Jump to content
themata

Yamaha TDM 900 '05

Recommended Posts

100 τα γνήσια 90 τα ebc... Καλή τιμή για τα γνήσια αν και θεωρώ ότι τα ebc είναι βελτίωση.

Πώς και δεν έβαλες After market Παναγιώτη?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

μου προτειναν στα 70 αφτερ μαρκετ (δεν ρωτησα μαρκα) με μικρες διαφορες στην αποδοση υπερ των γνησιων

αλλα επειδη θελω να νοιωθω ασφαλης με τα φρενα μου όταν μου την δίνει και το παίζω γρήγορος σε καμια βολτα,

δεν ηθελα να ρισκαρω για 30-40 ευρω

τα χιλιομετρα που διανυω ειναι πλεον ελαχιστα οπότε καλύτερα να νοιώθω όσο γίνεται ασφαλής

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εφοσον οι διαφορές ηταν υπερ των γνησιων τελος, μην το συζητας...

Galfer εμπρος μην βαλεις ποτε...ποτε ποτε... πισω ναι..

Σε τέσσερα χρονια που θα ξανά αλλάξεις:P δοκιμασε τα ebc τα γρυζα...(χρυσά)

send with postman

Τροποποιήθηκε από τον HLIAS

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εφοσον οι διαφορές ηταν υπερ των γνησιων τελος, μην το συζητας...

Galfer εμπρος μην βαλεις ποτε...ποτε ποτε... πισω ναι..

Σε τέσσερα χρονια που θα ξανά αλλάξεις :P δοκιμασε τα ebc τα γρυζα...(χρυσά)

send with postman

ΕΒC χρυσά έβαλα και εγώ και είναι πολύ καλά. Πίσω δε με ενδιαφέρει. Μάλλον όοοοοοοοοοοοοοοταν αλλάξω θα βάλω κάνα οργανικό EBC

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οχι.. βαλε μεταλικο...μ το οργανικο θα καταστρεψει την δισκοπλακα σου.... τραστ μι

send with postman

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οχι.. βαλε μεταλικο...μ το οργανικο θα καταστρεψει την δισκοπλακα σου.... τραστ μι

send with postman

Γιατι ρε συ?

ισα ισα ειναι πιο μαλακο το οργανικο.

τωρα αλλαξα τακακια εγω και εβαλα μπροστα χρυσα και πισω οργανικα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

H δισκόπλακά μου είναι ήδη ψιλοκατεστραμένη από τον προηγούμενο πανάσχετο ιδιοκτήτη που πατούσε μόνο πίσω φρένο. Εγώ εδώ και 4 μήνες που την έχω, το έχω πατήσει 3 φορές και αυτό για να μπω με κώλο στη στροφή σαν να είχα μοταρντ!!! :shoot:

Αν αλλάξω δισκόπλακα, θα βάλω και μεταλλικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@ dante και φρανκι

Οταν πηρα εγω τδμ η πισω δισκοπλακα ηταν πραγματικα σε μαυρα χαλια... ο brake shop μου προτεινε να βαλω μεταλικα για να στρωσουν την δισκοπλακα... και ετσι και εγινε..

Και ειχα και παντα φρενο πισω χωρις να μεινω πότε

send with postman

Τροποποιήθηκε από τον HLIAS

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@ dante και φρανκι

Οταν πηρα εγω τδμ η πισω δισκοπλακα ηταν πραγματικα σε μαυρα χαλια... ο brake shop μου προτεινε να βαλω μεταλικα για να στρωσουν την δισκοπλακα... και ετσι και εγινε..

Και ειχα και παντα φρενο πισω χωρις να μεινω πότε

send with postman

Ε αυτό δεν το είπες παραπάνω κύριε! Να ξέρουμε να το κάνουμε και εμείς! :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι σε αυτο συμφωνω ηλια.

τα μεταλλικα που ειναι πιο σκληρα θα στρωσουν λιγο(δε κανουν και θαυματα) τη δισκοπλακα.

Αλλα γενικα πισω καλυτερα οργανικα που ανταποκρινονται πιο γρηγορα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στο πισω φρενα (τα συγκεκριμενα που αναφερει ο Ηλιας) αλλαξα τακακια με μεταλλικα των 20 ευρω. Το πισω φρενο απο μονο του σταματα την μηχανη με χιλιομετρα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

(δε κανουν και θαυματα) τη δισκοπλακα.

Αλλα γενικα πισω καλυτερα οργανικα που ανταποκρινονται πιο γρηγορα...

Τζωρτζ συγμωμη που γινομαι επιμονος, αλλα κανουν θαυματα.. Ενα πραγμα θα σου πω..

Σαν την δισκοπλακα του τδμ που ειχα,δεν εχω ξαναδει σε αυτα τα χαλια.. Φαντασου πηγαινα για αλλαγη..

Μετα απο ενα σετ μεταλλικα, επανηλθε σε πολυ καλο επιπεδο. Φαντασου οτι μετρουσες απειρες γραμμες, και ''σκαλωνε'' το νυχι πανω..

Επισης για την ανταποκριση που εχει το οργανικο, δε την ξερω.. Αυτο που ξερω ειναι οτι δνε την θελω και οτι αν πιεζεις τα φρενα σου ξεμενεις.

Και εγω παιζω πολυ με το πισω σε ολα τα μηχανακια μου :)

(δεν ξερω το υφος των γραπτων πως σου φαινεται, αλλα δεν τα εχω παρει μαζι σου.. :crazy: )

Αν παλι σπαστικες, τοτε αη πνιξου!

:tease:

υ.γ. Themata sorry αν εχει χαλασει το θεμα σου, αν θες κανε διασπαση να συνεχισουμε αλλου :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Περιεργο μου φαινεται να ειδες τοση διαφορα στη δισκοπλακα με το τακακι και δε ξερω και εαν ειναι και καλο να ειναι τοσο σκληρα.

εφοσον εισαι σκουτερας και χρησιμοποιεις το πισω τοτε οκ,μενα πχ με βολευει πιο πολυ το οργανικο που το παταω μια στις τοσες και νιωθει.

το οτι εχουν διαφορα παντως στην αποκριση εχουν,μιας και ειμαι φρεσκος απο αλλαγη οργανικα σε μεταλλικα στα μπροστινα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Και εγω παιζω πολυ με το πισω ....

μπράβο ηλίας....και μετά μου λές οτι σου βγάζουν ονόματα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ύστερα από ένα αστραπο-τάξιδο στην Αθήνα πριν 2 βδομάδες, η μηχανή άρχισε τις διακοπές

χαμηλά (κατω απο 2000 σαλ) σκορτσάριζε έντονα και έσβηνε αφου φαινόταν σαν να πνίγεται.

από καμια κ@λο-Βενζίνη σκέφτηκα, λάθος έκανα. Αφού και ύστερα από κάποιο πρόσθετο καθαριστικο που εβαλα

δεν αλλαξε κάτι.

σήμερα πήγα την μηχανή στο συνεργείο για έναν έλεγχο και πιθανό καθαρισμό των μπεκ ψεκασμου.

τελικά η ετοιμηγορία ήταν ότι τα σωληνάκια τροφοδοσίας στο συστημα από την πολυκαιρία (8 χρόνια)

είχαν σχεδόν λειώσει. Αντικαταστάθηκαν με καινούργια από σιλικόνη και ξαφνικά όλα δουλεψαν ρολόι

θα ήθελα απλά να ευχαριστήσω τον Χρήστο εκ των συνεταίρων στο συνεργείο Κουρης-Μάργαρης στην Πάτρα

που ασχολήθηκε προσωπικά και δεν μπήκε καν στην διαδικασία καθαρισμου των μπεκ (σχεδον 3σιο κόστος)

που ακόμα και αυτό να γινόταν εγώ δεν θα καταλαβαινα και θα πλήρωνα κανονικά.

όχι δεν έχω ποσοστά, απλά νομίζω ότι λογω δυσκολων εποχών καλό είναι να στηρίζουμε τους αξιοπρεπείς επαγγελματίες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ύστερα από ένα αστραπο-τάξιδο στην Αθήνα πριν 2 βδομάδες, η μηχανή άρχισε τις διακοπές

χαμηλά (κατω απο 2000 σαλ) σκορτσάριζε έντονα και έσβηνε αφου φαινόταν σαν να πνίγεται.

από καμια κ@λο-Βενζίνη σκέφτηκα, λάθος έκανα. Αφού και ύστερα από κάποιο πρόσθετο καθαριστικο που εβαλα

δεν αλλαξε κάτι.

σήμερα πήγα την μηχανή στο συνεργείο για έναν έλεγχο και πιθανό καθαρισμό των μπεκ ψεκασμου.

τελικά η ετοιμηγορία ήταν ότι τα σωληνάκια τροφοδοσίας στο συστημα από την πολυκαιρία (8 χρόνια)

είχαν σχεδόν λειώσει. Αντικαταστάθηκαν με καινούργια από σιλικόνη και ξαφνικά όλα δουλεψαν ρολόι

θα ήθελα απλά να ευχαριστήσω τον Χρήστο εκ των συνεταίρων στο συνεργείο Κουρης-Μάργαρης στην Πάτρα

που ασχολήθηκε προσωπικά και δεν μπήκε καν στην διαδικασία καθαρισμου των μπεκ (σχεδον 3σιο κόστος)

που ακόμα και αυτό να γινόταν εγώ δεν θα καταλαβαινα και θα πλήρωνα κανονικά.

όχι δεν έχω ποσοστά, απλά νομίζω ότι λογω δυσκολων εποχών καλό είναι να στηρίζουμε τους αξιοπρεπείς επαγγελματίες

Ακριβώς το ίδιο θέμα κι εγώ περυσι σε TDM 05.Εγώ το ειχα αφήσει στο συνεργείο για καθαρισμό μπεκ

κι απλα οταν το άνοιξαν είδαν τα λειωμένα σωληνακια και τα άλλαξαν κι αυτά.

Ούτε εγώ έχω μετοχές στο συγκεκριμένο συνεργείο αλλά το θεωρώ ένα απο τα καλύτερα που έχω συναντήσει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα σωληνακια είναι και ένας λόγος που κάνει σκορτσαρισματα στις χαμηλές στροφές, καλό είναι να αλλάζονται συχνά, το κόστος νομίζω είναι αρκετα χαμηλό, συμπεριλαμβανομένων των εργατικών.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα σωληνακια είναι και ένας λόγος που κάνει σκορτσαρισματα στις χαμηλές στροφές, καλό είναι να αλλάζονται συχνά, το κόστος νομίζω είναι αρκετα χαμηλό, συμπεριλαμβανομένων των εργατικών.

Εγώ 10 ευρω είχα δώσει αν θυμάμαι καλά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νταξ.. νορμαλ ειναι ρε Λιακο...

Περιπου 50 ευρω τα αναλωσιμα και 30 τα εργατικα...

Καλο ακουγεται.. αν πηγε σε συνεργειο.

Ωραιος ο Παναγος.. 61000 ε? Μολις τελειωσες το στρωσιμο δηλαδη :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

συνεργειο παιδια, η εκτιμηση του ΗΛΙΑ ειναι σωστη. Επισης είναι Yamaha, άρα δεν ξεπουλιεσαι στα συνεργεια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

θελω εντυπωσεις μολις τα πατησεις λιγο τα λαστιχα,εγω εβαλα τα dunlop rs 2 αλλα δεν ειμαι και πολυ ευχαριστημενος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε 8 μήνες 3,500 χιλιόμετρα ?

Το καις και εσύ το μοτόρι , σαν και εμένα  :tooth:

Πόσο πήγε το μαλλί ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα