Jump to content
ALX™

Καθαρισμός μπεκ του injection

Recommended Posts

valeros Εαν θες να αποφυγεις...τον καθαρισμο με υπερηχους το καλυτερο κ πιο δραστικο καθαριστικο ειναι το FUEL LINE CLEANER TΗΣ PRO TEC

Πριν αρκετα χρονια διαβαζα οτι το χρησιμοποιουσαν μονο επαγγελματιες κ δεν υπηρχε στην λιανικη.Καποιοι ιδιωτες καταφεραν να το βρουν στα επισημα σερβις που εκαναν τα αυτοκινητα τους.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

''Πρεπει'' να αποφυγω τους υπερηχους γιατι ειμαι στην επαρχια(γ@μω τις κωλοβενζινες τους) και μαλλον θα μπλεξω,συν οτι δεν εχω και τοσα πολλα χλμ.29000,νομιζω...

Δεν το ηξερα αυτο το προιον,διαβαζω και αλλου-οπως λες κι εσυ-πως ειναι κορυφαιο!

Μου το βρηκαν απο συνεργειο 12ευρω.

Μενει να το δοκιμασω.

Πειραιωτη ευχαριστω! :_rock-on:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Kαλο καθαρισμα και γραψε αν ειδες καποια διαφορα για να ξερουμε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

To συγκεκριμενο ειναι οτι καλυτερο στο ειδος του.Το χρησιμοποιω 8 χρονια,αφου το εμαθα απο τον μηχανικο του αυτοκινητου μου.Το εχω δουλεψει σε διαφορετικους κινητηρες με ποικιλα χιλιομετρα και ειναι σουπερ.

Βεβαια μην περιμενετε σε μοτερ με αρκετα χλμ,και μη συντηρημενα σε αυτο το θεμα,να δειτε παπαδες.

Οι υπερηχοι ειναι μονοδρομος,στην τελευταια περιπτωση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδες εσεις οι 3 οι απο πανω....το χρησιμοποιειτε ειπατε?

εχετε δει καλα αποτελεσματα,ετσι?ειναι ευκολο στη χρηση του?

μπορει καποιος να μου παρει ενα μπουκαλακι κ να μου το στειλει στυλιδα? :shades:

12€ δεν γμιεται...τοσα δινουμε για τις νεροτζινες που μας φουλαρουν....

τουλαχιστον αυτο εδω λετε οτι κανει δουλεια..... :_hi:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Eγω δεν το χω χρησιμοποιησει παρα μονο καλα λογια εχω διαβασει.Βλεπω τον ICE να στελνει μπουκαλακια σε πολλους.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τετοιο μηχανημα εχουν και τα συνεργεια αυτοκινητων ειδικα αυτοι που ασχολουντε με subaru-evo και τα τιαυτα......ειναι universal καθαριζουν ολων των ειδων τα μπεκ,εκτος και αν ειναι κανενα απαρχαιομενο μηχανημα.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχω ενα innova injection 2 χρονια τωρα, το μηχανακι εχει πανω 30.000 χλμ και δεν εχω καθαρισει ποτε το μπεκ ουτε με οκτανια ουτε σε συνεργειο πριν 1 μηνα αρχησε να μου δημιουργη προβληματα οταν εχω λιγο γκαζι ρεταρι και νιωθω οτι με κοβι και ενω ανοιγο το γκαζι δεν ανοιγει αν δεν ανεβασω πολυ περισσοτερο τς στροφες. οταν το εχω στο ρελαντι δεν εχει παντα σταθερες στροφες μερικες περισσοτερο μερικες λιγοτερο, στο γκαζι δεν ειδα διαφορα αλλα στο κοντερ εκει που εβγαζε 135 τωρα με το ζορι να φτασει τα 120

πρεπει να καθαρισω το μπεκ η ειναι κατι αλλο??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτό το υγρό για τα μπεκ έχουμε κανένα λίνκ που θα το βρούμε?

http://search.eim.ebay.gr/?ev=&elc=3&kw=injection+cleaner&ect=

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτό το υγρό για τα μπεκ έχουμε κανένα λίνκ που θα το βρούμε?

Το link από το παραπάνω έχει αλλάξει σε http://www.pro-techellas.gr/el/view/flc

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραιος!! Σκοπευω να παρω ενα για το φειζερ γιατι στο επαρχιακο δεν τραβαει και αναγκαζομαι να μαστιγωνω αυτο το ανουσιο μοτερ! :lol: :lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λιοσίων 186 ένα συνεργείο Skoda στα 15ευρώ περίπου :)

http://synergeio24.gr/synergeia/skoda-kantzos-georgios-athina

έκανα διόρθωση στο νούμερο. είναι 186 και όχι 180 τελικά.

Τροποποιήθηκε από τον V_for_Versys

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ευχαριστω πολυ, σε μια ψακτικη που εκανα η εταιρεια εχει βγαλει κ προιον που ειναι ειδικα για μοτο, λετε να αλλαζει κατι ?

http://www.pro-techellas.gr/el/view/flcbike

Τροποποιήθηκε από τον Doufe

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ευχαριστω πολυ, σε μια ψακτικη που εκανα η εταιρεια εχει βγαλει κ προιον που ειναι ειδικα για μοτο, λετε να αλλαζει κατι ?

http://www.pro-teche...el/view/flcbike

Έχω την εντύπωση πως είναι διαφορετικό το ένα από το άλλο?

Το ένα γράφει να χρησιμοποιείται με κάθε γέμισμα το άλλο σε κάθε service

Τι αξίζει καλύτερα τελικά κανένας γνώστης επί του θέματος?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το ίδιο προιόν σε διαφορετική συσκευασία χωρητικότητας και με διαφορετική δοσολογία λόγω αυτού.

Πάρτε το 375ml για να σας έρθει φθηνότερα η επόμενη φορά χρήσης. :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το βουλωμενο μπεκ δεν μπορει να επηρεαζει και την καταναλωση ? μηχανικος μου ειπε οτι καθως παλυ εχω θεμα με την καταναλωση πολυ πιθανον λεει να ειναι βουλωμενο το μπεκ και να κατουραει . η μηχανη εχει 39.000 χλμ .. ο καθαρισμος των μπεκ με τον diy τροπο που βλεπω στο σησωλην κατα ποσο κανει δουλεια ??? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

είτε δεν ψεκάζει σωστά (διασπορά) είτε ψεκάζει λιγότερο (προφανώς με λάθος διασπορά) είτε έχει διαρροή,

αν η καύση γίνεται λάθος και υπάρχει άκαυστο στην εξάτμιση ο λ διαβάζει άκαυστο λόγω παρουσίας περισσείας οξυγόνου και έτσι ο εγκέφαλος πλουτίζει και άλλο το μίγμα να αντιπαρέλθει=αυξημένη κατανάλωση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αν διαβαζει ακαυστο το κανει πιο πλουσιο ομως ? δεν θα τ εκανε πιο φτωχο  ωστε να μην υπαρχει ακαυστο ?? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

άκαυστο = παρουσία κοπανιστού θερμασμένου αέρα στα καυσαέρια = παρουσία ελεύρων ιόντων οξυγόνου στην θερμαινόμενη επιφάνεια του ενεργού στοιχείου του αισθητήρα = αισθητήρας διαβάζει φτωχό και ας μυρίζεις την άκαυστη βενζίνα και νομίζεις ότι είναι πλούσιο καθώς ο αισθητήρας διαβάζει μόνο ελεύθερα ιόντα οξυγόνου.

Δεν είναι μόνο η σωστή αναλογία καυσίμου αλλά και η σωστή αεριοποίηση/σταγονοποίηση του από το μπεκ.

Αν κατουράει, η καύση γίνεται κουκουρούκου ακανόνιστα άρα υπάρχει ελλιπής καύση εισερχόμενου μη ομαλού μίγματος, άρα άκαυστο στα καυσαέρια...

Τροποποιήθηκε από τον Mi_ka

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

capture20.jpg

Βρεθηκα στο πρακτικερ να παρω κατι λαμπες κ αποφασισα να σκασω 24ευρ...για συντηρηση στο αυτοκινητο. Θεωρω οτι δεν εχω προβλημα με τα μπεκ μιας κ ειχα κανει καθαρισμο πριν 1χρονο αλλα επειδη το συγκεκριμενο ειναι για 6000χιλ πιθανοτατα να ειναι "δυνατο" ματζουνι!

Για τις μηχανες η STP εχει σε πρασινο μικρο μπουκαλι κ ολοι ειχαν πεσει σαν τα κορακια μενοντας στο ραφι 2 μπουκαλια.Θα το δοκιμασω στην μηχανη αλλα μονο σε βολτα κ οχι στην πολη.

Τροποποιήθηκε από τον Peiraiwths

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συσκευή καθαρισμού εργαλείων με υπέρηχους

https://www.naturalcarepro.gr/syskeyi-katharismoy-ergaleion-me-yperixoys-xoritikotita-700ml-35-watt-0106289?gclid=Cj0KCQiAkuP9BRCkARIsAKGLE8XB_vAhmcWnOGeRnvyKHIFL6eWSxf4dHK6-YbUv8exCBrC1tmRTzjQaAtQTEALw_wcB

Τροποποιήθηκε από τον asterios36

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα