Jump to content
ELENIRR

Μεταβίβαση μοτο?

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.

Εχω ένα 600ρακι και εχω μπει στην διαδικασια να το ανταλλάξω με μια άλλη μηχανή (παλι 600αρακι)

Η ερώτησή μου είναι η εξής :

Τί διαδικασίες χρειάζεται να κάνω προκειμένου να έρθει η πολυπόθητη στα χέρια μου?

1. Διαβασα πως η μεταβίβαση διεκπαιρεώνεται και στα ΚΕΠ. Αυτό ομως ισχύει μόνο στην περιπτωση που πωληθεί σε Ιδιώτη? Τί θα χρειαστεί να κανω?

2. Εαν τελικά δεν πωληθεί σε Ιδιώτη αλλά γίνει ανταλλαγή στο καταστημα, τί θα χρειαστεί να κανω απο χαρτούρα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

:-)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Μια εξουσιοδοτηση σε αυτον που θα αναλαβει τη διαδικασια της μεταβιβασης και ησυχαζεις... :)

Δινεις και κανενα γρηγοροσημο και το απογευμα της ιδιας μερας εχεις την αδεια στα χερια σου. :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν γίνει με ιδιώτη η δουλειά, όντως σε συμφέρει να πάτε μαζί σε ένα ΚΕΠ. Θα πληρώσετε ένα παράβολο σε κάποια τράπεζα και όλα θα σας τα ετοιμάσουν εκείνοι. Πάρε βέβαια ένα τηλ. πρώτα για να πάτε με ότι χρειάζεται.

Αν η δουλειά γίνει σε μαγαζί, το λογικό είναι ότι θα υπογράψεις μια υπεύθυνη δήλωση εσύ και όλα θα τα αναλάβει ο μαγαζάτορ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αν γίνει με ιδιώτη η δουλειά, όντως σε συμφέρει να πάτε μαζί σε ένα ΚΕΠ. Θα πληρώσετε ένα παράβολο σε κάποια τράπεζα και όλα θα σας τα ετοιμάσουν εκείνοι. Πάρε βέβαια ένα τηλ. πρώτα για να πάτε με ότι χρειάζεται.

Αν η δουλειά γίνει σε μαγαζί, το λογικό είναι ότι θα υπογράψεις μια υπεύθυνη δήλωση εσύ και όλα θα τα αναλάβει ο μαγαζάτορ!

Μήπως ξέρεις πόσο περίπου κοστίζει το παράβολο; Έχει και άλλα έξοδα η διαδικασία ή είναι μόνο αυτό;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προσεξε μονο μην μπλεξεις με κανενα απατεωνα μαγαζατορα και μετα τρεχεις και δεν φτανεις. Εννοω οτι πρεπει οχι μονο να παρεις υπευθυνη δηλωση αλλα αποδειξη οτι η μηχανη μεταβιβαστηκε σε αυτον. Παλιοτερα δεν μπορουσαν αυτο να το κανουν τα μαγαζια γιατι δεν υπηρχε το καταλληλο νομικο πλαισιο και ενας επιχειρηματιας θα βρισκοταν ξαφνικα να εχει στο ονομα του ας πουμε 50 μηχανες για τις οποιες θα επρεπε να φορολογηθει. Τωρα πλεον μπορει να το μεταβιβασει στο ονομα του και να εχει οσες θελει αρκει να δηλωνονται οτι ειναι για πουλημα. Το μονο που θα κανεις εσυ ειναι να επιβαρυνθεις μια μεταβιβαση επιπλεον απο αυτη που θα κανεις για την καινουρια γιατι ειναι σιγουρο οτι ο εμπορος θα φερει αντιρρηση στο οικονομικο. Αν γινει ετσι θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο και δεν θα τρεχεις αργοτερα για μια μηχανη που θα την εχεις πουλησει ηδη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

To link είναι για μοτοποδήλατα που ανήκουν στην αρμοδιότητα της τροχαίας.

Οι μοτοσυκλέτες υπάγονται στο υπουργείο μεταφορών.

Αν το μηχανάκι πουληθεί σε ιδιώτη, πάει πρώτα ο πωλητής στο ΚΕΠ και του δίνουν ένα χαρτί για το παράβολο από την τράπεζα. Αρκεί να έχει μαζί του μόνο την άδεια της μηχανής προς μεταβίβαση.

Αυτό το χαρτί το δίνει στον αγοραστή ο οποίος πάει σε μία τράπεζα για να πληρώσει το παράβολο (νομίζω 45 ευρά).

Μετά και οι δύο μαζί, απλά με τις ταυτότητές τους πάνε στο ΚΕΠ και κάνουν την μεταβίβαση.

Αν και θεωρητικά γίνεται σε όλα τα ΚΕΠ, εμένα μου είχαν πει ότι πρέπει να γίνει σε ΚΕΠ της περιοχής του πωλητή ή του αγοραστή. Φαντάζομαι ότι το λένε αυτό γιατί τους είναι πιο εύκολη η αποστολή των σχετικών εγγράφων στο αρμόδιο παράρτημα του υπουργείου της περιοχής.

Αν γίνει ανταλλαγή σε έμπορο χρειάζεται μόνο εξουσιοδότηση προς αυτόν και φυσικά γνήσιο της υπογραφής.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η διαδικασια μεσω ΚΕΠ εχει ενα "αρνητικο", οτι την αδεια την περνεις μετα απο 20 μερες, απο την στιγμη που δεν πας στο υπουργειο

και σου βγαζει το ΚΕΠ την αδεια την περιμενεις λιγο παραπανω, βεβαια σου δινουν ενα επισημο χαρτι και ετσι δεν υπαρχει νομικο προβλημα

για οσο θα κλυκλοφορεις ετσι.

Το παραβολο βγαινει μονο απο την Εθνικη τραπεζα και το ποσο ειναι αναλογο των κυβικων! Πας στην τραπεζα με την αδεια κυκλοφοριας

απο αυτο που θες να αγορασεις και το βγαζεις, μετα πας στο ΚΕΠ μαζι με το παραβολο και τον αλλο ιδιοκτητη για να προχωρησει η διαδικασια!

Απο μαγαζατορα δεν κανεις τπτ, τα κανει ολα αυτος, απλα πας μια μερα στο ΚΕΠ για γνησιο της υπογραφης σε χαρτια που θα σου δωσει ο

μαγαζατορας!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Το παραβολο βγαινει μονο απο την Εθνικη τραπεζα και το ποσο ειναι αναλογο των κυβικων! Πας στην τραπεζα με την αδεια κυκλοφοριας

απο αυτο που θες να αγορασεις και το βγαζεις,

Από Αγροτική σίγουρα (νομίζω και Εθνική) και δεν χρειάζεται η άδεια, απλώς ο # κυκλοφορίας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχω κάνει την διαδικασία σε ΚΕΠ 3-4 φορές με πιο πρόσφατη πρίν μια βδομάδα.

Πας σε μια ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΜΟΝΟ τράπεζα απλά γνωρίζωντας τον αριθμό κυκλοφορίας και το ονοματεπώνυπο οπου ανήκει η μοτο.Τους λές τον κυβισμό της μοτο και ανάλογα σου λέν αυτοί τις πληρώνεις.Ξέρω πχ οτι για 1000 κυβικά είναι 69 ευρώ.

Πατε μαζί στο ΚΕΠ και ο αγοραστής χρειάζεται ένα επίσημο έγγραφο που να αναγράφει το αφμ του(πχ εκκαθαριστικό)

Ο αγοραστής δε χρειάζεται τίποτα άλλο πέραν της Ταυτότητάς του.

Ο πωλητής πρέπει να έχει(οχι για το ΚΕΠ αλλά για τον αγοραστή) το τελευταίο σήμα τελών κυκλοφορίας μαζί με την απόδηξή οτι είναι πληρωμένο(οχι μονο το σήμα),την άδεια κυκλοφορίας και την ταυτότητά του.

Δίνεται τα χαρτιά στη κοπέλλα και κάνει την δουλειά.

Τέλος,ανταλλάσεται υπεέυθυνες δηλώσεις που αναγράφουν οτι πουλήθκε η μοτο με αριθμό κυκλοφορίας απο το τάδε στον τάδε στο ποσό τάδε.Δεν είναι απαραίτητο αλλά εμένα με κάνει και αισθάνομαι πιο ασφαλής την στιγμή που δίνω τα χρήματα στο χέρι του πωλητή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπορώ να μεταβιβάσω την μηχανή σε κάποιον που είναι μακριά και δεν μπορεί να έρθει Αθήνα και ενδιαφέρεται για τη μηχανή που πουλάω;;;

Μόλις, εννοώ, μου καταθέσει τα χρήματα να πάω στο υπουργείο και να κάνω τη μεταβίβαση στα στοιχεία του. Τι θα χρειαστώ από αυτόν;

Το λέω γιατί το να στείλω τη μηχανή μαζί με μια εξουσιοδώτηση και να είναι στο όνομά μου το φοβάμαι κομματάκι να πω την αμαρτία μου!!! Μην γίνει καμιά στραβή μία στο εκατομμύριο και με τρέχουν!!!:)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για 600αρι πας αγροτικη τραπεζα και ειναι 55,20? κατοπιν σε ενα ΚΕΠ με τις ταυτοτητες σας και ενα αποδεικτικο με το ΑΦΜ σου οπως το εκκαθαριστικο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι.... στην περίπτωση που αυτός είναι μακριά όπως ανέφερα και δεν μπορεί να έρθει Αθήνα, τι θα προσκομίσω;;; Φωτοτυπία της ταυτότητάς του που θα μου στείλει;;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ναι.... στην περίπτωση που αυτός είναι μακριά όπως ανέφερα και δεν μπορεί να έρθει Αθήνα, τι θα προσκομίσω;;; Φωτοτυπία της ταυτότητάς του που θα μου στείλει;;;

Χμ... πρεπει να ειστε και οι 2 και να υπογραψετε μπροστα στους υπαλληλουςτοσο στις αιτησεις οσο και στην αδεια, ρωτα και σε ενα ΚΕΠ δεν χανεις τιποτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πήγα το πρωί από το υπουργείο και ρώτησα. Η μεταβίβαση μπορεί να γίνει αρκεί να μου κάνει ο αγοραστής μια εξουσιοδότηση ότι επιθυμεί την μεταβίβαση στο όνομά του, μαζί με τα στοιχεία του, όπως αριθμός ταυτότητας, ΑΦΜ, και μια φωτοτυπία της ταυτότητάς του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αγόρασα μοτοσυκλέτα πριν 3 βδομάδες από ιδιώτη.

Επειδή ήξερα για το παράβολο πήγα πρώτα στην Εθνική για να το αγοράσω. Μου είπαν οτι αυτοί δεν γνωρίζουν το ποσό που θα έπρεπε να δώσω και έπρεπε να είχα το χαρτί απο τα KEΠ. Πάω στα ΚΕΠ τους λέω "ξέρω τα κυβικά της μηχανής και το αριθμό κυκλοφορίας". Μου λένε ότι χρειάζονται και την άδεια. Ξαναπερνάω την επόμενη ημέρα με την άδεια και τελικά μου δίνουν ένα χαρτάκι που το μόνο που έγραφε ήταν το ποσό για το παράβολο και τίποτα άλλο!!! Κοινώς, τσάμπα με τρέχανε για 2η φορά. Απλώς στην τράπεζα τους δίνεις το χαρτάκι και τους λες και τον αριθμό κυκλοφορίας.

Ως αγοραστής δεν χρειάστηκα τίποτα άλλο πέρα από αυτό το παράβολο και να έχω πάνω μου την ταυτότητά μου καθώς και να γνωρίζω απλώς το ΑΦΜ μου (δεν ζητήθηκε κάποιο έγγραφο). Η διαδικασία κράτησε 5 λεπτά στα ΚΕΠ, πήρα ένα χαρτί ως προσωρινή άδεια και μετά από δύο βδομάδες μου στείλανε μήνυμα στο κινητό ότι μπορώ να παραλάβω την επίσημη άδεια από το ίδιο ΚΕΠ.

Τελικώς η διαδικασία ήταν πολύ πιο απλή και γρήγορη από ότι πίστευα. Πάλι καλά...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι φυσικά. Την 2η φορά που πήγα (όταν είχα ήδη το παράβολο) ήταν μαζί και ο πωλητής.

Θυμάμαι οτι μπορεί να γίνει εξουσιοδότηση σε 3ο πρόσωπο αν δεν μπορεί να παρευρεθεί κάποιος. Δεν θυμάμαι τώρα αν ισχύει για τον πωλητή ή τον αγοραστή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

χρειάζεται να πληρώσει και ο αγοραστής τελη κυκλοφοριάς ή μπορεί να κυκλοφορεί με αυτά που έχει πληρώσει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Kalhspera.

To problhma mou einai akoma megalutero.

Enas filos mou poulaei thn mhxanh tou kai thelw na thn agorasw.

Alla den exei exoflhsei akomh to daneio apo thn trapeza me to opoio eixe agorasei th mhxanh tou...

Ti mporoume na kanoume se auth thn periptwsh?

Einai nomiko to zhthma?

Einai trapeziko to problhma?

Ginetai arage h metabibash?

Eyxaristw ek twn proterwn...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για αρχη γραφε ελληνικα φιλε μου. Για τη συνεχεια, αν ο φιλος σου που πουλαει τη μηχανη του εχει υπογραψει για παρακρατηση κυριοτητας της μηχανης εως οτου την ξοφλησει, υπαρχει θεμα. Πώς λυνεται ακριβως δεν ξερω, προφανως θα πρεπει να ερθει σε καποια συνεννοηση με την τραπεζα ή να ξοφλησει τη μηχανη κατευθειαν πληρωνοντας (πιθανον) και το αναλογο προστιμο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σήμερα ο φίλος (ο πωλητής δηλαδή) μου είπε ότι μίλησε με δικηγόρο και του είπε ότι από τη στιγμή που η... άδεια κυκλοφορίας έλθει στο όνομά μου, δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα σε περίπτωση που γίνει διακοπή πληρωμής των δόσεων, από μέρους του, προς την τράπεζα.

Αλλά, δεν μου ακούγεται λογικό.

Αν κάποιος από την παρέα είναι νομικός, θα ήθελα να έχω τα "φώτα" του...

Η τράπεζά μου μου είπε ότι αν γίνει η εξόφληση του δανείου, δεν θα υπάρξει πρόβλημα...

Δεν ξέρω τί να κάνω...

Να απευθυνθώ σε δικηγορικό γραφείο; Σε τράπεζα; Σε ΚΕΠ? Στον Συνήγορα του Πολίτη; Σε Λέσχη Μοτοσυσκλετιστών;

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εχω κ εγω μια ερωτιση.

αν δεν εχεις φορολογικη δηλοση μορεις να βαλεις μια μηχανη στο ονομα σου?

υ.γ.αν το μηνυμα ειναι off topic κ παρεμποδιζει τη συζιτιση παρακαλω διαγραψτετω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Επισκέπτης
Το θέμα δεν δέχεται άλλες απαντήσεις.

• Create New...