ακολουθήσει ο άνθρωπος αναζητώντας την ευτυχία και το νόημα είναι διαμετρικά αντίθετες. Για αν βρει την ευτυχία, αρκεί να ζει την στιγμή. Να ζει μόνο για την στιγμή. Αλλά αν αναζητάει το νόημα – το νόημα των ονείρων του, των μυστικών του, της ζωής του-, πρέπει να επιστρέφει στο παρελθόν του, όσο σκοτεινό και αν είναι, και να ζει για το μέλλον, όσο αβέβαιο και αν διαγράφεται. Η φύση λοιπόν κουνάει προκλητικά μπροστά σε όλους μας την ευτυχία και το νόημα και απαιτεί να διαλέξουμε το ένα από τα δύο.

Εγώ προσωπικά διάλεγα πάντα…

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

εννοειται ζω τη στιγμη.να σκεφτω το μελλον...?γιατι?για να με φαει το αγχος αν θα τα καταφερω κ πως....?ζουμε τη στιγμη φιλοι μου.το να σκεφτομαστε το αυριο κ το μεθαυριο(μεταφορικα αλλα κ κυριολεκτικα)ειναι που μας τρωει τα σωθικα....δεν ξερω αν με πιανετε...?!υγ:το νοημα που ειναι κ η 2η επιλογη στην ψηφοφορια,για μενα ειναι να κανεις αυτο που σε κανει ευτυχισμενο.κ φυσικα σαν ανθρωποι που ειμαστε τη 1 στιγμη ειμαστε καλα κ την αλλη δεν ειμαστε(οχι απαραιτητα απο θεμα υγειας ή ψυχολογικα).μπορει να βαριεμαι βρε αδερφε καποια στιγμη..τι?θα κατσω να το αναλυσω?οποτε για μενα δεν υφισταται 2η επιλογη.κανω αυτο που μου αρεσει τη στιγμη που μου αρεσει.

Τροποποιήθηκε από τον kyko

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πω πω κάτι προβληματισμοί μεσημεριάτικα.

Άσε που μας μπέρδεψες με το κείμενο. Είμαστε ζαλισμένοι και απ' τους αριθμούς στη δουλειά.... :wacko:

Γιατί δηλαδή, το ένα αναιρεί το άλλο?

Τέτοια σκέφτεσαι..............στα φανάρια της Μεσογείων? :P :mB_faskelo::2funny:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και βέβαια η στιγμή είναι που μετράει! Την επόμενη ώρα μπορεί να μήν είμαστε!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μετραει η στιγμη αλλά να δωσω ενα παραδειγμα...για την δικη μου εκδοχη στο ερωτημα του Τοπικ:

Για να ζησω τη στιγμη,γνωριζοντας μια βυζού εκρηκτικη δίμετρη brunette,την Daisy,μιγαδα στην καταγωγη,ενα βραδακυ στο "Na figoun ta xontra BAR"μετα απο καμμια ντουζινα καμικαζι σφήνα σε σφηνοπότηρο JackDaniels πεφτει η ιδεα,απο την ιδια παρακαλω,γιατι ηταν ΠΟΛΥ μπροστα απο τις Ελληνιδες..."Live the moment,f@ck me -one night stand"... Και φυσικα και να ηθελα να πω οχι,να αντισταθω και να τηρησω την αξιοπρεπεια μου,μολις με χουφτωσε και προτάσσει το πλουσιο στηθος,το οποιο το εβλεπα και διπλό σε μεγεθος μετα απο αυτα τα γ@μημενα τα kamikazi straight,ε αυτο ητανε!!!Βρεθηκαμε στο Hotel "Ο Παντρεμενος με τα δυο κεφαλια"και "Δωστης μπήχτης δειξτης και...Rofen mori kar@%$#%$# διοτι και μακροσυγγενικα καταγομαι απο πειραια και οπως να'χει αποδυκνειουμε οτι "Ετσι τα τσουζει ο Πειραιας"(αλλιως το λενε αλλά μην το παραξεφτιλισουμε...)....φτανει το Ανωτατο Σημειο Οργασμου και Νοιωθω τα ποδια κομμενα στα γονατα(ηθελε και βιτσιοζικο η διμετρη..."Βαστα Τοιχε"...)με το μωρο δίπλα να εχει ενα χαμογελο Ολοκληρωσης εως τα....φρυδια μου...Λοιπον πώς να εκοβα το τσιγαρο...Παφα πουφα να ξανανοιωσω!Ολα καλα λοιπον!!!Και οι παντρεμενοι εχουν ψυχη "μαλακα μου" ειπα μεσα μου..."Ζησε τη στιγμη"...ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ!!!

Απο τοτε την εχασα...........................................................................

..................................................

...ελα ομως που δεν σκεφτηκα το μελλον,ειδικα οταν η σκεψη στο 'one night stand" δεν ηταν με το σωστο...κεφαλι...Και να'σου μια που της...καραεμοιαζε της δίμετρης!!!(ω ρε φουστη μου...),να στεκεται εξω απο την πορτα του σπιτιου μου κρατωντας αγκαλια δυο πανεμορφα αγγελουδια με το μοναδικο τους "μειονεκτημα" οτι ηταν... δημιουργημα του 'one night stand"...Αντε να εξηγησεις τωρα στο συζυγάκι "τι και πως"...πάπαλα!!!

Μαγκα μου την γ@μησα λεω...και οντως ετσι ειχε γινει(κυριολεκτικα)...διοτι ηθελα να ζησω τη στιγμη ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ...το μελλον... :)

Απ'όλο αυτο...ή καπως ετσι τεσπα ΝΑΟΥΜ(που λεει κι ο φιλος μου εδω μεσα)δινω το στιγμα μου για το πώς σκεφτομαι εγω... Ναι μεν Ζησε τη στιγμη αλλά με σωστες βασεις για το μελλον!!!Γιατι το πεπρωμενον φυγειν αδυνατον οπότε μαλ@κιες να μην κανουμε κιολας :)

Στην ευτυχια δηλαδη...δεν τα περιμενουμε ολα απο την τυχη..βάζουμε κι εμεις το χερι μας :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ζησε την στιγμη ΝΑΙ

αλλα να εχεις και τα @@ να αντιμετωπισεις τις συνεπειες των πραξεων σου!

...ΝΑΟΥΜ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
μονο εγω ψαχνω το νοημα μεχρι τωρα B)

Που θα πάει....θα μάθεις.....

ΥΓ ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ?!?!?!? :lol: :lol: :lol:

Μετραει η στιγμη αλλά να δωσω ενα παραδειγμα...για την δικη μου εκδοχη στο ερωτημα του Τοπικ:

Για να ζησω τη στιγμη,γνωριζοντας μια βυζού εκρηκτικη δίμετρη brunette,την Daisy,μιγαδα στην καταγωγη,ενα βραδακυ στο "Na figoun ta xontra BAR"μετα απο καμμια ντουζινα καμικαζι σφήνα σε σφηνοπότηρο JackDaniels πεφτει η ιδεα,απο την ιδια παρακαλω,γιατι ηταν ΠΟΛΥ μπροστα απο τις Ελληνιδες..."Live the moment,f@ck me -one night stand"... Και φυσικα και να ηθελα να πω οχι,να αντισταθω και να τηρησω την αξιοπρεπεια μου,μολις με χουφτωσε και προτάσσει το πλουσιο στηθος,το οποιο το εβλεπα και διπλό σε μεγεθος μετα απο αυτα τα γ@μημενα τα kamikazi straight,ε αυτο ητανε!!!Βρεθηκαμε στο Hotel "Ο Παντρεμενος με τα δυο κεφαλια"και "Δωστης μπήχτης δειξτης και...Rofen mori kar@%$#%$# διοτι και μακροσυγγενικα καταγομαι απο πειραια και οπως να'χει αποδυκνειουμε οτι "Ετσι τα τσουζει ο Πειραιας"(αλλιως το λενε αλλά μην το παραξεφτιλισουμε...)....φτανει το Ανωτατο Σημειο Οργασμου και Νοιωθω τα ποδια κομμενα στα γονατα(ηθελε και βιτσιοζικο η διμετρη..."Βαστα Τοιχε"...)με το μωρο δίπλα να εχει ενα χαμογελο Ολοκληρωσης εως τα....φρυδια μου...Λοιπον πώς να εκοβα το τσιγαρο...Παφα πουφα να ξανανοιωσω!Ολα καλα λοιπον!!!Και οι παντρεμενοι εχουν ψυχη "μαλακα μου" ειπα μεσα μου..."Ζησε τη στιγμη"...ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ!!!

Απο τοτε την εχασα...........................................................................

...ελα ομως που δεν σκεφτηκα το μελλον,ειδικα οταν η σκεψη στο 'one night stand" δεν ηταν με το σωστο...κεφαλι...Και να'σου μια που της...καραεμοιαζε της δίμετρης!!!(ω ρε φουστη μου...),να στεκεται εξω απο την πορτα του σπιτιου μου κρατωντας αγκαλια δυο πανεμορφα αγγελουδια με το μοναδικο τους "μειονεκτημα" οτι ηταν... δημιουργημα του 'one night stand"...Αντε να εξηγησεις τωρα στο συζυγάκι "τι και πως"...πάπαλα!!!

Μαγκα μου την γ@μησα λεω...και οντως ετσι ειχε γινει(κυριολεκτικα)...διοτι ηθελα να ζησω τη στιγμη ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ...το μελλον... :)

Απ'όλο αυτο...ή καπως ετσι τεσπα ΝΑΟΥΜ(που λεει κι ο φιλος μου εδω μεσα)δινω το στιγμα μου για το πώς σκεφτομαι εγω... Ναι μεν Ζησε τη στιγμη αλλά με σωστες βασεις για το μελλον!!!Γιατι το πεπρωμενον φυγειν αδυνατον οπότε μαλ@κιες να μην κανουμε κιολας :)

Στην ευτυχια δηλαδη...δεν τα περιμενουμε ολα απο την τυχη..βάζουμε κι εμεις το χερι μας :)

Σου στέλνω πμ το κινητό μου να με πάρεις τηλ σε περίπτωση που βρεθείς μπροστά στη δίμετρη βυζ@ρου να έρθω να σε ξελασπώσω!!!! :lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Σου στέλνω πμ το κινητό μου να με πάρεις τηλ σε περίπτωση που βρεθείς μπροστά στη δίμετρη βυζ@ρου να έρθω να σε ξελασπώσω!!!! :lol:

Πίνεις κι εσυ ε;... :2funny: :2funny: :drunk:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να ικανοποιησε με αυτα που εχεις....να μη ζητας συνεχεια... η απληστεια ενα απο τα 7 θανασιμα αμαρτηματα(αν και ερχομαι σε αντιθεση με την υπογραφη μου...)

Αλλα και να αγωνιζεσαι για να αποκτησεις κατι που πραγματικα και ΟΛΟΨΥΧΑ επιθυμεις...κατι που συνηθως δεν ειναι υλικο...

Να ζεις τη στιγμη σαν να ειναι η τελευταια σου...αλλα οχι ανουσια, γιατι αν δεν ειναι η τελευταια σου τσαμπα σπαταλησες το χρονο σου σε βλακειες...

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Και αν καταλαβε κανεις πως προσπαθω να προσεγγισω την ευτυχια ας μου σφυριξει κλεφτικα... B)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μιλαμε για εμπνευση ο κωστης :closedeyes:

και θα συμφωνησω :blush:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μας πιάσαν τα υπαρξιακά μας πάλι, ε βέβαια, αφού είναι χριστούγενα, κάθε φορά μαστίζεται η ανθρωπότητα με μία γλυκιά μελαγχολία.

ιδίως αυτές τις μέρες πρέπει να ζούμε το παρών, ...να έχουμε και άδεια όμως (από τη δουλειά)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αν ζεις την στιγμη τοτε εισαι ευτυχισμενος διοτι δεν σκεφτεσαι και δεν νοιαζεσαι για τιποτα αλλο (συνηθως)

αν ψαχνεις το νοημα τοτε εισαι δυστυχισμενος διοτι σκεφτεσαι συνεχεια να βρεις τις σωστες απαντησεις (συνηθως)

αν και τα δυο τοτε συνηθως εισαι κυκλοθυμικος

αν καταφερεις και ισορροπησεις αυτα τα δυο, τοτε εισαι πραγματικα ευτυχισμενος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα