Jump to content
themata

Yamaha FZ6R και XJ6-Diversion (2009)

Recommended Posts

Παραθέτω τις τελικές τιμές όπως διαμορφώθηκαν στη Γερμανική αγορά αν και είναι καθαρά ενδεικτικές, καθώς η τιμολόγηση απο χώρα σε χώρα μπορεί να διαφέρει σημαντικά.

XJ6:>>>>>>>>>>5950?

XJ6 ABS:>>>>>>>>>6495?

XJ6 Diversion:>>>>>>>>6350?

XJ6 Diversion ABS:>>>>>>>6895?

νομίζω πως στην Ελλάδα το fazer 78hp abs, είχε 7050 €. Και είχε πιο ακριβά περιφερειακά, αλουμινένια πλαίσια κλπ απ΄ότι διαβάζω εδώ. Επομένως, μια λογική τιμή για το diversion θα είναι εκεί κοντά και λίγο πιο κάτω. (λίγο, λόγω καινούριου μοντέλλου)

Στη Γερμανία πόσο έχει το fazer s2;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

χμ...με χαλαει λιγο το 6895...αλλα θελω και abs και fairing.οχι οτι το γυμνο ειναι ασχημο...θα δειξει αμα πληρωθω τα χρωστουμενα..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημερα παιδες!Και το γυμνο και με fering το μηχανακι ειναι πολυ ομορφο!

Αρκετα καλη η τιμη του!Αλλα οντως εχει τις ελλειψεις του..το ψαλιδακι του και

το usd!Ενα ψαλιδι σαν του gsr...λεει πολλα!Τοσο πολυ θα ανεβαινε η τιμη πια?

Παντως αρχισα να το σκεφτομαι κι εγω...(αλλα να αφησω την xtΑΡΑ μου ρε γμτ?!)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

νομίζω πως στην Ελλάδα το fazer 78hp abs, είχε 7050 €. Και είχε πιο ακριβά περιφερειακά, αλουμινένια πλαίσια κλπ απ΄ότι διαβάζω εδώ. Επομένως, μια λογική τιμή για το diversion θα είναι εκεί κοντά και λίγο πιο κάτω. (λίγο, λόγω καινούριου μοντέλλου)

Στη Γερμανία πόσο έχει το fazer s2;

Και το XJ6 έχει αλουμινένιο πλαίσιο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Newly-designed tubular steel diamond-type frame

In order to be able to offer XJ6 Diversion riders strong all-round running performance, together with a low seat height and slim overall chassis dimensions, we have developed an all-new diamond-type frame. Manufactured from high tensile steel pipes which are 31.8 mm in diameter and 2.3 mm thick, this attractive new frame features a very simple and neat design which has been created using the minimum number of bends and welds.

Και στην παρουσίαση του Μοτο Τριτη, έγραφε για πλαίσιο τύπου διαμάντιμε χαλύβδινους σωλήνες κυκλικής διατομής.

Το μηχανάκι μου αρέσει, χωρίς να με πολυενδιαφέρει το πλαίσιο. Αυτό που με ζορίζει είναι το 4κυλ. Θα ήθελα την εμφάνιση του xj6 με τον κινητήρα του er...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τιμές Γερμανίας

FZ6 ABS(78hp):>>>>>6795?

FZ6 S2 ABS(98hp):>>>>>>7495?

FZ6 FAZER ABS(78hp):>>>>>>>7195?

FZ6 FAZER S2 ABS(98hp):>>>>>>>>7995?

Λογικά το XJ6 θα είναι είναι λίγο πιο φθηνό απο την απλή έκδοση του FZ6(78hp) που εδώ στην Ελλάδα κόστιζε(με ABS) 7230? το γυμνό και 7400? το Fazer... για να δούμε λοιπόν...

Υ.Γ:Όσον αφορά το πλαίσιο, δεν ξέρω αν τίθεται θέμα ακαμψίας σε σχέση με το αλουμινένιο του FZ6 και αν αυτό βέβαια γίνεται αντιληπτό στην πράξη, πάντως η διαφορά στο βάρος είναι μόλις ~5kg οπότε δεν νομίζω πως πρόκειται για ανασταλτικό παράγοντα.

Τροποποιήθηκε από τον mak

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τιμοκατάλογος Yamaha Γαλλίας

XJ6>>>>>6149?

XJ6 ABS>>>>>>6549?

XJ6 Diversion>>>>>>>6549?

XJ6 Diversion ABS>>>>>>>>6949?

FZ6 S2 Fazer>>>>7499?

FZ6 S2 Fazer ABS>>>>>8099?

Υ.Γ:Μια παρατήρηση, βλέπω πως ειδικά στις εκδόσεις S2 υπάρχει μεγάλη απόκλιση σε σύγκριση με τον ελληνικό τιμοκατάλογο... στη χώρα μας λοιπόν μια FZ6 S2 ABS κοστίζει 8360? και η αντίστοιχη Fazer 8920?... μιλάμε δηλαδή για περίπου 1000? παραπάνω(+~10%) σε σχέση με τις αντίστοιχες εκδόσεις σε Γαλλία-Γερμανία... γιατί άραγε τέτοια διαφορά?? :think:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Τιμοκατάλογος Yamaha Γαλλίας

XJ6>>>>>6149?

XJ6 ABS>>>>>>6549?

XJ6 Diversion>>>>>>>6549?

XJ6 Diversion ABS>>>>>>>>6949?

FZ6 S2 Fazer>>>>7499?

FZ6 S2 Fazer ABS>>>>>8099?

Υ.Γ:Μια παρατήρηση, βλέπω πως ειδικά στις εκδόσεις S2 υπάρχει μεγάλη απόκλιση σε σύγκριση με τον ελληνικό τιμοκατάλογο... στη χώρα μας λοιπόν μια FZ6 S2 ABS κοστίζει 8360? και η αντίστοιχη Fazer 8920?... μιλάμε δηλαδή για περίπου 1000? παραπάνω(+~10%) σε σχέση με τις αντίστοιχες εκδόσεις σε Γαλλία-Γερμανία... γιατί άραγε τέτοια διαφορά?? :think:

Ολα ειναι πιο ακριβα στην Ελλαδα...απο γιαουρτια και γαλατα μεχρι Fazer....ισως παιζει και η μικρη αγορα....(ταχα..του κωλου τωρα...)..κλεψιες λεμε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η τιμές πρό φόρων που πουλάνε τα εργοστάσια διαφέρουν απο χώρα σε χώρα οπότε κατανοώ πως η τιμολόγηση δεν μπορεί να είναι ίδια σε όλες τις αγορές. Στην περίπτωση όμως τις S2, η απόκλιση στην τιμή είναι παράλογα μεγάλη συγκριτικά με την απλή FZ6 όπου οι διαφορές είναι πολύ μικρότερες...

Τροποποιήθηκε από τον mak

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εν τω μεταξυ γενικα εξω οι τιμες ειναι αποτροπαια χαμηλες...και Αμερικη ακομα περισσοτερο..και αν υπολογισουμε και την διαφορα μισθου εμενα προσωπικα με πιανουν τα νευρα...εχουνε περισσοτερα μηχανακια (σε ποικιλια) και πιο φθηνα...εμας εδω...μας βαρανε..ειδικα αν πουλαει το μοντελο οπως το Fazer αστα να πανε....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

geia sas kai apo emena.

Emena mou kanei entypwsh pou snobarete ta 78 ropata aloga...kai ta perifereiaka ths. Dhladh eseis den xerete mhxanakia me USD pou na exoun xeirotero sthsimo apo auta me sumvatiko phrouni? Den exete akousei gia plaisia ta opoia htan upervolika akmpta, etsi wste na ephreazoun th sumperifora ths motosukletas arnhtika?

Auto pou exw parathrhsei einai h agnoia tou pws boroume na pame grhgora se pargmatikes sunthikes me to ligotero risko, kai h emmonh sta apoluta noumera...To er-6 as poume, xanei sta noumera (ps, torgue). Oso gia ta taxidia, as min leme amesws gia 120-150 aloga...kapote kanate taxidia kai me monokulindra...

Telos pantwn egw pistevw oti me ena test ride tha luthoun oles oi apories...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ολα τα λεγόμενα είναι απόψεις και μόνο.Οπως είπες και εσυ με το test ride λύνονται οι περισσότερες απορίες!!! :)

ΥΓ)Γράφε ελληνικά!!! :) :smoke:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πρίν λίγες μέρες έγινε η παγκόσμια παρουσίαση του XJ6 και XJ6 Diversion για τους δημοσιογράφους στην Αυστραλία. Ήδη έχουν γίνει και τα πρώτα reviews. Σε γενικές γραμμές οι εντυπώσεις είναι πολύ καλές σύμφωνα πάντα με αυτά που πρεσβέυει η συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα (ευκολοδήγητη - ευέλικτη - με καλύτερη ροπή απο το FZ6 κ.α). Βέβαια δεν έχει αυτό το "κάτι" παραπάνω όπως ήταν μάλλον αναμενώμενο. Η τιμή αναμένεται να είναι αρκετά καλή αν κρίνω από τις τιμές που ισχύουν στα περισσότερα κράτη της Ευρώπης. Για περισσότερα ρίξτε μια ματιά στα παρακάτω reviews.

motorcycle.com review

Mrbike.gr review

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπόν....σήμερα είδα το XJ6 από κοντά και το οδήγησα...Κατ'αρχάς σε λευκό που το είδα ήταν πανέμορφο!Μαζεμένο, καμμία σχέση με Fazer...Ο κινητήρας εμένα προσωπικά μου ταίριαξε γάντι, γιατί έχοντας κάνει και test ride to street triple R, μπορώ να πώ ότι για την πόλη και σε δρόμο με στροφές είναι παραπάνω απο καλός.Το μπάμ το κάνει στις 5000 στροφές και όχι στις 10000 βέβαια..Δέν ξέρω τελική, αλλά όλα τα λεφτά ήταν ο συμπλέκτης....βούτυρο, αθόρυβος....

Βασικά όσοι το έχουν οδηγήσει μου λένε οτι είναι καλυτερο απο Fazer(!), δε ξέρω αν ισχύει, αλλα σίγουρα δεν είναι γερόντικο...

Ήμουν ανάμεσα σε Fazer kai street triple R, τώρα νομίζω οτι θα πάρω XJ6, και θα γλιτώσω και ένα τριχίλιαρο... :lol:

Τροποποιήθηκε από τον gilles

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

6500 χωρίς Abs 7300 με (από mototriti τιμές καινούριων)

Τροποποιήθηκε από τον nexxon

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αυτές οι τιμές είναι για το γυμνό; έχει έρθει αυτό με το fairing;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Kαλά όλα αυτά αλλά.........χαλύβδινο πλαίσιο,απουσία μοχλισμού στην ανάρτηση,πιρούνι που δεν ρυθμίζεται και οχι και τόσο καλά φρένα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ετσι οπως το λες μενει μονο το bandit.καλα εγω σκεφτομαι μεγαλοφωνως γιατι δεν υπαρχει πλεον περιπτωση αγορας μηχανης συντομα. ποδηλατο θα παρω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
έχοντας κάνει και test ride to street triple R, μπορώ να πώ ότι για την πόλη και σε δρόμο με στροφές είναι παραπάνω απο καλός.Το μπάμ το κάνει στις 5000 στροφές και όχι στις 10000 βέβαια..Δέν ξέρω τελική, αλλά όλα τα λεφτά ήταν ο συμπλέκτης....βούτυρο, αθόρυβος....

Βασικά όσοι το έχουν οδηγήσει μου λένε οτι είναι καλυτερο απο Fazer(!), δε ξέρω αν ισχύει, αλλα σίγουρα δεν είναι γερόντικο...

Ήμουν ανάμεσα σε Fazer kai street triple R, τώρα νομίζω οτι θα πάρω XJ6, και θα γλιτώσω και ένα τριχίλιαρο... :lol:

Μπορεις να μας κανεις μια συγκριση του XJ6 με το STREET TRIPLE???

Τροποποιήθηκε από τον karlos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
6500 χωρίς Abs 7300 με (από mototriti τιμές καινούριων)

Συγγνώμη, για γυμνό μηχανάκι 78 ίππων το 2009 το θεωρείτε φτηνό;

77 άλογα είχε το CB750 to 1980!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν υπάρχει γυμνό diversion , εχει fairing σαν του fazer(χοντρικά)

http://www.yamaha-motor.gr/products/motorcycles/street/

Τροποποιήθηκε από τον nexxon

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα