Jump to content
Alarm

111 Βαθμους στο RR μου

Recommended Posts

Τα διάφορα παραφλού που χρησιμοποιούμε έχουν σα σημείο βρασμού τους 105C οπότε ακόμα και έτσι άμα είσαι στους 110 το ψυγεό βράζει...

Αφενός μεν, η θερμοκρασία βρασμού δεν είναι η ίδια παντού αλλά εξαρτάται από την περιεκτικότητα του διαλύματος. Αν έχεις λίγο ψυκτικό και πολύ νερό θα είναι κοντά στους 100 Κελσίου, όσο αυξάνεται η συγκέντρωση τόσο μεγαλώνει και το σημείο βρασμού.

Επίσης, όλα αυτά τα νούμερα είναι σε ατμοσφαιρική πίεση. Το υδραυλικό κύκλωμα του ψυγείου είναι υπό πίεση, οπότε αντέχει σε υψηλότερες θερμοκρασίες.

Μια σημαντική λεπτομέρεια: το πρόσθετο ψυκτικό έχει στην πραγματικότητα μικρότερη θερμοχωρητικότητα και μικρότερη θερμική αγωγιμότητα από το σκέτο νερό! Γι αυτό και στους αγώνες, τα ψυγεία έχουν μόνο νερό (επίσης και για λόγους ασφάλειας, καθώς το νερό δεν γλυστράει όσο το ψυκτικό αν χυθεί στη πίστα).

Παράδειγμα

Τhermal Conductivity of some common liquids at a temperature of 300 K are indicated below:

Ethylene Glycol 0.258 (W/m K)

Propylene glycol 0.147 (W/m K)

Water, Fresh 0.609 (W/m K)

Specific Heat - cp - (J/kgoC)

50% Ethylene Glycol - 50% Water 3480

Water 4190

εμ....

βγαλε καταλυτη και βαλε μια ακραπα να αναπνευση το μηχανακι!!!

:nono:

Μπα, αν δεν ρυθμίσει ανάλογα και τη τροφοδοσία, τότε θα έχει φτωχότερο μείγμα και επομένως ακόμα υψηλότερες θερμοκρασίες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

χμμμμμμμμμμμ <_<

140 βαθμούς Κελσίου,

χμμμμμμμμμμμ <_<

από θερμόμετρο στην τάπα του λαδιού

αερόψυκτος με ένα ψυγείο λαδιού

χμμμμμμμμμμμ <_<

όλοι εσείς με τα υδρόψυκτα μιλάτε για θερμοκρασίες του υγρού ψύξης ή του λαδιού?

και αν γνωρίζεται που περίπου βρίσκεται το θερμόμετρό σας?

στα boxer σίγουρα μιλάμε για θερμοκρασία λαδιού, που την μετράει που ALX?

χμμμμμμμμμμμ <_<

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν θυμάμαι καλά, έχεις βάλει επιπλέον ψυγείο λαδιού, σωστά; Επίσης, οι θερμοκρασίες νερού και λαδιού δεν είναι άμεσα συγκρίσιμες...

Πολύ σωστά, όμως αυτό έχω, αυτό μετράω.Χωρις το ψυγείο λαδιού και με αντίστοιχες συνθήκες έπαιζε μεταξύ 120/130.Αν είχα υδροψυκτο μοτέρ θα έπαιζε όπου και τα άλλα, και επειδή έιμαι παλαβός με αυτά θα έιχα κάνει πατέντα οπωσδήποτε, όπως στο παλιό μου VF με δεύτερο ανεμιστήρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ανεβαζει, ανεβαζει θερμοκρασια το ατιμο. εχω δει και εγω 112, αλλα δεν ειναι κατι το αφυσικο. με το βιασμο που κανουμε εκεινη τη στιγμη στο μηχανακι, φυσικο ειναι να ανεβαινει στα υψη η θερ/σια. βεβαια μη το κανουμε συνεχεια, γιατι και αυτο καποια στιγμη θα μας χωσει κανενα κωλ0δαχτυλο που θα ειναι ολο δικο μας...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
χμμμμμμμμμμμ <_<

140 βαθμούς Κελσίου,

χμμμμμμμμμμμ <_<

χμμμμμμμμμμμ <_<

όλοι εσείς με τα υδρόψυκτα μιλάτε για θερμοκρασίες του υγρού ψύξης ή του λαδιού?

χμμμμμμμμμμμ <_<

Οι θερμοκρασιες αναφερονται στο ψυγειο. Δεν θελω να ξερω στα λαδια τι θερμοκρασιες εχω :)

Οπως ειπαν εδω μεσα οι γιατροι δεν αξιζει να μπω στην διαδικασια να βαλω ψυγειο λαδιων

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κι εγω φρικαρω οταν ανεβαινει η θερμοκρασια.. με το που ακουω το βεντιλατερ, με πιανει πανικος!! τι τραβανε και αθτα μεσα στην πολη... :(

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Κι εγω φρικαρω οταν ανεβαινει η θερμοκρασια.. με το που ακουω το βεντιλατερ, με πιανει πανικος!! τι τραβανε και αθτα μεσα στην πολη... :(

Εγω στα ελεγα, δεν στα ελεγα ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εντάξει, δεν κανουμε διαγωνισμό ποιος την εχει πιο μεγαλη...(τη θερμοκρασια) :D :D :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Στεφανε μην ανυσηχεις....στο rr εγω ειχα δει και 116!

Για αυτο την εδωσες ομως Θανο και πειρες μπεμπα :) χεχε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Aνεβαινοντας προσφατα απογευμα στο Λυκαβηττο με την Ντουκ (το μικρο ηταν συνεργειο) ειδα 117 βαθμους!!!! :fool: :fool: :cry::wacko:

Απο τοτε πολυ απλα ειναι στο γκαραζ και ΔΕΝ βγαινει εξω παρα μονο μερικα βραδακια -αλλα και παλι, τι να σου κανει οταν 2 το πρωι εχει 32 βαθμους;;; :fool: :fool:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

χμμμμμμμμμμμ <_<

Το κάθε θερμόμετρο που μπαίνει πάνω σε μία μοτοσυκλέτα, μετράει αυτό που πρέπει να μετρήσει. Θερμοκρασία νερού ψυγείου δηλαδή ή θερμοκρασία λαδιού.

Έτσι λοιπόν, όταν η βελόνα ή γενικώς η ένδειξη (αριθμητική ή μη) μπει στην κόκκινη περιοχή, σημαίνει ότι η θερμοκρασία έχει φύγει από το εύρος των νορμάλ θερμοκρασιών, κι έχει μπει στην επικίνδυνη περιοχή όπου αν μείνει εκεί ο κινητήρας θα πάθει ζημιά.

Τώρα...το ποια θερμοκρασία είναι το κόκκινο του λαδιού στο GS και ποια είναι η θερμοκρασία στο κόκκινο σε ένα υδρόψυκτο μηχανάκι, ποσώς μας ενδιαφέρει νομίζω. Σημασία έχει ότι και τα δύο είναι κόκκινα, κι αυτό σημαίνει ότι υπάρχει πρόβλημα.

Σίγουρα η θερμοκρασία του λαδιού με του νερού θα έχει διαφορά, αλλά τα ανάλογα θερμόμετρα βλέπουν αυτό που είναι ρυθμισμένα να βλέπουν.

Για παράδειγμα, οι 111βαθμοί που είδε ο alarm στο RR, μπορεί σαν θερμοκρασία λαδιού σε μένα να είναι μέσα στην νορμάλ περιοχή θερμοκρασίας για το GS, άρα δεν υπάρχει πρόβλημα σε μένα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πληροφοριακά πάντως το νέο ΤΑ εχει και ψυγείο λαδιού.Να, από κάτι τέτοια φαίνονται τα προσεγμένα μηχανάκια...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι, αλλά εμένα μ΄αρέσει το ΤΑ! :P

Αντε, κι΄αυτο προσεγμένο είναι!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
140 βαθμούς Κελσίου,

χμμμμμμμμμμμ <_<

Τα υδρόψυκτα αναφέρουν θερμοκρασία νερού, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο μοντέλο που να έχει και θερμόμετρο λαδιού όπως μερικά αυτοκίνητα. Σε κάθε περίπτωση θα δείχνουν τουλάχιστον θερμοκρασία ψυκτικού.

Το θερμόμετρο συνήθως βρίσκεται στο θερμοστάτη.

Το νούμερο που αναφέρεις πάντως είναι κάπως μεγάλο. Στο ΧΤ είχα παρόμοιο θερμόμετρο που έμπαινε στη θέση της τάπας και λόγω ξηρού κάρτερ, ήταν πίσω από το λαιμό στο πλαίσιο και το έβλεπα εν κινήσει. Αν πήγαινα το καλοκαίρι γρήγορα (για τα μέτρα του ΧΤ, ε!) ανέβαζε μέχρι 115 περίπου οπότε και έκοβα ρυθμό.

Πολύ σωστά, όμως αυτό έχω, αυτό μετράω.

Ναι, απλώς να το ξεκαθαρίσουμε για να μην μπερδευτεί κανείς άλλος.

δεν ξερω παιδες τα κολλαρα σιλικονης τι δουλεια κανουν!!!!!!!

Τι να κάνουν; Αφού δεν αλλάζεις κάτι στις πιέσεις και θερμοκρασίες που δουλεύει το κύκλωμα.

Το Vstrom δεν έχει?

Έχει, κληρονομιά από το SV.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στο Transalp 700 η ένδειξη θερμοκρασίας (του ψυγείου νερού), μέσα στην πόλη και με κίνηση, μου φτάνει τους 103 βαθμούς. Οταν φτάσει σε αυτή τη θερμοκρασία αμέσως παίρνει μπρος το βεντιλατέρ (που βρίσκεται στο δεξί ψυγείο και είναι της Panasonic, παρακαλώ, δεν κάνω πλάκα!) και η θερμοκρασία πέφτει αμέσως (σε 2-3 δευτερόλεπτα) στους 99 - 100 βαθμούς και μετά το βεντιλατέρ σβήνει. Αν φυσικά ανοίξει ο δρόμος και πας με 60-70 χ.α.ω. η θερμοκρασία πέφτει στους 85 βαθμούς περίπου και κινείται κάπου εκεί τώρα το καλοκαίρι. Πάντως η ζέστη από τον κινητήρα είναι υπαρκή και ελαφρώς ενοχλητική και πιστεύω ότι επιτείνεται στις σύγχρονες Euro 3 μοτοσικλέτες, λόγω των αυστηρών προδιαγραφών, των μεγάλων καταλυτών (αναγκαίο, δε λέω) και των φτωχών μιγμάτων.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

επαναφέρω ένα πολύ πολύ παλιό θέμα,αλλά ντάξει η απαντήσεις σας με ηρέμησαν σήμερα μετά την παρθενική του βόλτα μετά απο τον 1,5 μήνα στην άκρη μέσα στην πόλη είχε ακριβώς 38 βαθμούς της θεσσαλονίκης λίγο 1-2 φανάρια με έπιασαν στοπήγαινε και στο έλα που πήγα για βενζινάδικο και να κάνω μια βόλτα, εγώ έβραζα με την στολή ,αλλά εκείνο το καημένο βάρεσε στιγμαία 108 και το σκατό κατέβηκε στην κάλτσα,το βελτιλατέρ βαρούσε υπερωρίες και κάτω απο τα 104 δεν είδα,μόνο όταν ξεκινούσα...

να μην φοβάμαι ε;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

επαναφέρω ένα πολύ πολύ παλιό θέμα,αλλά ντάξει η απαντήσεις σας με ηρέμησαν σήμερα μετά την παρθενική του βόλτα μετά απο τον 1,5 μήνα στην άκρη μέσα στην πόλη είχε ακριβώς 38 βαθμούς της θεσσαλονίκης λίγο 1-2 φανάρια με έπιασαν στοπήγαινε και στο έλα που πήγα για βενζινάδικο και να κάνω μια βόλτα, εγώ έβραζα με την στολή ,αλλά εκείνο το καημένο βάρεσε στιγμαία 108 και το σκατό κατέβηκε στην κάλτσα,το βελτιλατέρ βαρούσε υπερωρίες και κάτω απο τα 104 δεν είδα,μόνο όταν ξεκινούσα...

να μην φοβάμαι ε;

Το ντέρο 10 λεπτά περίμενε στον ήλιο και δούλεψε γι'άλλο ένα τέταρτο και τηγάνιζες αυγά στο ρεζερβουάρ (θερμοκρασία πάντως δεν ανεβάζει εύκολα τέρμα, εκτός αν είμαι κολλημένος σε χοντρή κίνηση, κοινώς, σχεδόν ποτέ). Δεν παθαίνουν τίποτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα