Jump to content
ALX™

Καθαρισμός μπεκ του injection

Recommended Posts

Στα πλαίσια της ολοκληρωμένης συντήρησης της μοτοσυκλέτας, πρέπει να γίνεται κάποια στιγμή κι ένας καθαρισμός των μπεκ.

Injector_Service3_L.jpg

Δυστυχώς οι διάφορες βενζίνες που βάζουμε κατά καιρούς στο ρεζερβουάρ μας, δεν είναι κι ότι καλύτερο.

Υποτίθεται βέβαια πως τα φίλτρα βενζίνης είναι κατασκευασμένα έτσι ώστε να μην αφήσουν να περάσουν σωματίδια μεγαλύτερα από τις τρύπες των μπεκ ώστε να τα φράξουν, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Όπως δεν ξέρεις και τι επικαθίσεις έχουν δημιουργηθεί από την βενζίνη ή τα προϊόντα νοθείας που χρησιμοποιεί το κύκλωμα αυτών που δουλεύουν στα καύσιμα. Από τα διυλιστήρια μέχρι τους πρατηριούχους.

Πως μπορούμε όμως να καταλάβουμε αν τα μπεκ μας είναι βουλωμένα?

post-46-1222364716_thumb.jpg

Στην φωτό φαίνεται πως ψεκάζει ένα βουλωμένο μπεκ και πως ένα καθαρό.

injector_plug-bosch.jpg

Δύσκολα θα το καταλάβεις αυτό, διότι το βούλωμα γίνεται σταδιακά και σε βάθος χρόνου (και χιλιομέτρων)

Κάποια δείγματα πάντως, είναι το ασταθές ρελαντί, η μυρωδιά των καυσαερίων (μυρίζουν διαφορετικά και πιο έντονα απ' όταν δεν ήταν βουλωμένα τα μπεκ) λίγο αυξημένη θερμοκρασία λειτουργίας του κινητήρα, και πτώση απόδοσης.

Τι συμβαίνει όταν τα μπεκ είναι βουλωμένα?

Το κυριότερο πρόβλημα όπως είπα , είναι η πτώση της απόδοσης του κινητήρα. Ίσως είναι ανεπαίσθητη αυτή η πτώση, αλλά υπάρχει.

Πέρα απ αυτήν, πιθανότατα η μοτοσυκλέτα έχει πολλά καυσαέρια και μάλιστα λέγεται ότι στις καταλυτικές μοτοσυκλέτες, δημιουργείται πρόβλημα στον καταλύτη σε βάθος χρόνου και χιλιομέτρων. (δεν το ξέρω το γιατί)

Τι λύση υπάρχει και κάθε πότε πρέπει να την εφαρμόζω?

Η καλύτερη λύση για τον καθαρισμό των μπεκ, είναι σε ειδικά συνεργεία που ασχολούνται με το αντικείμενο και τα καθαρίζουν σε ειδικά μηχανήματα που εκπέμπουν υπέρηχους. Ο καθαρισμός με υπέρηχους, είναι ο πλέον συνιστώμενος και καλύτερος τρόπος να καθαριστούν ακίνδυνα τα μπεκ.

Τώρα ο χρόνος ή τα χιλιόμετρα που πρέπει να συμπληρωθούν για να γίνει αυτός ο καθαρισμός, ποικίλουν αναλόγως της χρήσης και της ποιότητας της βενζίνης που χρησιμοποιούμε συνήθως.

Έτσι για τα Ελληνικά δεδομένα, ένας καθαρισμός το πολύ ανά 20000χιλ ή κάθε δύο χρόνια, είναι επιτακτικός για την καλή λειτουργία του κινητήρα μας.

Εναλλακτικά, μπορούμε να χρησιμοποιούμε τα ειδικά καθαριστικά των μπεκ που κυκλοφορούν στο εμπόριο, τα οποία τα ρίχνουμε μαζί με την βενζίνη στο ρεζερβουάρ σε τακτά χρονικά διαστήματα. Ανά 5 φουλαρίσματα ή ανά 1500χιλ περίπου είναι καλά και διατηρούν τα μπεκ σε καλή κατάσταση. Προσοχή όμως στο τι προϊόν επιλέγουμε. Κοιτάζουμε πάντα να είναι κάτι επώνυμο και δοκιμασμένο κι όχι κάτι τύπου Telemarketing.

Αν όμως δεν έχετε κάνει ποτέ σας καθαρισμό μπεκ, ή δεν έχετε χρησιμοποιήσει ποτέ σας κάποια τέτοια καθαριστικά κι έχετε γράψει πάνω από 20000χιλ, καλό θα ήταν να κάνετε καταρχήν έναν καθαρισμό με υπέρηχους σε κάποιο ειδικευμένο συνεργείο, και μετά να αρχίσετε την συντήρησή τους με αυτά τα καθαριστικά.

Πριν είπα ότι είναι δύσκολο να καταλάβεις την πτώση της απόδοσης του κινητήρα, επειδή αυτό γίνεται σε βάθος χρόνου και σταδιακά.

Η διαφορά όμως που θα νιώσετε στο γκάζι και γενικώς στην απόκριση του γκαζιού μετά τον καθαρισμό των μπεκ με υπερήχους (από την στιγμή που η μοτοσυκλέτα σας έχει κάνει αρκετές χιλιάδες χιλιόμετρα χωρίς ποτέ να έχουν καθαριστεί) θα είναι κάτι περισσότερο από εμφανής!!!

Οι στροφές θα ανεβαίνουν εύκολα και γρήγορα, και ο κινητήρας θα δουλεύει βελούδινα.

Το κόστος του καθαρισμού, κι αυτό ποικίλει από συνεργείο σε συνεργείο. Έτσι μπορείς να βρεις τιμές από 30? έως και 60?!!!

Aυτό έχει να κάνει κυρίως με το τι μηχάνημα χρησιμοποιεί το κάθε συνεργείο, και φυσικά με την απληστία του μάστορα.

injector02.gif

Το μπεκ.

Αυτά :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

πραγματικα ενδιαφερον και ευκολο ακουγεται...αλλα ποιον να εμπιστευτεις για αυτη τη δουλεια?λογικα το μηχανημα των υπερηχων θα το εχει στο συνεργειο του το καθε μαστορι αν του ζητησεις καθαρισμο ή πας σε συγκεκριμενα συνεργεια που χρησιμοποιουν αυτο το μηχανημα μονο? :huh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα μηχανηματα υπερηχων ULTRASONIC που χρησιμοποιυν η μονη διαφορα που εχουν μεταξυ τους ειναι το μεγεθος του καδου οποτε και ποσο μεγαλο αντικειμενο μπορει να χωρεσει...εχω τετοιο μηχανημα για την δουλεια μου (που καμμια σχεση δεν εχει να κανει με την μηχανολογια!) και ξερω...οποιος θελει μου φερνει το μπεκακι του (οποιανου χερι ποιανει και μπορει να το αφαιρεσει) και το βουταω ενοειτε χωρις καμμια μα καμμια χρεωση...(του κουτρα η μανα δεν εκλαψε ποτε λενε... :P )

Τροποποιήθηκε από τον georgis4

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Το κόστος του καθαρισμού, κι αυτό ποικίλει από συνεργείο σε συνεργείο. Έτσι μπορείς να βρεις τιμές από 30? έως και 60?!!!

Aυτό έχει να κάνει κυρίως με το τι μηχάνημα χρησιμοποιεί το κάθε συνεργείο, και φυσικά με την απληστία του μάστορα.

Η ίδια μέθοδος (υπερήχων) χρησιμοποιείται και για τον καθαρισμό κοσμημάτων. 'Οποιος ενδιαφέρεται, μπορεί να ρωτήσει σε μερικά κοσμηματοπωλεία (ή καλύτερα εργαστήρια κοσμηματοποίας). Κάτι μου λέει ότι θα είναι πιο φτηνά απ'ότι τα συνεργεία! :huh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η ίδια μέθοδος (υπερήχων) χρησιμοποιείται και για τον καθαρισμό κοσμημάτων. 'Οποιος ενδιαφέρεται, μπορεί να ρωτήσει σε μερικά κοσμηματοπωλεία (ή καλύτερα εργαστήρια κοσμηματοποίας). Κάτι μου λέει ότι θα είναι πιο φτηνά απ'ότι τα συνεργεία! :huh:

:grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

:_thumbsup: ...πολυ ενδιαφερον ποστακι!!!

...καλα ρε παιδια πως μπορούμε να καθαρίσουμε κατι με υπερήχους ? :think: ....δηλαδη πως θα εξαφανισει την βρωμιά κατι που ειναι άυλο !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

...καλα ρε παιδια πως μπορούμε να καθαρίσουμε κατι με υπερήχους ? :think: ....δηλαδη πως θα εξαφανισει την βρωμιά κατι που ειναι άυλο !

Σε νερο με ειδικα χημικα δημιουργειτε ο υπερηχος και βουτας το αντικειμενο... B)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καθαρισμό δοντιών δεν έχεις κάνει ποτέ σου? :grin: Kι εκεί με υπερήχους το κάνουν!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
και βασικα μια ερωτηση που σκοτωνει....

τι ειναι το μπεκ?

Το ακροφύσιο που ψεκάζει την βενζίνη στην εισαγωγή του κυλίνδρου.

injector_plug-bosch.jpg

Στην φωτό φαίνεται το μπεκ (ή injector στα αγγλικά) που ψεκάζει και το μπουζί που αναφλέγει το μίγμα αέρα/βενζίνης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Kατα διαστηματα, βαζω τετοια καθαριστικα, κυριως οταν ειναι να κανω πολλα συνεχομενα χιλιομετρα (Γιατι, πρεπει να δουλεψουν για αρκετες ωρες συνεχομενες στα ακροφυσια, για να τα καθαρισουν) ;)

Τροποποιήθηκε από τον black_hawk

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Kηπο η μπαξε δεν εχεις?

:_zeppelin:

κήπο???μπαξε???

do not know this word...den echo amaxi kardia mou...

Το ακροφύσιο που ψεκάζει την βενζίνη στην εισαγωγή του κυλίνδρου.

injector_plug-bosch.jpg

Στην φωτό φαίνεται το μπεκ (ή injector στα αγγλικά) που ψεκάζει και το μπουζί που αναφλέγει το μίγμα αέρα/βενζίνης.

κατι τετοιο ειχα και εγω στο μυαλο μου,χωρις πλακα...

αλλα φανταζομαι οτι για να το καθαρισεις πρεπει να το βγαλεις ή γίνεται ο καθαρισμος εξαιτιας των υπερηχων μεσα στο κινητηρα?

εχω γινει βαρετος ρε διαολε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Καθαρισμό δοντιών δεν έχεις κάνει ποτέ σου? :grin: Kι εκεί με υπερήχους το κάνουν!

Amazing+Pics+Vol.4+(64).jpg...καθαρισμος δοντιών?....χαχα!... τι ειναι αυτο!

................ :tooth:

Οκ φιλε κατάλαβα! :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αλλα φανταζομαι οτι για να το καθαρισεις πρεπει να το βγαλεις ή γίνεται ο καθαρισμος εξαιτιας των υπερηχων μεσα στο κινητηρα?

Αφαιρείται.

Και το καλύτερο θα είναι να τα αφαιρέσει το συνεργείο σας και να τα στείλει αυτός για καθαρισμό, ή να τα πάτε μόνοι σας για σιγουριά ότι θα... πάνε όντως για καθάρισμα. :rolleyes:

Στο δικό σου μηχανάκι κι όπως σε όλα τα κουστουμάτα μηχανάκια είναι δύσκολη η αφαίρεση. Στο δικό μου είναι θέμα 5λέπτου (και πολύ λέω) :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κήπο???μπαξε???

do not know this word...den echo amaxi kardia mou...

Πρεπει να αφαιρεθει το μπεκακι για να βυθιστει στο μηχανημα ωστε να το χτυπησουν οι υπερηχοι...απλα να αναφερω (επειδη ξερω καλα τις ικανοτητες των συγκεκριμενων μηχανηματων) ξεραμενα/καμμενα λαδια η παντος τυπου μπιχλα που εχει παρει την μορφη *πετρας* επανω στο αντικειμενο δεν ειναι σιγουρη η αφαιρεση του μονο με τους υπερηχους..στα συνεργεια στανταρ σε τετοιες περιπτωσεις πρεπει να πεφτει ξυσιμο/χρηση ειδικων χημικων/ακομη ισως και χτυπημα αν ειναι επιφανειακα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αφαιρείται.

Και το καλύτερο θα είναι να τα αφαιρέσει το συνεργείο σας και να τα στείλει αυτός για καθαρισμό, ή να τα πάτε μόνοι σας για σιγουριά ότι θα... πάνε όντως για καθάρισμα. :rolleyes:

Στο δικό σου μηχανάκι κι όπως σε όλα τα κουστουμάτα μηχανάκια είναι δύσκολη η αφαίρεση. Στο δικό μου είναι θέμα 5λέπτου (και πολύ λέω) :P

:_thumbsup: ευχαριστω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιάννη σκέψου το σαν πέτρα (επικαθήσεις), είτε είναι στα δόντια, είτε στα νεφρά είτε στα μπεκ με τον ίδιο τρόπο καθαρίζονται :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
σκέψου το σαν πέτρα (επικαθήσεις), είτε είναι στα δόντια, είτε στα νεφρά είτε στα μπεκ με τον ίδιο τρόπο καθαρίζονται :)

:_thumbsup::_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κιόλας; Στα αυτοκίνητα το συνιστούν μετά τα 150.000, εκτός και αν υπάρχουν υποψίες για πρόβλημα...

Πόσα χλμ έχεις κάνει;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μετά τα 150.000χιλ που? Στην Ελλάδα με τα κοκτέιλ που μας βάζουν στο ρεζερβουάρ ή σε καμιά Γερμανία Ιταλία κτλ? :rolleyes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Κιόλας; Στα αυτοκίνητα το συνιστούν μετά τα 150.000, εκτός και αν υπάρχουν υποψίες για πρόβλημα...

Πόσα χλμ έχεις κάνει;

Oups!! Δεν το ξερα, εχει πολύ λιγα 11,110 :blush:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

'Ντάξει. Εγώ ακόμα "κουτάκιας" είμαι και μεταφέρω αυτά που μου έχουν τύχει σε μένα , συν ό,τι έχω ακούσει σχετικά.

Για τις μοτό εκείνο που έχω ακούσει είναι ότι γενικώς οι εργασίες συντήρησεις είναι συχνότερες απ'ότι στα αυτοκίνητα και λογικό το βρίσκω αφού κατά κανόνα πρόκειται για μοτέρ που λειτουργούν σε υψηλότερες στροφές... λέω εγώ τώρα... :rolleyes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα