Jump to content
ELENIRR

Μεταβίβαση μοτο?

Recommended Posts

Σήμερα ο φίλος (ο πωλητής δηλαδή) μου είπε ότι μίλησε με δικηγόρο και του είπε ότι από τη στιγμή που η... άδεια κυκλοφορίας έλθει στο όνομά μου, δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα σε περίπτωση που γίνει διακοπή πληρωμής των δόσεων, από μέρους του, προς την τράπεζα.

Αλλά, δεν μου ακούγεται λογικό.

Αν κάποιος από την παρέα είναι νομικός, θα ήθελα να έχω τα "φώτα" του...

Η τράπεζά μου μου είπε ότι αν γίνει η εξόφληση του δανείου, δεν θα υπάρξει πρόβλημα...

Δεν ξέρω τί να κάνω...

Να απευθυνθώ σε δικηγορικό γραφείο; Σε τράπεζα; Σε ΚΕΠ? Στον Συνήγορα του Πολίτη; Σε Λέσχη Μοτοσυσκλετιστών;

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Η τραπεζα κανει παρακρατηση κυριοτητας το οποιο σημαινει οτι ο ιδιοκτητης ειναι ιδιοκτητης στα χαρτια αλλα ΔΕΝ μπορει να μεταβιβασει το οχημα σε τριτο εως οτου η τραπεζα κανει αρση της παρακρατησης. Για να γινει αυτο θα πρεπει η τραπεζα να εχει εξοφληθει. Αν δεν εξοφληθει ειναι χλωμο (μη σου πω σκουρο) να κανει αρση. Θα πρεπει να μιλησει με την τραπεζα ο πωλητης για να προχωρησει στην προεξοφληση του δανειου (πιθανον να υπαρχει καποιο προστιμο) και μετα να κανει τα χαρτια του για αρση της παρακρατησης. Αυτο φανταζομαι θα το κανει με μερος των χρηματων που θα του δωσεις εσυ για να αγορασεις τη μοτοσικλετα.

Για την ερωτηση σου φιλε crazy νομιζω πως ναι, γιατι κι εγω δεν κανω φορολογικη δηλωση αλλα το μηχανακι ειναι στο ονομα μου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα.

Ξερει καποιος να μου πει τι γινεται με την ασφαλιστικη σε περιπτωση μεταβιβασης?

Γινεται απλα διακοπη συμβολαιου,μου επιστρεφει καποια χρηματα?

Ευχαριστω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

νομιζω οτι ζητας

στην καινουρια σου μηχανη να μεταφερθει το υπολοιπομενο ποσο

σαν εκπτωση

[αν μιλαμε για την ιδια εταιρεια/ασφαλιστη]

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδη δεν θα παρω αμεσως καινουρια μηχανη

θα ηθελα να μαθω αν ειναι υποχρεωμενη η ασφαλιστικη

να μου επιστρεψει ενα ποσοστο του ποσου που ειχα καταβαλει(μονο 2 μηνες εχουν περασει απο το καινουριο 12μηνο συμβολαιο).

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά βρήκα μία αγγελία στο car.gr για ένα μηχανάκι και θέλω να το αγοράσω. Ο ιδιοκτήτης όμως είναι από Κρήτη και εγώ από Εύβοια. Του είπα ότι η μεταβίβαση μπορεί να γίνει και με εξουσιοδότηση και βρήκε μία μεταφορική που του ζητάει 120 Ευρώ για να το φέρει Έυβοια. Το πρόβλημα όμως είναι πως θα γίνει η μεταβίβαση και πως θα του δώσω τα λεφτά. Εκείνος μου είπε να του καταθέσω τα χρήματα στον τραπεζικό λογαριασμό του και μετά θα μου το στείλει, όμως φοβάμαι να πάρω τέτοιο ρίσκο, ο ιδιοκτήτης φαίνεται εντάξει άτομο αλλά φοβάμαι να το ρισκάρω. Υπάρχει κάποια άλλη λύση; Γίνεται να μου κάνει εξουσιοδότηση ύπο προϋπόθεση; Δηλαδή να γράψει ότι με εξουσιοδοτεί να μεταβιβάσω το μηχανάκι ύπο την προϋπόθεση ότι θα έχω καταθέσει στον λογαριασμό του το ανάλογο ποσό και μετά να μου το στείλει; Για να είμαι και εγώ σίγουρος αλλά και εκείνος. Όποιος ξέρει και του είναι εύκολο ας μου απαντησει....

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα... :)

Τροποποιήθηκε από τον vagelis17

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημερα, απλα να καταθεσω την εμπειρια μου για οποιον ενδιαφερεται απο την αγορα - μεταβιβαση που εκανα χτες. Ισως βοηθηθουν μελλοντικοι αγοραστες.

Εψαξα λιγο το θεμα στα forum πριν παω.

Πρεπει :

1. Να πας στο ΚΕΠ με την αδεια κυκλοφοριας (και φωτοτυπια) της νεας μηχανης (αρα και με τον ιδιοκτητη), και ταυτοτητα. Εκει σου δινουν ενα χαρτι που πρεπει να το προσκομισεις σε τραπεζα για να παρεις τα παραβολα. Προσοχη, δεν μπορεις να πας στην τραπεζα κατευθειαν για να παρεις το παραβολο! (το εκανα και περιμενα τσαμπα στην ουρα) Χρειαζονται λεει το χαρτι του ΚΕΠ.

2. Πας στην τραπεζα και πληρωνεις το παραβολο. Το πληρωσα εγω ως αγοραστης, αλλα νομιζω οτι αυτο δεν ειναι κανονας, αλλα θεμα συμφωνιας. Το παραβολο στην ουσια ειναι 2 χρεωσεις: α) Τελος μεταβιβασης και β) τελος αδειας μοτοσυκλετας. Το α) εξαρταται απο κυβικα και ειναι απο 30 - 205 ευρω. (για 660 κυβικα ηταν 45). Το β) εχει 9 ευρω ανεξαρτητως κατηγοριας κυβικων. Συνολικα μου στοιχισε λοιπον 54 ευρω για 660 κυβικα. Η τραπεζα σου δινει μια αποδειξη εισπραξης που την χρησιμοποιεις μετα στην αιτηση μεταβιβασης. Ευτυχως επειδη πηγα στα ΚΕΠ Νεας Σμυρνης, η ALPHA BANK ειναι διπλα, αλλιως θα αρχιζα να φορτωνα με το περα δωθε.

3. Μετα εχεις 2 επιλογες! Η καταθετεις την αιτηση μεταβιβασης στα ΚΕΠ, ή πας στο Υπουργειο Μεταφορων. Ρωτωντας στο ΚΕΠ ομως μου τόνισαν το εξης: Αν κανεις την αιτηση στο ΚΕΠ, ΔΕΝ σε καλυπτει ο νομος ως αγοραστη οτι εχει περασει η μοτο στο ονομα σου!!! Απλα, εχεις κανει την αιτηση και στην ουσια εισαι στον "αερα". Επισης λογω του οτι ειναι καλοκαιρι, αδειες κλπ μου ειπαν οτι θα κανουμε την αιτηση και η αδεια κυκλοφοριας μπορει να ερθει σε εναμισυ μηνα! Επειδη προφανως δεν εχω το νομο δεν ξερω αν το οτι δεν καλυπτει η αιτηση στο ΚΕΠ τον αγοραστη ισχυει απο νομου, ή αν απλα το ελεγε η υπαλληλος για να γλιτωσει δουλεια. Πειστικα με το 1ο, και πηγαμε με τον προηγουμενο ιδιοκτητη στο Υπ. Μεταφορων στον Αγιο Δημητριο. Εκει, παρολο που ειχε μια σχετικη ουρα, ξεμπερδεψαμε γρηγορα, 5 λεπτα διαδικασια αν εχεις ολα τα δικαιολογητικα, μιση ωρα μαζι με την ουρα.. Χρειαστηκαν α) αστυνομικες ταυτοτητες και των 2 (και φωτοτυπιες), β) η αδεια κυκλοφοριας (και φωτοτυπια) γ) ΑΦΜ και των δυο (απλα να το ξερεις, οχι δικαιολογητικο) δ) αποδειξη απο την τραπεζα με το παραβολο που εγραψα παραπανω και το κορυφαιο ε) ενα φακελο (Α4?) για να βαλει το υπουργειο ολα αυτα τα χαρτια μεσα!!! τον πουλανε βεβαια στο απεναντι "μαγαζακι" μισο ευρω, γιατι κανεις βεβαια δεν εχει μαζι του φακελο!!! Ελλαδα το μεγαλειο σου!

4) Συμπληρωνεις τα στοιχεια του νεου ιδιοκτητη πανω στην original αδεια, και το καταθετεις με ολα τα παραπανω,

5) Σου δινουν (για τον αγοραστη) τη φωτοτυπια της αδειας που τους πας με μια σφραγιδα επανω να αναγραφει οτι το οχημα μπορει να κυκλοφορει εως: χχ/χχ/χχχχ και εκει εχει γραψει ο υπαλληλος την ημερομηνια που θα πας να παραλαβεις την κανονικη νεα αδεια, και εχει και την υπογραφη του. Ρωτησαμε και τον ιδιο και μας ειπε οτι το χαρτι αυτο σε καλυπτει για οδηγηση, ασφαλιση κλπ. Η ημερομηνια παραλαβης ηταν σε 3 εργασιμες μερες, καθολου ασχημο.

Να πω εδω το θετικο (για να μη λεμε μονο στραβα) οτι υπηρχαν αρκετοι υπαλληλοι που δουλευαν γρηγορα στις μεταβιβασεις στο υπουργειο αν και Αυγουστος, και ο κοσμος εξυπηρετηθηκε γρηγορα. Μπραβο τους!

Μετα απο την αιτηση ο αγοραστης μπορει να προχωρησει στην πληρωμη αλλα και στην παραλαβη της νεας μοτο!

Ισως τα παραπανω να βοηθησουν καποιους. Το ξερω οτι δεν εχουν ολοι οι φιλοι ευκολη προσβαση στην αντιστοιχη υπηρεσια, παρα μονο σε ΚΕΠ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολύ χρήσιμα όλα. Μόνο μια ένσταση:

Μετα απο την αιτηση ο αγοραστης μπορει να προχωρησει στην πληρωμη αλλα και στην παραλαβη της νεας μοτο!

ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ. ΠΡΩΤΑ ο αγοραστής πληρώνει και ΜΕΤΑ γίνεται η μεταβίβαση.

Και μια ερώτηση: Η άδεια κυκλοφορίας που σου έδωσαν ήταν σε πράσινο χαρτόνι, ή σε χαρτί Α4?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά βρήκα μία αγγελία στο car.gr για ένα μηχανάκι και θέλω να το αγοράσω. Ο ιδιοκτήτης όμως είναι από Κρήτη και εγώ από Εύβοια. Του είπα ότι η μεταβίβαση μπορεί να γίνει και με εξουσιοδότηση και βρήκε μία μεταφορική που του ζητάει 120 Ευρώ για να το φέρει Έυβοια. Το πρόβλημα όμως είναι πως θα γίνει η μεταβίβαση και πως θα του δώσω τα λεφτά. Εκείνος μου είπε να του καταθέσω τα χρήματα στον τραπεζικό λογαριασμό του και μετά θα μου το στείλει, όμως φοβάμαι να πάρω τέτοιο ρίσκο, ο ιδιοκτήτης φαίνεται εντάξει άτομο αλλά φοβάμαι να το ρισκάρω. Υπάρχει κάποια άλλη λύση; Γίνεται να μου κάνει εξουσιοδότηση ύπο προϋπόθεση; Δηλαδή να γράψει ότι με εξουσιοδοτεί να μεταβιβάσω το μηχανάκι ύπο την προϋπόθεση ότι θα έχω καταθέσει στον λογαριασμό του το ανάλογο ποσό και μετά να μου το στείλει; Για να είμαι και εγώ σίγουρος αλλά και εκείνος. Όποιος ξέρει και του είναι εύκολο ας μου απαντησει....

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα... smile.gif

εγω προσωπικα θα πηγαινα μεσω πειραια με το καραβακι ομορφα κ ωραια στην κρητη να το δω απο κοντα, να το οδηγησω κλπ .ρε φιλε συγνωμη θα αγορασεις moto μονο απο φωτογραφια ? ? ? ημαρτον τοσο εμπιστοσυνη του εχεις ? ? γιατι ποσο κ τι μηχανη μιλαμε ? :wallbash:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στο θεμα που λέγατε προηγουμένως όσον αφορά στο αν πρέπει να πας σε ΚΕΠ της περιοχής σου, αυτό δεν ισχύει.. μπορείς να κάνεις όλα τα διαδικαστικά σε οποιοδήποτε ΚΕΠ σε βολεύει.

Ήμουν Θεσσαλονίκη και πούλησα το παπάκι μου το οποίο ήταν στα τρίκαλα σε θεσσαλονικιό με τα λεφτά μπροστά και το μηχανάκι να περιμένει σε μεταφορική εταιρεία ώστε να δώσουμε το οκ να φύγει απο τρικαλα στο ονομα του αγοραστή αμέσως μόλις ολοκληρώθηκε η πληρωμή και η μεταβίβαση. Κωδικός αποστολής κτλ στο ονομα του και του λέω προς επιβεβαίωση πάρε απο το κινητό σου την μεταφορικη και ρώτα με αυτον τον κωδικο τι φορτίο φεύγει και σε ποιο όνομα για να ναι καλλυμενος.

Φυσικά και δεν το κανε μιας και λίγα ηταν τα λεφτα, και είχε εμπιστισύνη στα λεγόμενα μου.

Κ ένα αξιοπερίεργο: Είχα κανει μεταβιβαση στο ονομά μου ενα βεσπάκι το οποίο κυκλοφορώ και τωρα και μου λενε σε 20 μέρες θα βγει και η κανονική αδεια κυκλοφορίας και θα την παραλάβεις απο το ιδιο ΚΕΠ.

Βαριόμουνα να πάω και κυκλοφορούσα επι 1μιση χρόνο με το προσωρινό χαρτί... Τρύπια θορυβώδης εξάτμιση το βεσπάκι να σηκώνει γειτονιές μες τη θεσσαλονίκη και ούτε μια φορά δεν με σταμάτησε η τροχαία ούτε για έλεγχο..

Μετα από καποια τηλεφωνήματα απο το ΚΕΠ ωστε να πάω να πάρω την κανονικη αδεια πήγα την πήρα και την ίδια μέρα μου έκαναν έλεγχο! Παρόλα αυτά δεν με έγραψαν...

Στη θεσσαλονίκη η τροχαία κοιμάται όσων αφορα οδικες παραβιάσεις... δεν γράφουν κανέναν και για τίποτα! Έλεος πια... Πριν κανα μήνα στη λαγκαδα με εγνατία σταματα Ζητάς στο φανάρι διπλα απο βεσπα τετρακάβαλο ΟΛΗ η οικογένεια!!! 2 παιδιά και οι γονείς και απλά τους λεει δυο λόγια στο φανάρι μεχρι να ανάψει και τους αφήνει να φύγουν!!! :shock:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ κ ομως ΑΛΗΘΙΝΟ , χθες γειτονας αγορασε ενα honda ax 250 cc , πηγανε στο κεπ [ αγοραστης-πωλητης] για μεταβιβαση αφου πληρωσε ο αγοραστης 39 euro [παραβολο σε τραπεζα ] πηγανε πισω στο κεπ , κ τους ειπαν θα αργησει να βγει η νεα αδεια γυρω στους 2 μηνες , λογω καλοκαιριου [αδειες το προσωπικο κλπ] κ καλυτερα να πατε κατευθειαν στο υπουργειο μεταφορων [αγιο δημητριο ] πηγαν εκει λοιπον κατεθεσαν τα απαραιτητα χαρτια , κ οταν τελειωσαν τους ειπε ο αρμοδιος υπαλληλος [ προτου προλαβει να ρωτησει ο γειτονας σε ποσες μερες-μηνες-χρονια να περασω να παρω την νεα αδεια ] ελατε σε 1 [μια ] ωρα , να παραλαβετε την νεα αδεια για το moto ????? πραγματικα σε 1 ωρα ειχε βγει η νεα αδεια στο ονομα του γειτονα [αγοραστη]. ρε θα μας τρελανει ευχαριστα το δημοσιο .... :mB_kalo_e::mB_kalo_e:

Τροποποιήθηκε από τον sotirisss

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και εγώ που πούλησα το tiger πριν 15 μέρες, τα ίδια άκουσα από το ΚΕΠ. Ότι το ΚΕΠ στέλνει τα χαρτιά στο υπουργείο την επόμενη μέρα, αλλά στο υπουργείο πάντα εξαντλούν τις 50 εργάσιμες που τους δίνει δικαίωμα ο νόμος.

Αν πας κατευθείαν στο υπουργείο, παίρνεις την άδεια αμέσως!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια διευκρίνηση όσον αφορά το παράβολο:

Η τράπεζα στην οποία πρέπει να κοπεί το παράβολο είναι διαφορετική για κάθε νομό. Η κάθε νομαρχία συνεργάζεται με διαφορετική τράπεζα, π.χ. Θεσσαλονίκη είναι Αγροτική, Ξάνθη eurobank (αν θυμάμαι καλά) κ.ο.κ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολύ χρήσιμα όλα. Μόνο μια ένσταση:

ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ. ΠΡΩΤΑ ο αγοραστής πληρώνει και ΜΕΤΑ γίνεται η μεταβίβαση.

Και μια ερώτηση: Η άδεια κυκλοφορίας που σου έδωσαν ήταν σε πράσινο χαρτόνι, ή σε χαρτί Α4?

1. Δε νομιζω οτι ειναι λαθος η σειρα, και να εξηγησω γιατι. Καταρχην προφανως δεν υπαρχει 100% ασφαλης λυση στο θεμα. Χρειαζεται μια στοιχειωδης εμπιστοσυνη... Σε ενα εστιατοριο πρωτα τρως, μετα πληρωνεις, σε ενα φαστ φουνταδικο το αναποδο.. Αν πληρωσει πρωτα ο υποψηφιος αγοραστης, τοτε ο πωλητης εχει και τα χρηματα, και τη μηχανη, και την αδεια και ολα. Θεωρητικα μπορει να εξαφανιστει! Αν ομως γινει πρωτα η αιτηση μεταβιβασης, τοτε θεωρητικα ο πωλητης εχει στα χερια του τουλαχιστον τη μοτοσυκλετα. Το θεμα ειναι να μη τυχει και μπλεξεις με λαθος ατομα.. Αν καποιος φιλος/η γνωριζει καποιον τροπο να καλυπτονται και τα 2 μερη νομικα, ακομα καλυτερα, ισως καποια υπευθυνη δηλωση η συμβαση?

2. Η αδεια κυκλοφοριας που παρελαβα ηταν σε πρασινο χαρτονι. (Ειχα ακουσει οτι πλεον δινουν Α4).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδια καλησπερα.

Εχω και εγω καποιες αποριες σχετικα με την μεταβιβαση.

1. Οταν λετε Υπ. μεταφορων ενοειται την υπηρεσια που υπαρχει σε ολες τις νομαρχιες?

2. Αν η μεταβιβαση γινει σε ενα ΚΕΠ και παρεις την προσωρινη αδεια μπορεις να βγαλεις ασφαλεια αμεσως?

3. Αν γινει η μεταβιβαση και σε συνεννοηση με τον πωλιτη, με καλυπτει η ασφαλεια του προσωρινα μεχρι να βγαλω την δικια μου?

Σας ρωταο γιατι η μηχανη ειναι σε νησι και πρεπει να διασταυροσω κατι πραγματα πριν ξεκινησω την αγορα, αυτο που με προβληματιζει περισσοτερο ειναι η αδεια και η ασφαλεια, αν δηλαδη θα μπορεσω να τελιωσω σε μια μερα και να παρω την μηχανη οδηγωντας πληρως καλυμενος.

:wallbash:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οκ δηλαδή μπορώ να κάνω μεταβίβαση στο ΚΕΠ και να κάνω συμβολαιο ασφάλισης με την προσωρινη άδεια.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ενημερώνω καθώς πρόσφατα έκανα μεταβίβαση και κάποια πράγματα έχουν αλλάξει. Πλέον η μεταβίβαση γίνεται όλη μόνο στο υπουργείο. Από τα παράβολα μέχρι τις τελικές υπογραφές όπου και σου δίνουν μια προσωρινή άδεια κυκλοφορίας μέχρι να βγει η επίσημη (η οποία βγαίνει σε 4-5 μέρες). Το σπαστικό στη διαδικασία είναι ότι πρέπει να πας από το υπουργείο να ζητήσεις το παραπεμπτικό για τα παράβολα περιμένοντας στην ουρά (εκτός και αν σε βοηθήσει κάποιος υπάλληλος έκει δίπλα και στη γράψει για ταχύτητα) στην οποία ουρά θα ξαναγυρίσεις αφού πας στη τράπεζα να πληρώσεις το παράβολο (η οποία μου είπαν ότι είναι λίγο πιο πάνω και ήταν σχεδόν 1.5 χλμ παραπάνω). Με λίγα λόγια περιμένεις στην ουρά για να ξαναγυρίσεις στην ουρά (χωρίς χαρτάκια προτεραιότητας φυσικά). Το καλό είναι ότι τα ξεπετάνε γρήγορα. Δηλαδή αν έχεις τα χαρτιά στο βγάζει αμέσως και αν κάποιος χρειάζεται να συμπληρώσει κάποιο χαρτί που ξέχασε τον πάνε στην άκρη και επόμενος. Οπότε η ουρά συνήθως είναι 5-10 λεπτά υπόθεση. Τα χαρτιά που χρειάζονται είναι αυτά που ανέφερε παραπάνω ο psycho http://www.mybike.gr...38#entry1233938 με μόνη διαφορά ότι πλέον δεν πας στα ΚΕΠ πας κατευθείαν υπουργείο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Επισκέπτης
Το θέμα δεν δέχεται άλλες απαντήσεις.

• Create New...