Jump to content
Sign in to follow this  
okourkoulos

λάστιχα για ΚΤΜ Adventure

Recommended Posts

Όποιος είναι κάτοχος ΚΤΜ Adventure 950-990 σίγουρα γνωρίζει αυτά που πρόκειται να γράψω εδώ.

Όταν αγόρασα το εν λόγω δίτροχο (Απρίλης 2008) διαπίστωσα απο τη πρώτη βόλτα κι όλας πως η μηχανή στο μπροστινό της σύστημα από 50-80χλμ/ώρα, ταρακουνάει πάνω κάτω.

Και τότε έμαθα τι παίζει! Πολλοί ιδιοκτήτες τον τελευταίο καιρό έχουν το ίδιο πρόβλημα αφού το εμπρός ελαστικό της συγκεκριμένης εταιρίας που ΜΟΝΟ αυτή βγάζει για τις διαστάσεις της συγκεκριμένης μοτσυκλέτας, μας βγήκε προβληματικό και όλη η παρτίδα αποσύρθηκε. Όπως είναι λογικό, το λάστιχο μπορείς να τ'αλλάξεις μέσα στην εγγύηση. Έλα όμως που δεν υπάρχει! Αφού όλοι (σχεδόν) έχουν το ίδιο πρόβλημα, το λάστιχο μόλις έρχεται εξαφανίζεται. Αφού το πρόβλημα είναι μικρό και δε μου δημιουργεί κανα μεγάλο πρόβλημα, το αφήνω λέγοντας στο συνεργείο μου (που είναι και χρόνια φίλος κι έχω δουλέψει κι εγω σ'αυτόν κάτι μήνες) να με ειδοποιήσει μόλις φτάσει νέα παρτίδα (η επόμενη ήταν Αύγουστο).

Το πράμα ψιλοξεχάστηκε, εγω ψιλοσυνήθισα και το ψιλοάφησα λέγοντας πως δε πειράζει θα το αλλάξω όταν φθαρθει το άλλο.

Έφτασα στα 10.000χλμ περίπου και με παίρνουν τηλέφωνο να περάσω να κάνω την αλλαγή.

Μαθαίνω βέβαια πως έχουν ξανάρθει λάστιχα πριν δυο μήνες αλλά και πάλι δε πρόλαβα!

Στον λαστιχά που πήγα (ψιλογνωστός) μου λέει πως δε τ'αλλάζω αφού δε γίνεται αν το λάστιχο είναι πάνω από 4000χλμ. αλλά να πας στην εταιρία ελαστικών να τους τα πεις εκει πως έλειπες κτλ.

Αν και η δουλειά έγινε τελικά και μετά από αρκετή γκρίνια, αναρωτιέμαι γιατί να πρέπει να κυνηγάω εγώ και να παίρνω τηλέφωνο και να πηγαίνω απο δω κι απο κει όταν αγόρασα μια μοτο 14.000 Ευρω (όχι και λίγα). Με τόσα λεφτά περιμένω και απαιτώ η μηχανή να είναι στη τρίχα. Μήπως δεν έπρεπε να με πάρουν αυτοί τηλέφωνο να μου πούν και χίλια συγνώμη να μου πάρουν και μια π#$α και να με πάρουν όταν θα έρθει λάστιχο? Και όχι η εταιρία ελαστικών, η αντιπροσωπεία. Εγω σ'αυτούς έδωσα τα λεφτά και όχι στους λαστιχάδες.

Αν δεν είχα γνωστο δε θα κανα δουλεια! ο κλασικός ο μ@#$@%ς ο Έλληνας!

Σημειωτέον πως πολλοί που άλλαξαν τους ξανακουνάει.

Επίσης παίζει πόλεμος μεταξυ εταιρίας ελαστικών και αντιπροσωπείας για το ποιός φταίει. Και τη πληρώνει ο κλασσικός ο μ#@#$ς ο Έλληνας.

Μάλλον βιάστηκαν να βγάλουν λάστιχα στην αγορά και έκαναν λάθος στο ποιοτικό έλεγχο.

Γιατί να υπάρχει μια μονο εταιρία με λάστιχα για το μηχανάκι μου?

Γιατί να πρέπει να τα χώνεις για να βγάλεις άκρη?

ΝΤΡΟΠΗ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Θες να πεις οτι μόνο μια εταιρία βγάζει λάστιχο τέτοιον διαστάσεων??? :o

Δυστυχως....ΝΑΙ, μονο η Pirelli βγαζει το Scorpio απο νορμαλ και οι Continental, Metzeler απο τακουνι

Για τι διαστασεις μιλαμε??

Εμπρος: 90/90-21 M/C 54V

Πισω: 150/70-18 M/C 70V

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δυστυχως....ΝΑΙ, μονο η Pirelli βγαζει το Scorpio απο νορμαλ και οι Continental, Metzeler απο τακουνι

http://www.motorcycle-superstore.com/2/29/...;WT.MC_ID=10010

http://www.motorcycle-superstore.com/2/29/...;WT.MC_ID=10010

Ειπα και εγω....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

"Περιεργη" ειναι μονο η διασταση του πισω,ε?

Δεν μπορεις να "παιξεις" με συνδυασμο? (Διαφορετικη εταιρεια, μπρος-πισω..)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι αλλά τα βρίσκεις στην Ελλάδα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι αλλά τα βρίσκεις στην Ελλάδα?

Γιατι οχι?Δεν ειναι τοσο παραξενη η διασταση βασικα οσο το πελμα απο οτι καταλαβα...Καποιος ειχε ποσταρει ενα site με λαστιχα απο αγγλια που ειχε κατι απιθανες τιμες και με μεταφορικα εβγαιναν πιο φτηνα απο οτι ελλαδισταν...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το θεμα δεν ειναι μονο η διασταση αλλα να ειναι καταλληλο το λαστιχο για σαμπρελα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πάλι μόνο το μπροστά βρίσκω.

Αφού το πρόβλημα όμως είναι το εμπρός και το δύσκολο είναι το πίσω, μάλλον συνδυασμός βλέπω να παίζει στο τέλος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Πάλι μόνο το μπροστά βρίσκω.

Αφού το πρόβλημα όμως είναι το εμπρός και το δύσκολο είναι το πίσω, μάλλον συνδυασμός βλέπω να παίζει στο τέλος.

ΚΤΜ σου λεει μετα... :swear:

:P

Θα τη βρεις την ακρη απλα θελει πολυ ψαξιμο στον συνδιασμο...και λιγη τυχη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πρωτον! παρε μια μαγκουρα,και πανε αξυριστος και φυσικα με τσαμπουκα για να κανεις την δουλεια σου.

Δευτερον, νομιζω εχει και η AVON τετοιες διαστασεις.Παρολο που αφορα και μενα το θεμα δεν το εψαξα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μερικοι προτιμουν αλλαγη ζαντων για να βαζουν tubeless λαστιχα με περισσοτερες επιλογες.καποιος και απο εδω μεσα το εχει κανει κιολας.

αμα σκοπευεις να κρατησεις το εργαλειο για πολυ ισως να συμφερει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

γι αυτο ειπα αμα σκοπευεις να το κρατησεις πολυ

γιατι θα σου δωσει επιλογες και θα ξεφυγεις απο στανταρ επιλογες σε βαθος χρονου.

ερωτηση:δεν γινεται απλα να πλεξεις καινουργια στεφανια?

Τροποποιήθηκε από τον gee

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όλα γίνονται με χρήματα και χρόνο!

Να τη κρατήσω λέω. (τι άλλο να πάρω?!)

Αλλά βλέπουμε.

Με άγχωσε ο Mathosalas που τη πούλησε και πήρε BMW GS 1200

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αλλά βλέπουμε.

Κοίτα να δείς.... όλοι κάνουνε λάθη! Και απο τα λάθη τους μαθαίνουνε!!! Εσύ μάθε απο το λάθος του Μαθοσάλα και μήν το κάνεις και σύ!!!! :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υπάρχουν πολλών λογιών ανθρωποι. Αυτοί που μαθαίνουν απ'τα λάθη των άλλων, αυτοί που μαθαίνουν απο τα δικά τους και αυτοί που δε μαθαίνουν και τόσο εύκολα. Πρωινές αμπελοφιλοσοφίες!

Αν και είμαι επιρρεπής στα λάθη δε νομίζω πως θα κάνω το ίδιο με άλλον, ή τουλάχιστον όχι τόσο εύκολα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μετανιωσε ο Κωστας την αλλαγή μηχανής;

Πάλι; :P

Παντως δε βλεπω το λογο να αλλαξω σε Tubeless ακομη...θα πρεπει να βρουμε μια πατεντα σαν της BMW, με τις ακτινες στην ακρη του στεφανιου της ζαντας αλλιως δε λεει!!!

Επισης μην ξεχναμε και τον δεικτη ταχυτητας V που ζητάει η ΚΤΜ για τα λαστιχα ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το δούλεψα λίγο με τις ρυθμίσεις των αναρτήσεων και το κοσκίνισμα ψιλοέστρωσε.

Συνεχίζει αλλά πολύ λίγο και δεν ενοχλεί.

Το κακό είναι πως έγινε πιο έντονο (προϋπήρχε δηλαδή) το πέρα-δώθε (ψάρεμα)ανάμεσα σε ταχύτητες 60-80χλμ/ώρα!

Ξαναρωτάω το φίλο που είπε για συχνή εξαέρωση των μπουκαλών. Υπάρχει κάποιο θέμα εκεί?

Δεν αντέχω άλλο, σχεδόν δυο χρόνια και 3 ζευγάρια λάστιχα.

Αν μου πουν στο τέλος της εγγύησης ότι βρήκαν το πρόβλημα και πρέπει να πληρώσω τ'οτιδήποτε θα γίνει της Π0t@m@5.

Δηλαδή, πρέπει να αρχίσω να στέλνω e-mail και να απειλώ με μυνήσεις για να βρώ άκρη?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αλλά βλέπουμε.

O mathosalas έχει πουλήσει άλλα κι άλλα... το ΚΤΜ θα σκεφτόταν? :D

Eδώ πουλάει το BMW που πήρε επειδή μετάνιωσε με το ΚΤΜ :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε ειμαστε απο τον ιδιο σταυλο και θα σου πω τι εχω κανει και εγω οπου και μου βγικε και σε καλο...

1. Θεμα αντιπρωσιποιας: μολις αγορασα τι μηχανη ειχα διαφορα θεματακια με το τροπο που μου την παραδωσασν οπου και εστειλα emai στην μαμα εταιρια ,και το εχω ποσταρει...με αποτελεσμα ο ενας να τα ριχνει στον αλλον και στο τελος οθτε συγνωμη δεν ακουσα

2. ημουν τυχεροσ με τα λαστιχα και οταν το αγορασα ,οπωσ και με την δευτερη αλλαγη μου!!!

3. μολισ την προιγουμενη εβδομαδα θα εκανα την τριτη αλλαγη λαστιχων, και μετα απο προιδοπιοιση του συνεργεια μου για τα λαστιχα και για τισ ποσες φορες ισως θα αναγκαστουμε να τα αλλαξουμε με εβαλαν σε σκεψεις...ο ιδιος μου ειπε οτι υπαρχει εγγηυση και οσεσ φορες και να το αλλαξουμε θα μασ καλυψουν (γενικως τον ευχαριστω πολυ για το ποσο καλα μου εχει φερθει σε εμενα και στο μοτορι μου, και επειδη αξιζει οπωσ αναφερουμε τα κακα να αναφερουμε τα καλα ειναι ο ηλιας, το εξουσιοδοτιμενο στην Βουλιαγμενης). Επισης μου εδωσε και την εναλακτικη να περιμενω λιγακι αμα θελω, γιατι η continental θα βγαλει τισ διαστασεις τισ δικιες μας σε πιο στριταδικα λαστιχα μπρος-πισω...αν μπεις στο site θα τα βρεις. Τελικα ειπα να περιμενω και ενασ καλος φιλος επειδη το δικο του το παει χωμα μου χαρισε τα λαστιχα του. Η διαφορα ειναι οτι αφτοσ φοραει το trail της πιρελι μπροστα(πιο ασφαλτινο).Ειχα τισ αμφιβολιεσ μου, ομωσ το εκανα, το αποτεσμα ειναι ΜΑΓΙΚΟΟΟΟΟΟ!!!!!!! :clapping2: με το λαστιχο αυτο εχω πολυ καλητερη αισθιση!!!ειναι λιγο πιο νεωρικο, αργει να ζεσταθει αλλα αφου ζεσταθει του παει γαντι!!!!! στριβει υπεροχα, μενω Βαρκιζα και τα λιμανακια ειναι ο μονος μου δρομος... :mB_kalo_e:

η συμβουλη μου ειναι ειτε να περιμενεις αμα μπορεισ μεχρι να βγουν tis continental ειτε κανε οτι εκανα εγω...και αν μενεις αθηνα να συναντιτηθουμε να τα δοκιμασεις ....ειμαι σιγουρος οτι δεν θα το μετανιωσεις

επισης καστος για tubless ama endiaferese einai 650!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα