Jump to content
gearbox

Χαρτιά για 125cc

Recommended Posts

Γειά σε όλους σε λίγες μέρες θα βγάλω δίπλωμα για μικρή μηχανή και θα ήθελα να μάθω τι χαρτιά χρειάζομαι μετά την αγορά μοτοσυκλέτας για να είμαι νομιμος μιας και δεν είχα ποτέ μεταφορικό μέσο.Γνωρίζω μόνο οτι χρειάζομαι δίπλωμα , ασφάλεια που θα πρέπει να παω μόνος μου να κάνω.. και τι άλλο??η άδεια κυκλοφοριας είναι το ίδιο με το δίπλωμα? Επίσης τέλη κυκλοφορίας, κτεο όλα αυτα πως θα μάθω πότε και αν πρέπει να τα κάνω?Θα πάρω ένα 125cc , από που θα μάθω ανα πόσο καιρό θέλει αλλαγή λαδιών - service κλπ? Και τέλος είμαι φοιτητής, αν πάω και αγοράσω μηχανή χρειάζομαι εκαθαριστικό γιατί δεν εργάζομαι και ρώταω μήπως τελικά δεν μπορώ να πάρω.Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για τις μάλλον εκνευριστικές προφανείς ερωτήσεις μου...

**Ελπίζω να έγραψα στο σωστό τοπικ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

θα εχεις μαζι αδεια ΟΔΙΓΗΣΗΣ (το λεγομενο διπλομα) , αδεια ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ (το πρασινο καρτελακι που λεει τυπος οχηματος κυβισμος κτλ) και ασφαλεια του οχηματος

επισης χρειαζεται και το σημα των τελων κυκλοφοριας που πληρωνουμε καθε χρονο αλλα κανεις δεν το ζηταει αυτο , κολησε το στην πινακιδα ξερω γω αλλα και στα χαρτια να το χεις χου γκιβς ε φακ !!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλαράκι για να το πιάσουμε από την αρχή: εννοείτε πως άδεια κυκλοφορίας και δίπλωμα είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα

εάν την μηχανή την αγοράσεις μπραφ δεν χρειάζεσαι εκκαθαριστικό, αν βάλεις δόσεις όμως καλύτερα να δώσεις των γονιών σου

για τα σέρβις κλπ πρέπει να μας πεις για πιο μοτόρι μιλάς, γιατί αυτό το ζήτημα είναι λίγο υποκειμενικό.

Άποψη μου είναι, πάνε σε μία σχολή οδηγών όπου και θα βγάλεις το δίπλωμα οδήγησης και ρώτα τους αν βγάζουν και ασφάλειες ή να σε παραπέμψουν κάπου αλλού αυτοί. Αν θες όμως πες μας και τι moto ακριβώς σκέφτεσαι να πάρεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

επισης μπορεις να την παρεις τη μηχανη στο ονομα του μπαμπα , λαδια σερβις κτλ θα λεει το μανουαλ καθε ποσο θα τα κανεις

πω πω κατι νουμπαδες ρε παιδακι μου :lol: :lol:

καλως ηλθες :grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μάλλον θα παρω το honda innova 125 χώρις κάποιο ιδιαίτερο λόγο...μιας και είμαι αναμεσα σε αυτό και στο crypton X. Τώρα όσων αφορά την άδεια κυκλοφορίας από που την βγάζω και την παίρνω? και η ίδια ερώτηση ισχύει για τα τέλη κυκλοφορείας.Μάλλον θα το πάρω μια και έξω χωρίς δόσεις αλλά θα πρέπει να το δηλώσω εφορία?αυτό ρωτούσα πριν..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μάλλον θα παρω το honda innova 125 χώρις κάποιο ιδιαίτερο λόγο...μιας και είμαι αναμεσα σε αυτό και στο crypton X. Τώρα όσων αφορά την άδεια κυκλοφορίας από που την βγάζω και την παίρνω? και η ίδια ερώτηση ισχύει για τα τέλη κυκλοφορείας.Μάλλον θα το πάρω μια και έξω χωρίς δόσεις αλλά θα πρέπει να το δηλώσω εφορία?αυτό ρωτούσα πριν..

Καλή επιλογή και τα δύο. Την άδεια κυκλοφορίας στην βγάζει πάλι η σχολή οδηγών όπως και τα πρώτα τέλη κυκλοφορίας (χωρίς να είμαι όμως και 100% σίγουρος), τα επόμενα τέλη κυκλοφορίας τα παίρνεις από την εφορία ή κάποιο κατάστημα τραπέζης. Όντως το δηλώνεις στην φορολογική σου δήλωση εφόσον η άδεια θα βγει στο δικό σου όνομα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η σχολή οδηγων??? Δηλαδή αν εγώ βγάλω τώρα διπλώμα και πάρω μηχανή μετά από 2 χρόνια πρέπει να πάω στη σχολή οδηγών μετά από 2 χρόνια να βγάλω αδεία κυκλοφορίας και τέλη? Δεν νομίζω πως αυτό ισχύει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Η σχολή οδηγων??? Δηλαδή αν εγώ βγάλω τώρα διπλώμα και πάρω μηχανή μετά από 2 χρόνια πρέπει να πάω στη σχολή οδηγών μετά από 2 χρόνια να βγάλω αδεία κυκλοφορίας και τέλη? Δεν νομίζω πως αυτό ισχύει...

Μπορείς να το κάνεις ρε φίλε για να αποφύγεις εσύ το τρέξιμο και την γραφειοκρατία. Πάνε όμως σε μια σχολή οδηγών και αυτοί θα σου λύσουν την κάθε τυχόν απορία και αμφιβολία.... ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κανεις μια εξουσιοδοτηση στον καταστηματαρχη και σου εκδιδει αυτος την αδεια κυκλοφοριας του παπιου στο ονομα σου εναντι βεβαια μιας αμοιβης(50?)

Την ασφαλεια την κανεις εσυ σε εναν πρακτορα η ενα γραφειο (παλ ιστο ονομα σου). Το διπλωμα θα το εχεις παντα μαζι σου.

Φορολογικη (αν δεν κανεις καθε χρονο), δεν χρειαζεται να κανεις επειδη πηρες παπι. Δεν υπαρχει κανενα προβλημα και να μην το δηλωσεις...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστώ πολύ...Εν το μεταξύ τώρα που μου έστειλες εσύ το post σκέφτομαι πολύ και το ybr 125... Δεν έχω ιδέα από μηχανές, το θέλω μόνο για μετακίνηση μέσα στην Αθήνα (καλά αν με βγάζει και κούτσα κούτσα κανα πόρτο ράφτι δεν με χαλάει) και τιποτα άλλο. Απλώς μου φαίνεται εμφανισιακά λίγο μινιόν από τις άλλες naked κατα τα άλλα πολύ όμορφη μηχανή... Είμαι ανάμεσα σε αυτή και στο innova... Το κρύπτον έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια δεν συγκρίνεται με κανένα,αλλά για αυτό που το θέλω εγώ προτιμώ το innova μόνο και μόνο από εμφάνιση (υποκειμενική άποψη) ... Αλλά τώρα μου αρέσει πολύ και το ybr γαμώτο...

Α μου είπες επίσης οτι αν δεν κάνω δήλωση καθε χρόνο , δεν υπάρχει πρόβλημα και δεν θα κάνω ουτε μολις πάρω παπί. Γεια να είναι η ασφάλεια και η άδεια στο όνομα μου τι χρειάζομαι? (χαρτιά - εφορία?)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια ταυτοτηκα που να λεει οτι εισαι ανω των 18 και τιποτα αλλο δεν χρειαζεσαι. Για την ασφαλεια θα χρειαστεις την αδεια κυκλοφοριας της μηχανης και το διπλωμα σου. Το διπλωμα το εχεις οποτε εκρεμει η αδεια κυκλοφοριας του παπιου που για να βγει πρεπει να γινει η μεταβιβαση στο ονομα σου πρωτα... (Ελπιζω να μην σε μπερδεψα)

Το YBR ειναι πολυ ωραιο και easy riding μηχανακι. Εγω κανω πανω απο 200 χλμ την εβδομαδα και πηγαινω απο ανατολικη θεσσαλονικη στα τει της σινδου μεσω περιφερεακου και εθνικης οδου χωρις κανενα προβλημα. Δεν εχει κανει κιχ και αμα σκοπευεις να κανεις και μεγαλυτερες διαδρομες μπορεις να του βαλεις και μια ζελατινουλα για τον αερα. αν σου φαινεται καπως μικρο παρτο σε κοκκινο χρωμα που το μεγαλοδειχνει . Γενικα ειναι διαχρονικο μηχανακι με πολυ μικρη καταναλωση και μεγαλη αξιοπιστια. Μπορεις να διαβασεις ενα μικρο review ΕΔΩ και να δεις φωτογραφιες ΕΔΩ

Για οποια απορια εχεις στειλε μου ενα Pm να σε βοηθησω.... Καλες βολτες οτι και να παρεις...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
θα εχεις μαζι αδεια ΟΔΙΓΗΣΗΣ (το λεγομενο διπλομα) , αδεια ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ (το πρασινο καρτελακι που λεει τυπος οχηματος κυβισμος κτλ) και ασφαλεια του οχηματος

επισης χρειαζεται και το σημα των τελων κυκλοφοριας που πληρωνουμε καθε χρονο αλλα κανεις δεν το ζηταει αυτο , κολησε το στην πινακιδα ξερω γω αλλα και στα χαρτια να το χεις χου γκιβς ε φακ !!

μην το παρεις το ινοβα, μαλακια θα κανεις ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

;) Θα ήθελα και ένα τεκμήριο γιαυτό... Έτσι απλά "μαλακία"? Υπάρχει κόσμος και κοσμάκης που το έχει πάρει... και ξαναλέω , εγώ δεν το θέλω για καλύτερη τελική και επιτάχυνση το μηχανάκι, που αυτά τα διαθέτει με το παραπάνω το crypton για παράδειγμα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
;) Θα ήθελα και ένα τεκμήριο γιαυτό... Έτσι απλά "μαλακία"? Υπάρχει κόσμος και κοσμάκης που το έχει πάρει... και ξαναλέω , εγώ δεν το θέλω για καλύτερη τελική και επιτάχυνση το μηχανάκι, που αυτά τα διαθέτει με το παραπάνω το crypton για παράδειγμα...

εχω το κριπτον το ξ , εχει το ινοβα το ιντζεξιον ο ξαδερφος

το δικο μου 21 000 χλμ και ειναι λες και το πηρα εχθες! του ξαδερφου 6-7 000χλμ και ειναι απ τη μανα του κι ολας μια μ@λακια και μιση :knife:

ειπαμε το γκαζι δε σε νιαζει οκ απλα θα αναφερω οτι απλα δεν υπαρχει το ινοβα !

τριζουν τα πλαστικα του απ τα 2 000 χλμ , καιει λαδακι απ τη μανα του :waycon1:

θελει δισκακια τωρα στα 7000 χλμ που εχει και ειναι πολυ συντηριτικος οδηγος

αμα σ αρεσει καλοταξιδο , αμα σου φαινονται πολλα τα λεφτα για το γιαμαπα παρε το σουζουκι το adres

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
εχω το κριπτον το ξ , εχει το ινοβα το ιντζεξιον ο ξαδερφος

το δικο μου 21 000 χλμ και ειναι λες και το πηρα εχθες! του ξαδερφου 6-7 000χλμ και ειναι απ τη μανα του κι ολας μια μ@λακια και μιση :knife:

ειπαμε το γκαζι δε σε νιαζει οκ απλα θα αναφερω οτι απλα δεν υπαρχει το ινοβα !

τριζουν τα πλαστικα του απ τα 2 000 χλμ , καιει λαδακι απ τη μανα του :waycon1:

θελει δισκακια τωρα στα 7000 χλμ που εχει και ειναι πολυ συντηριτικος οδηγος

αμα σ αρεσει καλοταξιδο , αμα σου φαινονται πολλα τα λεφτα για το γιαμαπα παρε το σουζουκι το adres

Yamaha rules.... :_rock-on:

Αν δεν θες οπωσδηποτε παπι, σκεψου καλα και την λυση του YBR ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Επισκέπτης
Το θέμα δεν δέχεται άλλες απαντήσεις.

• Create New...