Jump to content
ALX™

Καθαρισμός μπεκ του injection

Recommended Posts

Συνεχεια στο θεμα,

εβγαλα τα μπεκ απο την μηχανη και θα τα παρω στην δουλεια για να τα καθαρισω με υπερηχους...

ερωτηξης να βαλω βενζινη ή πετρελαιο; καλυτερα βενζινη σε αυτη την περιπτωση ε;;

και ποση ωρα να τα αφησω;

Τροποποιήθηκε από τον HLIAS

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δυναμομέτρηση πριν-μετά με μισό γκάζι και πχ 3η μπορεί να αναδείξει ένα τέτοιο πρόβλημα.

Βάζουμε όμως απεικόνηση χρόνου ανά χαω και όχι ίππων ανά σαλ στο διάγραμμα.

Τα δυναμόμετρα μπορόυν να κάνουν πολλές διαγνώσεις, όχι μόνο δυναμομετρήσεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δυναμομέτρηση πριν-μετά με μισό γκάζι και πχ 3η μπορεί να αναδείξει ένα τέτοιο πρόβλημα.

Βάζουμε όμως απεικόνηση χρόνου ανά χαω και όχι ίππων ανά σαλ στο διάγραμμα.

Τα δυναμόμετρα μπορόυν να κάνουν πολλές διαγνώσεις, όχι μόνο δυναμομετρήσεις.

?

mB_kalo_e.gifμαλλον απαντησες σε λαθος θεμα mB_kalo_e.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Tα αφήνουμε να ψηθούν για 20 λεπτά μέχρι να ροδίσουν, μετά τα βγάζουμε απο το μηχάνημα και τα πασπαλίζουμε με ζάχαρη άχνη και σουσάμι.

και καλές βόλτες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Tα αφήνουμε να ψηθούν για 20 λεπτά μέχρι να ροδίσουν, μετά τα βγάζουμε απο το μηχάνημα και τα πασπαλίζουμε με ζάχαρη άχνη και σουσάμι.

και καλές βόλτες.

ρε σοβαρα ρωταω να τα αφησω κανα 2 ωρο;

τα oring λεω να μην τα αλλαξω μιας και ειναι σε πολυ καλη κατασταση..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

mB_kalo_e.gifμαλλον απαντησες σε λαθος θεμα mB_kalo_e.gif

:rolleyes: Καθόλου, απλά στην Ελλάδα όλοι νομίζουν πως τα δυναμόμετρα μετράνε μόνο δύναμη.

Πάνω στο δυναμόμετρο μπορείς να δεις θέματα τροφοδοσίας και απόκρισης του ψεκασμού, ποσοτικοποιημένα και όχι να προσπαθείς να μαντέψεις στο δρόμο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

rolleyes.gif Καθόλου, απλά στην Ελλάδα όλοι νομίζουν πως τα δυναμόμετρα μετράνε μόνο δύναμη.

Πάνω στο δυναμόμετρο μπορείς να δεις θέματα τροφοδοσίας και απόκρισης του ψεκασμού, ποσοτικοποιημένα και όχι να προσπαθείς να μαντέψεις στο δρόμο...

ok απλα εγω ρωτησα ποση ωρα να τα αφησω και αν μπορω να βαλω πετρελαιο ή βενζινη μονο,

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν ψαχτείτε λίγο με τους κωδικούς των μπεκ σας, η τα πάρετε στο χέρι και κατεβείτε μια βόλτα στα μαγαζιά ανταλλακτικών αυτοκινήτων θα ....ανακαλύψετε πως τα περισσότερα υπάρχουν στο εμπόριο με τιμές 30-50 ευρώ....

Εάν πάλι είστε extreme τύποι, και θέλετε το κατιτις παραπάνω, μπορείτε να βρείτε ευκαιρία να τα αλλάξετε με μπέκ μεγαλύτερης πίεσης με περισσότερες τρύπες, πακέτο με μια αντλία με περισσότερα bar μαζί με ένα καλύτερο presssure regulator(τα περισσότερα βρίσκονται στα καταστήματα), γιατί αν ψαχτείτε πάλι με τα bar που θα έπρεπε να δίνει η αντλία σας και τα bar που δίνει πραγματικά, πιθανώς να ....ανακαλύψετε και κάποιες διαφορές καθόλου ευκαταφρόνητες....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

...και για να κοτσάρω εδώ την π@π@ρι@ μου περί δυναμομέτρων,

αυτές οι διαφορές στην πίεση της αντλίας προκαλούν αργότερο άρπαγμα στο απότομο άνοιγμα του γκαζιού, πράγμα που μετριέται στο δυναμόμετρο και μπορεί να συγκριθεί με πρότερη όμοια διαγνωστική δυναμομέτρηση.

Το μηχανάκι μπορεί να βγάζει τα ίδια άλογα σε δυναμομέτρηση με τέρμα γκάζι αλλά μετρώνται διαφορετικά δευτερόλεπτα προς απόσταση!

Στο δρόμο βγάζει ίδιες τελικές αλλά δεν γεμίζει το ίδιο ανάμεσα σε ορεινές φουρκέτες!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

επειδή δεν έχω εικόνα της διαδικασίας.....μπορείς να βρεις στο δισκάκι μετά τα κατάλοιπα του καθαρισμού ??? αν δηλ. όντως είχε επικαθήσεις ???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ρε παιδια ειμαι νεοτατος οδηγος για kawasaki nιnja 636 2005 . τι καθαριστικο προτεινετε. τα φωτα σας :baby: :baby: :baby:

Τροποποιήθηκε από τον eidikos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

damn αυτό το θέμα όπως και πολλά άλλα θέματα εδώ μέσα με κάνουν να λέω ότι θεωρίες σχετικότητας και υπερχορδών είναι απλές και κατανοητές :uglystupid2::help::hunter:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε ποσες χιλιαδες χιλιομετρα προτεινεται καθαρισμος των μπεκ ?

Σαφως και παιζει ρολο η ποιοτητας της βενζινης, αλλα στο περιπου δεν πρεπει να γινετε ενας τακτικος καθαρισμος ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

dsc00575hk.jpg

dsc00578v.jpg

dsc00579e.jpg

dsc00572q.jpg

Στο αυτοκινητο(60.000χιλ) εκτος απο αυτα που προβλεπει το σερβις,ζητησα καθαρισμο(υπερήχοι) μπεκ κ πεταλουδας.Η διαφορα ηταν εμφανεστατη με πιο στρωτο δουλεμα κ καλυτερη αποκριση στο γκαζι.Επισης ειδα μια ελαχιστη διαφορα στην καταναλωση.Το μηχανημα εδειξε οτι το ενα μπεκ ψεκαζε 10% λιγοτερο.

Ο μηχανικος της γιαμαχα μου ειπε οτι επισημα δεν προβλεπετε κ μαλιστα καποιοι που το εκαναν ειχαν προβληματα.Eπισης αλλος ενας με πεζω 206 ειχε προβλημα απο απροσεξια του συνεργειου και γράφει:

Πριν 4 μερες πηγα για καθάρισμα μπεκ με υπερήχους. Κοστος 100Ε και 3 ωρες δουλειά (το βγάλσιμο τους και ο καθαρισμός ηταν εύκολος , οταν ηταν να τα ξανατοποθετήσουν ομως χρειάστηκε να βγάλουν ολη την εισαγωγή και αυτό πηρε ώρα, τους παιδευσε και λιγο μια βίδα.. )

Πρώτη εντύπωση πολύ θετική. Ο κινητήρας εγινε βελούδινος σαν ηλεκτρικός, πολυ ομοιόμορφη αυξηση στροφών, καλύτερη και ποιο δυναμική απόκρυση στο γκάζι, σαν να ειναι καινούριος κινητήρας. ΘΕΤΙΚΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ αν και 100Ε δεν ειναι λίγα για κάτι προαιρετικό. .

ΟΜΩΣ!!

Μετα από το καθαρισμα των μπεκ και 3-4 ωρες μετά μου παρουσίασε πρόβλημα, ξαφνικά αναβοσβήνει το λαμπάκι του κινητήρα δουλεέυει σαν 3κιλυνδρο και βρομάει βενζίνα (βγάζει και άσπρο καπνό απο πίσω ντουμάνι), το σφάλμα που γραφει στο διαγνωστικό ειναι προβλημα στα μπεκ και αποτυχία αναφλεξης.

Το πήγα πίσω στο συνεργείο που μου τα καθάρισαν και μου ειπαν οτι το ενα μπεκ εχει κολήσει ανοιχτό οποτε ψεκάζει συνέχεια και καποια στιγμή το μείγμα ειναι τοσο πλούσιο σε βενζίνη που δεν εχει αρκετο αέρα να κανει καυση και παθαίνει αφλογηστία. Μου αλλαξαν μπεκ 25Ε μονο χωρίς εξοδα περαστικά (καθότι μαλλον απο μαλ***α τους οταν τα καθάρισαν εγινε η ζημειά στο μπέκ) ...

Βασικά το λαθος ήταν δικό τους. γιατι κόλησε το πηνειο του μπεκ, τα μπεκάκια λεει εχουν μεσα ηλεκτοπινεια που αναλογα με το ρευμα που παίρνουν ανοιγουν και κλήνουν, στο ενα μπεκ κολησε και εμενα συνέχεια ανοιχτο, με αποτελεσμα να πεταει συνέχεια βενζίνη, μεχρι που ξεχείλιζε το μπεκ, βρομούσε παντου βενζινη, παθεναι αφλογηστία γιατι δεν ειχε αρκετό αερα για να κανει αναφλεξη με τον σπινθίρα του μπουζί. Ολη η εισαγωγη, ο κυλινδρος, και η εξαγωγη (& καταλυτης) ηταν γεμάτα ακαυστη βενζίνη. .

Πώς δεν πήρα καμια φωτιά...

ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΜΟΥ ειναι οτι το λαθος ηταν δικό τους γιατι οταν βγαλανε τα μπεκ και τα καθαρισανε σε καποια στιγμή τους αλάξαν κατι μικρά φιλτράκια που εχουν πανω τους. για να τα βάλει ομως τα καινούεια φιλτράκια βαρούσε τα μπεκακια με ενα σφυρί. Ε συγνώμη κιολας αλλα εν εχει ηλεκτροπεινίο το μπεκ μεσα δεν το βαρας νταμπα ντουμπα με σφυρί!!

Τι να πω... Βασικα χαζομαρα μου γιατι δεν ειχα ορεξη και δεν ειναι κ το στυλ μου να κανω φασαριες. εδωσα 30Ε για το νεο μπεκ που μου αλαξαν και εφυγα..

Μου την εσπασε που προσπαθούσαν να με πήσουν οτι το μπεκ ειχε προβλημα και θα χαλουσε καποια στιγμή ετσι κ αλλιος! . .

Τροποποιήθηκε από τον Παναγιώτης Κ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σπυρο(peiraiwths),

βασικα δεν καταλαβα κατι....οσον αφορα το τουτου σου εκανες καθαρισμο μπεκ κ σου βγηκε μαπα το καρπουζι?

επισης με μπερδεψες γιατι ενω στην αρχη λες οτι ειδες αισθητη διαφορα στο "αρπαγμα" αλλα κ στην καταναλωση μετα λες οτι βγηκε μαπα το καρπουζι... :/

οσον αφορα τη μηχανη δεν εχεις κανει?στον σταματη στον πειραια την πας,εεε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κουλη στο αυτοκινητο δεν ειχα κανενα προβλημα κ μετα τον καθαρισμο ειδα βελτιωση.Το κειμενο με τα μαυρα γραμματα ανηκει σε αλλον κατοχο πεζω206 κ μαλιστα εκεινη την περιοδο που ετοιμαζομουν για το σερβις ειχα φοβηθει με αυτα που εγραψε.

Στο Σταματη πηγαινω συνεχεια κ απο περιεργια ειχα ρωτησει το παλικαρι που δουλευει εκει, κ μου ειπε οτι δεν το προβλεπει η γιαμαχα.Αλωστε εχω λιγα χιλιομετρα.Και κατι ασχετο! θυμασαι που σε ειχα ρωτησει για 520 αλυσιδα? στο συνεργειο μου ειπαν να μην την βαλω γιατι θα χω προβλημα...Φυσικα δεν θα τους ακουσω. :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κουλη στο αυτοκινητο δεν ειχα κανενα προβλημα κ μετα τον καθαρισμο ειδα βελτιωση.Το κειμενο με τα μαυρα γραμματα ανηκει σε αλλον κατοχο πεζω206 κ μαλιστα εκεινη την περιοδο που ετοιμαζομουν για το σερβις ειχα φοβηθει με αυτα που εγραψε.

μαλιστα....κ ποιο ειναι το μαγαζι που εκανες τον καθαρισμο?

Στο Σταματη πηγαινω συνεχεια κ απο περιεργια ειχα ρωτησει το παλικαρι που δουλευει εκει, κ μου ειπε οτι δεν το προβλεπει η γιαμαχα.Αλωστε εχω λιγα χιλιομετρα.

σχετικο ειναι αυτο....εγω παντως που εχω 50.000+ το σκεφτομαι σοβαρα....το θεμα ειναι αυτο που εγραψε κ ο φιλος σου...μην παω δλδ για καλυτερα κ βρεθω χειροτερα.....

Και κατι ασχετο! θυμασαι που σε ειχα ρωτησει για 520 αλυσιδα? στο συνεργειο μου ειπαν να μην την βαλω γιατι θα χω προβλημα...Φυσικα δεν θα τους ακουσω.

φυσικα κ να μην τους ακουσεις....το προηγουμενο σετ 520 μου εβγαλε 30.000χλμ κ δεν κανανε κιχ.....κ φυσικα ξαναεβαλα 520 κ τωρα.... :_thumbsup:

Τροποποιήθηκε από τον kyko

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προσωπικά χρησιμοποιώ κάτι τέτοιο Ο σύνδεσμός μου κάθε 6.000 χλμ περίπου για να κρατάω μπέκ - βαλβίδες και γενικά όλο το σύστημα τροφοδοσίας καθαρό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το ξερω οτι ειναι ημιμετρο αλλα απο ολα αυτα τα υγρα καθαριστικα ποιο μπορειτε να μου προτεινετε ως καλυτερο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα